Kayıt Ol

Karanlığı Taramak - Philip K. Dick

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Karanlığı Taramak - Philip K. Dick
« : 09 Ağustos 2011, 18:44:31 »

Philip K. Dick'in önemli eserlerinden Karanlığı Taramak (A Scanner Darkly) önümüzdeki günlerde Altıkırkbeş Yayıncılık tarafından çıkıyor!

Sanırım bu benim başyapıtım diyor Dick, kitabın hemen başında. Uyuşturucudan örülü, her şeyin uyuşturucu üstüne kurulduğu bir ters ütopya, 68'in boşlukta çiçek yetiştirebilen kuşağına küçük bir selam, belli belirsiz bir gülümseme...

Alıntı
Bob Arctor, bağımlılık yapan ölümcül Substance D. uyuşturucusunun satıcısıdır. Fred, onun peşine düşmesi için görevlendirilmiş ve nihayet tutuklamış bir polis memurudur. Bunu yapmak için Fred, Bob Arctor adında bir uyuşturucu satıcısının kimliğine bürünmüştür. Ve Substance D- Arctor'un büyük miktar dozda aldığı- yavaş yavaş kullanıcısının zihnini iki farklı, kavgacı öze bölmektedir. Fred kendi kendini ihbar ettiğinin farkında değildir.

Sert bir biçimde eğlenceli, uyuşturucu müptelalarını, dolandırıcıları ve kafası dumanlıları ürkütücü bir biçimde hatasız betimleyen, Philip K. Dick'in endüstriyel-kademeli kimlik testi stresi eğlenceli olduğu kadar korkutucu da.

Çevirisini Mehmet Ada Öztekin'in ve editörlüğünü Kaan Çaydamlı'nın yaptığı kitabın tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
Ynt: "Karanlığı Taramak" Ön Siparişte!
« Yanıtla #1 : 24 Ağustos 2011, 22:50:56 »
En yakın zamanda almayı planladığım bi kitap. Hatta bildiğim kadarıyla 6.45 tüm Philip K. Dick kitaplarını yeniden basacak. ''Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?'' yi heyecanla bekliyorum...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: "Karanlığı Taramak" Ön Siparişte!
« Yanıtla #2 : 25 Ağustos 2011, 13:29:53 »
Filmini izlemiş, çok beğenmiştim. Muhakkak kitabı daha güzeldir. Merakla bekleyenler arasına katılmaya hak kazandım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Karanlığı Taramak
« Yanıtla #3 : 21 Şubat 2012, 22:57:18 »
Keşke diyorum editörlüğü iyi yapılsaydı da, daha kitabın İLK cümlesinden (tam olarak ilk cümle) anlatım bozukluklarıyla başlamasaydık. Sayelerinde kitabı daha başında bıraktım, o bozuk anlatıma katlanamadım.

Altıkırkbeş hayal kırıklıklarında bir yenisi.

Çevrimdışı minrand

• **
  • 80
  • Rom: 19
    • Profili Görüntüle
Ynt: Karanlığı Taramak
« Yanıtla #4 : 23 Ocak 2013, 19:06:20 »
Bu kitabın sonunda yazarın notu diye bir kısım var ki bence herkes okumalı. Kitabın Philip K. Dick'in hayatından kesitler sunduğunu bilmeme rağmen beni gerçekten etkilemişti. Gördüğüm en iyi ithaf yazılarından biriydi. Burada paylaşayım da belki ilginizi çeker ve kitabı okumanıza vesile olur.

Çeviri 6 45'in çevirisi, dikkatsizlik sunucu oluşabilecek bir kaç noktalama hatası dışında aslının aynısıdır sanırım.

Bu, yaptıkları için çok fazla cezalandırılan bazı insanları anlatan bir romandı. Onlar iyi vakit geçirmek istiyorlardı, ama sokakta oynayan çocuklar gibiydiler; arkadaşlarının birbiri ardısıra öldürüldüğünü- ezildiklerini, sakatlandıklarını, mahvedildiklerini - görebiliyor ama yine de oynamaya devam ediyorlardı. Hepimiz belli bir süre gerçekten çok mutluyduk, zamanımızı çalışıp didinmekle değil, sırf gevezelik ve oyunla geçiriyorduk. Ama bu fena halde kısa bir zamandı ve arkasından gelen ceza inanılır gibi değildi; gördüğümüz zaman bile inanamadık ona. Örneğin bunları yazarken Jerry Fabin karakterinin temsil ettiği kişinin kendini öldürdüğünü öğrendim. Ernie Luckman karakteri için temel almış olduğum dostum, daha ben romana başlamadan önce ölmüştü. Bir süre için ben de sokakta oynayan o çocuklardan biriydim; diğerleri gibi bende büyümek yerine oyun oynamaya çalışıyordum ve cezalandırıldım. Bu romanın adanmış olduğu insanların ve başlarına gelenlerin sıralandığı listede ben de varım.

Uyuşturucu kullanımı bir hastalık değildir, bir karardır. Tıpkı giden otomobilin önüne atlama kararı gibi. Buna hastalık, değil yargılama kusuru denir. Bir grup insan bunu yapmaya başladığında, bu sosyal bir yanlıştır, bir yaşama biçimidir. Bu yaşam biçiminde paralo şudur: "Şimdi mutlu ol, çünkü yarın ölüyor olacaksın." Ama ölüm kısmı neredeyse hemen başlar ve mutluluk bir anıdan ibarettir. Bu haliyle bu iş, sadece sıradan insan varlığının hızlandırılmış, yoğunlaştırılmış bir şeklidir. Sizin yaşam biçiminizden bir farkı yoktur, sadece daha hızlı gelip geçer. Her şey yıllar yerine günler, haftalar veya aylar içinde olup biter. Villon'ın 1460'da söylediği gibi, "nakit parayı al, bırak kredi gitsin." Ama nakit para bir peniden ibaretken kredi bütün bir yaşamsa, bu bir hatadır.

Bu romanda ahlak dersi yok; burjuvazi taslamıyor; onların çalışmaları gerekirken oyun oynamakla hatalı olduklarını iddia etmiyor; sadece sonuçlarını anlatıyor. Yunan dramasında toplum olarak, nedensellik anlamına gelen bilimi keşfetmek üzereydiler. Bu romanda ise Nemesis var: kader değil, çünkü herhengi birimiz sokakta oynamaktan vazgeçmeyi seçebilirdik. Ancak, yaşamımın ve kalbimin en derin köşesinden yazdığım gibi, bu oyuna devam edenler için korkunç bir Nemesis'ti bu. Ben bu romanda bir karakter olarak yer almadım ben bu romanım. Gerçi bu sıralarda, tüm ülkemiz olduğu gibi bu durumda. Bu roman benim kişisel olarak tanıdıklarımdan daha fazlasını anlatıyor. Bir kısmını hepimiz gazetelerden okuyoruz. Dostlarımızla sağda solda vakit geçirip kaset kayıtları yaparken gevezelik etmek, altmışlı yılların kötü bir kararıydı. Kurumun hem içinde, hem de dışında. Ve doğa bizimle ilgili sert önlemler aldı. Korkunç şeyler tarafından durmak zorunda bırakıldık.

Ortada bir "günah" varsa, o da bu insanların sonsuza kadar iyi vakit geçirmeye devam etmek istemeleriydi. Sonra da bunun için cezalandırılmışlardı. Ama dediğim gibi, öyleyse bile ben verilen cezanın fazla, çok fazla olduğunu düşünüyorum. Bunu Yunan draması gözüyle veya ahlaksal açıdan yansız bir gözle işlemeyi yeğliyorum, yalnızca bir bilim dalıymışçasına, tarafsız deterministik sebep-sonuç gibi. Onların hepsini seviyordum ben. İşte sevgimi adadıklarımın listesi:

Gaylene'e öldü
Ray'e öldü
Francy'ye kalıcı psikoz
Kathy'ye kalıcı beyin hasarı
Jim'e öldü
Val'e kitlesel kalıcı beyin hasarı
Nancy'ye kalıcı psikoz
Joanne'e kalıcı beyin hasarı
Maren'e öldü
Nick'e  öldü
Terry'ye öldü
Dennis'e öldü
Phil'e kalıcı pankreas hasarı
Sue'ya kalıcı damar hasarı
Jerri'ye kalıcı psikoz ve damar hasarı

... ve onlar gibi diğerleri.

Ruhları şadolsun. Onlar benim yoldaşlarımdı; daha iyisi yoktur. Daima aklımdalar ve düşman asla affedilmeyecek. "Düşman", onların oynarken düştükleri hataydı. Bırakın hepsi bir başka şekilde yine oynasınlar, bırakın mutlu olsunlar.
"oh lord, if there is a lord,
save my soul, if i have a soul."

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Karanlığı Taramak - Philip K. Dick
« Yanıtla #5 : 01 Şubat 2016, 20:59:47 »
Portala bu kitapla ilgili gelen bir yorumu burada da paylaşmak istiyorum.

Alıntı
"Karanlığı Taramak (P.K. Dick)" ilk olarak şahsen tanıdığım Özlem Kurdoğlu tarafından çevrildi ve 6.45 etiketiyle Haziran 1998'de raflarda yerini aldı. İkinci baskısı ise Ağustos 2011 tarihli olarak Mehmet Ada Öztekin çevirisiyle??? yayınlandı. Fakat ilk kitabın içeriğiyle noktalama işaretlerine kadar aynı olacak şekilde.

Doğruluğu varsa oldukça enteresan bir hareket olmuş cidden.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 15 Mart 2016, 09:52:15 »
Zekice bir fikir üzerinden ilerleyen, psikolojik ve toplumsal yönü fazlası ile güçlü, çok güzel bir distopya. Hepsinden öte toplum için sanat ve sanat için sanat arasında ki kurduğu denge ile bile çok önemli bir noktada.
Hayatta yapılabilecek en ilginç şey ''ben hayali bir adamım'' diyebilmektir.

Çevrimdışı harvey birdman

• *
  • 5
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Temmuz 2016, 23:48:49 »
özellikle son bölümleri insana kitabı yeniden okutacak cinsten.