Kayıt Ol

Anket

Haziran ayının distopik kitabı hangisi olsun?

Otomatik Portakal
Sineklerin Tanrısı
Cesur Yeni Dünya
Fahrenheit 451
Biz
1984
Zaman Makinesi
Körlük
Demir Ökçe

Rıhtım Okuma Etkinliği Nedir Ve Anketleri

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Rıhtım Okuma Etkinliği Nedir Ve Anketleri
« : 01 Kasım 2012, 22:30:22 »

Anlık aydınlanma ürünüdür.

Kitap kulüplerini hepimiz biliriz. Okullarda, ünivesitelerde ve hatta son zamanlarda internette kitap severlerce kurulup üyeler toplayarak büyürler. Çoğu zaman bu kişiler birbirini tanımaz bile.
Bizim elimizde böyle bir platform ve bu kadar okur üye varken neden bir benzeri de bizden çıkmasın ki?

Rıhtım Okuma Etkinliği, isteyen herkese açıktır. Her ay belirlenecek bir kitabın katılımcılar tarafından okunup bu sayfa altında fütursuzca tartışılması, yerilmesi, övülmesi için var olacaktır.

Daha detaylı açıklamak gerekirse şudur:

- Oylama ve tavsiye yoluyla seçilecek bir kitabın, isteyen katılımcılarla tartışılacağı bir nevi online kitap kulübüdür.
- Kitaba bakıp katılınması serbesttir. Bir kere giren her kitapta olacak değildir. Keyfinize göre "ben de varım" demeniz yeterlidir.
- Ayın kitabını görüp "bu ay ben de katılıyorum" diyen bir mesaj atmanız yeterlidir. Buna göre o kitap için tartışma grubu listeleri oluşturulabilinir.
- Önerilerin tartışılabilecek kitaplar arasından gelmesi en önemli ricamdır. Mümkün olduğunca seri kitaplarından öneride bulunulmaması da bonus ricam :). Çünkü bu defa iş, "acaba gelecek kitapta şu olay şöyle mi bağlanacak" formunu alıyor. Haliyle tartışma sadece kurgu üzerinden gidiyor.
- Her ay belli bir türe ayrılacaktır ve hangi ayın hangi türe ayrılacağı yine katılımcılarla belirlenecektir. Bundan sonraki adımdaysa seçilen türe göre öneriler alınacaktır.
- Seçilen tema diğer ayda oylamaya alınmaz. Sürekli aynı türe saplanılıp kalınmaması için seçilen tema 2-3 ay sonra tekrar anketlerde seçenek olarak belirecektir.

Özeti bu. Gerisi tamamen sizlerin katılımına bağlı :). Gerek yok, diyorsanız onu da duymak isterim :).

Çevrimdışı Scyther

• **
  • 160
  • Rom: 4
  • "Zira yürümeye değer bir yolum var!"
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rıhtım Okuma Etkinliği
« Yanıtla #1 : 01 Kasım 2012, 22:36:31 »
Gayet güzelmiş. :) Bir aksilik olmazsa şimdiden varım.
Hayalince oku. Hayalinle yaz.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Kasım 2012, 22:38:05 »
Ooo, bence de gayet güzel bir fikir bu! Ay dahilinde müsait olacak olursam katılmayı isterim bu etkinliğe. ^^

O değilde sen nasıl bir aydınlanma yaşıyorsun, ben ona anlam veremiyorum asıl. :P

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Kasım 2012, 22:40:18 »
Varmışım meğersem. Özellikle seri önerisi olmaması ricası çekti beni konuya. :P Farklı türler okumaya da heveslendiren bir konu olabilir bu, ki olursa da çok şık olur. Tür seçimi konusunda bir sınır yok sanırım, kitap seçmek daha kolay olsun diye buna bir sıra getirilebilir belki.

Kitap önerisi olarak şimdilik aklıma gelen bir şey yok ama olunca ayrıyetten söyleyeceğim. Okumamanın eksiklik olduğu kitaplardan başlamalı. *-*
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Kasım 2012, 22:42:05 »
Ayları belli türe atayabiliriz. Örneğin, ilk ayı fantastik yaparız (tamamen örnek) sonraki ay ütopya olur. Böyle böyle gidersek aylık öneriler de aynı kulvarda olur diye düşünüyorum. Hatta bunu madde olarak ekleyeyim :D.

Eğer güzel bir katılım olursa önce hangi türle başlayacağımızı seçer ondan sonra da önerileri alırız. Şimdilik sizlerden gelecek tepkileri bekliyorum :).

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Kasım 2012, 22:56:40 »
Ben şu an Mary Doria Russell'ın Serçe kitabını okuyorum. Başkaları da varsa okuyan, ilk kitap önerimi böylece yapmış olayım.

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #6 : 01 Kasım 2012, 23:03:03 »
Çok güzel bir fikir. Her hangi bir aksilik çıkmazsa katılmayı çok isterim. Eğer bu etkinlik olursa bende seçilecek ilk türü önereyim: Tabii ki fantastik :)
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #7 : 01 Kasım 2012, 23:07:07 »
Muhteşem fikir. Yıllardır eksikliğini çekitiğim şey bu benim. :)
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • Rom: 0
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 01 Kasım 2012, 23:26:07 »
Bence yapılmasına geç kalınmış bir etkinlik! Böyle bir etkinlikte varolmazsam çok üzülürüm ;) En iyisi bende konu ve kitap önereyim.

Konu: Fantastik
Eser: Not at all...

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Kasım 2012, 00:05:58 »
Öneri: Kitap okumak ve tartışmak çok vakit alacağı ve bu yeni bir proje olacağı için öncelikle Yazarların kendi sitelerindeki kısa hikayelerle başlayabiliriz.

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Kasım 2012, 00:07:57 »
Oldukça güzel ve ağız sulandıran bir fikir. Elimden geldiğince katılmaya çalışacağım. Ayrıca seri kitaplarının önerilmemesine katılıyorum. Yorumlar ve serinin devamı için yapılan teorilerin ardı arkası kesilmez.

Buralar hep değerlenecek.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Kasım 2012, 00:13:55 »
Bence de çok güzel bir fikir. Ben de katılmak isterim. Özellikle pek okuyamadığım şu son zamanlarda (okuyamayan diğer üyeler için de) bir bağlayıcılığı olacağı için çok faydalı olacak bence.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Rıhtım Okuma Etkinliği - Aralık Ayının Teması?
« Yanıtla #12 : 02 Kasım 2012, 01:36:04 »
Arkadaşlar, çok teşekkür ederim her birinize :). İstekliliğinize minnettarım ^^. Umarım devamlılığı da sizlerin sayesinde olacaktır.

@Malkavian;

Aslında bu tür öykülerden başlanabilir, fakat böyle öyküleri Türkçe'de bulmak zor. İngilizce'yi de herkes aynı seviyede bilmiyor. Bu nedenle zorluk çekilebilir diye düşünüyorum :/.

O zaman yavaş yavaş Aralık ayı için bir tür seçmeye başlayabiliriz diye düşünüyorum. Vakit kaybetmeye hiç gerek yok ^^. Aralık deme nedenim de hem türü belirleme hem de kitap seçimi (sonrasında tedariği) belli bir zaman alacağındandır.

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 02 Kasım 2012, 01:47:51 »
O zaman yavaş yavaş Aralık ayı için bir tür seçmeye başlayabiliriz diye düşünüyorum. Vakit kaybetmeye hiç gerek yok ^^. Aralık deme nedenim de hem türü belirleme hem de kitap seçimi (sonrasında tedariği) belli bir zaman alacağındandır.

Ben de konuyu gördüğümden beri hangi tür & kitabı önersem diye düşünüyordum. Keşke bu ay başlasaydık diyeceğim ama düşününce tür seçimiydi, kitap seçimiydi, kitabın tedariğiydi, sonra da okumasıydı, vs. Aralık ayını bulacaktır.

Şu durumda asker ocağında internete erişme fırsatım olursa girer yazılanları okurum artık ^^
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 02 Kasım 2012, 01:55:37 »
Ooov, şimdiden hayırlı teskereler :). Umarım katılacak vakti bulabilirsiniz. Yorumlarınızı görmek isterim.