Kayıt Ol

Dilimizin Geldiği Nokta

Çevrimdışı Demigod

 • **
 • 253
 • Rom: 1
  • Profili Görüntüle
Dilimizin Geldiği Nokta
« : 16 Haziran 2011, 15:47:11 »
Facebook'ta Okey oynuyordum. Bir masaya girdim. 10-11-12 yaşlarında 3 kişi vardı. Neyse oynuyoruz. Bir iki konuşuyorlar. Ramazan(10) adlı çocuk "el nsıl?" dedi. "Sesli harfleri yutmayalım" dedim. Ordan kızın biri "v" yerine "w" yazdı. Ayrıca üzerine "yha" diye saçmalık bir kelime kullandı. Bu insanlar "Sesli harfleri neden yazmıyorsunuz" deyince "Ona mı uğraşalım?" demeyi biliyorlar buna rağmen "ya" yazacakları yerde araya "h" harfini sıkıştırmaya üşenmiyorlar. Uyarınca bana ne dedi biliyor musunuz? "Sen face dili bilmiyon mu? Çocuk bana geçmiş face dilini bilmesiyle hava atıyor(!) Ne diyorlar şimdi. "Ezikliyor". Şaşırdım. Biraz utanma olmalı değil mi? Ama tabi bu tür konularda hassas olmak geri kafalı olmak demek.
Dilin ne demek olduğu hakkında bir fikirleri var mı acaba?

Yine okludan bir kız Facebook'ta beni arkadaş olarak eklemiş. Kabul ettim. Etmez olaymışım. Anasayfamı rezil ediyordu. Ben de geri sildim. Kızın profilinden alıntılar:

# ~ Saq CiqMaq MùMqúN MúDúR ßi a$qTaN.. MaLuM HéPiMiZ óLúMúNé SéwioRuZ... ♥

# ~ TúRLú oYuNLaR oYNaMaNa qéRéq Yoq.. Su iqi qéLiMéYi SóYLéMéN YéTéRLi..: "SéNi SéwioRuM" ♥ ♥

~ YanLızLıkLa ; iLişkim var ♥ Uzak Duur

 # ~ éN Coq ZoRuMa qiDéN Né ßiLioR MuSuN.. SaßaH uYaNDiqiMDa MéSaJ aTMaDiqiNi ßiLDiqiM HaLDé TéLéFoNa SaRiLMaq.. ♥ ♥

5-6 sene önce kütüphanecilik kolundaydım. Öğretmen bir şey okumuştu. Bundan bir kaç sene sonra bile unutmamışım. Araştırdım ve internette o metni buldum. O zaman bana saçma görünmüştü ama  şimdi o kadar da imkansız bir şeymiş gibi görünmedi gözüme.


Yıl: 1965
"Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yıl: 1975
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,
yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

Yıl: 1985
"Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra
kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.."

Yıl: 1995
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni.. Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..
Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selâm' dedim.."

Yıl: 2005
"Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,
baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar yu yavrum?'"

Yıl: 2025
"Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. 'Hay beybi..
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı Malkavian

 • *****
 • 2152
 • Rom: 57
 • I was lost in the pages of a book full of death..
  • Profili Görüntüle
Ynt: Dilimizin Geldiği Nokta
« Yanıtla #1 : 16 Haziran 2011, 17:02:22 »
75 ile 85 yanlış yerlerde bence.

Çevrimdışı Demigod

 • **
 • 253
 • Rom: 1
  • Profili Görüntüle
Ynt: Dilimizin Geldiği Nokta
« Yanıtla #2 : 16 Haziran 2011, 17:39:44 »
75 ile 85 yanlış yerlerde bence.
Aslında ben de öyle düşünmüştüm ama bütün sitelerde öyle. Belki o sırada dille ilgili bir çalışma yapmışlardır. Veya estetik konuşmayla ilgili bir akım falan ortaya çıkmıştır. Ya da yanlış yazılmıştır :D
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Ynt: Dilimizin Geldiği Nokta
« Yanıtla #2 : 16 Haziran 2011, 17:39:44 »