Kayıt Ol

Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss
« Yanıtla #510 : 08 Mayıs 2017, 09:40:07 »
Kralkatili yazini mukemmele yakin bir seri, oyunusu zevkli ama hikayesi cok da yeni birsey sunmuyor. Guzel mi guzel, ama yeni degil. 

Buyu sisteminin kalitesini bu yorumumdan ayri tutuyorum.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Rüzgarın Adı’nın 10. Yıl Baskısı Görücüye Çıktı
« Yanıtla #511 : 12 Mayıs 2017, 15:09:14 »

Hatırlayacağınız gibi Kralkatili Güncesi Serisi’nin ünü kalıbıyla eşdeğer yazarı Patrick Rothfuss, geçtiğimiz şubat ayında Twitch üzerinden canlı bir soru-cevap etkinliği düzenlemiş ve hem üçüncü kitabı The Doors Of Stone hakkında merak edilenleri yanıtlamış hem de Rüzgârın Adı’nın basılışının onuncu yılı şerefine (evet, yurtdışında çıkalı tam 10 yıl olmuş) özel bir edisyonu bizlerle buluşturmayı planladığını açıklamıştı. Bizler de o yayının önemli başlıklarını çevirip sizler için derlemiştik.

İşte o yayında bahsi geçen Rüzgârın Adı 10. Yıl Özel Baskısı‘yla ilgili ilk illüstrasyonlar ve yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. io9‘un haberine göre yeni baskıda özel içerikler barındıran 50 ekstra sayfa olacak ve bunlardan bazılarını Hugo Ödülü adayı olan Dan dos Santos‘un illüstrasyonları oluşturacak.

Kvothe ile Denna'nın çizimlerine, kitabın ekstra içerikleriyle ilgili detaylı bilgiye ve çıkış tarihine kendi elcağızlarımızla hazırladığımız haberimizden ulaşabilirsiniz.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı sheril

• **
  • 63
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #512 : 12 Mayıs 2017, 16:03:29 »

Hatırlayacağınız gibi Kralkatili Güncesi Serisi’nin ünü kalıbıyla eşdeğer yazarı Patrick Rothfuss, geçtiğimiz şubat ayında Twitch üzerinden canlı bir soru-cevap etkinliği düzenlemiş ve hem üçüncü kitabı The Doors Of Stone hakkında merak edilenleri yanıtlamış hem de Rüzgârın Adı’nın basılışının onuncu yılı şerefine (evet, yurtdışında çıkalı tam 10 yıl olmuş) özel bir edisyonu bizlerle buluşturmayı planladığını açıklamıştı. Bizler de o yayının önemli başlıklarını çevirip sizler için derlemiştik.

***Üçüncü kitabın yazımı bugünlerde nasıl gidiyor? İki yıl önce Goodreads’te 5 üzerinden 3.5 vermiştiniz.

Şu anki durumu en iyi hâliyle 1.5 yıldız. Çünkü çok büyük bir kısmını kitaptan çıkardım ve hâlâ tam olarak geri koyamadım.

:blink :blink :blink :blink ben şok. Çoktan 3. kitabı yazmıştır da gıcıklığına filmle dizinin çıkışını bekliyodur yayınlamak için diye düşünüyodum.... ne demek büyük kısmını tekrar yazıyorum  >:(  >:(  6 senedir ne yaptın sen

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
Patrick Rothfuss Üçüncü Kitabını Neden Yazamıyor?
« Yanıtla #513 : 20 Mayıs 2017, 20:08:06 »

Kralkatili Güncesi Serisi’nin üçüncü cildini yıllardır bekliyor ama bir türlü kavuşamıyoruz! Peki neden? Bu adam bu kitabı neden yazmıyor? Pisliğine mi yapıyor yoksa başka bir sebebi mi var? Gelin hep beraber bakalım.

Kendi demeçlerinden ve röportajlarından yola çıkarak biraz analiz, biraz da çıkarım yaptık. Yazması benden, okuyup yorumlaması sizden.

Okumak için buraya tıklayın.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #514 : 20 Mayıs 2017, 20:27:11 »
Harika bir yazı olmuş abi ya, ellerine sağlık.

"Ed(b)eb(d)i Memnuniyetsizlik"...ah Rothfuss ah... :-\

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #515 : 20 Mayıs 2017, 21:38:19 »
Çok güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık. Ama kanımca kendilerini Brandon Sanderson ile kıyaslamak, Brandon Sanderson için büyük bir hakaret :) O adam gerçek bir yazar işte, bu kadar verimli çalışan başka birisi var mı piyasada şu anda?

Ben kendisi 3. kitabı bitirse dahi yazarlık kariyerinde çok fazla eser verebileceğini sanmıyorum. 5 yılda bir kitap yaza yaza olur mu o iş öyle?
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #516 : 20 Mayıs 2017, 22:26:33 »
İhsan Abi açmış ağzını, yummuş gözünü. Patrick, yanlış adama çattın olm.

O değil de, cidden hem uzadı hem beklentiler çok çok üst seviyeye geldi bu bir.

Ayrıca diğer yandan o kadar fazla bekledik ki o ilk heyecan neredeyse çoğumuzda kalmadı, ateş söndü ve köz olarak yanmaya devam ediyor bu iki.

Üçüncüsü ve en önemlisi de şu, kitap zamanında çıksa yazacağı çoğu son ve gelişme hoşumuza gidecekken, şu an ortaya "iyi" bir şey çıksa bile bizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Çünkü şu an her birimiz "üst düzey" bir şeyler bekliyoruz.

Tşk.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #517 : 21 Mayıs 2017, 00:28:36 »
Sağ olun arkadaşlar, teşekkürler. Beni bu yazıyı yazmaya iten Patrick utansın :)
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #518 : 21 Mayıs 2017, 03:15:51 »
 Dresden, Temeraire (yayın evi sağ olsun); Milenyum Serisi(yazarın vefatı), Gediksavaşları(kitapların basımı durdu, bende yarım kaldı :) ), Taht Oyunları zaten malum, Türk yazarlardan da bir seriye başlayıp bitirenlerin sayısı az, alıştık demem o ki.  

Ben az çok Rothfuss'u takip ediyordum cidden her seferinde bir bahaneyle bir şeyler geveliyor, ben artık bunun işine geldiğini ve tembellik ettiğini düşünüyorum ya da dikkati çok dağıldı ama gerçekten bunca zamandır aynı eserin üzerinde değişiklikler yaptığını sanmıyorum. Belki de Twitch'de oyun yayını yapmak daha çok hoşuna gidiyordur artık :D
Spoiler: Göster

Çevrimdışı sheril

• **
  • 63
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #519 : 21 Mayıs 2017, 04:04:13 »
Güzel bir yazı olmuş tebrik ederim ama şu kısma ben katılamıyorum " Ama bunların arasında tembellik, yalancılık ya da ikiyüzlülük yok. " belki de ben çok kin besledim  >:(  artık ama  rothfuss bence tam anlamıyla tembel ve yalancı bi dediği bi dediğini tutmuyor yahu. Bende kendisini uzun zamandır takip ederim ve bu adamın ağzı gerçekten çok çok iyi laf yapıyor ve işine gelmediğinde çokta iyi kıvırabilme yeteneğine sahip ayrıca kendisi soru cevap oturumlarında çok defa sallama yanıtlar vererek hangi yalanları söylediğini bile unuttuğunu söylemişti... kendi huyunu baş karakterine de yansıtmış kvothe da malum gayet güzel yalanlarla kendi efsanesini şişirmeyi iyi beceriyodu

geçen gün redditte ki teorilere bir göz atayım dedim okuduysanız millet neredeyse neyin ne olduğunu bütün kurguyu olay örgüsünü çözmüş. Yani aslında uzattıkça kendi zararına oluyor şahsen ben o teorileri okuduktan sonra artık 3. kitapta ne yazarsa yazsın büyük şaşkınlık yaşayacağımı sanmıyorum çünkü yüksek ihtimal 3. kitabın içeriğinin çoğu bu teoriler dahilindeki şeyler olacak. Uzun lafın kısası Ed(b)eb(d)i Memnuniyetsizlik sendromuna gönül rahatlığıyla girsin bence

Tabii hakkını da vermem gerek ne kadar gıcık olsamda saydırsamda kelimeleri kullanışının kaleminin hayranıyım o ayrı

Çevrimdışı Mavi Siyah

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #520 : 21 Mayıs 2017, 23:06:38 »
Güzel bir yazı olmuş tebrik ederim. Yaramıza tuz bastı bu yeni baskı. Serinin tamamlanamayışında tembellik ve tutarsızlık var bence kim ne derse desin. Ayrıca "3. kitap çıkana kadar 1. ve 2. kitapları tekrar okuyun ki unutmayın çünkü daha çok bekleyeceksiniz" diyor gidişat  :hemk

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #521 : 23 Mayıs 2017, 09:56:48 »
Gidin baska seyler okuyun, piyasada cok guzel isler yapan yazar var. Cidden bak, bu basliga gelip stres olmayin.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #522 : 23 Mayıs 2017, 10:41:08 »
Teşekkürler arkadaşlar, sağ olun :) Beğenmenize çok sevindim. Açıkçası yazıyı yayına alırken biraz endişeliydim, ters teper mi acaba, tespitleri yersiz bulan olur mu diye düşünüyordum ama öyle olmadı ne mutlu ki :)

milenya'nın dediği gibi, yarım bırakılmış serilere alıştık bir Türk okur olarak. İllaki dizisiyle, filmiyle vs popüler olacak ki hepsini okuyabilelim. O zaman da çok alakasız insanlar okuyor, çok acayip yorumlar geliyor, bu sefer de ben soğuyorum, o ayrı... :D

Rothfuss bu kitabı yayınlamaya yayınlayacak da bence ne yaparsa yapsın istediği sonucu elde edemeyecek. Sanmıyorum ki herkes "Muhteşemdi!" desin. J.K. Rowling'in yazdığı son bile beğenilmedi (ki bence iyiydi), beklentileri karşılayamadı.

Editörünün kulağını çekmesi lazım bu adamın. Yoksa böyle olmayacak.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #523 : 23 Mayıs 2017, 12:40:33 »
Alıntı
Açıkçası yazıyı yayına alırken biraz endişeliydim, ters teper mi acaba, tespitleri yersiz bulan olur mu diye düşünüyordum ama öyle olmadı ne mutlu ki :)

Seriyi okumadım. En sabırlı okurlarını bile patlama noktasına getirdiğine şahit oluyorum. Yazınız zaten kendi başına da güzelken, yayınlama zamanlamanız açından da isabetli olmuş. Bu konuda endişeniz olmasın :)

İnternet çağı teori çağı :D İnsanları şaşırtıp memnun etmek çok daha zor. Yazınızda da belirttiğiniz gibi işin içine geriye dönüp müdahale etmelere varan bir mükemmeliyetçilik de girmiş. En iyimser senaryoyla, 3. kitap okurların büyük kısmınca tatmin edici bulundu diyelim; Rothfuss yine de tatmin olmayabilir.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #524 : 23 Mayıs 2017, 12:57:30 »
Kralkatili güzel bir seri, büyü sistemi ve kurgusu güzel olsa da çok muhteşem bir hikâyesi yok kanımca, Rothfus bu kadar bekleyerek ve değiştirerek çok da iyi bir şey yapmıyor. Çünkü zaten Kvothe'nin hikâyesi küçük adımlar atan bir hikâye. Bundan sonra çıksa bile olumlu yorumlar çok fazla gelmeyecektir.
İnsan, hayalleriyle vardır.