Kayıt Ol

Kitap Önerileri Hakkında

Çevrimdışı lucasyekatarina

• **
  • 76
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Kitap Önerileri Hakkında
« : 31 Ocak 2015, 03:01:50 »
Forumda dolandım biraz kitap önerileri hakkında ama biraz kafam karıştı.

Yazı uzun görünüyor ben bu kadar okuyamam diyecek olanlar en aşağıya "Sadede gelelim" kısmı yaptım oraya inebilirsiniz :)

Öncelikle ben iyi bir bilim kurgu ya da fantastik edebiyat okuyucusu değilim.
Daha önce neredeyse hiç okumadım bu türlerden.
Peki genel olarak iyi bi okuyucu muyum ? Sanırım evet,kitap okuma alışkanlığı olan biriyim ve kaptırdığım zaman akar gider.

Hepinizin bildiği gibi oldukça popüler olan seriler ve filmleri var.Ne yazık ki Türk televizyon kanallarının gazabına uğrayıp zamanında bir çok hata ( ben bunu hata olarak nitelendiriyorum ) yaptım bilmeden. Örnek vermek gerekirse; Yüzüklerin Efendisi,Harry Potter,Taht Oyunları gibi önemli serileri izledim. Şimdilerde kafamı duvarlara vuruyordum ki "Kahramanın Yol Türküsü"nden aldığım gazla (orada sormuştum buna benzer bir şeyi ) Harry Potter'a başladım ve ilk kitabı 2 günde bitirdim.Şimdi 2 ve 3'ü aldım.1 haftaya kalmaz onları da bitirmeyi planlıyorum.Velhasıl kelam izlemiş olmama rağmen güzelmiş kitabını okumak.

Sadede gelelim :

Henüz bilim kurgu ve fantazi evrenine yeni katılmış birine önerebileceğiniz kitaplar neler olur ?

Kafa karıştırıcı ya da çok yorucu olan bir şeyle başlamak istemiyorum.Daha önce 15-20 kitaplık seriler gördüm onlar beni aşar birazcık :)

5 aydır FRP oynuyorum biraz onun sayesinde de ilgi duymaya başladım.Bir de Fırtınakıran sayesinde :)

çok dağınık,daha önce bazı serileri okumuş ya da daha spesifik konular hakkında sorular soranlara denk geldiğim için yeni konu açma gereği duydum umarım yanlış bir şey yapmamışımdır :)

Dipnot: Eğer güzel bir liste oluşturabilirsem burada sırayla akıp gideyim cevaplarınızı bekliyorum  :) :)

Şimdiden teşekkürler :)

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kitap önerileri hakkında
« Yanıtla #1 : 31 Ocak 2015, 05:24:45 »
Şu başlığa bir bakın isterseniz. Bir de sayfa ya da kitap sayısı gözünüzü korkutan şeyler olmasın, sonra çabucak bitince üzülüyorsunuz, ne kadar uzun o kadar iyi. :D Zaman Çarkı gibi seriler şimdilik ağır gelir tabii ama uzunluk ağırlığın göstergesi değil pek.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Şubat 2015, 01:34:29 »
yazdığınıza bakmam biraz zor oldu 1 haftalık bir tatilimiz vardı ve bilgisayarım yanımda değildi ancak yazabilme fırsatı buldum.

öncelikle başlığı inceledim.Kralların Yolu'na bakıcam ama çooook uzun soluklu bir seri istemiyorum Ejderha Mızrağı gibi.açıkcası napacağımı çok bilmiyorum ama sanırım biraz savrulmak ya da kafaya esene uymak daha mantıklı belki de bilmiyorum yine de teşekkür ederim :)

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Şubat 2015, 10:07:18 »
Fantastik için bir şey diyebileceğimi sanmıyorum fakat Bilimkurgu için klasik ve en bilindik eserlerle başlayabilirsin ,
Baskan ve Okat Bilimkurgu serilerinden her kitabı okuyabilirsin. Sonra bu klasik distopya eserlerini okumanı kesinlikle öneririm: 1984,Cesur Yeni Dünya, Mülksüzler, Fahrenheit 451. Ve bunları okuduktan sonra mutlaka Biz'i oku. Doğu Yücel'in tüm kitaplarını okuyabilirsin, yarı fantastik yarı bilimkurgu tadında yazar. Son kitabı Güneş Hırsızları'ndan başlayıp en sevdiğim kitabı olan Varolmayanlar'a geçmeni de öneririm.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kitap Önerileri Hakkında
« Yanıtla #4 : 09 Şubat 2015, 15:29:32 »
Bilimkurgu türüne yeni başlayan için Asimov' un "Sonsuzluğun Sonu" isimli kitabı güzel ola bilir. Zaten sonrasında her yerde yazarın kitaplarını aramaya başlayacaksınız :)
Bir de yeni çıkmış Andy Weir "Marslı" yı önere bilirim (tabii içerisinde baya bilimsel anlatımlar var, eğer yabancılık çekmeyecekseniz okuyun derim).

"Şiddet, beceriksizlerin başvurduğu son çaredir." -Isaac Asimov

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Şubat 2015, 04:17:42 »
Fantastik için bir şey diyebileceğimi sanmıyorum fakat Bilimkurgu için klasik ve en bilindik eserlerle başlayabilirsin ,
Baskan ve Okat Bilimkurgu serilerinden her kitabı okuyabilirsin. Sonra bu klasik distopya eserlerini okumanı kesinlikle öneririm: 1984,Cesur Yeni Dünya, Mülksüzler, Fahrenheit 451. Ve bunları okuduktan sonra mutlaka Biz'i oku. Doğu Yücel'in tüm kitaplarını okuyabilirsin, yarı fantastik yarı bilimkurgu tadında yazar. Son kitabı Güneş Hırsızları'ndan başlayıp en sevdiğim kitabı olan Varolmayanlar'a geçmeni de öneririm.

1984,Cesur Yeni Dünya,Fahreneit 451 bunlar listemde ama geçenlerde Dost Kitabevi'nde dolaşırken Biz'i alasım geldi ama ağır mı olur diye sonraya bırakmıştım.O zaman önce bunları okuyup sonra Biz'e geçeyim.

Bilimkurgu türüne yeni başlayan için Asimov' un "Sonsuzluğun Sonu" isimli kitabı güzel ola bilir. Zaten sonrasında her yerde yazarın kitaplarını aramaya başlayacaksınız :)
Bir de yeni çıkmış Andy Weir "Marslı" yı önere bilirim (tabii içerisinde baya bilimsel anlatımlar var, eğer yabancılık çekmeyecekseniz okuyun derim).

Marslı baya popüler oldu özellikle İnterstellar'ın muazzam çıkışıyla birlikte çok satacak bir kitap gibi duruyor o yüzden geri çekildim açıkcası. Asimov konusunda da kitapçılarda falan aradım yok 2. el olarak falan gidip sıfır almayı planlıyorum da Robot serisi var Vakıf Serisi var ve şu çok bilinen uzantılı diziler ya da film serilerindeki gibi sıralarının acayip oluşu (ithaki'nin yanlış sırayla falan basması-ithakiydi sanırım yanlış söylemiş olmayayım) biraz çekimserlik yaratıyor.

Bir de acayip kararsızım ne yapacağımı hiç bilmiyorum son 2-3 haftadır Kahramanın Yol Türküsü'nü dinlemeye başladım.Bilimkurgu kitapları ve fantastik kitaplar konusunda ne  kadar boş olduğumu gördüm.Şu anda hepsini okuyayım hepsi çok cezbedici mantığındayım :/

Belki bi aydınlanma yaşarım diye bi umut yazdım artık :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Şubat 2015, 08:16:52 »
Bu konuya pek dahil olmayı düşünmüyordum, çünkü yapılan önerilerle hemfikirdim. Ancak bir konuda kendimi tutamayıp araya gireceğim.

Marslı'yı okumuş biri ve bilimkurgu seven bir okur olarak tavsiye etmiyorum. Onu seven herkese saygım sonsuz. Herkesin kendi zevkidir, ona hiç lafım yok. Ancak ben Marslı'dan gerçekten hiç hoşlanmadım. Benim için yazınsal anlamda acemiceydi ve popülerliği maalesef gözümde kof çıktı, diyeyim. Uzatmayayım tam bu noktada. Nedenlerimi uzun uzun forumda yer alan Marslı konusunda yazmıştım. Burada tekrarlara girmeyeyim.

Bilimkurgu genelde uzaktan anlaşılması zor ve ağır bir tür olarak görülür. Ben de bilimkurgu okumaya başlamadan önce böyle düşünür ve uzak dururdum. Ama sonra baktım ki böyle bir şey yok. Orada eşsiz düşünsel yolculuklar, hicivler ve yer yer soluksuz maceralar var :).

O nedenle "ağır mı" olur sorusunu bir kenara atın. Ben Fahrenheit 451 ile başlamanızı tavsiye ederim. Forumda yorum yaptığınız konulara baktım, onun hem düşünsel hem de leziz dili bence sizin okur profiliniz için güzel bir bilimkurgu başlangıcı olur. Sonrasında bence de Cesur Yeni Dünya, 1984 ve Biz gibi eserlere geçin. Çünkü (o kaçırdığınız bu haftaki yayında da dediğim gibi :D) bu saydığım eserleri sadece bir bilimkurgu okuru değil, edebiyatı seven herkes okumalıdır.

Eğer ki bilimkurguya eğlenceli bir giriş yapmak istiyorum derseniz Yaşlı Adamın Savaşı'nı öneririm. Bol bol güler, eğlenir ve biraz da savaş kavramanın özüne dair ufak sorgulamalar bulabilirsiniz.

Alıntı
1984,Cesur Yeni Dünya,Fahreneit 451 bunlar listemde ama geçenlerde Dost Kitabevi'nde dolaşırken Biz'i alasım geldi ama ağır mı olur diye sonraya bırakmıştım.O zaman önce bunları okuyup sonra Biz'e geçeyim.

Ben ilk olarak 1984'ü okumuştum. Yıllar sonra da Biz'i. Şöyle bir durum var: 1984 açık biçimde Biz'den esinlenmeler taşır. Hatta yer yer esinlenmeyi de geçmiştir benim gözümde, ama şahsi fikrim bu :). Her iki eseri de çok takdir eder ve severim. Ama Önce 1984'ü okuyup, sonra da kaynak görevi görecek olan Biz'i okumak beni mutlu etmişti. Çünkü önce 1984 ile etkilenmiş, sonrasındaysa ona esin kaynağı olan Biz'i bir başka gözle okumuştum.

Bunlar da benim ufak tavsiyelerim olsun. Aslında daha bir yığın tavsiyem var ama başlangıcı yaptıktan sonraya saklıyorum onları.

Not: Fantastik için Yerdeniz'i şiddetle öneriyorum <3. Çünkü Yerdeniz'in fantastik edebiyattaki yerinin yanı sıra, Ursula Le Guin'in böyle bir evrene yedirdiği satır arası mesajlarla güçlü alt metnini her edebiyat düşkünü okumalı derim.

Alıntı
Bir de acayip kararsızım ne yapacağımı hiç bilmiyorum son 2-3 haftadır Kahramanın Yol Türküsü'nü dinlemeye başladım.Bilimkurgu kitapları ve fantastik kitaplar konusunda ne  kadar boş olduğumu gördüm.Şu anda hepsini okuyayım hepsi çok cezbedici mantığındayım :/

Çok teşekkür ederim :).

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Şubat 2015, 16:25:08 »
Asimov' un "Vakıf" ve "Robot" serisine nerden ve nasıl başlanması hakkında yeterince kaynak var kanımca. Kafa karışıklığı yaratan eski çeviriler farklı isimle basılırken yeni çeviriler "Vakıf" ismi altında basıldı. Tabii en büyük sıkıntı kitapları bulmakla alakalı. İthaki' nin "Vakıf" çevirileri gayet güzel, robot serisinin kitaplarını bulmak daha zor. Bir de siz siz olun eğer bir gün okursanız İnkilap yayınevinden çıkmış "Vakıf ve Dünya" çevirisini okumayın. Çok berbat bir çeviriydi :(

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 10 Şubat 2015, 22:11:29 »

Not: Fantastik için Yerdeniz'i şiddetle öneriyorum <3. Çünkü Yerdeniz'in fantastik edebiyattaki yerinin yanı sıra, Ursula Le Guin'in böyle bir evrene yedirdiği satır arası mesajlarla güçlü alt metnini her edebiyat düşkünü okumalı derim.

Ursula Le Guin'in Yerdeniz serisini harbiden merak ediyorum özellikle filminin falan çekilmemiş ya da benim bunu duymamış olmam çok güzel sonunda her şeyiyle kendi hayal gücümü kullanabileceğim ve herkesin de kabul ettiği gibi böyle büyük bi eseri okumak güzel olacak :)

Ayrıca Fahreneit 451,1984,Biz ve Cesur Yeni Dünya ayrımı ve açıklaman için teşekkürler bu çok iyi oldu :)

Asimov' un "Vakıf" ve "Robot" serisine nerden ve nasıl başlanması hakkında yeterince kaynak var kanımca. Kafa karışıklığı yaratan eski çeviriler farklı isimle basılırken yeni çeviriler "Vakıf" ismi altında basıldı. Tabii en büyük sıkıntı kitapları bulmakla alakalı. İthaki' nin "Vakıf" çevirileri gayet güzel, robot serisinin kitaplarını bulmak daha zor. Bir de siz siz olun eğer bir gün okursanız İnkilap yayınevinden çıkmış "Vakıf ve Dünya" çevirisini okumayın. Çok berbat bir çeviriydi :(

Zaten bir bilimkurgu ya da fantastik bir eser için İthaki varken İnkilap'a bulaşacağımı sanmıyorum :D ama yine de aklımda bulunsun bi de denk gelir falan :D

Bir de bu bulmak zor olayından yola çıkarak idefix ve kitapyurduna baktım da baskısı tükenmiş buna nasıl bir çözüm bulabilirim ??

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 10 Şubat 2015, 22:57:49 »
"Vakıf" serisinin İthaki baskılarından bir kaç kitab hala tükenmemiş (en azından son baktığımda öyleydi). Serinin ilk kitabı (okuma sırasına göre) "Vakıf" ı temin etmiştim. Diğerlerini bulmakta zorlandım. Türkiyede olmadığımdan sahaf-sahaf gezme şansım da olmadı :( Ben de sırf seriyi okumak için reader aldım :D Öyle bitirdim seriyi. Değdi mi? Kesinlikle :) Ama kütüphanemin Asimov  köşesi boş kaldı :(
Bir de belki nadirkitap' ta vardır, ordan da bakın isterseniz.

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Şubat 2015, 16:05:03 »
Bilim kurguyu bilmem ama fantastikte ejderha mızragı  gediksavaşları veya unutulmuş diyarlar okuyabilirsin .Bunlar uzun seriler degil üçer dörder kitaptan oluşmuş aynı evrende geçen serilerin birleşimidir.Yani  sekiz dokuz kitabını okuyup bırakabilirsin.Diger kitaplarını okumamış olman bir şey kaybettirmez.Zaten bir süre sonra her şey tekrar etmeye başlar, kitapların edebilikten ekonomik kazanç eksenine kaydıgını anlarsın.Bunların dışında Kralların yolu ,Dövmeli adam,Kan şarkısı,Farseer serisi favori kitaplarımdandır.Zaman Çarkı,Ölüm Kapısı Serisi,Yerdeniz  bunlar da çokça önerilecek ama benim begenmedigim serilerdir.Bir de şu ilk başta "agır" kitaplarla başlama önce "basit" kitapları oku söylemini çok saçma buluyorum. Kitap okumak seviye atlamak gibi degildir.Zaten kitapların seviyeleri yoktur bence.Yeni başladım şu kitap agır gelir mi diye düşünme.Kitabın yorumlarını oku goodreads daki puanına bir bak ondan sonra hoşuna giderse al ve oku.

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 11 Şubat 2015, 21:19:07 »
Bilim kurguyu bilmem ama fantastikte ejderha mızragı  gediksavaşları veya unutulmuş diyarlar okuyabilirsin .Bunlar uzun seriler degil üçer dörder kitaptan oluşmuş aynı evrende geçen serilerin birleşimidir.Yani  sekiz dokuz kitabını okuyup bırakabilirsin.Diger kitaplarını okumamış olman bir şey kaybettirmez.Zaten bir süre sonra her şey tekrar etmeye başlar, kitapların edebilikten ekonomik kazanç eksenine kaydıgını anlarsın.Bunların dışında Kralların yolu ,Dövmeli adam,Kan şarkısı,Farseer serisi favori kitaplarımdandır.Zaman Çarkı,Ölüm Kapısı Serisi,Yerdeniz  bunlar da çokça önerilecek ama benim begenmedigim serilerdir.Bir de şu ilk başta "agır" kitaplarla başlama önce "basit" kitapları oku söylemini çok saçma buluyorum. Kitap okumak seviye atlamak gibi degildir.Zaten kitapların seviyeleri yoktur bence.Yeni başladım şu kitap agır gelir mi diye düşünme.Kitabın yorumlarını oku goodreads daki puanına bir bak ondan sonra hoşuna giderse al ve oku.

söylediğin serilere bi bakıcam.Ağır mı basit mi kolay mı mevzusunda ben şu şekilde düşünüyorum : Bende şuan Zaman Çarkı serisinin 1. cildi var.birazcık okumaya başlamıştım mesela baya güzel geldi ama seri 14 cilt olduğu için daha sakin kafayla okuyabileceğim bir zamana bıraktım o zaman ygs-lys'ye hazırlanıyordum çünkü.

Sonraları internetten araştırdım ve seride yaklaşık 1000'e yakın karakterin olduğu dallanıp budaklanacak çok fazla şeyin olduğunu öğrendim.Fantastik kitaplarda bazen sözlük kısımları olur.İşte o evrene ait şeylerin açıkladığı kısımlar..Orası uzadı mı dön-bak-dön-bak döngüsüyle birlikte kitap sanki çok zormuş gibi geliyor.

Uzun bir seri demek bana kalırsa başlangıç için zor bir şeydir.Atıyorum kitap okumaya ilk başlayanlar genelde kısa kitaplar tercih ederler alışabilmek için.Kalkıp da 1000 sayfalık bir kitapla başlamak zor olur diye düşünüyorum.

Elbette düzenli okuyan biriyim çok zorlanmam ya da sayfa sayısı gözümü korkutmaz fakat türe ilk kez adım atarken derinlere dalmak "ağır" ya da "zor" gibi terimleri ortaya çıkarıyor bana kalırsa.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 12 Şubat 2015, 14:19:27 »

Beğenmediğiniz kitapları (Ölüm Kapısı hariç) beğenmeme sebebinizin aslında saçma bulduğunuz söylemle direkt ilgisi olduğunu düşünüyorum.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 15 Şubat 2015, 21:59:49 »

Beğenmediğiniz kitapları (Ölüm Kapısı hariç) beğenmeme sebebinizin aslında saçma bulduğunuz söylemle direkt ilgisi olduğunu düşünüyorum.
Bu kitaplar hakkında düşüncelerimi kitapların alt başlıklarında yaptım.Hiçbirisinin de sebebi "agır" olmaları degildi.Ayrıca dili bunlardan kat kat daha "agır" olup çok begendigim onlarca kitap var.Koskoca paragraftan iki kitabı cımbızlayıp eleştirmeniz de ilginç geldi açıkçası.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 15 Şubat 2015, 23:20:48 »
Kendi düşüncemi belirttim yalnızca, doğru olmayabilir. Diğer söylediklerinizle ilgili de ekleyecek bir şeyim yok, o yüzden onlarla ilgili bir şey yazma gereği duymadım. Bunun nesi ilginç bilmiyorum.

#hayır