Kayıt Ol

Sarıkamış / Beyaz Hüzün - İsmail Bilgin

Çevrimdışı Darkness

• 608
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Sarıkamış / Beyaz Hüzün - İsmail Bilgin
« : 02 Şubat 2008, 12:22:17 »
'Faik Çavuş, şunu aklına koy ki, sen de ideallerini unutacak ve unutulacaksın.'

'Unutulmayacağım! Beni unutamayacaklar.' Faik Çavuş öfkeyle dizlerinin üstüne çökte. Ellerini açıp haykırdı: 'Beni unutmayacaklar! Ne beni ne de bizleri! Akıbetimiz ne olursa olsun, Sarıkamış'a yürüyenleri unutmayacaklar!

Sarıkamış'a girsek de girmesek de bizi unutmayacaklar!

Mezarımız olsa da, olmasa da, bizi unutmayacaklar! '

Sarıkamış Harekatı, her türlü imkansızlıklar içinde kırık bir ümidi gerçekleştirmeye yönelen ama sonu hazinle biten bir felakettir. Sarıkamış/Beyaz Hüzün, tarihimizdeki bu hazin harekatın nasıl gerçekleştiğini anlatmak, askerimizin hem tabiatla, hem de Ruslarla olan mücadelelerini gözler önüne sermek ve Sarıkamış şehitlerinin hatırlanmasını sağlamak amacıyla kaleme almıştır. Bu kitap; okurları tarihin acılarla dolu bir sayfasına, bütün olanaksızlıklara ve karakışa rağmen Osmanlı askerinin vatanını korumak için inançla ve azimle verdiği mücadeleye tanıklığa davet eden bir hüznün hikayesidir.

yorumlar

malima 24/12/2006 17:05

'Şehidsen secdeler yüce ruhuna der;
Yer Allahuekber,gök Allahuekber...'
Dünya tarihinin en dramatik,en inançlı,en yüce meydanı ve destanı: SARIKAMIŞ...Yüce insanların kefen niyetine bürünüp binlerce evladı yetim bırakarak mertebelerine ulaştıkları yüce mekan...Onlar evlatlarını analarını ve nice sevdiklerini bırakarak 'Vatan her şeyden evel gelir.'deyip bu uğurda canlarını veren insanlar.Anlatmakla bitmeyecek olan bu olağanüstü olayı İsmail Bilgin güzel bir şekilde kaleme almış.Mutlaka okunmalı ve muhakkak ders çıkartılmalı.Soruyorum:şu an kaç taneniz bu şekilde yollara düşersiniz? Kendinizle yüzleşin ve gerçekleri söyleyin

BAHAR_ca 14/11/2006 09:14

iste tarihimiz...tarihini bilmeyenler okusun bilenlerde bir defa daha okusun...vatan dusmanlarida okusun...vatanimiz gokten indirilip verilmedi turk ulusuna..ATATURK umuze ve canini veren sehitlerimize yattiklari yer cennet olsun allah razi olsun....bizleri bugunlere getiren laik TURKIYE Cumhuriyeti var olsun...sayin ismail Bilgine de sonsuz tsk.ler...bu eseri aglamadan okumak mumkunmu? ? ? Turkiye Cumhuriyetini bizlere emanet eden sehitlerimizi,ve BUYUK TURK 'umuzu daima anarak, duvalar ederek onun yolundan..yolumuza devam edecegiz...NE MUTLU TURKUM DIYENE (tabiiki anliyana,vataninin kiymetini bilene)

Gülpembe Baybars 7/8/2006 09:47

Okudum, okurken sanki o askerlerle birlikte ben de dondum. Kışın karda servis beklerken üşüdüğümde 'benim üşüdüğüm ne ki, o askerleri düşünmek lâzım' dedim. Çok acıklı bir kitap. Bütün savaş gerçeklerini açıkça ortaya koyuyor. Artık her kar yağışında bu kitabı hatırıyorum. Adı üstünde, 'beyaz hüzün'. Bu kitabı da öğretmenim tavsiye etmişti, iyiki de tavsiye etmiş ve iyiki de okumuşum. Herkes de okumalı. Bütün öğretmenler öğrencilerine okutmalı. -Mutlaka-

gülab 20/6/2006 22:04

Kitabı gözyaşlarıyla okudum.Öğrencilerime de tavsiye ettim.Bazısı satın aldı,bazısı ise benden özellikle istedi.Beğenerek,ibret alarak okuduklarını belirttiler.Bence gençlerin okuması gereken kitaplardan.Doyumsuz,bilinçsiz,hazırcı,mutsuz gençler mutlaka okumalı...Ölümü bu kadar kolay ve güzel kabullenen bir millet yok bizden başka.Çünkü ŞEHADET ŞERBETİ içmek ab-ı hayat'ı içmek gibi....Kitabı okurken boğazımda lokmalar düğümlendi.Açlıkla,soğukla,hastalıklarla,belirsizliklerle hayallerin peşinde sürüklenen ve harcanan bir nesil....RUHLARI ŞAD OLSUN.İsmail Bilgin'in kalemine sağlık.

kezban7575 24/5/2006 22:17

söylenecek çok söz var övgü adına ama ne yazık ki kelimeler boğazıma bir yumruk misali oturdu.Uzun süre etkisinde kalacağım bir gerçek gerçek diyorum çünkü tarihimizin sayfalarından süzülmüş adeta....Kışı eskisi kadar sevebileceğimi ve artık yutkunmadan yemek yiyebileceğimi sanmıyorum.Lütfen okuyun.Yazan kalemi ve yüreği gönülden kutluyor şehitlerimize rahmet diliyorum

ve en son benım yorumum ozellkle bu mevsımde okursanız kıtapla aranızda daha sıkı bı bag olusacaktır hıckıra hıckıra aglaycksnz ıddıalı bı cumle olsada Göz yaşlarınızı Tutamıcgınzdan kesınlıkle EMINIM ne yapın edın ama MUHAKKAK okuyun bu Kıtapı

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sarıkamış Beyaz Hüzün
« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2008, 19:52:14 »
Ben yanlışlıkla almıştım bu kitabı Beyaz Hüzün görmeden..Okudum.Gerçektende güzel.Herkesin okuyup bastığımız toprakların o kadar da kolay elimizde olmadığını anlamamıza yarayacak bir kitap...

Çevrimdışı Darkness

• 608
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sarıkamış Beyaz Hüzün
« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2008, 19:04:52 »
aslına bakarsan bende gecen sene can sıkıntısyla okumaya basladgm kıtaptı malum ögrenci evınde kalorifer kendını ısıttıgndan battanıyenın ıcınde usuduydm ama kıtabı okudkça dondum yemek konusuna hıc gırmıyorum

Çevrimdışı MissMacKLane

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sarıkamış / Beyaz Hüzün - İsmail Bilgin
« Yanıtla #3 : 29 Mayıs 2016, 13:44:17 »
Okulun zorlaması vasıtasıyla okuduğum ama insanın içini soğutabilecek mümkünatı sağlayan bir yapıttır. Kitaptaki uçurumların kenarında bizzat bulunduğunu hissettirebilecek mide tutulmalarını yaşatabilir. Korkunç, melankolik, hüzünlü kısımlarıyla insana duygu sıçramaları da yaşatabilir. Yeri geldiğinde açlıktan sen de kıvranmaya başlar, gerçekten yaşanmış olan olayların boğucu havasında sen de boğulabilirsin. Öyle bir kitaptır. Koyu kıvamlı olmayan Türk tarihini anlatacak bir eser almak isteyen herkes için ben tarafından tavsiye edilir.