Kayıt Ol

Kitap Okumanın Farklılıkları

Çevrimdışı Koyanagi

• *
  • 5
  • Rom: 0
  • Metin Recep Korkmaz...
    • Profili Görüntüle
Kitap Okumanın Farklılıkları
« : 29 Ağustos 2014, 14:10:14 »
Benim sizlere sormak istediğim soru, aslında tamamen benimle alakalı. Bazı insanlar kitabı yüksek sesle okumayı sever, bazıları kısık sesle, bazıları da iç sesle okur. Bende bu iç sesle okuyanlardan biriyim. Sizlere sormak istediğim şey, tam da bununla alakalı.

İç sesle okumanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Yani okumaya nasıl bir katkısı olur. Yüksek sesle okuduğum zaman, cümleleri nasıl okuduğumu duyabiliyorum. Ama kitapta yaşanan olayları kaçırıyor, anlayamıyorum.

Bu konu ile alakalı düşüncelerinizi merak ettim. Nedir yani iç sesle veya yüksek sesle okumanın farkı?

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kitap Okumanın Farklılıkları
« Yanıtla #1 : 29 Ağustos 2014, 14:23:55 »
Fazla tatmin edici bir cevap olmayacaktır ama ben şahsen içimden okuduğum cümleleri bazen tekrar yüksek sesle okuyunca arada kaçırdığım detayları fark ediyorum. Benim açımdan tek fark bu .

Fakat okuduğunuz mesela Buz ve Ateşin Şarkısı ( Taht oyunları ) serisi , Zaman Çarkı , KralKatili  gibi seriler  ise iç sesle veya dış sesle okumayı geçtim önemli olan not alarak okumanızdır.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Ağustos 2014, 16:18:10 »
Kendi kendine kitap okurken sesli okuyan birine şu ana kadar rastlamadım, önce onu söyleyeyim. :P Ama evet, sessiz okurken hem daha hızlı okursunuz hem de bazı şeyleri atlayabilirsiniz. Tekrar okuduğunuzda fark ettiğiniz şeyler olur. Fakat aynı zamanda sesli okumak konsantre olmayı da zorlaştırır bence de. Sesli okuyarak asla aynı şekilde kitabın içine girebileceğinizi sanmıyorum.

Kendim için konuşursam ben tamamen sessiz okurum, ayrıca şu ana kadar hiçbir kitabı not alarak okuduğum olmadı. Okumamı kesecek hiçbir şey yapmam kitap okurken. Bazı kitapları okuduktan bir kaç ay sonra kitabı çok silik hatırladığımı, bir çok şeyi unuttuğumu fark ederim tabi. O zaman da açar tekrar okurum. Bu açıdan kitabı iyi hatırlamamak benim için avantaj. :P
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Koyanagi

• *
  • 5
  • Metin Recep Korkmaz...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Ağustos 2014, 08:40:46 »
Teşekkürler, çok yardımcı oldunuz.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Mart 2015, 13:40:45 »
Biliyorum geç bir katılım olacak bu konuya ama bence iş konsantrasyonla ilgili. Eğer okuduğunuz kitaba -veya yaptığınız işe- yoğunlaşabiliyorsanız okumanız -veya işiniz- hem daha çabuk olacaktır hem de daha anlaşılır olacaktır. Sesli okuma bu konsantrasyon işine işitme duyunuzu da kattığı için okuduklarınız daha akılda kalıcı oluyor. Hele Ugur'un dediği gibi not alırsanız okuduğunuzdan daha fazla akılda kalıcı olacaktır. Ne dersiniz? Yine de önerim içinizden okumanız.Sesli okuma ve notlar alma hızınızı bir hayi yavaşlatacaktır...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Optik

• **
  • 53
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Mart 2015, 01:27:13 »
Sessiz okurum ve galiba hep böyle olacak. Ancak konuşurken bazı takılmalarla karşılaşıyorum. Bunu sesli okumayla çözebileceğim söylenmişti. Ne kadar doğrudur, bilemem.