Kayıt Ol

Gediksavaşları Yardım

Çevrimdışı minrand

• **
  • 80
  • Rom: 19
    • Profili Görüntüle
Gediksavaşları Yardım
« : 13 Mart 2012, 22:56:01 »
Öncelikle bu kadar spesifik bir konuda başlık açtığım için özür dilerim ama en iyi seçenek bu gibi göründü. Sıkıntı olacaksa yöneticiler başlığı taşırlar, tek savunmam görece olarak yeni bir kullanıcı olmam yaklaşık bir aydır forumu düzenli takip ediyorum.

Şimdi yardım istediğim konuya gelince.

Gediksavaşları serisinin

1-Büyücü (Çırak)
2-Büyücü (Usta)
3-Gümüşdiken
4-Sethanon’da Karanlık

kitaplarını okudum. Burdan sonra tavsiye edilen sıralamanın Krondor Serisi, Gediksavaşları Dünyasından, Yılan Savaşları Efsanesi, İmparatorluk Üçlemesi diye gittiğinin farkındayım.

Benim sorum şu: Gediksavaşları Efsanesi'ni okuduktan sonra aradaki serileri okumadan direk İmparatorluk Üçlemesi'ne geçersem ne kadar sıkıntı yaşarım? İmparatorluk Üçlemesi Tsurani İmparatorluğu'nda geçtiği için diğer kitaplarla bağlantısının görece az olacağını varsaydım. Seriyi okumuş olanlar ya da bu konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olabilirlerse çok minnettar kalırım.

Şimdiden çok teşekkürler.
"oh lord, if there is a lord,
save my soul, if i have a soul."

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Gediksavaşları Yardım
« Yanıtla #1 : 14 Mart 2012, 00:41:03 »
Ben de tam "İmparatorluk Üçlemesi'ni es geçip diğer tüm kitapları okuyabilirsiniz, daha zevkli olur," diyecektim ki ne göreyim!..

Tabii şu an söylediğim kişisel tercih meselesidir. Lakin her halükarda Krondor Serisini okumanızı, ondan sonra bu seriye geçmenizi tavsiye ederim.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı minrand

• **
  • 80
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Mart 2012, 01:07:31 »
İlginiz için çok teşekkürler.

İmparatorluk Üçlemesi'ni okumak istememin sebebi Tsuraniler, ilk seriyi okurken oldukça ilgi çekici bir toplum gibi görünmüşlerdi bana. Benim daha çok merak ettiğim diğer serilerle ne kadar bağlantılı bu seri. Geçmişte olmuş ve bilmem gereken kilit olaylar var mı? Serideki karakterlerle ilk kez burada mı karşılaşıyoruz yoksa diğer serilerde tanıtılan ve burda kullanılan karakterler mi çoğunlukta? Kısacası ara serileri okumadan bu seriye başlarsam sudan çıkmış balığa mı dönerim yoksa çok fazla zorlanmadan kişilere/olaylara adapte olur muyum?

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Mart 2012, 19:42:34 »
Krondor serisi dışındakileri okumassan bir şey kaybetmessin. Ayrıca magicalbronze'a katlıyorum. Gediksavaşlarını bitirmiş biri olarak en çok sıkıldığım kitaplar İmparatorluk Üçlemeseydi.
Ara serileri okumassanda sudan çıkmış balığa dönmezsin karakterler tamamiyle farklı.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı minrand

• **
  • 80
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Mart 2012, 20:18:13 »
Verdiğiniz bilgiler ve tavsiyeler için çok teşekkür ederim.

Krondor serisini okumayı çok fazla düşünmüyordum açıkçası ama sanırım tavsiyelerinize kulak verip Krondor'u da okuyacağım. :)

Alıntı
Ara serileri okumassanda sudan çıkmış balığa dönmezsin karakterler tamamiyle farklı.

Öğrenmek istediğim de tam olarak buydu. Tekrardan çok teşekkürler.

Çevrimdışı Derufin

• **
  • 78
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Mart 2012, 07:00:10 »
Arkadaşlar haklılar, Krondor`u okumadan diğer kitaplara geçme. İmparatorluk Üçlemesini ben beğendim aslında. Ama yine de ondan önce gelen kitapları okumanı tavsite ederim. Bilmen gereken çok şey oralarda anlatılıyor.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Temmuz 2012, 15:58:59 »
Gedik Savaşları Efsanesi serisi haricindeki başka serileri okumayı düşünmüyorum. Okumalı mıyım?

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Temmuz 2012, 21:16:33 »
Magicalbronze'un önceden söylediği gibi okumak veya okumamak tamamen sana kalmış. Bunu bize sormana gerek yok bence, eğer zevk aldıysan ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsan devam et derim. İmparatorluk Üçlemesi yan hikaye gibi görünse bile genel olaylar üzerinde etkisi vardır. Tek sonradan yazılma olup hikayeye uymadığını düşündüğüm roman "Tanrıların Gözyaşı", esgeçersen hiçbir şey kaybetmezsin. Ancak Gediksavaşları Efsanesi bir destanın önsözüdür sadece. Seriye devam ettiğimde asıl senaryoyu zaman içinde öğreneceksin.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 11 Temmuz 2012, 09:01:44 »
Tamam teşekkürler :D