Kayıt Ol

Anlatım Biçmi

Çevrimdışı katilav

• *
  • 40
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Anlatım Biçmi
« : 12 Mart 2013, 22:46:17 »
Arkadaşlar, fantastik roman yazmak bayağı büyük bir iştir ve çok fazla ayrıntı vardır. Bu tür eserlerde tek bir karakterin bakış açısından bakmak sıkıcı olur. Ben de hikayemde farklı kişilerin bakış açıları olsun istiyorum. Ama bu nasıl sağlanabilir? Siz hiç öyle yaptınız mı, yaptıysanız nasıl yaptınız, Teşekkürler

Edit: Mesajları smileylerle doldurmayalım.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ynt: Anlatım Biçmi
« Yanıtla #1 : 13 Mart 2013, 03:52:52 »
Farklı tarzlarda kitap oku. Hatta acele etme sen, önünde daha uzun bir yol var. Pek bir hevesli gördüm seni. Hevesli olmak güzeldir elbette ama acemi hevesi insanı yarı yolda bırakır. Akışına bırak. Rahatına bak.

Çevrimdışı katilav

• *
  • 40
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Mart 2013, 10:26:17 »
Farklı tarzlarda kitap oku. Hatta acele etme sen, önünde daha uzun bir yol var. Pek bir hevesli gördüm seni. Hevesli olmak güzeldir elbette ama acemi hevesi insanı yarı yolda bırakır. Akışına bırak. Rahatına bak.
hangi türlü kitaplar önerirsin? Bizim buralarda bulmak zor ama Şeytanın Çırağı, Gölgelerin efendisi filn var. Tabi farklı tarzlarda demişsin birçok tür okudum ama işin gariba Gulliver dışında sanırım fantastik okumadım
yine de sorayım farklı bakış açıları en iyi nasıl yansıtılır_?

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Mart 2013, 11:09:45 »
Hangi tarzı seçeceğin konuya bağlıdır aslında. Birinci ağızdan anlatmak sıkıcı olur genellemesini yapıyorsan henüz Kral Katili Güncesi'ni, Yaşlı Adamın Savaşı'nı, Dresden Dosyaları'nı, Robinson Crusoe'yi ya da Ütopya'yı okumamışsın. Önce bu tarz eserleri oku, büyük ustaların nelere dikkat ettiğini, nasıl yazdığını öğren.

Her bölümü farklı karakterin ağzından anlatırken de birinci tekil şahıs kullanılır. Buna güzel bir örnek arıyorsan Orhan Pamuk'un sessiz Ev isimli eserini okuyabilirsin. Yanlış hatırlamıyorsam otuz küsür bölümü vardı ve bölümler farklı kişilerin ağzından anlatılıyordu. Şimdiden keyifli okumalar ve başarılar dilerim.  

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Mart 2013, 17:19:09 »
 Baccano diye bir anime var 16 bölüm bir şey izlemeni tavsiye ederim. Bu animenin, zibilyon tane karakterin hayatlarının bir kesitine yer verdiği bir hikayesi var.  Kurgunun başı ve sonu -serimi ve çözümü- yok. Çehov tarzı denilebilir mi bilmem buna. Çünkü içinde çok belirgin olaylar geçiyor fakat kesin bir başı veya sonu yok. Sen de böyle bir şey mi yapmak istiyorsun?  Eğer cevabın "belki" veya "evet" ise bu animeyi seyret belki sana aradığın sorunun cevabını veya en kötüsünden güzel bir ilham verebilir.
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı armeneus

• **
  • 139
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Mart 2013, 12:59:40 »
1. ağız yazması zor olsa da okuması zevklidir. Kişi kendini kahramanın yerinde hisseder.
3. ağız yazılanlarla daha geniş bir perspektiften bakılır olaya. Olaylar akıcı ve heyecanlı olabilir.
Şimdi, daima ve sonsuza dek