Kayıt Ol

Batman v Superman (2016)

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Batman v Superman (2016)
« Yanıtla #75 : 29 Mart 2016, 11:07:09 »
Filmle alakalı çok spoiler.

Spoiler: Göster
Benim annemin adı da Martha, senin annenin adı da Martha. Senin annenin adı bundan sonra Martha Kemal olsun. Ya buna ne diyeyim hiç bilmiyorum, nasıl bir aptallıktır nasıl bir izleyiciyi aptal yerine koymaktır ya bu?

Batman güzel dövdü, içimin yağları eridi izlerken. Oh, vur, vur helal olsun yürü bee diyerek izledim :D

En sonda Superman öldü, dirildi falan fişman ne gerek vardı o kadar uzatılmasına oraların? Madem dirilteceksiniz niye öldürüyorsunuz yani ayıp.

Batman'in rüya olarak gördüğü çöllü sahneler, Flash'ın gelişi vs. Filmin o noktasında değil de end credit olarak çıksa daha mantıklıydı. Tamamen alakasız bir şey görmüş olduk film içinde. Zaten filmde rüyadan hayalden geçilmiyordu. Lost mu izledim diye düşündüm bir ara.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 29 Mart 2016, 11:16:56 »
Beklentim sıfır olduğu için mi bilinmez, ben eğlenerek izledim. Burada yapılan eleştirilere katılıyorum ama :D. Özellikle hem Elendil hem de Muti'nin spoiler kutusu içinde yazdığı malum olay. Filmden çıktıktan sonra en çok orayla dalga geçtim sanırım.

Yine de film benim için gayet eğlenceliydi. Rüyalar hoşuma gitti mesela. Malum sahneler end credits olsa olabilirdi, bu fikir aklıma yattı. Öte yandan o sahneleri film içinde görmek çok da rahatsız etmedi. Hele ki,

Superman'in Batman'i bağladıktan sonra Lois Lane ile ilgili sözleri, Superman'in S'sini sembol edinmiş askerler ve o sahnede Batman'in kalbine doğru elini uzatıp Batman'i bağırtması
kısmı Injustice çizgi romanında hayati bir sahneye gönderme diye düşünüyorum. En çok oralarda eğlendim o yüzden.

Gal Gadot güzel bir Wonder Woman, Henry Cavill ise tam bir Superman olmuş. Ben Affleck'e karşı büyük korkularım vardı, ama onu da sevdim. Oyunculuk bakımından herhangi bir sıkıntı göremedim açıkçası. Sarkastik Alfred de hoş bir yorumdu benim için.

Şeye canım sıkıldı ama,

Flash ve Aquaman bu kadar az görünmeseydi. Böyle olacağını çok iyi biliyor ve bekliyordum, keşke korktuğum başıma gelmeseydi.

Film birçok şeyi içinde barındırdığı için kimi yerler hızlı hızlı geçiliyordu. Daha eleştirilecek başka yanları da var, ama ben eğlendim :D. İzlediğim için pişman değilim. Tüm eleştirilerime rağmen, hala bazı sahnelerle dalga geçmeme karşın, keyif aldığım bir filmdi.

IMDB puanı şu an 7.4 imiş. Benim de gönlümden geçen puan şu anda bu.

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 29 Mart 2016, 17:18:30 »
Marvel evreninin canlı ve neşeli havasını her zaman DC'nin karanlık evrenine tercih etmişimdir. Bu nedenle DC filmleri benim için bir çizgi roman uyarlaması değil keyifle seyrettiğim filmler olmuştur(Gerçi benim marvel filmlerinde eleştirdiğim; orjinal konudan sapma, atmosferi bozma konularını, DC hayranları daha hararetle MoS ve BvS filmlerinde yapıyorlar).

Filmin karanlık olduğu yorumu yapılmış, ancak Gotham zaten karanlık bir şehir. Havası, sokakları hatta evlerinin içi karanlık...Kahramanlarıda bu karanlığın bir parçası. Buna karşın Metropolis, gayet aydınlık günlük güneşlik ışıldıyor, keza kahramanlarıda öyle...filmde hiç bir şey anlatılamadıysa bile bu kontras vurgulanmıştı. Bunun yanı sıra iki kahramanında ruh halleri, düşünce zincirleri, filmde gerçek takip edilmesi gereken akıştı bence. Aksiyonlar değil o aksiyonların arkasındaki fikirler ve bu fikirleri üreten iç çatışmalar.

Ama tabi bende özellikle Batmanin içinde olduğu dövüş sahnelerinden çok keyif aldım. WW'nin gizeminin adım adım çözülmesinden de...

Son savaşta yer almasıda çok hoştu...

Bu güzel bakış açısına rağmen filmde çok sayıda bağlantı basitleştirilmiş.
Batmanın ve dünyanın Süpermene düşman olma nedeni O dünyayı kurtarırken ölen insanlar. Sanki Süpermen katilmiş gibi bir yaklaşım. Bilemiyorum Batmanı Süpermene düşman etmek için üretilen fikir bu kadar saçma olmamalıydı derken yan yana durma nedenleri dahada saçma olmuş...paylaştıkları bir isim MARTHA...

Yinede film genelinden çok keyif aldım  :)
KA bir tekerlektir, daima döner...

Çevrimdışı M.K.Immortal

• **
  • 290
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 29 Mart 2016, 21:01:39 »
Filmi izlemedim ama yorumları ve spoilerları okuyunca ben de bir şeyler yazmak istedim.

Spoilerları okudum çünkü film Zack Snyder filmi idi. Yani spoiler alacak bişi olmadığına emindim ki öyle oldu. Yani, hikaye manasında aman aman bir etki olmayacağı belliydi. Bunu Zack Snyder kötü bir yönetmendir diye demiyorum, aksine çok sevdiğim ve 300 Spartalı filminden beri her filmini takip ettiğim bir yönetmendir kendisi. Ve yine çok emin olduğum bir şey var ki fimin efektleri ve dövüş sahneleri müthiş olacaktır. Yorumlardan da anladığım kadarıyla bunlar yine yönetmenin ön plana çıkan özelliğini yansıtmış.

Filmin hikayesinden beklentim olmaması yine yönetmenden kaynaklanmıyor aslında. DC evreninde geçmesi bence yeterli :D Hemen kızmayın yahu, herkesin zevki farklı diyip önce bir sıyrılayım. DC evreni aşırı abartı ve bir o kadar tutarsız bir evren. "Abi süper hızlı kahraman yapalım" diyorlar mesela, bunu dozunda bırak di mi... Mesela saatte taş çatlasın 5-6 bin kilometre hızı olsun, hadi bilemedin 100 bin olsun... Adamlar ışık hızını aştırıyor yetmiyor onu bilmem kaç trilyon katı kadar hızlı diyor. (Ki bu adam bu hızı yıldırım çarpması sonucu elde ediyor -_- )

E hadi bu karakteri yaptın, yazdığın senaryoyu da ona göre düzenle mesela di mi? Yoook, adam o kadar hızlı ama bir yerden bir yere gitmesi 10 dakika sürüyor bazen. Yahu neden? Bütün kahramanlarında aynı tutarsızlıkları bulursunuz. Süpermen her şeyin içini görür, ebesinin örekesindeki gezegenden gelen yardım çağrısını duyar anında, ışık hızından hızlıdır, serçe parmağıyla gezegeni patlatır, 45 dakika güneşin içinde durur, ama Batman onu döver... Çünkü o Batman... Yani adamların çizgi romanları daha çok 6-12 yaş aralığına hitaben gibi. Sorgulamayan, "anaaa ne kadann da güçlüüü" diyecek tipleri çekecek türden... Bunlar tamamen kişisel düşüncem, elbette takip edenlere lafım yok. Ama bunları mantığa oturtmaya çalışınca okuyanlar, işte ona dur derim. Yahu çizerler bile mantığa oturtmakla uğraşmıyor, ne bu fanatizm arkadaş... Ben de çizgi roman olarak One Punch Man okuyorum hayatımda ilk defa, ama mantığa oturtmam onu. Adam güçlü işte, bitti gitti...

Neyse, filme dönecek olursak. Muhtemelen eğer varsa müzikler de güzel seçilmiştir diye tahmin ediyorum. Yine bayık, ağır işlenen, sohbet tabanlı bolca sahneler vardır ama bir Tarantino filmi gibi çileden çıkaran saçma sohbetlerle doldurulmuş değildir bu sahneler. Yine tahminim filmin temposu yükselince bu sahneler tamamen görmezden geliniyordur.

Batman konusuna gelince. Yahu Nolan filmlerini sevmeyen bir tek ben miyim. Onun filmleri de aşırı bayık ilerler ama hareket gereken yerler de çok biçimsizdir. Neden bu kadar övülür hala anlamam. Hani bu Hollywood'un zorla meşhur etme politikasından dolayı mıdır nedir diye düşünürüm. Kaldı ki onun filmlerindeki Batman, yani Christian Bale bir tek bana mı iğrenç bir oyuncu olarak görünür. Adamın oyunculukta zirve yaptığı tek film Makinist idi, onda da depresif, suratsız, mimiksiz bir adamı oynuyordu zaten. Ya rolü üstüne yapışmış, ya da adam bildiğin hep öyle... Bütün filmlerde aynı ifade, aynı duruş, aynı ruhsuzluk. (şahsi fikir şahsi, hemen savunmayın adamı bana :D ) Yani zaten en iyi Batman olması imkansız idi. Ben Affleck afedersiniz her türlü ondan iyi oynayacağı belliydi.

Daha filmi izlemeden bunca yorum yaptım ama en kısa zamanda izleyince belki tekrar yorum yazarım, hatta söylediklerimi yutabilirim belki de. Ama bana göre bir kahraman filminin efektleri ve dövüşleri ön planda olmalıdır... Banane adamın dramından, hayatından. Bunu genelde oyunda hikayeye aşırı önem vermeye benzetirim. Ben oyundan aldığım zevke bakarım, 2 tuşa bastıktan sonra hikaye olsa ne olur olmasa ne olur. Hikaye canım çekince kitap okurum arkadaş. Yani her şey olması gerektiği gibi olmalı ve Zack Snyder bunu gayet yerli yerinde yapıyor...

(Vay be tek başlıkta 10 şeye birden giydirmişim. Amma dolmuşum kusuruma bakmayın arkadaşlar :) )

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 30 Mart 2016, 10:36:46 »
Filmi izlemedim ama yorumları ve spoilerları okuyunca ben de bir şeyler yazmak istedim.

Spoilerları okudum çünkü film Zack Snyder filmi idi. Yani spoiler alacak bişi olmadığına emindim ki öyle oldu. Yani, hikaye manasında aman aman bir etki olmayacağı belliydi. Bunu Zack Snyder kötü bir yönetmendir diye demiyorum, aksine çok sevdiğim ve 300 Spartalı filminden beri her filmini takip ettiğim bir yönetmendir kendisi. Ve yine çok emin olduğum bir şey var ki fimin efektleri ve dövüş sahneleri müthiş olacaktır. Yorumlardan da anladığım kadarıyla bunlar yine yönetmenin ön plana çıkan özelliğini yansıtmış.

Filmin hikayesinden beklentim olmaması yine yönetmenden kaynaklanmıyor aslında. DC evreninde geçmesi bence yeterli :D Hemen kızmayın yahu, herkesin zevki farklı diyip önce bir sıyrılayım. DC evreni aşırı abartı ve bir o kadar tutarsız bir evren. "Abi süper hızlı kahraman yapalım" diyorlar mesela, bunu dozunda bırak di mi... Mesela saatte taş çatlasın 5-6 bin kilometre hızı olsun, hadi bilemedin 100 bin olsun... Adamlar ışık hızını aştırıyor yetmiyor onu bilmem kaç trilyon katı kadar hızlı diyor. (Ki bu adam bu hızı yıldırım çarpması sonucu elde ediyor -_- )

E hadi bu karakteri yaptın, yazdığın senaryoyu da ona göre düzenle mesela di mi? Yoook, adam o kadar hızlı ama bir yerden bir yere gitmesi 10 dakika sürüyor bazen. Yahu neden? Bütün kahramanlarında aynı tutarsızlıkları bulursunuz. Süpermen her şeyin içini görür, ebesinin örekesindeki gezegenden gelen yardım çağrısını duyar anında, ışık hızından hızlıdır, serçe parmağıyla gezegeni patlatır, 45 dakika güneşin içinde durur, ama Batman onu döver... Çünkü o Batman... Yani adamların çizgi romanları daha çok 6-12 yaş aralığına hitaben gibi. Sorgulamayan, "anaaa ne kadann da güçlüüü" diyecek tipleri çekecek türden... Bunlar tamamen kişisel düşüncem, elbette takip edenlere lafım yok. Ama bunları mantığa oturtmaya çalışınca okuyanlar, işte ona dur derim. Yahu çizerler bile mantığa oturtmakla uğraşmıyor, ne bu fanatizm arkadaş... Ben de çizgi roman olarak One Punch Man okuyorum hayatımda ilk defa, ama mantığa oturtmam onu. Adam güçlü işte, bitti gitti...

Neyse, filme dönecek olursak. Muhtemelen eğer varsa müzikler de güzel seçilmiştir diye tahmin ediyorum. Yine bayık, ağır işlenen, sohbet tabanlı bolca sahneler vardır ama bir Tarantino filmi gibi çileden çıkaran saçma sohbetlerle doldurulmuş değildir bu sahneler. Yine tahminim filmin temposu yükselince bu sahneler tamamen görmezden geliniyordur.

Batman konusuna gelince. Yahu Nolan filmlerini sevmeyen bir tek ben miyim. Onun filmleri de aşırı bayık ilerler ama hareket gereken yerler de çok biçimsizdir. Neden bu kadar övülür hala anlamam. Hani bu Hollywood'un zorla meşhur etme politikasından dolayı mıdır nedir diye düşünürüm. Kaldı ki onun filmlerindeki Batman, yani Christian Bale bir tek bana mı iğrenç bir oyuncu olarak görünür. Adamın oyunculukta zirve yaptığı tek film Makinist idi, onda da depresif, suratsız, mimiksiz bir adamı oynuyordu zaten. Ya rolü üstüne yapışmış, ya da adam bildiğin hep öyle... Bütün filmlerde aynı ifade, aynı duruş, aynı ruhsuzluk. (şahsi fikir şahsi, hemen savunmayın adamı bana :D ) Yani zaten en iyi Batman olması imkansız idi. Ben Affleck afedersiniz her türlü ondan iyi oynayacağı belliydi.

Daha filmi izlemeden bunca yorum yaptım ama en kısa zamanda izleyince belki tekrar yorum yazarım, hatta söylediklerimi yutabilirim belki de. Ama bana göre bir kahraman filminin efektleri ve dövüşleri ön planda olmalıdır... Banane adamın dramından, hayatından. Bunu genelde oyunda hikayeye aşırı önem vermeye benzetirim. Ben oyundan aldığım zevke bakarım, 2 tuşa bastıktan sonra hikaye olsa ne olur olmasa ne olur. Hikaye canım çekince kitap okurum arkadaş. Yani her şey olması gerektiği gibi olmalı ve Zack Snyder bunu gayet yerli yerinde yapıyor...

(Vay be tek başlıkta 10 şeye birden giydirmişim. Amma dolmuşum kusuruma bakmayın arkadaşlar :) )

Ben, herhangi bir şeyde, başka bir şeyin özelliklerinin aranmasını hiç anlamamışımdır.

Filmler, bir hikaye anlatan görsel ve işitsel kitaplardır aslında...

Sizin mantığınızla söylemek gerekirse aksiyon görmek istersem sinemaya değil boks maçına, kendo turnuvasına filan giderim...kan var, çığlıklar var...bir hikayeside yok.

Diğer taraftan takipçisi değilim ancak eminim piyasada pek çok birebir dövüşlerden oluşan oyun vardır...teknolojinin oyun grafiklerine ne kadar yansıdığıda aşikar...sanırım sinemaya gitmek yerine böyle bir oyunu oynayarak efekt konusundaki beklentilerinizi karşılayabilirsiniz...

Çevrimdışı M.K.Immortal

• **
  • 290
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #80 : 30 Mart 2016, 13:57:42 »
Öyle demedim... Aksiyon filminde dram aranmaz, kahraman filminde aşk saçma gelir demek istedim... Harmanlanacak elbette bu türler... Ama gereksiz harmanlama da saçma olur diyorum :) Dövüş oyunu diyorsunuz mesela. Dövüş oyunu oynamak isteyen biri, yani ben düğmelere basıp sonuç alacam diye isteyen birine "dövüşü kazanman için önce rakibinin kalbine giden yolu bul... hadi öp onu" demesi ne kadar mantıklı olur :D E tabi dalga geçmek amacıyla yapılmamışsa o ayrı :D Oyunlardan örnekler verirdim de yeri değil, oyun başlığında konuşulur...

Filmlerde de dediğim gibi sırf sahne uzatmak adına saçma sapan doldurulması saçma geliyor... Bakın mesela Hepsini Vur isimli film. Aksiyon mu aksiyon, adam gerisine girmemiş... Yok konusu süper olsun falan gerek yok... Kingsman, Cehennem Melekleri vs bir sürü örneği vardır bunun... Diğer yandan aksiyon diye lanse edilen bir filmde "ailesi buydu, başına şu geldi, işte ondan dolayı intikam alacak, bak çocukken ne yaşamış" gibi ayrıntıya gerek yok diyorum... Tabi şahsi fikrim bu, sevene karışamayız, olmasın da demiyoruz o yüzden... Yine de bence gereksiz...

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 30 Mart 2016, 15:51:46 »
Değindiğiniz noktalar filmi iyi yada kötü olarak yorumlamamıza neden olan unsurlar arasında...ama bence gereksiz unsurlar arasında değil...

Yani bir dövüş sahnesinde karşı karşıya gelen rakipleri o noktaya getiren hikaye o sahneye tat katan ana unsurdur bence...

Yine şahsi fikrim, bu filmde, bu neden, son derece saçma ama yerine hiç bişey koymamakta aynı derece saçma olurdu...

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #82 : 03 Nisan 2016, 21:43:30 »
Nihayet bugün ben de izleyebildim. Bu kadar yerilmesine, bu kadar düşük puanlar almasına hiçbir anlam veremedim doğrusu. Kusursuz muydu? Hayır. İzlerken cıkladığım birkaç yeri vardı kesinlikle. Senaryosu da vasattı, o konuda feci derecede hemfikirim. Ama eğlendim mi? Oldukça. Ki önemli olan da bence bu.

Öncelikle filmin karanlık tonunu çok sevdim. Son dönemlerde, özellikle 80’lerden sonra DC çizgi romanları Marvel’a nazaran hep biraz daha karanlık olmuştur zaten. Hele konu Batman ve Gotham olunca iyice hissedersiniz o karanlığı. Filmde de ona yakın bir atmosfer vardı. Batman: Year One, Dark Knight Returns, Killing Joke gibi maceraları okuyanlar ne demek istediğini daha iyi anlayacaktır.

Henry Cavill’in Çelik Adam rolüne yakıştığını biliyorduk zaten. Bu filmde de hem Superman hem de Clark Kent olarak iyi bir iş çıkarıyor. Jesse Eisenberg’in Lex Luthor’unu ise sevip sevmediğime karar veremedim doğrusu. Oyunculuk olarak iyiydi de… karakterin motivasyonu pek olmamıştı.

“Sen gökten inen bir tanrı değilsin. Çünkü babam beni döverken hiçbir tanrı beni kurtarmaya gelmedi. Benim için orada değildin,” savı bana hiç tatmin edici gelmedi.

Keza Metropolis’teki kütüphane açılışında yaptığı konuşma da filmin başındaki o laf ebesi hâliyle pek bir uyumsuzdu. Tamam, Lex’in Superman konusunda hastalık derecesinde takıntılı olması gerektiğini biliyoruz. Ancak bundan çok daha iyi sebeplere sahip olan Lex Luthorlar gördüğümüz de bir gerçek.

Öte yandan Gal Gadot’un Wonder Woman’ı adına yaraşır bir şekilde harika olmuştu. Özellikle aksiyon sahnelerindeki hareketleri, yere yıkıldığında mücadeleden keyif alıp sırıtarak tekrar ayağa kalkması Amazon savaşçılarına yakışır cinstendi. Sızlanıp duran, bezgin bir Alfred görmek de ilginçti. Koskoca Perry “White”ın siyahi bir oyuncu tarafından canlandırılmasını hâlâ yadırgasam da Laurence Fishburne kendisine tanınan o kısacık zamanda adına yaraşır bir oyunculuk sergileyerek gönlümü fazlasıyla aldı.

Ancak beni en çok etkileyen kişi duyurulduğu ilk günden beri endişelenmeme sebep olan, o role bir türlü yakıştıramadığım Ben Affleck oldu. Bruce Wayne rolüne inanılmaz yakışmıştı. 35 yaşındayım ve bugüne kadar çekilmiş tüm Batman filmlerini ve dizileri izledim. Ve benim için bugüne kadarki gelmiş geçmiş en iyi Bruce Wayne kesinlikle Ben Affleck oldu.

Aynı şekilde, Batman’in sahneleri de bence filmdeki en iyi kısımlardı. Batmobil’le sokaklardaki kovalamacaları, Superman’le olan dövüşü falan iyiydi ama en çok filmin sonlarına doğru girdiği, Arkham Asylum oyunlarını anımsatan dövüş sahnelerini sevdim ben. Annesiyle babasının vurulduğu sahne de, çok önemli bir etmen olan o inci kolyeye dek kusursuzdu. Çok keyif aldım. Şimdiye dek izlediğim, aslına en yakın Batman’di.

Superman’le Batman’in arasındaki dövüş sahneleri de kendi adıma epey tatmin ediciydi. Fragmanlarında buram buram Dark Knight Returns havası almıştık, iki devin dövüşü de o çizgi romana bir saygı duruşu niteliğindeydi. Tam tahmin ettiğim şekilde gelişmesi de benim için bir diğer güzellikti. (Because he is Batman!) Bu kısımları saçma buluyorsanız üzgünüm, çünkü çizgi romanlara ve karakterlerin kişiliklerine epey sadıktı.

Aynı şey Doomsday ile olan dövüş için de geçerli.
Doomsday çizgi romanlarda Superman’i öldüren tek canlı olarak bilinir. Yorulmak bilmez, tek eliyle (sahiden tek eliyle) tüm Justice League ekibini hallaç pamuğu gibi dağıtmışlığı vardır. Ve o uzun soluklu maceranın sonunda Superman ve Doomsday aynı anda birbirlerini öldürürler. Aynı filmde olduğu gibi. Daha sonrasında da Superman’in cenazesine, doğal olarak da yeniden dirilişine tanık oluruz. O sahnelerin bu kadar uzatılmasının sebebi o.

Hem Doomsday hem de Batman vs Superman dövüşlerinin çizgi-romanlardan tek farkı kriptonit uçlu mızrağın varlığı.

Beğenmediğim hiç mi yanı yoktu peki? Hayır, aslında bayağı vardı. Hepimizin takıldığı “Martha” unsuru her ne kadar beni şaşkınlığa uğratsa da (bunca yıllık çizgi-roman okuruyum, aradaki benzerliği hiç fark etmemiştim) ikilinin dövüşüne son noktanın bu şekilde konması… ı-ıh, cık, olmamış. Batman’in Superman’e diş bileme nedeni de hiç inandırıcı değildi. O ki dünyanın en iyi dedektifi. Gözünün önünde onlarca insanı kurtaran bir kahramana bu şekilde düşman olması, tüm o yıkımı düşmanlarına değil de Superman’e mâl etmesi cidden saçmaydı.

“Biz ne iyilerin kötü adama dönüştüğünü gördük Alfred,” diyerek Two Face/Harvey Dent olayına gönderme yapması bile Superman’e bu kadar düşmanlık beslemesi için yeterli bir mazeret sunmuyor bizlere. Halbuki elimizde tam tersi için harika bir malzeme var. Superman insanlara zarar verilmesini tasvip etmiyor. Batman ise suçluları damgalamaya, kollarını bacaklarını kırmaya kadar gidiyor. Clark zaten bu duruma feci derecede kıl. E Luthor Superman'i kandırıp Batman'in üstüne salsa ya! Altyapı zaten hazır, ama nedense kullanmamışlar.

Bazı gereksiz sahneler vardı bir de. Bruce’un boş yere kostümüne baktığı, sırf easter-egg vermek için çekildiği belli olan mesela. Çok fazla şeyin rüyaya bağlanmasına da gıcık olmadım desem yalan olur. Filmin başındaki sahne gibi…

Öte yandan yine bir rüya sekansından ibaret olmasına rağmen Hazal’ın bahsettiği Injustice göndermesi acayip iyiydi.
Sonrasında Flash’in gelecekten bir mesaj vererek bu göndermeyi devam ettirmesi de öyle.

Velhasılıkelam bu kadar yerilmesine cidden anlam veremiyorum. Gerçi fragmanlarla insanlara yanlış bir izlenim verip farklı bir beklentiye sokarak bu çorabı başlarına örenler onlar oldu. Sen gidip de aslında sadece rüyadan ibaret olan bir şeyi fragmana koyarsan, filmde Aquaman, Flash, Cyborg da olacak deyip hepsini basitçe geçiştirirsen (bence küçük ve anlamsız bir rol verilmesindense, ben geldim, hop şimdi de gittim tarzı sahneler yerine böyle görünmeleri daha iyi olmuş o ayrı) insanlar hayal kırıklığına uğrar elbet. İyi film, kötü pazarlama…

Yine de ben bayağı eğlendim, keyif aldım ve sinemadan çıktığımda iyi ki izlemişim dedim.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.