Kayıt Ol

Hobbit: Beklenmedik Yolculuk

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Hobbit: Beklenmedik Yolculuk
« : 06 Aralık 2012, 00:31:58 »

Ve beklenen an, geldi çattı.

Merakla beklediğimiz The Hobbit: An Unexpected Journey (Hobbit: Beklenmedik Yolculuk) filmi gösterime girmeye hazır. Bizler de bugüne kadar Hobbit Haberleri başlığı yerin, filme ilgili tartışmalarımıza, karışıklık olmaması açısından buradan devam edeceğiz.

Tartışmaya şimdiden başlayabiliriz, zira şu anda IMDB üzerinden 7 bin küsürlük oyla 9.1 puanda. Hoş, oylar abartma deniliyor. Büyük ihtimalle de öyle. Bir yandan filmi izleyen eleştirmenlerden de kötü yorumlar geliyor. Ha kendi adıma konuşmak gerekirse, beni enterese eder mi? Hayır. Filmi izleyip kendi kararımı kendim vereceğim.

Peki sizler ne düşünüyorsunuz? Yaklaşık 10 günlük bir zaman dilimi var, hisleriniz neler?
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: The Hobbit: An Unexpected Journey
« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2012, 08:35:45 »
Orta Dünya'yı tekrar görmek adına güzel olacak. Yüzüklerin Efendisi filmlerini beğenmiştim. (Kitapları filmden sonra okuduğum için olabilir.) Yönetmenin bunca yıl aradan sonra kendini geliştirmiş olacağını da düşünürsek bence bizleri hoş bir görsel şölen bekliyor. Benim için tek sıkıcı yanı filmi ingilizce dilinde norveççe alt yazıyla izleyecek olmam. 

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Aralık 2012, 13:03:09 »
Ntvmsnbc.com'un bünyesinde hazırlanan ve aylık olarak sunulan "Yer Gösterici" adlı sinema dergisinde çok güzel bir Hobbit dosyası hazırlanmış. Hem incelenmiş, hem bizleri nasıl bir filmin beklendiği güzide isimlerle konuşulmuş, bununla birlikte fantastik edebiyata da değinilmiş ve çok daha fazlası sunulmuş. Kaçırmamak lazım: http://yergosterici.ntvmsnbc.com/04/#/5

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Aralık 2012, 00:51:51 »
Filmden bir dakikalık goblin sahnesi. Spoiler içermiyor ama en nihayetinde filmin bir dakikası burada istemeyen hiç tıklamasın :)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=G1OktQ9AhzA

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Aralık 2012, 05:49:26 »
Filmden bir dakikalık goblin sahnesi. Spoiler içermiyor ama en nihayetinde filmin bir dakikası burada istemeyen hiç tıklamasın :)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=G1OktQ9AhzA
Hareketler falan çok yapay geldi bana. Goblinlerde çizgi film gibi görünüyor :(. Umarım sinemada da böyle görünmez beklentim yüksek bu filmden.
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #5 : 07 Aralık 2012, 09:09:57 »
Hareketler falan çok yapay geldi bana. Goblinlerde çizgi film gibi görünüyor :(. Umarım sinemada da böyle görünmez beklentim yüksek bu filmden.

Evet ya ben de 13 dakikalık TV bilmem nesi şeyini izlerken korkuya kapıldım çok animasyon-vari görünüyor diye.. Bir de Türkiye'de 48 kare izleyemeyeceğiz gibi bir his var içimde, iyice animasyon-vari olacak. Hayırlısı bakalım neyse. Nasip kısmet işleri bunlar.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Aralık 2012, 11:26:19 »
Bir de Türkiye'de 48 kare izleyemeyeceğiz gibi bir his var içimde, ...

Maalesef bu dediğin doğru. İstinye Park da dahil olmak üzere Türkiye genelinde 48 kare teknolojisi yokmuş daha.

Bu arada Fiddler'in sözünü ettiği televizyonlara özel 13 dakikalık tanıtım videosu için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #7 : 07 Aralık 2012, 14:29:15 »
imax'lerden biraz ümitliyim gerçi.. yamulmuyorsam imax makinelerinin kare hızı ayarlama özelliği gibi bir şeyleri vardı. Hayırlısı, dualar, amin.

Önceki yorumumu azıcık açacak olursam bu arada çizgi film gibi durma nedeninin genel prensibi şu da olabilir (kullanılan renklerin de farkı var elbet, Yüzüklerin efendisindeki yeşil-gri-mavi yerine kırmızı-kahverengi-sarı), filmler saniyede 24 kareyle, televizyon 25 kareyle, animasyonlar ise 30 kareyle oynatılır. Anlayacağınız yıllardır bunları izleyen bilinçaltı otomatik olarak yüksek kare hızlarını animasyona benzetebilir. (Hobbit 48 kareyken çoğu sinemada 30 kare oynatılacakmış, teyit ettim. Türkiye için bilgilere bakıyorum hala)
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #8 : 07 Aralık 2012, 17:04:53 »
İlk defa 48 kare teknolojisiyle bir film izlemeye hazırlanıyordum ki, şu okuduğum yorumlardan sonra bunun gerçekleş(e)meyecek olduğunu anlayarak üzüldüm. Sağlık olsun diyelim o halde ve umudumuzu seneye bu zamana yani 2.filme saklayalım. Umarım 1 sene içinde Türkiye sinema sektöründeki teknolojik yenilikler İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerle sınırlı kalmaz.

Çevrimdışı Jill Valentine

• *
  • 36
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 07 Aralık 2012, 20:59:09 »
Şahsen ben bu filmden çok umutluyum eleştirmenlerin ne dediği umurumda değil :)

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 08 Aralık 2012, 14:27:48 »
Filmden ben de gerçekten umutluyum fakat izleyicilerinden o kadar umutlu olduğum söylenemez.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 08 Aralık 2012, 14:50:32 »
Bence çok yanlış düşünüyorsun Maedhros. Elbette filmin izleyicisi ''Ooo Yüzüklerin Efendisinin filmiymiş hadi bir girelim'' diyecek. Lakin bu seyircilerin büyük kısmı filmden sonra filmi beğenip kitabına başlayacak. Eğer biz onları alt sınıf olarak görüp sen fantastik edebiyatı sadece bundan mı ibaret sanıyorsun gibisinden küçümsersek fantastik edebiyat bir azınlığın gönül verdiği tür olarak kalır. Ön yargılarımızı geride bırakıp salonda yanımızda oturuna ''Kitabını tavsiye ederim çok hoşlanırsınız.'' ya da ''Bu türde yazılmış bir çok eser mevcut diğerlerinide bu film kadar beğeneceğinize eminim.'' diyip o insanları aramıza alabiliriz. Bence bu fırsat kaçmaz rıhtım çatısı altına yeni üyeler toplanmalı. :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Aralık 2012, 17:34:05 »
Bence çok yanlış düşünüyorsun Maedhros. Elbette filmin izleyicisi ''Ooo Yüzüklerin Efendisinin filmiymiş hadi bir girelim'' diyecek. Lakin bu seyircilerin büyük kısmı filmden sonra filmi beğenip kitabına başlayacak. Eğer biz onları alt sınıf olarak görüp sen fantastik edebiyatı sadece bundan mı ibaret sanıyorsun gibisinden küçümsersek fantastik edebiyat bir azınlığın gönül verdiği tür olarak kalır. Ön yargılarımızı geride bırakıp salonda yanımızda oturuna ''Kitabını tavsiye ederim çok hoşlanırsınız.'' ya da ''Bu türde yazılmış bir çok eser mevcut diğerlerinide bu film kadar beğeneceğinize eminim.'' diyip o insanları aramıza alabiliriz. Bence bu fırsat kaçmaz rıhtım çatısı altına yeni üyeler toplanmalı. :)

Bence de haklısın fakat sabahtan akşama kadar güneşte gümüş gibi parlayan seksi bir vampir olmayı hayal eden biriyle Arda tarihi hakkında tartışmak istemem. Okuduğu kitaplar insanı farklı kılar ve herkes aynı kitabı okursa robotlardan bir farkımız kalmaz.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 12 Aralık 2012, 23:48:14 »
Filmi bugün izledim. Türkiye'de henüz gösterime girmedi sanırım. Bu nedenle İçeriği ile ilgili şimdilik herhangi bir şey yazmayacağım, ama şunu söylemeliyim ki görsel olarak olsun (izlediğim en iyi üç boyutlu filmdi diyebilirim) içerik olarak olsun beni memnun etti. Son on dakikası için bile gidilir ve izlenir. Üstat Tolkien'e ve Peter Jackson'a teşekkürler... :)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #14 : 12 Aralık 2012, 23:57:12 »
Filmi bugün izledim. Türkiye'de henüz gösterime girmedi sanırım. Bu nedenle İçeriği ile ilgili şimdilik herhangi bir şey yazmayacağım, ama şunu söylemeliyim ki görsel olarak olsun (izlediğim en iyi üç boyutlu filmdi diyebilirim) içerik olarak olsun beni memnun etti. Son on dakikası için bile gidilir ve izlenir. Üstat Tolkien'e ve Peter Jackson'a teşekkürler... :)

Hangi ülkede yaşıyorsunuz? Dünya genelinde 14 Aralık 2012'de vizyona girmeyecek miydi? Yoksa ben mi yanlış biliyorum? Veya siz gazeteci, eleştirmen falan mısınız?

Ayrıca son 10 dakikada neler olabileceğini düşünüyorum şu an... Heyecan bastı, son 1 gün!

Edit: Forum adınıza bakınca Bekir Sert olduğunuzu anlamam uzun sürmedi.