Kayıt Ol

Kitaplar ne işe yarar diyenlere

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Kitaplar ne işe yarar diyenlere
« : 08 Haziran 2011, 17:01:20 »
Geçenlerde TurkceBKF'de bilim kurgu ve fantastik kitapların hayat kurtardığından bahsetmiştim. Bugün nette gördüğüm bu resmin altındaki yazıyı Türkçe'leştirip TurkceBKF'de ve twitter'da paylaştım. Sizin de ilginizi çeker diye buraya koyuyorum.

Bir gün bir arkadaşınız, okulda öğretmeniniz ya da akrabanız "Bu kitaplarda ne buluyorsun" derse gösterirsiniz.

Orjinali: http://turkcebkf.wordpress.com/2011/06/08/kitaplar-ne-ise-yarar-diyenlere/

Çevrimdışı melek

• *
  • 19
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kitaplar ne işe yarar diyenlere
« Yanıtla #1 : 08 Haziran 2011, 17:19:11 »
benim ailemde fantastik-bilim kurgu okumamı istemiyor.insanlarda dalgınlık yapıyormuş-tabii bana göre değil-hatta bu yüzden bana kitap okuma yasağı bile koydular.ve eğer kitap okumak isretsem fantastik türü kitapları pek okumayacakmışım.
Çocuk olsam yeniden...bir tek düştüğüm için acısa içim..
Ve kalbim,çok koştuğum için çarpsa sadece...

Çevrimdışı Maleficum

• **
  • 193
  • Rom: 11
  • I have the wisdom to see the dark as a light...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Haziran 2011, 17:20:51 »
Gerçekten güzel birşeyler görmek için onları hayal etmeniz gerekir.
...weak pleasures, lost feelings, faded dreams, doubtful hopes...

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #3 : 08 Haziran 2011, 17:29:10 »
Şu anda forumda bulunan her üyenin ortak özelliği fantastik ve bilim kurgu dünyalara adımını atmış olmasıdır. İnsan bir kere bu uçsuz bucaksız okyanusa daldığı zaman çıkması mümkün değildir. Bir süre eline kitap değmese dahi içi, her zaman hayal gücüne dayanan bu eşsiz evrenlerle yanıp tutuşacaktır. Tabii kitaplar fantastikle sınırlı olmayan bilgi kaynaklarıdır. Her kitabın kendine has yararı kesinlikle vardır.
Kitap okuyan insan hayal gücünü rahatlıkla kullanabilen insandır. Sıradan değildir. Sürüye bağımlı değildir. Kısacası übermenschtir. Çevresini, dünyayı daha rahat algılayabilir, yorum yapabilir. İşte kitapların faydası budur.
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #4 : 08 Haziran 2011, 17:44:01 »
Fazla söze gerek yok, resim her şeyi gayet güzel özetlemiş. Biri hariç; teşekkürler TürkçeBKF...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Haziran 2011, 22:55:29 »
Her şeyden önce önemli olanın "okumak" olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle çocuğu/arkadaşı kitap okuyan bir kişinin bununla gurur duyması lazım. Kitap okumakla gurur mu duyulur? Evet. Çünkü ülkemizde okur sayısı o kada az ki ence okuyan insan ayakta alkışlanmalı. Otobüste/vapurda kitap okuyan birini görünce içimde direk bir saygı uyanıyor mesela.

Resim, sadece bilimkurgu/fantastik türünde kitapalrdan çok ötesine uzanıyor bence. Çünkü her kitap kendi dünyasını da peşine takar, getirir. Gerçek hayatta olabilecek şeyleri içerse bile kendi kokusu ve dokusu vardır. İlla ki resimdeki hale geliriz. Duvarı aşar, arkasına bakarız ve yazarın kendi hayali veya gerçek dünyasını görürüz.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Haziran 2011, 00:09:48 »
Keşke,liselerde ilçe birincisi oldum (annem-babam dahil) tınlamadılar bile.

-Anne kitap okumada ilçe birincisi olmuşum :D
-Tamam.Aferin.

-Anne fizikten 80 aldım.
-Hobaa!!!:D

Sonrada önce babaannem sonra anneannem gelir ve aferin deyip hediyemi takdim ederler.Dedelerim de sağolsun es geçmezler harçlık konusunda.

Ne oldu,çocuk dersleri toparladı! -İçimden bir haykırış!- Ama ilçe birincisi oldum!

Sonuç; kitap okuma konusunda ki bu türk aile (en azından benim için) zihniyetiyle kitaplar hiç bir işe yaramaz.Nesiller geçtikçe kitaptan soğuyor insanlar.Çünkü kitap okumak takdir gören bir iş değil ve insanlarda takdir gören bir şeyi yapmak istiyor.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #7 : 09 Haziran 2011, 01:39:11 »
kitaplar "insanlığın" var olmasını sağlıyor. yaptıkları şey bu; ne daha fazlası ne de daha azı...
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 12 Haziran 2011, 17:38:17 »
Annem yaklaşık 4 yıl önce iki satır bir şeyler okuyayım diye neler yapıyordu. . Şimdi kitaplarım için yeni raf istiyorum, yeter artık bu kadar okuma diyorlar. . :|

Bu anneleri, babaları anlamak çooook zor yaa :D
...Hayal Edebildiğin Kadarını Gerçekleştirebilirsin...

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #9 : 12 Haziran 2011, 20:08:14 »
Dengede durmayıp sürekli sallanan masanın altına koymak için birebirdir benim güzel ülkemde.

Çevrimdışı hanne

• **
  • 326
  • Rom: 4
  • maybe one day...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 13 Haziran 2011, 17:19:15 »
Beyaz gölge'ye katılıyorum
kardeşim 6.sınıfa gitmesine rağmen hiç kitap okumaz derslerinde bir düşüş olsa anında kitap okumamaya bağlarlar beni örnek gösterirler(kitap okumam konusunda),başarmak için kitap okunmalı derler.-buraya kadar herşey güzel-fakat ben elime kitap alıp oturduğumda bırak artık şu kitabı ,ne buluyorsun bunlarda(resmi kesinlikle göstereceğim) vesaire vesaire..
velhasılı ; başarı da başarısızlıkta kitap okumaya bağlanıyor fakat "laf var icraat yok".
....Sanki bir erik ağacına çıkmıştım da orada üzüm yiyordum  ama bahçe sahibi gelince cevizleri neden yediğimi sormuştu....

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Haziran 2011, 20:37:38 »
Bu aileleri galiba sadece bir anne ya da baba olunca anlayabileceğiz. . :) Yoksa anlamak imkansız yaa. . :)

Fakat bütün engellemelere rağmen okuyoruz, okuyalım. . Çünkü okumak çok şeyi değiştirir. . :P (Bir yerden alıntı ama nerden bilmiyorum)

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Haziran 2011, 10:37:03 »
Bu aileleri galiba sadece bir anne ya da baba olunca anlayabileceğiz. . :) Yoksa anlamak imkansız yaa. . :)

Fakat bütün engellemelere rağmen okuyoruz, okuyalım. . Çünkü okumak çok şeyi değiştirir. . :P (Bir yerden alıntı ama nerden bilmiyorum)

Beyaz Gölge katılıyorum. Yeni oğlu dünyaya gelmiş bir baba olarak söyleyeyim, ebeveynleriniz dünyaya gözünüzü açtığınız ilk günden itibaren sizin için çok şey göze alıyorlar. Bir bebeğin hayata tutunması ve yetişkin olmasına kadar geçen sürede anne babaların işi hiç kolay değil.
Pedagojiden anlamayan sıradan bir insan olarak çok zor olsa da ebeveynlerinizi anlamaya çalışın derim. Emin olun sizin kötülüğünüzü istemiyorlardır.

Çevrimdışı hanne

• **
  • 326
  • Rom: 4
  • maybe one day...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 15 Haziran 2011, 13:34:51 »
sanırım biraz bencil davranmış olacağım ama tecrübe sahibi olan onlar ,onların bizi anlamaya çalışması gerekmezmi kitaplar başta olmak üzere tüm konularda
....Sanki bir erik ağacına çıkmıştım da orada üzüm yiyordum  ama bahçe sahibi gelince cevizleri neden yediğimi sormuştu....

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 16 Haziran 2011, 13:30:51 »
Şimdi okuyunca yazıyı bir film aklıma geldi. Aman Tanrım 2 de, bir yerde adam şöyle bir şey diyordu yanılmıyorsam; "Biliyorum her şeyi beni sevdiğin için yapıyorsun ama bana bir iyilik yap, beni daha az sev." :)

Şimdi aile tamam iyiliğimizi istiyor da, hanne'nin dediği gibi biraz anlayın canım. Empati yapın, hiç mi çocuk olmadınız. Hatta nedendir bilmem, ailelerimiz bizden de haşere çıkıyor genelde. Biraz bunu gözönüne alıp hoşgörü hiç fena olmaz dimi ama? TürkceBKF, bence çocuğunu biraz empatiyle yaklaş zamanı gelince, daha hoş olur diye düşünüyorum hani. :) Tabi hala bir anne ya da baba değiliz, o psikolojide nasıl olur bilemem. :)