Kayıt Ol

Okuduklarım ve Okumam Gerekenlerle İlgili Tavsiyeleriniz

Çevrimdışı QueenConfess

• *
  • 8
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
 Arkadaşlar benim çok yönlü zevklerim vardır , yani fantastik edebiyatın en edebiyatsal eserlerinden olan Zaman Çarkı'nı da okuyup beğenirim, çoğunuzun yerden yere vurduğu Gece Evi'ni de Very Happy Size okuduğum kitapları söyliyeyim, bana kitap tavsiye ederseniz sevinirim ama baş karakterler 15-20'li yaşlarda yani genç olsun, ben de 16 yaşımda olduğum için kendimden çok büyük ya da çok küçük karakterleri okuyunca sıkılıyorum-nedense :S-  ;D

Okuduğum kitaplar;

Percy Jackson ve Olimposlular serisi

Zaman Çarkı serisi

Gece Evi serisi

Olimpos Kahramanları serisi

Ölümcül oyuncaklar serisi

Cehennem Makineleri serisi

Miras Döngüsü serisi

Vampir Günlükleri  serisi ve Vampir akademisi serisi (  :xD )

Kane Günceleri serisi

Kara Kule serisi ( yeni başladım )

Ejderha Mızrağı serisi ( yeni başladım )

Göçebe

Karakılıç üçlemesi ( yeni başladım )

Drakula

Narnia günlükleri serisi ( yeni başladım )

Yeni başladıklarımdan başladığına pişman olursun başlama dedikleriniz var mı ? ve dediğim gibi tavsiyelerr ?  :) şimdiden teşekkür ederim

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Okuduğum ve okumam gerekenlerle ilgili tavsiyeleriniz?? :)
« Yanıtla #1 : 29 Mayıs 2013, 18:17:52 »
Aslında size tavsiye vermek çok zor. Okuduğunuz eserlere bakıldığında seviye olarak çok büyük atlamalar var. Zaman Çarkı gibi bir külliyatla Percy Jackson ve Olimposlular arasında tecrübe seviyesi olarak dağlar kadar fark var. Ben şu şekilde tavsiye verebilirim:
Narnia
Karakılıç
Unutulmuş Diyarlar (okumanızı tavsiye ederim Ejderha Mızrağı gibi uzun ve çok sürükleyicidir)
Ejderha Mızrağı
Gediksavaşları (Gerçekten harika bir seridir. Ana seri 4 kitaptır lakin Ejderha Mızrağı nasıl 53 Türkçe kitabı geçiyorsa buda 20 Türkçe kitabı geçmiş bir seridir.)
Kara Kule
sıralaması. Bakıldığında hafiften ağıra doğru gidecek şekilde sıralamaya çalıştım. :)

Not: Kendi eklemelerimi yapmadan duramadım. Umarım sorun olmaz :D
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #2 : 29 Mayıs 2013, 19:37:31 »
Açlık oyunları
Darren shan
Gölgelerin efendisi
Wordstone günlükleri

Bunları okuyabilirsin fakat Ryld Argith' in de dediği gibi okuduğun kitaplar çok dengesiz bence.Gerçi kitapları hangi sırayla ne zaman okudun bilmiyorum ama yukarıdakileri okuyabilirsin.

Not:Açlık oyunları bilim kurgu serisidir.

• *
  • 32
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Mayıs 2013, 11:55:55 »
Harry Potter

Tam sana göre. Ne zaman birine tavsiye etsem, keşke bende okumamış yeni başlıyor olsaydım o heyacanı sıfırdan yaşasaydım diyorum.
Ayrıca fantastik edebiyatın temel taşı "Yüzüklerin Efendisi" ni neden okumadın? (İyi bir okuyucu olduğunu göre duymamış olman mümkün değil diye soruyorum. Eleştiri olarak değil) Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi yalnızca isimleri değil hazzı da büyük seriler.
"Yerdeniz" de güzel bir seri ama felsefi yönü olduğu için biraz sıkabilir. Ama ilk kitabı "Yerdeniz Büyücüsü" özellikle yazarın dediği gibi Büyümek üzerine ve başkarakter senin aradığın yaş kriterlerine uyuyor. İlgini çekebilir.

Çevrimdışı QueenConfess

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Mayıs 2013, 15:16:41 »
Aslında size tavsiye vermek çok zor. Okuduğunuz eserlere bakıldığında seviye olarak çok büyük atlamalar var. Zaman Çarkı gibi bir külliyatla Percy Jackson ve Olimposlular arasında tecrübe seviyesi olarak dağlar kadar fark var. Ben şu şekilde tavsiye verebilirim:
Narnia
Karakılıç
Unutulmuş Diyarlar (okumanızı tavsiye ederim Ejderha Mızrağı gibi uzun ve çok sürükleyicidir)
Ejderha Mızrağı
Gediksavaşları (Gerçekten harika bir seridir. Ana seri 4 kitaptır lakin Ejderha Mızrağı nasıl 53 Türkçe kitabı geçiyorsa buda 20 Türkçe kitabı geçmiş bir seridir.)
Kara Kule
sıralaması. Bakıldığında hafiften ağıra doğru gidecek şekilde sıralamaya çalıştım. :)

Not: Kendi eklemelerimi yapmadan duramadım. Umarım sorun olmaz :D
Açlık oyunları
Darren shan
Gölgelerin efendisi
Wordstone günlükleri

Bunları okuyabilirsin fakat Ryld Argith' in de dediği gibi okuduğun kitaplar çok dengesiz bence.Gerçi kitapları hangi sırayla ne zaman okudun bilmiyorum ama yukarıdakileri okuyabilirsin.

Not:Açlık oyunları bilim kurgu serisidir.

Harry Potter

Tam sana göre. Ne zaman birine tavsiye etsem, keşke bende okumamış yeni başlıyor olsaydım o heyacanı sıfırdan yaşasaydım diyorum.
Ayrıca fantastik edebiyatın temel taşı "Yüzüklerin Efendisi" ni neden okumadın? (İyi bir okuyucu olduğunu göre duymamış olman mümkün değil diye soruyorum. Eleştiri olarak değil) Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi yalnızca isimleri değil hazzı da büyük seriler.
"Yerdeniz" de güzel bir seri ama felsefi yönü olduğu için biraz sıkabilir. Ama ilk kitabı "Yerdeniz Büyücüsü" özellikle yazarın dediği gibi Büyümek üzerine ve başkarakter senin aradığın yaş kriterlerine uyuyor. İlgini çekebilir.

benim kişiliğim böyledir, ben hem play station oynarım hem satranç oynarım hem genç kız dergileri okuyup hem de belgesel dergilerinden oyun dergilerine kadar biriktiririm :D yani kalite ve tür atlamalarından çok etkilenmiyorum :)) tavsiyeleriniz için teşekkür ederim hepsini okumaya başlarım büyük ihtimal.

Ayrıca yüzüklerin efendisi ve harry potter'a neden başlamadığıma gelince; evet tabiki de duydum hatta kitapçıda kaç kez elime aldım az kala satın alıp okuyacaktım ama bir şey kafamı kurcalıyor :/ ben şimdi filmlerini izledim ya onların, sonlarını bilirken zevk almazsam diye korkuyorum. Ayrıca yüzüklerin efendisinin filmleri bana çok sürükleyici gelmemişti, hani tabiki de güzel ve yaratıcı bir yapıt ama bir şeyler eksik gibiydi... Elimde olmadan bunları kitaplara yansıtıyorum ve okumaya başlayamadım bir türlü...

• *
  • 32
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Mayıs 2013, 17:08:46 »
Filmleri izlemiş olman talihsizlik tabi. O zaman Hobbit i okumanı öneririm. Daha filmin tamamı vizyona girmediği için sorun yok :). Ben yıllar önce okumuştum. Filmi izledikten sonra tekrar okudum ve aldığım hazzı anlatamam. Aslında klasik fantastik eserler dönem dönem tekrar okunmalı. Hayatın her döneminde farklı birşeyler katıyor insana.

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Mayıs 2013, 19:53:05 »
Ryld çaktırmadan Unutulmuş Diyarlar'a lafını demişsin :)

Unutulmuş Diyarlar'a başla zaten sonunu göremeden ömrün biter.
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı QueenConfess

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 31 Mayıs 2013, 15:32:28 »
Filmleri izlemiş olman talihsizlik tabi. O zaman Hobbit i okumanı öneririm. Daha filmin tamamı vizyona girmediği için sorun yok :). Ben yıllar önce okumuştum. Filmi izledikten sonra tekrar okudum ve aldığım hazzı anlatamam. Aslında klasik fantastik eserler dönem dönem tekrar okunmalı. Hayatın her döneminde farklı birşeyler katıyor insana.

hobbitin de filmini izledim ama tabi yarısında bıraktılar da, dediğim gibi yaş olarak gençleri okumayı daha çok seviyorum :) ve tekrar okunmalı derken haklısın :) ben zaten okuduğum her kitabı her seriyi alıp kitaplığıma koyarım, benden çocuklarıma kalacak benim her okuduğum kitap, ayrıca ileride tekrar da okuyacağım tabii ki :) ahh ahh keşke benim ailem de bana okudukları kitapları bıraksalardı ama nerdee... :D

• *
  • 4
  • Karanlığın olduğu yerde adalet susar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Eylül 2013, 18:24:08 »
wardstone günlükleri :) ipek ongun bir genç kıın gizli defteri serisi :) seçilmişler serisi :) anahtar üçlemesi serisi :) bunlar okuduklarımın arasında en sevdiklerim herkeze öneriyorum.

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 14 Eylül 2013, 21:15:48 »
Tavsiye edeceklerim edilmiş ancak Dedektif Kurukafa'yı da ekle .

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 14 Eylül 2013, 21:30:14 »
Rüzgarın adı ve Bilge Adamın korkusu.  Kvothe macerasına çocukluğundan girerek başlıyor bence aradığın seri bu olabilir denemelisiniz.
Yaş sınırlandırmanı kaldırırsak :D önereceğim bir diğer seri amber yıllıkları toplamda 180-200 sayfalık kitaplardan oluşan 10 kitaplık bir seri tüm kitapları 1 haftada bitirirsin benim gibi uyuşuk değilsen tabii.
Buz ve Ateşin Şarkısı(Taht Oyunları) da önereceğim son seri.

Şimdi bir kaç eleştiri istiyorsan Yüzüklerin efendisi okuma demiyorum oku ama çok birşey bekleme.Bence Yüzüklerin Efendisi büyük bir balon.Özellikle ilk 2 kitabı okurken sinir krizlerine girdim. 3.kitapta seri kendini affettirdi orası ayrı.Ama yukarıda yazdığım 3 serinin eline su dökemez tabii bu benim fikrim.

Onun haricinde Narniayı çabucak bitirmeni öneririm.Serinin güzelliği bir yana insana çok şey katıyor.

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Mart 2014, 18:27:04 »
Kral Katili gerçekten harika!

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Mart 2014, 19:58:41 »
Ugur, Yüzüklerin Efendisini sıkılmadan bitirebilen var mı ki? Üç aydır ikinci kitapta takılıp kaldım resmen.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı SpyPrince

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
    • Kurgusal Medya
« Yanıtla #13 : 02 Mart 2014, 20:46:46 »
Belgariad beşlemesi, hemen ardından Mallereon beşlemesi, David Eddings'ten. Başrolü 16 yaşında mıydı ne kitap başladığında, senin istediğin aralıkta yani. Muhteşem bir hikaye, ve muhteşem karakterler. Dünyası, evreni de harikadır. Ben SpyPrince ismini de taa 10-12 sene evvel bu seriyi ilk okuduğum zamanlar en sevdiğim karakterden esinlenip seçmiştim kendim için. Benden başka kimse böyle ergence bir isim seçmediği, dolayısıyla asla 'bu isim bir başka kullanıcı tarafından kullanılmaktadır' uyarısı almadığım için de hala her yerde kullanmaktayım :))

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Okuduklarım ve okumam gerekenlerle ilgili tavsiyeleriniz?
« Yanıtla #14 : 02 Mart 2014, 21:02:01 »
Ugur, Yüzüklerin Efendisini sıkılmadan bitirebilen var mı ki? Üç aydır ikinci kitapta takılıp kaldım resmen.

Genelde insanlara baştaki hobbit kısımları sıkıcı gelir, hayret. Sizin durumunuz çok ilginçmiş.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.