Kayıt Ol

Vampir denince akla gelen ilk şeyler...

Çevrimdışı Lethzion

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Vampir denince akla gelen ilk şeyler...
« Yanıtla #45 : 20 Temmuz 2016, 19:24:29 »
Çocukluk hatıralarımdan vampir avcısı Blade geliyor. Aklıma gelmemesini dilediğim ''Twilight'' adlı serinin yılışık vampirleri var.Bir de beyaz saçlarını sevdiğim Jim Jarmusch beyefendinin ''Only Lovers Left Alive'' adlı harika filmdeki entelektüel bohem vampirler geliyor. Ah bir de son zamanların biten güzel dizilerinden ''Penny Dreadful'' daki güzel tasvir edilmiş vampirler geliyor.

Vampirler hakkındaki mitler ise bambaşka bir konunun olayı.

Edith Piaf: imla.
''Art is our only salvation from the horror of existence.''

Nevermore.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 22 Temmuz 2016, 12:54:28 »
Konu vampirden açılmışken halen okuduğum John Man'ın Attila kitabından bir alıntı yapacağım (sf:37)

"Bizans önlerine geldiklerinde (Got'lar) saldırı surların görünüşü ve dehşet verici bir olay nedeniyle sona erdi. Şehir kendisini savunmaya başladığı sırada Seragen bölüğü aniden dışarı fırladı. Üzerlerinde peştemalden başka bir şey olmayan ve sadece bir kılıç taşıyan bu korkutucu savaşçılardan bir tanesi hızla kargaşanın arasına dalarak en yakınındaki Got'un gırtlağını bir kılıç darbesiyle parçaladı ve yere düşmekte olan cesedi yakalayarak şah damarından fışkıran kanı emdi"

Bu düşmana korku vermek için yapılan bir davranış mı yoksa vampir mi? ne dersiniz
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 22 Temmuz 2016, 13:10:26 »
Bence düşmana korku vermek amacı var. Ben vampirlere pek inanmıyorum; özellikle kanla besleniyor olmaları bana çok saçma geliyor. Okuduğum lisede biyoloji hocamızın da kanla beslenmenin bir canlı için imkansız olduğunu söylediğini hatırlıyorum - sanırım bu konuda konuşmuştu. Gerçekten var olsalardı günümüzde hayli fazla olurlardı. Belki içecek olarak kanı gören, deli veya delirtilmiş - yani travmaya uğramış - insanlar olabilir. Yeni doğan bir bebeğe sürekli kan verilseydi ve bu normal bir içecek gibi sunulsaydı, o bebek ilerde de kan içerdi - kesin bilgi değil, tahminim ;D

Benim düşüncelerim bu yönde. Yazım yanlışı olabilir ya da fikrimi iyi belirtememiş olabilirim :D Affola.

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 22 Temmuz 2016, 14:58:26 »
Bnece de düşmanlara korku vermekle ilgili bir durum.
Ateş Geçitleri savaşı(300 Spartalı filmine konu olan savaş) esnasında görülen yüzleri maskeli özel savaşçılar, o maskeyi düşmanlarında ölümsüz oldukları imajı oluşturmak için takarlamış mesala. Düşman bir tanesini yada 10 tanesini öldürse bile karşısında aynı yüzü(maskeyi) gördüğünden ölümsüz birisi ile savaşıyor gibi hissedermiş. Bu birliğin ismide (kaba çeviri ile)ölümsüzler zaten.

Diğer taraftan doğaüstü bir hayal karakteri olan vampir i doğa kuralları ile açıklamaya çalışmanında bir anlamını görmüyorum. Gerçek olsalarda olmasalarda normal bir insanın tabi olduğu kurallar referans alınarak varlıklarını açıklamak veya yokluklarını ispat etmek anlamsız kalıyor.
KA bir tekerlektir, daima döner...

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 22 Temmuz 2016, 20:20:56 »
Aklıma ilk gelen: Ne yaşayanların dünyasına ne de öte aleme ait olabilmiş; iki arada bir derede kalmış bir figür olduğu. Bu ikilik sebebebiyle hem korku hem de trajedi kahramanları gibiler bence.

Ha tabii bir de Christopher Lee'nin hayat verdiği Kont Dracula'nın görüntüsü zihnimde canlanıyor.

@azizhayri:
Bu örnek, her ne kadar kan içme durumu olsa da, vampirlik konusundan biraz uzak geldi. Kitap kurguysa, eylemi yapanın düşmana korku salmak için yaptığı ahmakça bir hamle derim.
Eski bir anlatının kurguyla harmanlaşmış versiyonu ise; cesetten kan içme vasıtasıyla, tanık olan tarafın, eylemi gerçekleştirtiğini iddia ettiği tarafı kötülemesi amaçlanmış. Bu kötüleme, üçüncü tekil şahıs anlatıcı gözünden tekrar aktarılınca, gerçektende yaşanmış bir hadise gibi algılanacak düzeye erişmiş.

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 22 Temmuz 2016, 23:05:10 »
Blade serisine çocukluğumda denk geldiğimden çok etkilenmiştim. Yıllarca üyeliklerimde nickim Blade olmuştur, o yüzden vampir denildiğinde aklıma bu sahne gelir.
Spoiler: Göster

• **
  • 82
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 25 Temmuz 2016, 11:29:14 »
"Kan emici" yaftasına mahzar olmuş gaddar bir derebeyinin abartıla abartıla kadim balkan halk efsanelerine karışarak popülerleşmesi olarak tanımlayabilirim. Şarabın iyisinden anlayan, kurbanlarını konuşarak ikna eden, biraz efemine ve fazlasıyla entellektüel vampirler bir viktorya dönemi fantezisi olarak kalacaktır. Ona ilham veren eski balkan mitleri ise bence "vampir" ya da "upir"in gerçek tezahürüdür ki çok daha vahşi ve yabani bir çizgi izlerler. En iyi örneklerinden biri Witcher 3'te görebileceğiniz alt sınıf vampirlerdir. Balkan ve doğu avrupa mitlerini çok güzel harmanlayan Andrej Sapkowski'ye de selam olsun buradan.
"Demire şeklini veren demircinin iradesidir, çekicin darbesi değil." - Turram oğlu Kopram, Hakon'un demircisi

Çevrimdışı Berweuli

• **
  • 79
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 25 Temmuz 2016, 14:37:49 »
Garry Oldman'ın Dracula filmi çocukluğumun izlediğim ilk vampiri olması sebebiyle unutamadığım filmlerden birisidir. Kötü karakterlere hayranlığım sanırım bu film ile başladı. Ardından Vampirle Görüşme'deki vampirlerin yaşadığı çelişkiler ile sempatim iyice arttı ve Blade üniversite yıllarımın el üstünde tuttuğum tek vampiri idi. Aklıma ilk gelenler bunlar. :)

• 403
  • Rom: 7
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 26 Eylül 2016, 10:10:10 »
Vampir denince benim aklıma zamanın getirdiği bir olgunluğa sahip, hareketlerinde tutarsızlık olan, uzun yıllar yaşadığı deneyimler ve çektiği acılar yüzünden zamanla hissizleşmiş, etrafına tehlike saçan bir varlık geliyor.

Aynı zamanda gündüzleri uyuması gereken, güneşte yanan, kana muhtaç, olduğu şeyden memnunmuş gibi görünüp ve davranıp içten içe bundan nefret eden bir varlık..

Niklaus Mikaelson benim vampir tanımıma en çok uyan vampir. Fakat gündüzleri de dolaşabiliyor olması işi bozuyor.

Önceki düşünceme şunu da eklemek istiyorum: "Vampir" dediğin bence bazı duyguları hissedememeli. Yani beslenme esnasında sadece avının kanıyla değil, o an yaşadığı duygularla da beslenmeli ve bundan çılgınca zevk almalı. Hatta avlarını onların sevdikleri insanların gözü önünde öldürerek zevki katlaya da bilirler. Bunu da kendi histen yoksunluklarının vermiş olduğu rahatsız edici içgüdüyle yapmalılar. Bir vampir, vampir olurken öldüğüne göre (genelde öyle olur, Alacakaranlık hariç :D) o iki dünya arasına sıkışmış bir canlı olarak hayatına devam edeceğinden, ruhu bu dönüşüm esnasında yıpranmış olmalı. Bu lanetli içgüdü de buradan gelmeli.
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 26 Eylül 2016, 11:02:37 »
Arkadaşlar affedin Vampir çok eğreti bir fantastik öğe bence aklıma direk bayağı bir koku geliyor.

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 26 Eylül 2016, 16:16:01 »
Vampir denildi mi aklıma hafif yağmurlu, dolunaylı, puslu bir gece geliyor.

Çevrimdışı WinterSoldier

• *
  • 4
  • none shall provoke me with impunity
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 09 Ekim 2016, 22:45:22 »
Dracula kadar korkunç ve rahatsız edici olması gerektiği, günümüz vampirleri gibi parlamaması gerektiği...
In sooth, I know not why I am so sad:
It wearies me; you say it wearies you;
But how I caught it, found it, or came by it,
What stuff ’tis made of, whereof it is born,
I am to learn;
And such a want-wit sadness makes of me,
That I have much ado to know myself.
[/b][/i]

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 10 Ekim 2016, 17:50:31 »
Aklıma ilk gelen şey Vampire: The Masquerade - Bloodlines. Müziklerini her ne kadar sevmesemde genel olarak sevdiğim bir oyundu.