Kayıt Ol

Bebeği leyleğin getirmesi

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Bebeği leyleğin getirmesi
« : 13 Şubat 2008, 15:33:27 »
Annenin yeni bir bebeği dünyaya getirmesi evin diğer küçük çocukları için hep şaşırtıcı olur. Kendi bebekliklerini hatırlayamadıkları için bu sürekli ağlayan, mama bekleyen, özel ilgi isteyen yeni varlığın nereden ortaya çıktığı, en çok sordukları sorulardan biridir.

Bebeği leyleklerin getirdiği hikayesinin kökeni Kuzey Avrupa'ya, İskandinavya'ya kadar gidiyor. Yakın zamanlara kadar doğumlar evlerde yapıldığından, annelerin diğer küçük çocuklarına yeni gelen bebeğin nasıl ortaya çıktığını bir şekilde izah etmeye çalışmaları anlaşılabilir ama leyleğin bu işle ilgisi nedir?

Göçmen kuşlardan olan leylek, yaşam tarzı ile insanların daima ilgisini çekmiştir. Kuşlara göre uzun sayılabilecek yetmiş yıllık ömürlerinde, her sene aynı yuvaya dönmeleri, insanlara yakın olarak evlerin bacalarında yuva yapmaları, tek eşli yaşamları, yavrularını yuvada uzun süre itinayla beslemeleri, genç yetişkin leyleklerin ailenin dermansız yaşlı bireyleri ile ilgilenmeleri, onlara yiyecek temin etmeleri ve korumaları insanlarda saygı uyandırmıştır.

Leylekler sulak yerlerde, bataklıklarda yaşayan kurbağa, yılan, sıçan, salyangoz gibi hayvanlarla beslendiklerinden ayrıca faydalıdırlar. Uysal yaradılışları nedeniyle de insanlara kolayca alışabilirler. Hatta bazı ülkelerde insanlar uğur getirdiklerine inandıklarından, leylekleri çekmek ve bacaları üstüne yuva yapmalarını kolaylaştırmak için damlarına kazıklar üzerinde tekerlekler koyarlar.

Antik Roma devirlerinde insanlar, leyleklerin düşünceli, özverili yaşam tarzlarından o kadar etkilenmişlerdir ki küçüklerin yaşlı büyüklerini gözetmeleri konusunda çıkarılan yasalara 'leyleklerin yasası' adı verilmiştir. Benzer şekilde eski Yunan'da da 'stork' (leylek) ismi 'storge' olarak 'tabiattaki güçlü sevecenlik' anlamında bir deyim olarak kullanılmıştır.

Sonuç olarak, Anadolu'da güneyden, Arabistan yönünden geldiği için 'hacı leylek' diye nitelendirilen, doğum yapılan evin bacasında oturan bu saygın kuş, yeni doğan bebeğin nasıl geldiğinin çocuklara en şirin şekilde açıklanabilmesi için anneler tarafından aracı olarak seçilmiştir.

Kuzey Avrupa'da yüzyıllar boyunca popüler olan bu hikayenin Avrupa'nın diğer yörelerine ve dünyaya yayılması on dokuzuncu yüzyılda Danimarkalı ünlü masal yazan Hans Christian Andersen'in yazdığı masallar sayesinde gerçekleşmiştir.

Leyleklerin ses telleri yeterince gelişmemiştir. Eşlerini çekmek için gagalarını tıkırdatarak, kanatlarını açıp kaparlar. Yani 'leyleğin ömrü laklakla geçer' ifadesi haksızdır. Laklak denilen sesler aslında sevgi sözcükleridir.

Leyleğin bir diğer ilginç özelliği de deniz üstünden uçmaktan kaçınmasıdır. Sonbaharda Güney Afrika'ya göç eden leylekler Akdeniz'in üstünden geçmezler. Bir kolu ispanya, Cebelitarık, bir kolu da Boğazlar, Anadolu üzerinden güneye uçarlar.

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bebeği leyleğin getirmesi
« Yanıtla #1 : 16 Şubat 2008, 20:55:04 »
Uzuuun yıllar önce anneme sorduğumda "seni leylekler getirdi" dediğini hatırladım birden :D

Çevrimdışı Neases

• 944
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
    • vieux-jeu =)
« Yanıtla #2 : 23 Şubat 2008, 21:30:11 »
Bana asla 'leylekler getirdi' demediler. Daime gerçekler. Gerçekler derken =D biz babanla evlendik daha sonrada bir bebeğimiz olmasını istedik ve Allah bize seni verdi. açıklaması :D

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Şubat 2008, 21:34:06 »
Ben hiç sormadığım için bizimkiler çok rahattılar o konuda aklıma hiç gelmemiş valla sormak :D

Çevrimdışı veritaserum

• 1112
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Temmuz 2008, 16:31:21 »
Ben hiç sormadığım için bizimkiler çok rahattılar o konuda aklıma hiç gelmemiş valla sormak :D
Ehuhu ben de sormadım çizgi filimler sağolsun ;D
Önce, büyük büyük düşündüm;
Sonra büyük büyük yaşadım.
Ne varsa, onlar aldı.
Şimdi bana küçük bir ölüm kaldı.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Temmuz 2008, 16:32:47 »
ben öpüşülerek hamile kalındığını zannettiğim için hiç sormadım ;D
#rekt

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Temmuz 2008, 18:11:45 »
sanırım bana da demişlerdir çünkü meraklı bir veledimdir ben her şeyi sorarım ,tanıyan bilir... :P ;D hep hayal kurardım leylek beni bacadan aşağı bırakıp gidiyor gibi... ;D canice gelmişti yahu :P

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Temmuz 2008, 18:34:02 »
Arada böyle istediğim bir şey alınmayınca cami avlusuna falan bırakıldığımı düşünürdüm :P Leylek olayı saçma gelmişti biraz.Bi ara doktorlar falan hediye etti zannettim :P Sonraki aşamada Yiğit'in dediği gibi kız erkeği öpünce hamile kalıyor zannetmiştim :P Biraz daha büyüyünce öpüşmekle yetmeyeceğini anladım :P

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı NightfaLL_NeMeSiS

• **
  • 236
  • Rom: 1
  • Fear Itself!i
    • Profili Görüntüle
    • Claymore-tr
« Yanıtla #8 : 12 Temmuz 2008, 16:48:23 »
ben öpüşülerek hamile kalındığını zannettiğim için hiç sormadım ;D
Aynen.

Çevrimdışı Huor Eärfalas

• 620
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 12 Temmuz 2008, 17:49:10 »
Ehuhu ben de sormadım çizgi filimler sağolsun ;D
Çizgi filmler çocuğun nasıl doğduğunu yada nasıl olduğunu mu gösteriyor? :P
Ben hiç görmedimde :P

Bende hiç sormadım valla :P

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 07 Eylül 2009, 17:37:22 »
Bana asla 'leylekler getirdi' demediler. Daime gerçekler. Gerçekler derken =D biz babanla evlendik daha sonrada bir bebeğimiz olmasını istedik ve Allah bize seni verdi. açıklaması :D
Bizimkilerde de aynen böyle oldu 9 yaşıma kadar hiç kurcalamadım sonradan çocuksu bir merak oldu işte :) Ama 6. sınıfa gelince okulda anlatıyorlar zaten. Korkunç bence :D

Çevrimdışı Berkay

• **
  • 72
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 07 Eylül 2009, 19:30:15 »
Benim hiç öyle bir problemim olmadı. :D 7 Yaşına kadar merak etmedim ondan sonra ise acı gerçek!! :D:D Acı değil tabii ama çocukların bunu kaldırması zor oluyor. :)
Hayat, siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir.