Kayıt Ol

Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss

Çevrimdışı mert

• *
  • 6
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi - Rüzgarın Adı
« Yanıtla #15 : 30 Eylül 2011, 21:27:28 »
okuduğum en güzel kitaplardan biriydi en kısa zamanda serinin ikinci kitabınıda okumak istiyorum umarım TUYAP a yetişir
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 25 Ekim 2011, 16:09:47 »
Rüzgarın Adı'nın hayranlarına güzel bir haberim var.

Serinin 2.kitabı "Bilge Adamın Korkusu (The Wise Man's Fear)"nun çevirisi bitmiş, şimdi sıra redaksiyonda :).

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
  • İthaki Yayınları Fantastik Kurgu Editörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 25 Ekim 2011, 16:24:29 »
ehem ehem.....

Lütfen topu hemen bana atmayalım  8)

Daha mizanpajı yapılacak, ön okumaya girecek sonra bana gelecek  ;D
Needs of many outweigh to needs of few.
Spock

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 25 Ekim 2011, 16:29:38 »
Olsun ama çeviri bitmiş mi, bitmiş :). Okur olarak en çok ilgilendiğimiz kısmı bu ^^.

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 25 Ekim 2011, 16:44:10 »
Normal bir kitabın editasyonu 10, bilemedin 20 gün!

Amaaaaaaaaaaaaaaaaaa....

Rothfuss, söz konusu olduğunda:

Saygıyla şapkamı kenara kor, keyifle pipomu doldurur, kahvemi hazırlar, saygı duruşuna geçer ve....

(Türkçesi: en az 1.5 ay bende geçireceği süre!!! :) )

Yani, iyisi mi, siz Bilge Adamın Korkusu'nu Ocak'dan önce beklemeyin.  :-\

Spock

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 26 Ekim 2011, 22:35:38 »
O değil de üçüncü kitap çok bekletecek gibi. :D
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
BEKLENİYOR: Bilge Adamın Korkusu
« Yanıtla #21 : 06 Kasım 2011, 12:58:47 »

Kralkatili Güncesi'nin 2. gününü oluşturan ve geçtiğimiz günlerde editoryal çalışmaları başlayan, önümüzdeki aylarda raflarda yerini alacak olan Bilge Adamın Korkusu tanıtım metnine buyurun.

"Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi."

Alıntı
    Benim adım Kvothe.

Uyuyan höyük krallarından prensesler kaçırdım. Trebon kasabasını yakıp kül ettim. Felurian’la bir gece geçirdim ve hem canıma hem de aklıma mukayyet olabildim. Çoğu insanın alındığından daha küçük bir yaşta Üniversite'den atıldım. Başkalarının gündüz gözüyle ağızlarına almaktan bile korktukları yollardan ay ışığı altında geçtim. Tanrılarla konuştum, kadınlar sevdim ve ozanları ağlatan şarkılar yazdım.

Belki beni duymuşsunuzdur.

Bir kahramanın fantastik edebiyattaki emsalsiz öyküsü kendi ağzından işte böyle başlıyor. Şimdiyse Bilge Adamın Korkusu'nda, yani Kralkatili Güncesi'nin ikinci gününde kudretli bir asilzadeye karşı girilen mücadelenin giderek kızışması Kvothe'yi Üniversite'den ayrılmaya ve şansını başka yerlerde aramaya zorluyor. Başıboş, beş parasız ve yalnız kalan Kvothe, Vintas'a giderek çok geçmeden saray sosyetesinin iç siyasetine bulaşıyor. Nüfuzlu bir soylunun gözüne girmeye çalışırken bir suikast teşebbüsünü açığa çıkartıyor, rakip bir gizemciyle yüzleşiyor ve Kralın Yolu'nda yolculara kimin -veya neyin- pusu kurduğu gizemini çözmek için bir grup fedaiye öncülük ediyor.

Tüm bunlar olurken Kvothe bir yandan da cevaplar bulmaya; gizemli Amyrlerle, Chandrialılarla ve ebeveynlerinin ölümüyle ilgili hakikatleri ortaya çıkarmaya çalışıyor. Yolu üzerinde efsanevi Adem askerleri tarafından yargılanıyor, Edema Ruhların onurunu korumak zorunda kalıyor ve Fey alemine seyahat ediyor. Orada Felurian'la, yani Kvothe'ye dek hiçbir erkeğin direnemediği ve hiçbir erkeğin yanından sağ salim ayrılamadığı fey kadınıyla tanışıyor.

Bilge Adamın Korkusu'nda Kvothe kahramanlık yolundaki ilk adımlarını atıyor ve kendi ömrü dahilinde efsane haline gelmenin hayatı bir adam için ne kadar zor kılabileceğini öğreniyor.

Patrick Rothfuss ailesiyle beraber Wisconsin'in merkezinde yaşamaktadır. Pat boş zamanlarında hicivli bir espri köşesi yazmakta, sivil itaatsizlik göstermekte ve simyayla uğraşmaktadır. Sözcükleri çok sevmekte, sık sık gülmekte ve dans etmeyi reddetmektedir.

Rüzgarın Adı ve Bilge Adamın Korkusu onun ilk iki romanıdır.

Dahası da olacaktır.

Çevrimdışı aelin-uial

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 09 Kasım 2011, 16:14:34 »
Kitabı daha sipariş ettim ama ne yazık ki bayrama denk geldi. Kitabı nerede gördüm hatırlamıyorum ama gördükten sonra ciddi anlamda büyük bir heyecana kapıldım. Kitabı araştırdıkça heyecanım gittikçe arttı. Artık dayanamayacağım seviyelere doğru çıkıyor ve yarından önce ulaşmayacak kitap elime.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 12 Kasım 2011, 22:56:42 »
"Yüzüklerin Efendisi"'nden sonra tartışmasız okuduğum en iyi fantezi romanı...
Beni bu kadar etkileyen Rothfuss'un karakter yaratmadaki ustalığı...Kwothe şimdiye kadar okuduğum hiçbir kahramana(hatta anti kahramana) benzemiyor ...kitap ile ilgili söylenecek çok şey var aslında ama keşke 2 ve 3. kitabı da en kısa zamanda okuyup seriyi tamamlayarak son sözü öyle söyleyebilsek...
Kitap ile ilgili beni en çok şaşırtan şey de inanılmaz bi edebi değeri olması ve bir o kadar da rahat okunabilmesi...muhteşem!...
Şimdi "The wise man's fear" ı beklemekten başka yapacağımız bişey yok... :hömm:

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 13 Kasım 2011, 12:14:55 »
O zaman benden de güzel bir haber. "Bilge Adamın Korkusu" şu anda bende. Tahminen Aralık'ın ilk haftası gibi bitirmiş olurum. Bu durumda 2011 bitmeden kitap sizle olabilecek gibi görünüyor, sanırım, umarım, bir aksilik olmazsa, program değişmezse.... :) 
Spock

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 13 Kasım 2011, 14:31:42 »
O zaman benden de güzel bir haber. "Bilge Adamın Korkusu" şu anda bende. Tahminen Aralık'ın ilk haftası gibi bitirmiş olurum. Bu durumda 2011 bitmeden kitap sizle olabilecek gibi görünüyor, sanırım, umarım, bir aksilik olmazsa, program değişmezse.... :) 
Şu anda senin yerinde olmak isterdim...haber için teşekkürler bu arada...;)

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 23 Kasım 2011, 20:38:56 »
Arkadaşlar, Bilge Adamın Korkusu'nun sonarına yaklaşmaktayım. Daha fazla dayanamayıp sizlerle bazı şeyleri paylaşmak istedim.

Eğer aranızdan bazıları, Rüzgarın Adı'na olağanüstü demişse, ikinci kitap için çok daha farklı bir tanım bulması gerekecek, zira ikinci kitap bir edebiyat başyapıtı. İlk kitabı bile aşan muhteşem bir başarı var. İngilizcesini okurken, değerini bilemediğim satırlar sevgili Cihan'ın çevirisiyle adeta yeni bir anlam bulmuş.

Bilge Adamın Korkusu, bizi ilk kitabından bile daha fazla sarsacak ve bittiği zaman Rothfuss'a kızacağız. (ben çok kızmıştım)

Kendinizi mental olarak ilkinden bile daha değişik bir deneyime hazırlayın....
Spock

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 23 Kasım 2011, 20:46:16 »
Arkadaşlar, Bilge Adamın Korkusu'nun sonarına yaklaşmaktayım. Daha fazla dayanamayıp sizlerle bazı şeyleri paylaşmak istedim.

Eğer aranızdan bazıları, Rüzgarın Adı'na olağanüstü demişse, ikinci kitap için çok daha farklı bir tanım bulması gerekecek, zira ikinci kitap bir edebiyat başyapıtı. İlk kitabı bile aşan muhteşem bir başarı var. İngilizcesini okurken, değerini bilemediğim satırlar sevgili Cihan'ın çevirisiyle adeta yeni bir anlam bulmuş.

Bilge Adamın Korkusu, bizi ilk kitabından bile daha fazla sarsacak ve bittiği zaman Rothfuss'a kızacağız. (ben çok kızmıştım)

Kendinizi mental olarak ilkinden bile daha değişik bir deneyime hazırlayın....

Ne yaptınız ya? Kitabı bitirdiğimden beri hayal kırıklığına uğramamak için başka kitaba başlayamıyorum. Şimdi bu yorumu görünce bilgisayarım üstünde sempati çalışmaya, rüzgarın ve taşın adını falan aramaya başladım, garip tutumlar sergiliyorum evde. Bekleyemiyorum!
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 23 Kasım 2011, 22:14:35 »
İnternetteki yorumların çoğunda Rüzgarın Adı'nın, Bilge Adamın Korkusu'na göre daha güzel olduğuna dair şeyler geçiyor. Şimdi siz böyle diyince bir kez daha düşündüm. Elbette kitabı okumadan bu yorumların doğruluğunu bilemem ama sizin yazdığınızı okuyunca, "acaba okurlar satır aralarındaki bazı şeyleri mi atlıyor?", dedim.

Sanırım kesin cevabı kitabı elime alınca göreceğim.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #29 : 23 Kasım 2011, 22:31:19 »
Ben de tam aynı şeyden bahsedecektim ki sevgili Fırtınakıran benden önce davranmış. Şimdi Cubor böyle deyince insanın bakış açısı çok fena değişiveriyor :) En iyisi bekleyip görmek...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.