Kayıt Ol

Stephen King, Nerden Başlasam?

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Stephen King, Nerden Başlasam?
« : 24 Ekim 2012, 16:44:51 »
Şu ana kadar Fantastik edebiyat içinde tanıdığım çok az bir yazar grubu var. Bakınız şöyle:

Margeret Weis
Tracy Hickman
Jean Rabe
Marry H. Herbert
Jeff Crook
Stephen D. Sullivan
Paul B. Thompson
Douglas Niles
Baker Barberick
Richard A. Knaak
Fergus Ryan
Don Perrin
J. Robert King
Kevin Stein
Naney Varian Berberick
Mark Anthony Ellen Porath
Marry Kirchoff
Steve Winter
Tina Daniel
Michael Williams
Tonya R. Carter
Tonya C. Cook
J. R. R. Tolkein
C. S. Lewis
Philip Pullman
Rick Riordan
Trudi Canavan
R. A. Salvatore
Richard Lee Byers
Thomas M. Reid
Richard Baker
Lisa Smadman
Philip Athans
Paul S. Kemp
Elaine Cuningham
J. Lowder
Richard Awlinson
Ed Greenwood
Cristopher Paolini

Konuya girme sırası geldi :) . Bu tanıdığım yazarların hepsinin uslübunu az da olsa çok da olsa sevdim. Şimdi Stephen King'i tanımak istiyorum ve kitaplarının çoğunu da okumak. Lütfen bilgili yada az da olsa fikri bulunan kişiler bana uygun bir yol haritası çıkarsınlar :)

Not: Sadece fantastik değil her tür uygundur :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
Ynt: Stephen King Nerden Başlasam
« Yanıtla #1 : 24 Ekim 2012, 16:59:52 »
Hayvan Mezarlığı.

Stephen King okumaya başlamak için en uygun kitap derim. Türkçe baskısında oldukça devrik cümle barındırıyordu. Soğutabilir. Ama ''okunmaz bu böyle ya bırakayım'' gibisinden de değildir. Tahminim çeviriden kaynaklanıyordur. Hayvan Mezarlığı'nda kat kat güzel kitapları da var, ama giriş için ve onu anlamak için en uygunu bu olacaktır.

Kara Kule'den başlamak gibi bir düşünceniz varsa, çok zorlayabilir. Okuyup, bitirirsiniz. Çoğunlukla fantezi yazarlarını okumuşsunuz. Fakat, King'in korku romanlarını okurken tat almanız imkansızlaşabilir. Birkaç korku romanını okuyarak pişmeniz daha iyi olacaktır.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Stephen King, Nerden Başlasam?
« Yanıtla #2 : 24 Ekim 2012, 17:00:10 »
Şurada az da olsa tartışılmıştı bu daha önce:

http://www.kayiprihtim.org/forum/stephen-king-t12956.0.html

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Ekim 2012, 17:03:41 »
Sağol Daarlan Gardan çok yardımcı oldun. Senin fikirlerine saygı duyarım. Oyüzden bunu uygulayacağım :)

TheSpell çok özür diliyorum başlık karşısına başlık yaptım resmen forum yöneticilerinden rica ediyorum başlık kilitlensin ve aynı sorunu yaşayanlar bilgiye senin başlığından ulaşsın :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Ekim 2012, 17:08:20 »
Sağol Daarlan Gardan çok yardımcı oldun. Senin fikirlerine saygı duyarım. Oyüzden bunu uygulayacağım :)

TheSpell çok özür diliyorum başlık karşısına başlık yaptım resmen forum yöneticilerinden rica ediyorum başlık kilitlensin ve aynı sorunu yaşayanlar bilgiye senin başlığından ulaşsın :)

Yok canım gerek yok o kadarına. Birleştirilmesi yeter :)

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Ekim 2012, 17:23:54 »
Hazal Abla ile konuştum, başlığın açık kalmasında bir problem olmadığını söyledi o zaman soruyorum.

Hayvan Mezarlığı ile başlayıp Kara Kule serisine girip oradan devam etmem uygun olur mu?
Kara Dalamar

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Ekim 2012, 17:26:49 »
Ben sizler kadar sıkı bir King hayranı değilim, öncelikle onu belirteyim. King okumayaysa (bildiğim kadarıyla, yanlışsa düzeltilsin) basılan ilk kitabı olan Göz ile başladım. Sonra da Kara Kule'ye geçtim.

Kara Kule bölümümüze bakarsanız bağlantılı eserler kısmı bir hayli dolu. King eserleri arasındaki göndermeleri yakalamak için herhalde bir hayli yol almak lazım. Ama şunu da diyeyim, ben okurken zorluk çekmedim. Yine de önceden bilseydim de ona göre okusaydım diyorum hani.

Tekrar edeyim, bu konuda yetkin değilim. Buradaki bazı arkadaşlar tüm külliyatı yalayıp yutmuş durumda :).

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #7 : 24 Ekim 2012, 19:02:21 »
Kara Kule bölümümüze bakarsanız bağlantılı eserlerkısmı bir hayli dolu. King eserleri arasındaki göndermeleri yakalamak için herhalde bir hayli yol almak lazım.

Hazal ablanın da bahsettiği gibi, King'in birçok romanı birbiriyle bağlantılı. Şöyle söyleyeyim Kara Kule King'i king yapan seridir. Kara Kule'yle başlaman çok daha iyi olur diye düşünüyorum ben. Zaten diğer kitapların birçoğu Kara Kule'yle bağlantılı olduğundan, evrene hakim olabilmek adına ilk olarak okunması gerekendir 7 Kara Kule kitabı. Daha sonra da canın hangisini okumak istiyorsa onunla devam et.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Ekim 2012, 19:03:57 »
Hmm eğer birbirleriyle bağlantılıysa hepsi. Bir seriden başlamak iyi olabilir teşekkürler Denaro Forbin :)
Kara Dalamar

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Ekim 2012, 19:26:05 »
Ben de King'in eserlerini (ne yazık ki)  yalamış yutmuş değilim ancak Kara Kule'den başlamanın yanlış olacağı kanısındayım. Ki bunun bağlantılarla alakası yok. Elbette bazı kitapları bağlatıları için okuyabilirsiniz, mesela Mahşer, Salem's Lot, Maça Kızı, Karanlık Öyküler... Benim önermiyorum çünkü Kara Kule'yi hemen tüketmiş olursunuz. O bir beklesin, siz güzel kitaplarıyla başlayın (ve bunu yaparken ille de Kara Kule ile bağlantı aramayın).

Benim önereceklerim (dilerseniz sırasıyla):

Göz
Cep
Karanlık Öyküler
Hayvan Mezarlığı
Sadist
Tepki

Bunların herhangi birinin arasında dilediğiniz yerde Kara Kule'ye geçiş yapabilirsiniz çünkü Fırtınakıran'ın da dediği gibi bağlantılı eserleri okumasanız da pek bir şey kaybetmezsiniz. Hatta bağlantıları sonradan okumak aynı hazzı verebilir. Bir de ben öyle alışılacak bir evren olduğunu düşünmüyorum. Ne kadar bağlantılı olsalar da Kara Kule evreni diğer kitaplardan bayağı ayrı.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 24 Ekim 2012, 19:40:27 »
Teşekkürler Galaxie :) yani tepki kitabından sonra Kara Kuleye başlamalı sonra diğer kitapları okumalıyım. Değil mi?
Kara Dalamar

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 24 Ekim 2012, 19:45:18 »
Hayır, bence Kara Kule'ye istediğin zaman başlayabilirsin. İlk onu okusan bir şey kaybetmezsin. Sadece ben onu ortalara saklamanı öneririm, üslubuna da alışırsın hem biraz. Çünkü ben bu şekilde okumuştum, öncesinde okuduğum bunlardan başka kitaplar da vardı. Stephen King'i çok beğeniyordum. Sonra Kara Kule'yi okudum, favori yazarlarımdan biri oldu. Benim anlatmak istediğim biraz "yeme de yanında yat" durumu. İstersen hemen de yiyebilirsin tabi *-*

İyisi mi sen önce birkaç kitap oku, sonra Kule'ye başla. Sanki Kule'ye bir merak var gibi gördüm :D Hayvan Mezarlığı denmiş mesela benden önce. Onu oku, bir iki tane daha oku. Sonra da Silahşor'e geç (bence).

Çevrimdışı sirdede

• **
  • 111
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 24 Ekim 2012, 21:26:14 »
Stephen King'in ilk okunacak kitaplar arasında Kara Kule'yi hiç tavsiye etmem(bu konuda tecrübeliyim) galaxie'nin de dediği gibi ilk önce yazarın üslubuna alışman gerek aksi taktirde ilk kitabı(Kara Kule'yi) okuduktan sonra hiç beklediğim gibi değildi demeye başlayacaksın onun için yukarıda arkadaşların da bahsettiği gibi Göz, Cep, Karanlık Öyküler, Hayvan Mezarlığı, Sadist,Tepki vb kitapları okumak en azından üslup açısından tecrübe edinmek ve daha sonrasında Kara Kule'ye başlamak çizilecek en iyi yol diye düşünüyorum.  ;)   

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Ekim 2012, 19:47:39 »
Benim sıralamam:

1- Hayvan Mezarlığı
2- Karanlık öyküler
3- Göz
4- O
5- 22/11/63

sonra Silahşör'ü okuyabilirsin bence.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #14 : 25 Ekim 2012, 20:43:03 »
Benim sıralamam:

1- Hayvan Mezarlığı
2- Karanlık öyküler
3- Göz
4- O