Kayıt Ol

Vahşi Kartlar - George R. R. Martin (Editör)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Vahşi Kartlar - George R. R. Martin (Editör)
« : 06 Mart 2014, 05:44:41 »

Alternatif dünya tarihi / fantastik edebiyat seven tüm okuyucuların bayılacağı bir mozaik roman: "Vahşi Kartlar

İlk olarak 1987’de yayımlanmaya başlayan Vahşi Kartlar efsanesi, Buz ve Ateşin Şarkısı serisiyle dünya çapında büyük bir ün kazanan George R. R. Martin’in editörlüğünü yaptığı ve Roger Zelazny, Walter Jon Williams, Howard Waldrop, Lewis Shiner gibi yazarların ve bizzat George R. R. Martin’in öyküleriyle belli bir akış ve kurgu içerisinde meydana getirdiği bir “mozaik roman”.

II. Dünya Savaşı’nın hemen ertesinde uzaydan gelen bir virüs New York şehrinin üzerine saçılır. Virüsle temas edenlerin büyük kısmı (“siyah kızı çekerek”) ölürken, enfekte olup hayatta kalanların çoğu deforme olmuş/biçim değiştirmiş yaratıklara (“jokerler”), çok küçük bir kısmı da süper güçlere sahip insanlara (“aslar”) dönüşür. Asların bazıları yeteneklerini insanlığın hizmetine sunar. Bazılarıysa güçlerini kötülük için kullanırlar.

Vahşi Kartlar, onların hikâyesidir.

Alıntı
“Enfes… karakterler arası ilişkiler ve kurgudaki şaşırtmacalar tam da bir George R. R. Martin projesinden bekleyeceğimiz karmaşıklığa, sürprizlere ve gerçekliğe sahip.”
Austin Grossman

Süper kahraman fantezilerini ve alternatif dünya tarihi denemelerini sevenler, Vahşi Kartlar’a bayılacak.

Epsilon Yayınevi’nden çıkacak kitabın çevirisini Kerim Şansal, yayına hazırlığını ise Enis Köksaldı üstleniyor. Tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca ŞURAYA tıklayarak da tanıtım videosuna ulaşabilirsiniz.

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
Ynt: GRRM Editörlüğünde “Vahşi Kartlar”
« Yanıtla #1 : 06 Mart 2014, 14:42:56 »
Bu bir seri anladığım kadarıyla. Peki serinin her kitabı bağımsız mıdır? Yani ilk kitabı okusam, diğerlerini okumama gerek kalmadan keyif alır mıyım?

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: GRRM Editörlüğünde “Vahşi Kartlar”
« Yanıtla #2 : 06 Mart 2014, 16:31:00 »
Bu kart olayı bana çok feci bir şekilde Amber Yıllıkları çağrışımı yaptı ama hadi hayırlısı. Orada da "Koz Kartları" diye bir olgu mevcuttu ve her karakteri temsil eden bir kart vardı.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Vahşi Kartlar - George R. R. Martin (Editör)
« Yanıtla #3 : 19 Mart 2014, 16:49:06 »
İlk gördüğümde benim de aklıma Amber Yıllıkları geldi fakat hiç ilgisi yok gibi. Yazarları da öyle basit bir taklide kaçacak kişiler değil. Ki zaten Roger Zelazny de kitabın yazarları arasında yer alıyor.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #4 : 19 Mart 2014, 16:59:21 »
Dev gibi George R. R. Martin yazıp altına ufacık "editör"ü sıkıştırmaları, kapakta yazarlara yer vermemeleri falan epey itici. Konusu ilgimi çekmişti halbuki.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #5 : 19 Mart 2014, 20:57:00 »
Dev gibi George R. R. Martin yazıp altına ufacık "editör"ü sıkıştırmaları, kapakta yazarlara yer vermemeleri falan epey itici. Konusu ilgimi çekmişti halbuki.

Aslına bakarsan orijinali de öyle :)

Spoiler: Göster
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #6 : 19 Mart 2014, 23:06:47 »
Öyleyse orijinali de iticiymiş. :) Herhangi bi ismin arkasına saklanma ihtiyacı duymak içerideki metne güvenmediklerini gösterir bana göre.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Mart 2014, 00:35:48 »
Hem yazarlardan biri [*]ve muhtemelen en kıdemlisi[/*] hem de editör olduğundan onun yazılması o kadar da tuhaf değil aslında. Ama tüm yazarların adının yazılması daha iyi olurdu tabi.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı demov2

• *
  • 25
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Nisan 2014, 23:03:54 »
Kitap güzel mi ??? Okuyan biri söyleyebilir mi ?

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Nisan 2014, 01:22:34 »
Okuyup bitirdim ben. Epey beğendim açıkçası. Sanıyorum tek sorun parça parça olması olabilir. Bundan hoşlanmıyorsanız hiç girişmeyin. Zira birbirleriyle nispeten bağlı da olsalar ayrı ayrı bir çok farklı karakterin hikayelerinden oluşuyor kitap. Ama sorun değil bu diyorsanız okuyun, gayet güzel. "Muhteşem" falan değil, ama kesinlikle okunmaya değer.

#hayır

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Nisan 2014, 16:18:38 »
GRRM'yi kapakta görünce Buz ve Ateşin Şarkısı tarzında bir kitap beklemeyin.

Biraz süper kahramanlı, biraz politikalı bir alternatif tarihsel bilim kurgu diyebilirim bu kitap için kısaca( :P ). İkinci Dünya Savaşı sonrası - 80'lerin başı arasında Amerika'da geçiyor. Bu tarihsel dönemlerin özelliklerini bilir ve buna göre okursanız kitaptan alacağınız verim iki katına çıkar. O dönemin politik ve siyasi durumu, düşünce tarzları çok iyi anlatılmış. Bilmediğim de bayağı bir şey öğrendim kitaptan.

Anlatım tarzları yazardan yazara değiştiği için kitap içindeki bazı kısımları daha fazla sevmeniz normal. Çoğu bölümün arasında yakın ilişki yok; tarihte sıçramalar yaparak ilerliyor gibiyiz ancak eski karakterleri yeni bölümlerde görebiliyoruz. Çoğu karakterin hikayesi tamamlanmamış henüz, devam kitapları için yeni karakterler mi yarattılar bilmiyorum ama eski karakterleri de bir sonuca bağlamışlardır umarım. Bazı çok ilginç güçlere sahip adamlar vardı, onlar öylece unutulmamalı bence.

Başarılı bir ortak roman çalışması olmuş, 9/10 veriyorum.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 12 Nisan 2014, 21:20:48 »
9 çok fazla olmuş bana kalırsa. Yani buna 9 verirsek 10 puandan başka bir şey veremeyeceğimiz tonlarca kitap çıkar ortaya, ki çoğunun az da olsa eksiği vardır. 7.5-8 diyorum ben.

#hayır

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 12 Nisan 2014, 22:37:36 »
Kitap güzel mi, değil mi bilmiyorum okumadım.

Fakat kapağı gördüm, editör olmasına rağmen George R.R. Martin'in isminin kapakta bulunmasına çok kızdım. Kitap ve edebiyat yozlaşmış bir endüstri, okurda yolunması gereken kaz değil. Edebiyatı bu hüviyete soktukları için okumadan soğudum kitaptan.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #13 : 12 Nisan 2014, 22:46:54 »
Epsilon'un paragöz bir yayınevi olduğu bilinir zaten (yine de bir Pegasus değil). Martin'in ekmeğini de epey yediler zaten, bu da biliniyor. Yani atıyorum tek cilt basıp, en fazla 35 liraya satmak varken, çift cilt basıp, 50 liraya satmalarından bu anlaşılıyor. (bakınız: Ejderhaların Dansı)

Bu yüzden, çok  da şaşırmamak gerek bu duruma. Şahsen ben hiç şaşırmadım. Martin üzerinden okuru bir süre daha sömürmeye devam edeceklerine de eminim.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 12 Nisan 2014, 22:52:42 »
@Magister: Puanlar subjektiftir, herkese göre değişebilir. Saygı duyarım :)

@Tenekeci: Ee yalnız kitabı okursanız GRRM'nin yazdığı kısımlar diğer yazarların her birinin tek tek yazdığı kısımlardan daha uzun. Hatta kitabın ortaya çıkmasını sağlayan rol yapma oyunlarının da oyun yöneticisi GRRM. Kitabın editörlüğünü yapması da gayet normal. Yani ucuz bir pazarlama taktiği değil kapakta yazan isim. Ek olarak, GRRM Buz ve Ateşin Şarkısı ile meşhur olmadan önce çıkıyor bu kitaplar, o zaman için GRRM adını kullanarak satış yapma gibi bir kaygıları olacağını da sanmıyorum.

Günümüz için konuşursak satışlara bonus sağlayacaktır tabii ki bu uygulama ancak sadece GRRM ismini kullanarak yanlış bir tanıtım yapmıyorlar.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.