Kayıt Ol

Frodo neden gitti?

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Frodo neden gitti?
« : 20 Temmuz 2011, 06:55:02 »
Uyarı: Spoiler içermektedir.

Bu, okuyucuların ya da izleyicilerin, belki de yüzüklerin efendisi'nde en çok merak ettikleri şey. Tam olarak nedeni "silmarilion" adlı kitapta açıklanıyormuş. Henüz bulup okuyamadım maalesef.

Bazısı, Frodo'nun aldığı büyük yara yüzünden öümsüz diyara gittiğini, kimisi bir ödül olarak kendisine ölümsüzlük verildiğini, kimileri yüzük yüzünden girdiği psikolojik baskıdan kurtulması için olduğunu söylüyor.

Tabi yüzük yok edildiği için son seçenek akla aykırı. Zaten uzunca bir süre hobbit kasabasında kaldıktan sonra ayrılıyor. Yani psikolojik problemler yüzünden olsa bunu anlardık bu uzun sürede.

Bu durumda akla en yakın gelen, aldığı yara yüzünden ölümsüz ülkeye gitmesidir. Zaten Frodo, Sam'e yarası yüzünden ölümsüz diyara gideceğini söylemiştir, ancak doğru mu söyledi, yoksa bu bir bahanemiydi bilemiyoruz. Tabi ne kadar yorumlasak da, kesin ve net olarak bir sonuç getirebileceğimiz bir şey değil bu da, %100 netliğe ulaşmak imkansız.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
Ynt: Frodo neden gitti?
« Yanıtla #1 : 20 Temmuz 2011, 10:05:50 »
Yara? Hangi yara?

Son elfler ayrılırken kıyak geçip yanlarına alıyorlar işte. Benim merak ettiğim Radagast'ın niye gitmediği. Sanırım Orta'yı fazla sevdiği için. Kitabın en karizma adamı resmen.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Temmuz 2011, 13:34:45 »
Cadı Kral tarafından Morgul Bıçağı ile açılan yara ve Shelob'un iğnesi ile açtığı yara.

Neden gittiğinden önce, neden gidebildiği daha önemli bence. Normalde Valinor'a Orta Dünya'da kalan elfler ve Maiar geri dönebilir. Lakin Galadriel'in Valar'a ettiği dualar ve Arwen'in Gandalf'dan, Valar'ın elçisi olarak, Frodo'ya aracılık etmesi için rica etmesi sonucu Frodo ve Bilbo Ölümsüz Diyar'a yelken açabiliyorlar. Tabii bu duaların ve ricanın kabul edilmesi Frodo ve Bilbo'nun başardığı işler nedeniyle olmuştur.

Şimdi neden gitmek istedi? Kral'ın Dönüşü'nün son kısımlarında bu sorunun yanıtı var. Morgul Bıçağı'nın ve Shelob'un Frodo'da açtığı yaraların yıldönümlerinde Frodo hastalanıp bitkin düşüyordu. Ayrıca Yüzük'ün yarattığı boşluk da onu zorluyor, eski evinde huzur bulmasına engel oluyordu.

Tüm bu dertleri unutmak ve iyileşmek için Orta Dünya'dan ayrılması gerektiğine karar verdi Frodo ve bu nedenle batıya giden gemiye bindi.

Tabii Ölümsüz Diyar'a gitti ve ölümsüz oldu diyenler yanılıyor. Çünkü Valinor'a bu adın verilmesinin nedeni oraya gidenin ölümsüz olması değil, orada yaşayanların(elfler, valar, maiar) ölümsüz olması. Orada olması gerekenden daha uzun bir süre yaşamış olabilir; ama ölümsüz olmamıştır kesinlikle.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Cellox

• **
  • 142
  • Rom: -8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Temmuz 2011, 18:25:01 »
Kim bilir. Belki zamanın durduğu biryer olarak düşünülmüştür... Fakat Lordmuti'nin dediği benimkinden daha mantıklı gibi. :)

Ayrıca benimde bi sorum olacak; bu Gimli ve Legolas'da Aragorn öldükten sonra bi gemiyle oraya gitmek için yelken açıyorlar. Acaba gidebiliyorlar mı?

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Temmuz 2011, 18:35:36 »

Ayrıca benimde bi sorum olacak; bu Gimli ve Legolas'da Aragorn öldükten sonra bi gemiyle oraya gitmek için yelken açıyorlar. Acaba gidebiliyorlar mı?

Aragorn öldükten sonra mı?

Şaka? Şakadır de?

-John Lennon.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #5 : 20 Temmuz 2011, 19:23:03 »
Lordmuti'nin yaptığı açıklama doğrudur. Ayrıca bu bilgi Silmarillion'da değil, Yüzüklerin Efendisi'nin son kitabı olan Kralın Dönüşü'ndeki eklerde anlatılmıştır. Tarihçe kısmına bakmanız ve Yüzük Savaşı'ndan sonraki yılların kronolojisini incelemeniz yeterli.

Aragorn, Sam, Merry ve Pippin'in daha sonra yaşadıkları ve Gimli ile Legolas'ın birlikte yelken açtığı da yine bu kronolojide yer almaktadır. Akıbetleri hakkında kesin bir bilgi olmasa da varamamaları için bir neden göremiyorum. Ben daha çok Gimli'nin orada neler yaptığını merak ediyorum :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Temmuz 2011, 19:23:34 »
Af edersiniz, ben Yüzük Taşıyıcılarının orta dünyayı terk ettiğini sanıyordum. Yüzüklere sahip olanlar terk ediyorlar. Bunun açıklaması yok muydu? Bir devir kapanıyor, güç yüzüklerinin devri ve güç yüzüklerine sahip olmuşlar ve olanlar orta dünyadan ayrılıyor. Bilbo ve Frodo'nun gidişi bundan dolayı. Nitekim Terk edenler arasında Galadriel'de var o da yüzük sahibi. Onun dışında sanırım Elrond'unda var, o da terk ediyor. Kısacası yüzükler devri kapanıyor. Böyle değil miydi? Yoksa bence psikolojik bunalımlar, dertler etc. bunlar neden olamaz:D

Çevrimdışı Cellox

• **
  • 142
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Temmuz 2011, 22:21:14 »
Lordmuti'nin yaptığı açıklama doğrudur. Ayrıca bu bilgi Silmarillion'da değil, Yüzüklerin Efendisi'nin son kitabı olan Kralın Dönüşü'ndeki eklerde anlatılmıştır. Tarihçe kısmına bakmanız ve Yüzük Savaşı'ndan sonraki yılların kronolojisini incelemeniz yeterli.

Aragorn, Sam, Merry ve Pippin'in daha sonra yaşadıkları ve Gimli ile Legolas'ın birlikte yelken açtığı da yine bu kronolojide yer almaktadır. Akıbetleri hakkında kesin bir bilgi olmasa da varamamaları için bir neden göremiyorum. Ben daha çok Gimli'nin orada neler yaptığını merak ediyorum :)

Sorumun nedeni yolu bilip bilmediklerinden kuşkulu olmamdı.. :)

Aragorn öldükten sonra mı?

Şaka? Şakadır de?

Bilmem yanlış mı hatırlıyorum ?

Edit: Frodo'ya kıyak geçilmesinin nedeni yüzüğü red etmiş olmasıymış. Yani iradesini ona kaptırmadığı için. Aynı şekilde Bilbo'da yüzüğü Gandalf'a teslim ettiği için onada böyle bir şans tanınmış.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #8 : 21 Temmuz 2011, 00:44:43 »
Yalnız spoiler alert  diye bir şey öğrenin be. Sheldon burada olsa çok kızardı valla.

Cellox sana söylüyorum.
May the force, be with you.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Temmuz 2011, 01:06:51 »
Af edersiniz, ben Yüzük Taşıyıcılarının orta dünyayı terk ettiğini sanıyordum. Yüzüklere sahip olanlar terk ediyorlar. Bunun açıklaması yok muydu? Bir devir kapanıyor, güç yüzüklerinin devri ve güç yüzüklerine sahip olmuşlar ve olanlar orta dünyadan ayrılıyor. Bilbo ve Frodo'nun gidişi bundan dolayı. Nitekim Terk edenler arasında Galadriel'de var o da yüzük sahibi. Onun dışında sanırım Elrond'unda var, o da terk ediyor. Kısacası yüzükler devri kapanıyor. Böyle değil miydi? Yoksa bence psikolojik bunalımlar, dertler etc. bunlar neden olamaz:D

Zaten Orta Dünya'yı terk ediyorlar. Valinor Orta Dünya'daki diğer halklara kapalı yani Orta Dünya'da yüzük taşıyıcılarından ve kardeşlikten kimse kalmıyor sonuçta.

Sizin söylediğiniz durum, Frodo ve Bilbo'nun Valinor'a gitme hakkı kazanmasına neden olan sebeplerden biri diye düşünüyorum. Yüzük'ü reddetmeleri ve yukarıda saydıklarım da birer neden hep. Ama Galadriel ve Elrond yüzüklere sahip olmasalar bile birer elf oldukları için gidebilme hakkına sahiptiler.

O psikolojik bunalımlar, dertler vs. Frodo'nun Valinor'a gitmek istemesinin nedenleri. Dertlerini unutup huzura kavuşmak için gidiyor.

Yüzük taşıyıcılarından kimsenin kalmadığı bilgisi de tam olarak doğru değil, Gandalf'a Narya(Ateş Yüzüğü)'yı veren Cirdan'ın, Orta Dünya'dan son elf de ayrılana kadar Gri Limanlar'da gemi yaptığı söylenir.

Gimli ve Legolas'ın da Aman'a ulaşıp orada bir süre kaldığını düşünüyorum. mit'in de dediği gibi gitmemeleri için bir neden yok. Büyük ihtimalle orada yaşadığı sürece Gimli, Aule'nin atölyelerinde ona yardım etmiş ve diğerleriyle iyi vakit geçirmiştir :).

Bunları hep yazdım spoiler kullanmadan çünkü başlıktaki ilk mesajda spoiler uyarısı verilmiş. Eğer gerekli spoiler kullanmak gerekirse kullanabilirim.

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Temmuz 2011, 02:14:37 »
Yok yok, spoiler serbest bu konuda. Yukarıda belirttim.

Yalnız ben Aragorn'un evlenip mutlu bir hayatı olduğunu düşünmekteydim. Ölüm olayı nerden çıktı. Onu kim çıkardı ya?

-John Lennon.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Temmuz 2011, 02:32:02 »
Evlenip mutlu bir hayat sürdükten sonra ölüyor zaten. Kral'ın Dönüşü'ndeki ekler kısmında var bu da, Aragorn ve Arwen'in hikayesi kısmıydı yanlış hatırlamıyorsam. Onların öyküsü anlatılıyor o ekte.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #12 : 21 Temmuz 2011, 02:52:01 »
Yalnız ben Aragorn'un evlenip mutlu bir hayatı olduğunu düşünmekteydim. Ölüm olayı nerden çıktı. Onu kim çıkardı ya?

Her canlı bir gün ölümü tadacaktır demek istiyorum.

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Temmuz 2011, 10:23:12 »
Evlenip mutlu bir hayat sürdükten sonra ölüyor zaten. Kral'ın Dönüşü'ndeki ekler kısmında var bu da, Aragorn ve Arwen'in hikayesi kısmıydı yanlış hatırlamıyorsam. Onların öyküsü anlatılıyor o ekte.

Evet, evet. Doğrusun. Hatta çocukları 200 yıl falan yaşıyor, kendisi de muhtemelen 200 yıl falan yaşamıştır. Biz burada 70e razıyken..

Çevrimdışı Cellox

• **
  • 142
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 21 Temmuz 2011, 10:27:22 »
Bu Valinor'a ölen herkez gidemiyor dimi?
Ayrıca;
Spoiler: Göster
Bu Gondor'un kralını bu kadar büyütmeyin canım. Aragorn, Faramir'den korktuğu için (belki biraz) ona İthilien ve birkaç toprak daha vermişti. Aksi taktirde Faramir'in yandaşları tarafından tahttan indirilecekti.