Kayıt Ol

Anket

Haziran ayının distopik kitabı hangisi olsun?

Otomatik Portakal
Sineklerin Tanrısı
Cesur Yeni Dünya
Fahrenheit 451
Biz
1984
Zaman Makinesi
Körlük
Demir Ökçe

Rıhtım Okuma Etkinliği Nedir Ve Anketleri

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rıhtım Okuma Etkinliği
« Yanıtla #240 : 02 Ocak 2013, 14:52:31 »
Benden de bir Serçe - Mary Doria Russell önerisi gelsin.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #241 : 02 Ocak 2013, 15:58:45 »
Aslında Otostopçunun Galaksi Rehberi derdim (5'i bir yerdesini düşünerek) ama çoğu kişinin okumuş olacağını ve sağlam bir tartışma çıkamayacağını düşünerek 1984 demek istiyorum. Güzel güzel tartışırız onda. Gerçi onu distopyaya mı sayıyorsunuz onu da bilemedim.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #242 : 02 Ocak 2013, 16:11:33 »
Otostopçu en başta bir seri olduğu için alamıyoruz kendisini :). 1984 ise bilimkurgusal distopya değil de direk distopya. Hani Fanhrenheit 451 falan olsa iki türe birden giriyor diyeceğim de 1984 maalesef öyle değil.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #243 : 02 Ocak 2013, 17:31:30 »
Halil Kocagöz'den Uzaya Kaçış'ı ekleyebilme olasılığımız nedir? Yoksa onu Türk yazarlar kategorisinde mi değerlendiririz?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #244 : 02 Ocak 2013, 17:37:48 »
Normalde öyle karar almıştık. Türkler'in her eserini Türk Edebiyatı çerçevesinde inceleyecektik. Ama ben derim ki, zaten bilimkurgu yazan Türkler'in sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Fantastiğe oranla daha da azlar. Eklenebileceğini düşünüyorum. Yani bu defalık bir istisna olabilir.

Diğer arkadaşların da itirazı yoksa ekleyelim derim.

Çevrimdışı minrand

• **
  • 80
  • Rom: 19
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #245 : 02 Ocak 2013, 18:48:40 »
Seçenekleri çoğaltmak adına isterseniz

Joe Haldeman - Bitmeyen Savaş (The Forever War)
Robert A. Heinlein - Yaban Diyarlardaki Yabancı (Stranger in a Strange Land)
Alfred Bester - Yıkım'a giden Adam (The Demolished Man) kitaplarını da düşünebiliriz.

Ha bir de adettendir o yüzden Serçe'ye katılıyorum :).

Son olarak Roger Zelazny - Işık Tanrısı (Lord of Light) gerçi bu kitabı eklememin sebebi kitaba sahip olanların bunu nasıl başardığını öğrenmek daha çok :P, bulunması zor bir kitap sanki ya da ben bir türlü beceremedim.

Bitmeyen Savaş seri kitabı diye şartları sağlamıyor ama bence tek olarak da okunabilir o yüzden önerdim. 
"oh lord, if there is a lord,
save my soul, if i have a soul."

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #246 : 02 Ocak 2013, 18:53:32 »
Ben de tam, "Işık Tanrısı'na sahip misiniz o.O?!" diyordum ki meğer sizde de yokmuş. Bulunması çok zor diye eklemiyorum, fakat sahip olanların nasıl elde ettiklerini ben de merak ediyorum. Nasıl elde ettiniz ya -_-?!

Bitmeyen Savaş'tan yana tereddütlerim var. Onu tartışmaya açalım, diğer okuyanlar da söylesin fikrini. Yani seri olma bakımından diyorum.

Diğer önerilerinizi ekliyorum.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #247 : 02 Ocak 2013, 19:06:22 »
Seri sayılabilecek hiçbir şeyi almayalım derim. Neden? İlk kitabı okuyup seven insanlar bir sonraki etkinlikte ikinciyi de görmek isteyebilir veya seriye devam ederek gelecek tartışmaları kaçırabilir. Ha 2001 gibi bazı örneklerin devam kitapları sonradan yazıldığı için sadece ilk kitap okunsa da olur mu? Olur. Ama olmasa daha iyi olur. Kimsenin aklına yılan sokmayalım, ayıptır. :P

Yaban Diyarlardaki Yabancı'yı da görünce çok mantıklı geldi. Yalnız eğer o kitap seçilirse okuma süresinin epey uzun tutulmasını öneririm, hem kalın hem felaket ağır çünkü. Gene de bir 6 ay tartışılır herhalde. :P

Türk Bilim Kurgusunu eklemeye de evet diyorum. [*]Bir de bir ara Frankenstein'e yazmak lazımdı di mi >.>[/*]
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı minrand

• **
  • 80
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #248 : 02 Ocak 2013, 19:36:54 »
Ben de tam, "Işık Tanrısı'na sahip misiniz o.O?!" diyordum ki meğer sizde de yokmuş. Bulunması çok zor diye eklemiyorum, fakat sahip olanların nasıl elde ettiklerini ben de merak ediyorum. Nasıl elde ettiniz ya -_-?!

Az önce Nadir Kitap'a tekrar baktım bir tane Işık Tanrısı vardı. Yaklaşık olarak 48 saniye içinde satın aldım. Artık ben de Işık Tanrısı'na sahip olan şanslı azınlıktanım, kitap elime geçtiğinde olacağıma inanıyorum en azından :).

Burdan bu kitabı almama vesile olan Nadir Kitap'a, Rıhtım Okuma Etkinliği'ni başlatarak beni Işık Tanrısı'na ulaştıracak zincirleme reaksiyonları tetikleyen site yöneticilerine, son olarak da "çıkmaz demeyin şansınızı deneyin" diyerek bir kez daha Nadir Kitap'ı kontrol eden kendime huzurlarınızda teşekkür etmeyi bir borç bilirim  ;).

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #249 : 02 Ocak 2013, 19:38:01 »
Ahahah nispetin böylesi :D. Neyse biz de kıskandığımızla kalalım u_u. Hayırlı olsun :).

Çevrimdışı minrand

• **
  • 80
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #250 : 02 Ocak 2013, 19:56:16 »
Çok teşekkürler iyi dilekleriniz için.

Gerçekten ben bir daha baktım da sanırım uzun süredir aradığım kitabı bulmanın heyecanıyla kendimden geçmişim. Kusura bakmayın. Normalde bu kadar düşüncesiz değilimdir, umarım değilimdir.

Neyse başlığı daha fazla kirletmeyeyim ben. İsteyen olursa kitabı ödünç verebilirim. (İstanbul'da olanlara). Bu şekilde telafi etmeye çalışayım en azından.

Çevrimdışı eretrusilden

• **
  • 139
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle

Düşünerek nereye varabilirsin ki bir ejderha karşısında!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #252 : 02 Ocak 2013, 20:55:34 »
Ben bu kitabı epey merak ediyordum. Fuarda elim gitti de almamıştım. Ekledim bu arada. Bunun ilkinden bağımsız ikinci kitabı da varmış. Bu durumda minrand'ın Bitmeyen Savaş önerisini de ekliyorum.

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #253 : 02 Ocak 2013, 21:07:30 »
Kurma Kız kitabına hemfikirim. Yaban Diyarlardaki Yabancı seçilirse altı artı altı ay tartışabiliriz, hatta tartışmanın ucu bile kaçabilir diye düşünüyorum. Önerim ise (Madem Türk bilim kurgu ekleyebiliyoruz :)) Sercan Leylek Cydonia olacak.

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #254 : 03 Ocak 2013, 01:49:03 »
Kurma kız olsun :D
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.