Kayıt Ol

The Avengers (2012)

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • Rom: 0
  • .............
    • Profili Görüntüle
Ynt: The Avengers (2012)
« Yanıtla #15 : 05 Mayıs 2012, 08:59:40 »
Film eğlenceli ve güzel ama bu kadar süper kahramanı bir araya koyupda filmin içeriğini basit tutmaları anlaşılır gibi değil. Bir başka konuda film neden hep Amerika üzerine kurulu. Dünyaya uzaylı bir güç saldırıyor ama nedense ilk olarak Amerikaya. Bu tartışma saçma olduğu için uzatmaya gerek yok. Kısacası film izlenmeye değer ;)

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 05 Mayıs 2012, 22:41:01 »
Filme gösterilen büyük ilgi nedeniyle zor da olsa, sonunda izleme fırsatı bulduk. Pişman da olmadık, beklentilerimi karşıladı diyebilirim. Diğer Marvel filmlerinden daha iyiydi, fakat sadece daha iyiydi. Çok daha iyiydi diyemeyeceğim.

Öncelikle görsel efektlere değinmek istiyorum. Efektler iyiydi hoştu, hatta mükemmeldi fakat sanki aşırıydı. Özellikle filmin başlarında ve Manhattan Muharebesi'nde gözü yoran sahneler vardı. Hele o dev yılan-makinaların çıktığı sahnede gözüm gerçekten ağrıdı, gözlüğü falan çıkartmak zorunda kaldım. Yönetmen kötü film yapacağım kaygısıyla efektlere boğmuş sanırım. Hem iyi olmuş, hem kötü.

Filmin bir diğer kötü yanı ise, klişelere boğulmuş olmasıydı. Diğer ülkelere çamur atmalar, düşmanın saf ve katıksız kötü olması, tam iyiler yenildi derken durumun toparlanması... Tabi tüm klişeler sıkıcı olacak diye bir kural yok. Hatta bir klişe vardı ki, filmi müthiş keyifli kıldı. O da, izleyicilere film boyunca karın kası yaptıran süper-kahraman komedisiydi.

Filmin komedi havasını iki başrol paylaşıyordu: Bruce Banner ve Tony Stark. Tony'nin ona buna sataşıp her şeyi şakaya vurması mı dersin, Hulk'ın kontrol edemediği gücünün verdiği komiklikler mi dersin. En az 6-7 sahne vardı kahkahalara boğup gözlerden yaş akıtan. Ayrıca Bruce Banner sadece Hulk haliyle değil, normal haliyle de yüzde gülücükler oluşturdu. Avengers'lar arasında kanım en çok ona kaynadı. Tabi bunda Banner'ı canlandıran Mark Ruffalo'nun da büyük bir etkisi var. Kendisinden önceki iki isimden bile daha iyi canlandırmış Hulk'ı. Üzgünüm Norton, ama gerçek bu.

Bir de dikkatimi çekti, Manhattan'daki "meydan muharebesi", Transformers: Dark of the Moon'daki savaşın neredeyse aynısıydı. Arabaların uçması, insanların kaçışması, yılan-makineler, uzaylı istilası falan iki filmde de mevcuttu. Serinin çizgi romanında böyle bir savaş var mıydı bilmiyorum ama biri birinden kopya çekmiş, orası kesin.

Sonuç olarak ne olursa olsun, film eğlenceli ve güzeldi. Her anlamda diğer Marvel filmlerini sollamıştı. Yerinde aksiyonu olsun, aşırı efektleri olsun, komik yanları olsun ağız sulandıran cinstendi. Eğer bazı yerlerdeki ufak ayrıntıları ve göndermeleri de fark ettiyseniz, film apayrı keyifliydi. Tony Stark'ın Black Sabbath tişörtü, Stan Lee'nin iki-üç saniye gözükmesi, Star Wars ve Lord of The Rings göndermeleri gibi.

Ha bir de, izleyecekseniz sinemada izleyin. Görsel açıdan düşünürsek DVD'si aynı keyfi kesinlikle veremez. Sonuçta süper kahraman filmi.

Bir de ekşi sözlükte gördüm, paylaşayım dedim. Filmdeki "yaran" bölümler:

Spoiler: Göster
-hulk'ın "puny god" diyerek loki'yi yerden yere vurması
-10 dolar iddiasının sonucu
-ajan coulson'ın kaptanın imzasını istemesi
-kaptan'ın "hulk...smash" komutu
-tek plan çekilen müthiş dövüş sahnesi
-"his first name is agent"
-thor'un "o evlatlık" repliği
-loki'nin stark'ı asasıyla etkisi altına alamayışı
-hellicarrier'da atari oyunu oynayan eleman
-loki'nin "i'm listening" bekleyişi
Planemo Syndrome

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 07 Mayıs 2012, 00:33:14 »
Efenim bugün gittik gördük beğendik, mutlu şekilde "Verdiğimiz paraya yazık oldu yav!" triplerine girmeden evimize döndük.

Joss Whedon'dan beklendiği gibi oldukça güzel bir süper kahraman filmi çıkmış ortaya. Bence her karaktere yeteri kadar rol biçilmiş, kendilerini gösterme fırsatı sunulmuş. Her karakterin kendine ait filmlerden küçük küçük ayrıntılar alıp buraya da ekleyerek izleyicileri mutlu etmişler. Gerisini de karakterlerin oyunculuklarına bırakmışlar.

Açıkçası gereksiz duygusallık ve de Amerikan propagandası tarzı şeyler olmaması ile bir kere baştan kazanıyor film. Ama bir yandan da zaten yönetmen koltuğunda Whedon ismi var, tersini beklemek ayıp olur. Herkesin söylediği gibi Hulk ve Iron Man sahneleri öne çıkmış. Bizim geveze Stark ince esprileriyle salonu güldürürken, Hulk'ın bazı sahneleri de aynı etkiyi yaratmış, kırıp geçirmiştir.

Loki'yi döverken ya da tam anlamıyla yerden yere vururken hangimiz zevk almadı ki?

Kısaca gidin izleyin diyorum, özellikle filmde olan süper kahramanlardan en az bir tanesini seviyorsanız bu yapıma da iyi not vereceksiniz.

Ha ama yok efenim felsefesi nerede, ay aman ben Demirkurbuz tarzı bekliyordum, şu vurdu kırdıyı biraz fazla mı kaçırıyorlar gibi tripleriniz varsa hiç canınızı sıkmayın. Ben sizin yerinize gider bir kez daha izler yorumlarım. [*]ekşi takımına sevgiler[/*]

Son olarak bizlere bir şekilde göz kırpan Stan Lee'ye selamlar, saygılar. Büyüksün.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 07 Mayıs 2012, 01:33:35 »
Dün gittim filme ve beklediğimden kat kat başarılı bulduğumu söylemeliyim. Tüm karakterler güzel işlenmiş ve tabiki gönüllerin sultanı Robert Downey Jr döktürmüş yine. Ayrıca sürpriz olarak hiç beklemediğim bir şekilde Hulk'u oynayan Mark Ruffalo da gayet başarılıydı.
Espriler. Çok kaliteliydi. Gerçekten hiç güleceğimi beklemiyordum. Olmadı en fazla Tony'nin mimiklerine gülerim diyordum ama her karakter benden en az bir kahkaha koparmayı başardı. İşin ilginç yanıysa espriler yine Amerikan esprisi kokuyordu; ama yine de çok güldürdü. Neymiş efendim, her Amerikan esprisi kötü değilmiş.
Efektleri de çok başarılı buldum.
Filmin eleştirilecek tek bir yanı -en azından aklıma gelen- vardı: konu. Şu manyak güçlü nesnenin peşinden koşma hikayesi neden bitmedi? Bıktık artık kardeşim. Elindeki o karakterlerle zilyon tane hikaye çıkar. Ama sen gidiyorsun hepsini o güçlü nesne peşinden koşturup dünyayı kurtarmaca oynatıyorsun. Bu olmadı.

Fakat genel olarak film başarılıydı ve kesinlikle tavsiye ederim. 'Bu kadarını da beklemiyordum' dedirtir, en azından ben dedim.
Son olarak;
We love you, Scarlett Johansson!
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #19 : 07 Mayıs 2012, 12:20:39 »
Buu kadar yorumdan sonra sanırım gidip izleyeceğim ama hiç vaktim yok, çok yoğunum. Hele bir haziran gelsin de... Bak merak ettim şimdi... :D
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Lowan

• **
  • 65
  • We are the prisoners of our own fantasies.
    • Profili Görüntüle
    • Dragon's Lair
« Yanıtla #20 : 08 Mayıs 2012, 23:37:24 »
Infinity Gauntlet'ı gösterirler sanıyordum.

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 09 Mayıs 2012, 17:08:58 »
Infinity Gauntlet'ı gösterirler sanıyordum.

Açıkçası pek bir bilgim yok fakat İnfinity Gauntlet ikinci filmde yer alacak gibi duruyor, çünkü The Avengers'da film bittikten ve yazılar akmaya başladıktan sonra çoğu kişinin salondan erkenden çıkarak kaçırdığı bir ek bölüm vardı. O ek bölümde de ekranda Thanos'un sırıtan yüzü beliriyordu (büyük ihtimalle oydu). Bu da demek oluyor ki yapımcılar Thanos'u ve İnfinity Gauntlet'i ikinci filme saklamış. Assolistler en son çıkar hesabı.

Ayrıca sitelerin birinde de şöyle bir yazı gördüm, uzun uzun bahsedilmiş konuyla ilgili.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #22 : 18 Mayıs 2012, 20:45:48 »
Nihayet ben de izleyebildim. Sinemadan yeni çıktım, hâlâ etkisindeyim. Ama hikaye o kadar görselliğe göre biraz yavan mı kalmış, öyle geldi bana. Görsellik konusunda tek kelime etmiyorum, edemiyorum
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Alkol

• **
  • 51
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 02 Haziran 2012, 18:07:51 »
Loki çok başarılı olmuş.
Hulk yarıp geçmiş.
Iron Man MVP olmuş.
Hawkeye(bence) çok ezik kalmış.

Bol aksiyonlu bir film olmuş.
Güzel olmuş.

Kaptan Amerika'yı da pek sevmedim açıkçası.
There is no worse death than the end of hope.

Çevrimdışı mwezi

• *
  • 5
    • Profili Görüntüle
    • Facebook
« Yanıtla #24 : 11 Haziran 2012, 22:55:34 »
Filme en yakışmayan karakterin hala Kara Dul olduğunu düşünüyorum. Scarlett Johansson'dan mı kaynaklanıyor bilemiyorum.
Yahu poposunu kaldıramayan ajan mı olur?!1
Telefonik teçhizat ne zaman farfarkulular rabadapdap olursa.

Çevrimdışı Michu

• *
  • 22
  • Cuio vae!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 01 Temmuz 2012, 13:37:10 »
Çok güzel bir film.. İron man hastasıyız !!

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #26 : 27 Eylül 2012, 17:19:52 »
Film hakkındaki eleştiri yazım.

Evet, filmi vizyona girdikten iki gün sonra izlemiştim. Aslında ilk gün gitmekti hedefim, biraz geç kaldım fakat filmi izledikten sonra pek de bir şey kaybetmediğimi, hatta gitmesem bile pek bir şey kaybetmiş olmayacağımı anladım. Çünkü film başladı ve bitti. Olaylar çok hızlı gelişti. Son yıllarda izlediğim en basit filmdi. Ben filmi beğenmedim, hatta bu yazıda da yerden yere vuracağım.

Avengers diye diye dillerinde tüy bitti adamların. 5-6 yıldır gündemdeydi bu muhteşem (!) proje. Yıl 2012 ve nihayet çekilebildi şu yere göğe sığdıramadıkları film. 6 tane süper kahraman bir araya geliyor ve ortada kayda değer bir konu yok. İlk önce biraz kendi aralarında kapışıyorlar, bir iki saçma espri derken hop filmin ilk devresi biter. Peki ne anladım ben ilk devreden? Birbirine üstünlük kurmaya çalışan, kim kimden daha güçlüdür sorusunu gündeme getirerek filmin ana konusundan bizi uzaklaştıran bir beceriksiz yönetmenin filmi çekmiş olduğunu. Beceriksiz derken, yalnızca bu filmdeki performansından bahsediyorum. Joss Whedon Avengers'ı yönetmekle hayatının hatasını yapmıştır bence. Oysa ki, gelecek vaad eden bir yönetmendi, yazık.

Thor, Captain America, Iron Man, Hulk, Şahingöz ve Karadul. Eh görünüşte iyi bir ekip tabii ki. Ama filmi izledikten sonra gerçeği anlamış olursunuz siz de. Zaten Şahingöz'ü bir hayli Legolasvari bir karaktere dönüştürmeleri yetmezmiş gibi, bir de bir sahnede Iron Man'in Şahingöz'e, "Legolas!" diye hitap etmesi beni çileden çıkardı. Neyse, hadi geçtim bunları.

Loki 'Thor' filminde daha etkileyiciydi, burada çok basit kalmış bence. 6 süper kahraman Loki'ye karşı. Neyse, bunu da geçtim. Hulk ilk başlarda sinirlerini kontrol edemiyordu. Fakat filmde savaş başladığında Hulk sinirlerini kontrol edebiliyor hale geldi, ilginç. Filmin ilk devresinde Hulk, Thor'la yenişemezken, ikinci devresinde devasa demirden makineleri parçaladı, hım bu da ilginç.

Neyse toparlamak gerekirse; Avengers filmi hakkında yapılan o kadar olumlu eleştiriyi hak etmiyor ve hatta IMDb'nin ilk başta 9.5 olarak belirlediği, daha sonra 8.8'e çektiği puanı da hak etmiyor. Evet, yine de izlemek isteyenler olacaktır elbet, iyi seyirler.

Son olarak şunu ekleyeyim, ben çizgi romanlarını okumadım. Bu benim şahsi eleştirim ve kendi düşüncelerimdir. Elbette filmi beğenmiş olanlar vardır, saygı duyarım.