Kayıt Ol

Centilmen Piç Serisi - Scott Lynch

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Ynt: Centilmen Piç Serisi - Scott Lynch
« Yanıtla #90 : 19 Eylül 2015, 00:31:49 »
Şimdi Kızıl Gökler ALtında Kızıl Denizler de elime ulaştığına göre Locke Lamora'nın Yalanları'nı gönül rahatlığıyla bitirip ona geçebilirim; hele dokuz günlük bayram tatili de varken dilediğim gibi okur bitiririm. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Elodin

• **
  • 64
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #91 : 20 Eylül 2015, 14:36:38 »
İkinci kitabı okumaya kıyamıyorum :D

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #92 : 20 Eylül 2015, 20:03:25 »
İlk kitap şimdi bitti. Aslında kitabı okuduğum sırada aklıma buraya yazacak pek çok şey gelmişti; ama şu an bunların hiçbirini hatırlamıyorum. :)

Kitabın ilk beş bölümü çok ağır gitmese de pek bir olay yok; ama ne zaman ki
Spoiler: Göster
 Gri Kral medana çıkıyor, işte o zaman eğlence başlıyor.

Aslında daha önce kitapta büyücülük denen şeyin gerçekten büyücülük değil de muska satmak, illüzyon olduğunu düşünmüştüm. Kitapla ilgili okuduğum bir yorumdan ötürüydü sanırım; tek bir büyücünün büyülerini satması benim aklımda bunu çağrıştırmıştı. Ancak gördüğüm şey gayet gerçekti. :)

Normalde küfürlü şeyleri pek sevmem; ama burada kitaba epey renk katmışlar.

Berangia ikizleri ve Nazca az sayıdaki kadın karakterlerdi; ama hepsi de bence gayet güçlüler ve çok başarılı işlendiklerini düşünüyorum.
][/Gizli]

Bunlar ve sayamayacağım daha pek çok ayrıntı kitabı beğenmeme yardımcı oldu. Malum trajik olay öncesi zaten tempo kazanan kitap o bölümden sonra iyice hızlandı ve bir şeyi de açıklamış oldu.

[spoiler] Locke Lamora bütün parayı ve çalmayı seviyor olsa da kötü biri değil, o dostlara sahipti, iyi dostlara. Bu da onu bir kötü karakter yapmıyor.

Sonuç olarak güzel bir kitaptı, çok sevdim, birazdan ikincisine başlamayı düşünüyorum.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 25 Eylül 2015, 23:19:37 »
Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler de bitti. Taraması güç bir kitaptı, gerçi tamamını değil, belli bir kısmını taradım, sonra bir e kitabı elime geçirmeyi başardım; ancak o da hatalıydı. :( Yine de okuyabildiğime şükrediyorum açıkçası. :D

öncelikle şu var ki kitabın denizlerde geçiyor olması  Karayip Korsanlarını çağrıştırdı bana, hem de epey. Ve şu da var,
Spoiler: Göster
 bilirsiniz normalde gemide bir kadın olması uğursuzluk getirir; ancak Scot Linch'in dünyasında bu hiç de böyle değildi. Hoş ve güzel bir ayrıntıydı ve bu ayrıntı sayesinde tanıştığımız Ezri Delmastro ise apayrı bir karakterdi benim için. Çok sevmiştim, ölümüne çok üzüldüm. Benim de aklıma gelmişti ölebileceği; ama kesin olur dememiştim. Bilmiyorum, ölmeyebilirdi de bence. Fazla klasik olurdu; ama bence olurdu yani. :D Scot Linch de tıpkı Martin gibi karakter öldürmekten pek çekinmiyor, ilk kitaptaki hadiseyi de hatırlarsak mesela...

Bunun dışında Stragos'un bu sonu hakettiğini düşünüyorum. Hoş, daha iyisi olabilirdi, çok daha büyük acılar çekmesini isterdim; ama olmadı.

Bunun dışında kitapta kesin kes işlnmesi gereken bir bölüm atlanmış bence. Salon Corbealo (Nasıl yazılıyor pek emin değilim) yağması kesinlikle ve kesinlikle gösterilmeliydi. Durduk yere öyle bir aksiyonun atlanması pek hoşuma gitmedi, bana kalırsa önemli ve güzel bir hareketlenme içeren bir olay olurdu. Aceleye gelmiş midir bilmem; ama bunun gibi ayrıntıların atlanması hikâyeden bir şeyleri alıp götürüyor bence.

Son olarak ben Merraine'in de sonraki kitaplarda bir yeri olabileceğini düşünüyorum. Teorim yanlış çıkabilir, belki hikâyeler tek kitapta olup bittiği için bir daha karşımıza çıkmaz; ama nedense son sahnesini okurken öyle bir izlenime kapıldım.

Sonuç olarak güzel bir kitaptı, çoğu kişinin aksine bana göre bu kitap daha hareketli ve daha güzeldi. Şimdi 3. kitabı merakla bekliyorum, umarım en yakın zamanda çıkar da okuyabiliriz. :)

Çevrimdışı xerhias

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 15 Ekim 2015, 05:19:50 »
Hakikaten şahane bir kitaptı. Kitabın durgun başladığı doğru ama kesinlikle sıkıcı değil. Yalanları plan içinde planları küfürleri muhteşem olmuş. Ne diyelim Madrabaz bekçi seninle olsun locke ... Gönül rahatlığıyla bir 9/10 u hakkediyor

Çevrimdışı miladras

• *
  • 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 22 Ekim 2015, 12:00:29 »
2.kitap bu kadar erken çıkmışken sormak belki de hata ama insan sormadan edemiyor işte : 3.kitap ne zaman çıkar acaba ?

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #96 : 22 Ekim 2015, 14:59:10 »
Muhtemelen seneye. Bu kadar erken soruya ancak bu kadar muğlak bir cevap verebilirim, üzgünüm :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı miladras

• *
  • 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 22 Ekim 2015, 15:26:37 »
Olsun. Şunun şurasında pazartesiye ne kaldı :)

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 22 Ekim 2015, 18:49:49 »

Muhtemelen seneye. Bu kadar erken soruya ancak bu kadar muğlak bir cevap verebilirim, üzgünüm :)
aa 1 ay 10 gün sonra gelebilir yani 3.kitap.Süper

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 22 Ekim 2015, 19:06:29 »
Hahahaha! Hahaha... Haha... Ha?

(İyimserliğinize hayran kaldım :P )
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #100 : 22 Ekim 2015, 22:58:18 »
aa 1 ay 10 gün sonra gelebilir yani 3.kitap.Süper

:D Harbiden. :D Şubat veya mart denmişti sanırım, umarım o zamanlarda çıkar.

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #101 : 21 Kasım 2015, 14:16:55 »
Serinin ilk kitabı olan Locke Lamora'nın Yalanları'nı, binbir zorlukla ve ikna çabalarıyla okudum, bitirdim ve yorumlamaya geldim. Böylesine kaliteli bir eserin yazarına saygı duyulması ve yazarın özenli bir yorumlamayı hak ettiği gerçeğini de göz önünde bulundurarak sözlerime başlıyorum.

Kitabın güzelmiş, götoş.

Şaka bir yana, Patrick Rothfuss'un belirttiği üç maddeden başlayalım.

1. Kitabın girişi güçlü.

Evet, kitabın girişi kesinlikle güçlü. Kendisinin de belirttiği üzere, ilk 50 sayfada hem karakterlere giriş yapıyorsun, hem yaratmış olduğun evreni tanıtıyorsun hem de bu sırada IMDB'de 7 ve üzeri puan almış sayısız "soygun" filmlerinden daha kaliteli bir soygunu gözler önüne seriyorsun. Kitabın başlangıcının bu etkili havası beni çok heyecanlandırmıştı. Tahminim, iki-üç günde bitirir; ikinci kitabı da bir çırpırda harcardım ancak öyle olmadı.

Yeni bir evren yaratmanın en büyük sıkıntısı bunu okuyucuya aktarmak olsa gerek. Orjinal bir coğrafya ya da bir meslek grubunun ötesinde, takvimlerin, günlerin ve saatlerin bile yeni olduğu bir dünyadan bahsediyoruz. Scott Lynch, haklı olarak bu serinin her yönüyle "olmuş" olmasını istiyor ve bu yüzden, sıfırdan yarattığı bu evreni biz okuyuculara tanıtmak zorunda. Ancak bu durum, benim okuma hızımı bir hayli baltaladı. Kendimi "The Camorr Job" ya da "Lamora's Eleven" tarzı bir filmin en heyecanlı yerini izlerken, birden filmin geçtiği bölgenin tarihi ve coğrafyası hakkında bilgi bombardımanına tutulurken bulunca, zaman zaman hevesim kırıldı. Betimlemeler konusunda oldukça yetenekli olmasına rağmen, bu bahsettiğim "tarih ve coğrafya" derslerinin çok da karmaşık ya da kafa zorlayıcı olmamasına rağmen, bu durum benim için kitabın okunma sürecini çok dalgalandırdı. Sanki her an bir quiz yapılacakmış gibi; Aşağıdakilerden hangisi Camorr'un mahallelerinden birisi değildir?

2. Kitabın ismi güzel.

Serinin adı "Centilmen Piç", kitabın adı "Locke Lamora'nın Yalanları", arka kapağında kitaptan alıntılanan bölüm de"Boğazında kanayan bir kesik olsa ve bir hekim o kesiği dikmeye çalışsa Lamora iğneyle ipliği çalar ve kahkahalar atarak geberip gider. Çocuk...çok fazla çalıyor." olunca, gel de okuma.

3. Scott, kitapta ağzını bozmayı iyi beceriyor.

Hem evet, hem hayır. Burada takıldığım nokta küfürlerin içeriği ya da yoğunluğu değil; gerçek hayatta da küfürlerden rahatsız olan birisi değilim. Takıldığım nokta, bu durumun da bir hayli dalgalı olması. 1. maddede belirttiğim dalgalanma gibi yazarın tarzında da bazen dalgalanmalar oluyor. Mesela, şu meşhur "götoş" sahnesinde, sesli gülmeme rağmen çok şaşırdım; hiç öyle bir şey beklemiyordum. Yazar kitabın bazı yerlerinde takım elbisesini giymiş, binlerce kişilik bir topluluğa ders verircesine bir tarz takınmışken, bazı bölümlerde ise altına pijamasını çekmiş de sağ eli...cebinde, yazmış geçmiş gibi. Hayır, özensizlikten bahsetmiyorum; rahatlıktan bahsediyorum. Kitabın bazı bölümlerinde edebi ve planlı bir üslup hakimken, bazı bölümlerinde Jim Butcher tarzı bir rahatlık hakim.

Bu yazarın özensizliğini ya da kalitesizliğini göstermiyor; tersine, bu yazarın ne kadar geniş bir yelpazede yetenekli olduğunu gösteriyor. Tarih dersleri ve üslup farklılıkları konusundaki düşüncelerimin bir övgüden çok bir eleştiri olmasının tek sebebi, bu Scott Lynch'in ilk kitabı olması. Serinin planlanan 7 kitabı olduğu düşünülürse; çok da uzaklaşmaya gerek yok aslında, ikinci kitabı okumamla beraber aynı cümleleri övgü niyetiyle kullanacağımdan şüphe yok.

Karakterlere gelecek olursak, tanıtılan tüm karakterler; Hırsızbaşı'ndan Ibelius'a, hepsi de özenli ve tutarlı karakterlerdi. Tutarlı ve güncel olayların etkilerine mantıklı tepkiler veren karakterler yaratmak; yani hem sabit hem de gelişime açık karakterler yaratmak, okuyucunun bundan hiç rahatsız olmaması, oldukça güzel bir şey. Don ve Dona Salvara'nın kitap boyunca hallerini düşünün.

Centilmen Piç'lere ayrı bir parantez açmak istiyorum. Bence Centilmen Piçler ; -Jean hariç- berbat dövüşçüler, yetenekli düzenbazlar ama en önemlisi mükemmel birer rahipler. Böylesine kaliteli birer din adamları yetiştirdiği için Peder Zincir'e, Fred ve George'dan sonra sonunda bağrımıza basacağımız enfes ikizleri bize tanıttığı için Scott Lynch'e teşekkür ediyorum. Şu son hususta Scott Lynch'e başka bir şey de söylerdim ama, spoiler.

Kurgu konusunda ise, kitabın başlarında düşündüklerim ile şu anda düşündüklerim arasında dağlar kadar fark var. Kitabın başlarında eğlenceli bir düzenbazlık gösterisine tanık olmak gibi çapsız ve küçük hayallerim vardı. Şimdi ise, bunca tarih ve coğrafya dersi, tanık olduğumuz iç içe geçmiş olaylar, uzak diyarlardan gelen haberler ve etkileşimler düşünülünce, heyecanlanmadan edemiyorum.

Sonuç itibariyle, kitap idare ederdi; Gri Kral'a kadar yavan, sonrasında ise oldukça basit bir kurguya sahipti.

YALANCI!

Kitaptaki ara bölümler gereksizdi; o bölümleri okurken sıkıntıdan patladım.

YALANCI!

Kitabın çevirisi bir hayli sıradandı ve yazım hatalarından geçilmiyordu.

YALANCI!

Kitabın en kötü yanı, serinin ikinci kitabının okuma listemde üst sıralara yükselmesine izin vermesi.

PİÇ KURUSU!

Peki, o zaman şöyle söyleyeyim. Kitabı alın, okuyun. Bitirmeseniz de olur aslında. Tek yapmanız gereken kitabı elinizde tutmak... Jean gelene kadar.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 21 Kasım 2015, 14:39:02 »
Yedi mi? Seri yedi kitap mı olacakmış?

Aaa, bak ben bunu bilmiyordum, hatta ben dördüncü kitap çıktı sanıyordum, çıkmamış galiba. :D

Açıkçası ilk kitabın başlarında biraz sıkıldığımı itiraf edeceğim; daha önce alışık olmadığımız bir tarzda yazıldığından ilk baştaki beklentim, açıkçası parodi gibi bir şeydi. Yani gerçek bir büyücü beklemiyordum; ama sonra, kitap ilerledikçe her şey değişti, Linch'in bambaşka bir dünya yarattığını fark edince ve ikinci kitabı okuyunca seriden acayip memnun kaldım. Alışılmadık; ama güzel bir tazı var yazarın. Umarım üçüncü kitap bir an önce çıkar, düşündükçe sabırsızlanıyorum. :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #103 : 21 Kasım 2015, 15:59:11 »
Ağzına sağlık Kürşat. Kitapla ilgili yorum yaparken bile üslubundan bir şey kaybetmiyorsun ya, ne diyeyim ben sana? Keyifle ve gülerek okudum :) Daha sık görmek istediğim hareketler bunlar.

Küfür konusunda benim düşüncem karakterlerin içinde bulunduğu ortama ve kılığa göre değişiklik göstermeleri. Locke o an hangi kılığa giriyorsa onun ağzına ve etrafında bulunduğu ortama uygun bir şekilde küfür ediyor. Saf kendisi olduğunda da götoş demekten geri kalmıyor elbette, çünkü en nihayetinde ağzı bozuk bir sokak çocuğu yatıyor kökeninde :) İkinci kitapta küfürleşmelerdeki bu fark daha belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor.

Üçüncü kitabın çalışmaları halen devam ediyor bu arada. Önümüzdeki yılın ilk yarısı, en geç haziranda çıkar muhtemelen.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #104 : 27 Aralık 2015, 01:43:42 »
Bu serinin normalde çıkmış kaç kitabı var? Dört diye duymuştum ama İbooks'un amerikan mağazsında dördüncü kitabı bulamadım, belki ismini bilmediğim içindir.