Kayıt Ol

Kargaların Ziyafeti

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ynt: Kargaların Ziyafeti
« Yanıtla #15 : 06 Kasım 2012, 23:22:21 »
Ben de bugün aldım her iki kısımı da. Yenidendoğan Ejder biter bitmez başlayacağım. Özlemişim Westeros'u.

Çevrimdışı enigma100

• *
  • 10
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 07 Kasım 2012, 12:18:07 »
 Kitaplar bugun elime geçti. Haftasonu hemen okumak için sabırsızlanıyorum.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 08 Kasım 2012, 19:43:36 »
Kitapları az önce İlknokta'dan sipariş ettim. En kısa zamanda gelse de başlasam.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 08 Kasım 2012, 19:54:16 »
Kitaplara ben de kavuştum. İlk günden sipariş etmeme rağmen ilknokta günlerce bekletti beni. Bu yüzden siparişi iptal ettim. Ardından  Epsilon'un satış sitesi yenisayfada'dan sipariş ettim. İlknoktada iptal edildiği söylenmesine rağmen kitaplar bana gönderildi. Mecburen geri gönderdim. Şanslıyım ki geri gönderdiğim gün yenisayfa'daki siparişim geldi.

Gereksiz yere ilknokta'nın hatasıyla uğraşmam bile kitaba kavuşmanın mutluluğunu bastıramaz. :)

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 10 Kasım 2012, 11:46:32 »
Benim kitaplarımda az önce geldi. En kısa zamanda başlayacağım inşallah. Denaro Forbin'e katılıyorum. Özlemişim Westeros'u.

Çevrimdışı E0nwe

• **
  • 92
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 10 Kasım 2012, 13:18:25 »
Bende yenisayfa.com aracılığıyla kitabı tedarik edebildim.

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 10 Kasım 2012, 13:57:05 »
Kitapların povları şöyleymiş:
Spoiler: Göster
1. prologue (pate, eski şehir'de -oldtown- hisar'da -citadel- görevli bir üstad -maester- çırağı)
2. the prophet (aeron "damphair" -buharsaçlı- greyjoy, kral balon greyjoy'un kardeşi)
3. the captain of guards (areo hotah, dorne hükümdarı prens doran martell'in muhafız kumandanı)
4. cersei i
5. brienne i
6. samwell i
7. arya i
8. cersei ii
9. jaime i
10. brienne ii
11. sansa i
12. the kraken's daughter (asha greyjoy, kral balon greyjoy'un kızı)
13. cersei iii
14. the soiled knight (ser arys oakheart, kral muhafızı, dorne'daki prenses mrycella'nın koruması)
15. brienne iii
16. samwell ii
17. jaime ii
18. cersei iv
19. the iron captain (victarion greyjoy, kral balon'un kardeşi)
20. the drowned man (aeron "damphair" greyjoy, kral balon greyjoy'un kardeşi)
21. brienne iv
22. the queenmaker (arianne martell, dorne prensesi)
23. arya ii
24. alayne i (sansa stark)
25. cersei v
26. brienne v
27. samwell iii
28. jaime iii
29. cersei vi
30. the reaver (victarion greyjoy, kral balon'un kardeşi)
31. jaime iv
32. brienne vi
33. cersei vii
34. jaime v
35. cat of the canals (arya stark)
36. samwell iv
37. cersei viii
38. brienne vii
39. jaime vi
40. cersei ix
41. the princess in the tower (arianne martell, dorne prensesi)
42. alayne ii (sansa stark)
43. brienne viii
44. cersei x
45. jaime vii
46. samwell v

Daenerys'in olmamasına çok şaşırdım ya, özellikle bu kadar sevilen bir karakterken. Aslında hiç bir popüler karakter yok kitapta, ne Jon ne Tyrion. Sadece Arya'nın iki bölümü var. Geri kalanı salak Brienne'nin ve Asha'nın maceraları tadında olacak sanırsam. En azından on bölüm Cersei var, bu da bir şeydir yani.

Notluedit: Liste Ekşi Sözlük'ten alınmıştır.

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 10 Kasım 2012, 14:58:43 »
Kitapların povları şöyleymiş:
1. prologue (pate, eski şehir'de -oldtown- hisar'da -citadel- görevli bir üstad -maester- çırağı)
2. the prophet (aeron "damphair" -buharsaçlı- greyjoy, kral balon greyjoy'un kardeşi)
3. the captain of guards (areo hotah, dorne hükümdarı prens doran martell'in muhafız kumandanı)
4. cersei i
5. brienne i
6. samwell i
7. arya i
8. cersei ii
9. jaime i
10. brienne ii
11. sansa i
12. the kraken's daughter (asha greyjoy, kral balon greyjoy'un kızı)
13. cersei iii
14. the soiled knight (ser arys oakheart, kral muhafızı, dorne'daki prenses mrycella'nın koruması)
15. brienne iii
16. samwell ii
17. jaime ii
18. cersei iv
19. the iron captain (victarion greyjoy, kral balon'un kardeşi)
20. the drowned man (aeron "damphair" greyjoy, kral balon greyjoy'un kardeşi)
21. brienne iv
22. the queenmaker (arianne martell, dorne prensesi)
23. arya ii
24. alayne i (sansa stark)
25. cersei v
26. brienne v
27. samwell iii
28. jaime iii
29. cersei vi
30. the reaver (victarion greyjoy, kral balon'un kardeşi)
31. jaime iv
32. brienne vi
33. cersei vii
34. jaime v
35. cat of the canals (arya stark)
36. samwell iv
37. cersei viii
38. brienne vii
39. jaime vi
40. cersei ix
41. the princess in the tower (arianne martell, dorne prensesi)
42. alayne ii (sansa stark)
43. brienne viii
44. cersei x
45. jaime vii
46. samwell v

Daenerys'in olmamasına çok şaşırdım ya, özellikle bu kadar sevilen bir karakterken. Aslında hiç bir popüler karakter yok kitapta, ne Jon ne Tyrion. Sadece Arya'nın iki bölümü var. Geri kalanı salak Brienne'nin ve Asha'nın maceraları tadında olacak sanırsam. En azından on bölüm Cersei var, bu da bir şeydir yani.

Notluedit: Liste Ekşi Sözlük'ten alınmıştır.

Daerenys ve Jon beşinci kitapta olacak. George R.R. Martin'in söylediğine göre dördüncü ve beşinci kitap aynı zaman diliminde geçiyor.

Ki benim için Jaime ve Cersei bölümlerinin bolca olması oldukça heyecan vericiydi. Buna rağmen, bu kitabın beşinci kitabın yanında biraz sönük kalacağını düşünüyorum ben.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 10 Kasım 2012, 16:44:13 »
Kısım ikiyide az önce tedarik ettim. En kısa zamanda okuyacağım.

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 14 Kasım 2012, 23:06:24 »

Daerenys ve Jon beşinci kitapta olacak. George R.R. Martin'in söylediğine göre dördüncü ve beşinci kitap aynı zaman diliminde geçiyor.

Şu zaman dilimi olayını bi kavrayamadım ben , birinci ve ikinci kitapları okudum, anladığım kadarıyla arada geçiyor biraz zaman.Henüz üçüncüyü okuyamadım ama iki ve üç arasında uzak bi zaman var diye okumuştum sanki.Keşke her bölümde zamanıda gösterse.(örneğin Targaryen hanedanlığının çöküşünü milat kabul etsinler.her bölüme ay ve yıl eklesinler fena olmazdı.)

Şimdi dördüncü ve beşinci aynı zaman diliminde olcaksa beşinci kitapta arya yada cersei olursa nolcak benim kafam karışır.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 15 Kasım 2012, 01:03:31 »
5. kitabın başında ufak bir açıklama yapıyor yazar. Diyor ki '4. kitaptaki karakterleri gördüğünüz anda 4 ve 5. kitaptaki o zamana kadar olan olayların arasındaki parallellik bitmiş, gidişat normale dönmüştür.'
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #26 : 15 Kasım 2012, 01:07:35 »
Zaman dilimini kestirmek o kadar da zor olmasa gerek. Ve 2. kitapla 3. kitap arasında bahsettiğin denli bir zaman uçurumu bulunmamakta. Daha iyi kavrayabilmen açısından Westeros tarihi ile ilgili bir araştırma yapmanı öneririm.

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 15 Kasım 2012, 21:09:09 »
Ya şimdi şöyle ben arada zaman var denilince arada olaylar olmuşda bize o olaylar mış miş le anlatılıyomuş gibi algıladım ordan olsa gerek kafa karışıklığı.Üçüncü kitabı inceledim birazcık da pek de kafa karıştıran bişey yokmuş.

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 01 Aralık 2012, 17:16:38 »
Sonunda, hiç bitmeyecekmiş gibi görünen 860 sayfayı bitirebildim. İlk kısımdaki olayların gidişatı ve karakterlerin durumu, ikinci kısıma beslediğim beklenti ve umutları tetikledi, fakat yanıldığımı kitabı bitirdiğimde fark edebildim. Tam "aha başlıyoruz" dediğim yerlerde bölümler bitti ve sayfaları çevirdikçe o karakterin bölümlerine bir daha rastlayamadım. Haliyle kitabı müthiş bir boşluk hissi, düzinelerce soru, onlarca teori ve bir avuç sinir eşliğinde bitirmiş oldum. Benim için kitabın tek olumlu yanı, serinin diğer kitaplarında yaşanan trajik ve saç baş yolduran olayların daha az bulunmasıydı.

Bu arada Martin, büyük beklentilerle kitabı okuyup bitirmiş fakat aradığı karakterleri bulamamış okuyucularla empati kurmayı başararak bir not bırakmayı da ihmal etmemiş. Notunda kısaca Tyrion, Jon, Dany, Davos ve  Stannis gibi karakterlerin 5. kitapta bulunacağına değinmiş ve nedenini açıklamış. Bu da 4. ve 5. kitapların bir müddet paralel devam edeceği anlamına geliyor. Tüm karakterleri tek bir kitaba sığdırmayı abes bulan yazarımız böyle bir çözüm düşünmüş, iyi de yapmış.

Kitabın içeriğine değinmek gerekirse, şöyle özetleyebilirz: Büyük bir savaşa, trajik olaylara, stratejik ihanetlere ve affedilmez günahlara sahne olmuş Batıdiyar, bu zaman diliminde komploları ve yeni savaş planlarını gizleyen bir sessizliğe bürünmüş ve savaş sonrası ziyafet için toplanan insan suretindeki kargalarla dolmuştur. Gelişen olaylar kimi okuyucuyu üzecek şekilde sadece Kral Toprakları odak alınarak anlatılmış; yani kitabın en çok yoğunlaştığı hanedan, pek fazla sevilememiş Lannister Hanedanı. Fakat korkmanıza gerek yok, önceki kitaplara nazaran bu kitapta Castamere Yağmurları pek fazla çalmıyor.[*]ehe[/*]

Geri kalan kısmı spoiler vermeden anlatmak imkansız, o yüzden alttaki kutucuğa buyurun.

Her şeyden önce, etraftan duyduğum bir teoriyi paylaşmak istiyorum sizlerle. Aslında teoriden çok bir tahmin: Kitabın giriş bölümünde, üstatlara yaverlik yapan Pate isim bir genç, bölümün sonunda kimliği belirsiz biri tarafından bayıltılmış ya da bir ihtimal öldürülmüştü. Eğer kitaptaki kimliği belirsiz kişinin tasvirlerine bakacak olursak, Jaqen H'ghar'ın son haline oldukça benzediğini göreceğiz. Bu tahminin doğruluğunu güçlendiren bir diğer durum da, kitabın son bölümünde Pate isimli çocuğun yine ortaya çıkmış olması. Yani son bölümdeki Pate, aslında gerçek Pate'in yüzünü almış bir faceless man, yani Jaqen H'ghar olabilir.

Aklıma takılan bir diğer konu da Azor Ahai'nin kim olduğu, hatta olup olmadığı. Bilindiği üzere bir takım teorilere dayandırılarak Azor Ahai Jon dendi, Melisandre'nin yardımıyla R'hllor'u arkasına alan Stannis dendi ve son noktayı Aemon Targaryen koyarak, Azor Ahai Daenerys'dir dedi. Üstadın bu düşüncesindeki dayanağı da Valyrian dilinde yazılmış kehanette geçen "prens" kelimesinin, o dilde erkeklerin yanında kadınlar için de kullanılabilmesiymiş. Sonuç olarak adaylar git gide artıyor. Kimin ne kadar haklı olduğu bilinmez ama, karşımızda şaşırtmaya bu kadar bayılan bir yazar olunca Azor Ahai dedikleri herif Hodor bile olabilir. Önümüzdeki kitaplara bakacağız.

Ayrıca bir söylentiyi daha paylaşmak istiyorum. Söylenti Cercei ve Kurbağa Maggy'nin kehanetleriyle ilgili. Hatırladığım kadarıyla kan büyüsüyle geleceği gördüğünü iddia eden Maggy, Cercei'nin katilinin küçük kardeş anlamına gelen valonqar olacağını söylemişti. Şimdi küçük kardeş diyince herkesin aklına Tyrion geliyor, Cercei de doğal olarak Tyrion'dan korkuyor fakat Jaime gibi bir seçeneği de gözden kaçırmamak gerek. Hangi kitapta ve neresinde bahsedilmişti bilmiyorum ama, Jaime'nin Cercei'den hemen sonra doğduğu bir gerçek, yani teknik olarak Jaime de küçük erkek kardeş. Aslında benim için pek bir önemi yok, ikisinden biri Cercei'yi öldürsün yeter. Maksat kehanet gerçekleşsin.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, eğer bu tahmin ya da teoriler hakkında herhangi bir bilginiz varsa duymak isterim. Varsın spoiler olsun, siz yine de söyleyin.

Sıradaki kitap henüz çevrilmediği için biz de kafa patlatıyoruz işte. Bu arada çeviriden falan bahsetmişken Sibel Alaş'ın hakkını da vermek lazım, kelime oyunları gözünden kaçmamış ve önceki kitaplara göre çevirmenin notuna daha sık yer vermiş. Ortada böylesine karmaşık ve geniş bir fantastik evren varken, çevirinin önemi de oldukça artıyor tabi. Epsilon'a kapak konusunda ne kadar isyan etsem de, çeviri konusunda diyecek bir sözüm yok.

Tekrar kitaba dönersek, üzülerek söylemeliyim ki serinin şu ana kadar ki en sıkıcı kitabı oldu benim için. Fakat bunu kitap kötüydü anlamında söylemiyorum. Sadece bitmek bilmeyen betimlemeler, tasvirler ve özel isim bolluğu yordu beni, o kadar. Bunun dışında okuyucuda bol bol soru işaretleri de bıraktı, Martin pası resmen 5. kitaba attı da diyebiliriz. A Dance with Dragons'da bizi neler bekliyor bilmiyorum ama, yazarın daha çok Daenerys ve Sur'a yoğunlaşacağından eminim, özellikle Daenerys. Spoiler vermek gibi olmasın ama, Westeros haritası üzerindeki tüm hayali oklar bu genç kızı gösteriyor şu an, o kadar yani. Boşuna Dance With Dragons denmemiş ismine.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 02 Aralık 2012, 02:09:00 »

Bitti ve kitaplıktaki yerini aldı. Yanlız ben bu seriye çok bağlandım, bitince ne olacak hiç bilmiyorum.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"