Kayıt Ol

Bu isimler size bir yerden tanıdık geliyor mu?

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
Bu isimler size bir yerden tanıdık geliyor mu?
« : 17 Ağustos 2012, 20:15:13 »
Bildiğiniz üzere GRRM'nin büyük eseri A Song of Ice and Fire geçtiğimiz sene HBO tarafından dizi yapıldı. Ve, popülerliği çabucak arttı, kitapları onlarca dile çevrildi ve milyonlarca kişi tarafından okundu. Peki işi daha fazla önemseyen hayranlar? Çocuklarına isim olarak karakterlerin adlarını verdiler. Yazarın kendi sitesinden bulduğum bu isimleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Arya Anne Reat
Daenerys Elizabeth Averett
Bran O' Holland
Arya Marie Dobry
Brandon Bran Gabriel
Beric Alexander Williams
Daenerys Auryianna Louise Wenig
Arya Laurel McClintock
Elliot Jorah Laflamme
Aria Michelle Zak
Nymeria Redux

Böyle boş kalmasın, birde soru soralım. Sevdiğiniz bir seride bulunan bir karakterin adını oğlunuza veya kızınıza verir miydiniz?  :)

Not: Opps! Konu sanırım Mizah bölümüne açılmalıydı, nedir benim bu yanlış yere açtığım başlıklar.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bu isimler size bir yerden tanıdık geliyor mu?
« Yanıtla #1 : 17 Ağustos 2012, 21:53:19 »
Türkiye'de bunu yapmak biraz zor ama birkaç sene önce, adamın teki oğluna Zagor adını koymuştu ve bi şekilde kayıtlara da öyle geçmişti. Ha tabi birde bunu yapmak için biraz zalim olmak gerekiyor, ne de olsa çocuklar birbirlerine karşı çok zalim olurlar. Bu yüzden gidip çocuğuma yabancı bir isim koymaya kalkmazdım...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

• **
  • 89
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Ağustos 2012, 22:04:06 »
kızım olsaydı Arya ismini koyardım.
Görev tüyden hafif, ölüm dağdan ağır.Dur bi karıştı dur dur!

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Ağustos 2012, 17:24:59 »
Ben oğluma ya da kızıma bu tarz isimler koymazdım sonuçta isminde bıraktığı bir izlenim vardır.''Erttu oğlum gelsene.''

• **
  • 89
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Ağustos 2012, 19:36:03 »
Erttu :) ama Arya ahenkli bir isim.

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Ağustos 2012, 19:37:10 »
Doğru arya koyulabilir fakat koyar mıyım?Bilmem.Anlamına bağlı.

• **
  • 89
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Ağustos 2012, 19:41:01 »
Arya'nın anlamı varmış:

Operalarda solistlerden birinin orkestra eşliğinde söylediği, genellikle kendi içinde bütünlüğü olan parça.

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Ağustos 2012, 20:45:21 »
Tam ismine layık anlamsız bir anlammış ama söylemesi hoş bir isim onuda belirteyim.''Aryaa, kızım gel bize keman çal.'' buda benden başka bir canlandırma evet denedim oluyormuş gerçekten uyumlu bir ad.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 10 Ekim 2012, 18:16:10 »
Daenerys kulağa hoş geliyo. Belki koyabilirdim.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Gülbüyüsü

• **
  • 84
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Mayıs 2013, 12:49:01 »
Arya'nın anlamı varmış:

Operalarda solistlerden birinin orkestra eşliğinde söylediği, genellikle kendi içinde bütünlüğü olan parça.

Arya aynı zamanda Farsça 'soylu, asil' anlamıda geliyor. Ve benim çok beğendiğim bir isimdir. Açıkcası kızım olursa koymayı düşündüğüm bir isim olarak listeye eklemiştim :) Ama çift isim koymaktan yana olduğum için yanınada uyumlu bir isim daha bulurdum. Oğlumun ismi Rohan mesela. Yüzüklerin efendisini izlediğimde en çok etkilendiğim isim kuşkusuz buydu. Anlam olarakta bana çok şey ifade ediyor Rohan. İlk etapta bir çok insan bu ismi koyduğum için beni yadırgadı, hatta defalarca değiştirmemi teklif ettiler ama hayır ben isim konusunda çok kararlıydım. Hatta Rohan diyemeyip Orhan diyenler var hala :D Lakin artık alışmaya başladılar, hatta çok beğenip, oğlum olursa bende mi koysam bu ismi diyenler çıkıyor. Sonuçta okuduğumuz kitap veya izlediğimiz filmlerden etkilenmemiz çok doğal bir şeydir. Sadece kullanacağımız ismin dilimize yatkınlığınada bakmak gerek bence. Ayrıca Nimeria da bir arkadşımın oyun nick'i ve çok hoş bir isim bence.
Kim olduğunu unutursan, olmaman gereken kişiye dönüşürsün.

Çevrimdışı denizce

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 08 Mayıs 2013, 00:43:53 »
İsimlerin yazar tarafından İngiltere de kullanılan isimlerin çarpıtılması yoluyla uydurma olduğunu düşünüyorum. Oysa bizim toplumumuzda isimlerin anlamı olaması aranır. Başka dillerin isimlerini kullansak da temelde bir anlamlarının olduğunu biliriz. Bu düşüncenin hakim olduğu bir toplum bireyi olarak fantastik isimi çocuğa koymak .İşte o tam bir fantastik olay olur.

Çevrimdışı katilav

• *
  • 40
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 31 Mayıs 2013, 18:08:29 »
kızım olsa arwen, oğlum olsa Legolas koyardım

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Temmuz 2013, 19:53:58 »
Legolas zor , Awen zor , Daenerys zor.Yani bu simleri koymak cesaret ister ama Erttu espirili geldiği için  :D hala  Erttu koyulabilir diye düşünüyorum.