Kayıt Ol

Ruh Emiciler ve Hortkuluklar

Çevrimdışı Auguste Dupin

• **
  • 84
  • Rom: 8
  • geceleri esen terör
    • Profili Görüntüle
Ruh Emiciler ve Hortkuluklar
« : 06 Nisan 2015, 13:00:56 »
Geekler, toplaşın etrafıma ve cevap verin; bir Ruh Emici ve bir Hortkuluk karşılaşsaydı ne olurdu?
Ruh Emiciler pozitif hislerle beslendikleri için obje olan bir Hortkuluk'a yönelmezlerdi zannediyorum. Organik olmayan bir nesnenin içindeki ruhun hissiyatları dışarı yansıyabilir miydi Ruh Emici'nin algılayabileceği şekilde? Denese bile, ruh parçasını objeye bağlayan sihir nedeniyle onu oradan söküp alabileceğini sanmıyorum. Zaten bir Hortkuluk'u bulduktan sonra, yoketmek için başka yollar da varken Ruh Emici'ye başvurmak gereksiz.

Peki ya canlı Hortkuluklar? Bir Ruh Emici bir hayvanın ruhunu alabilir mi? Nagini'ye karşı ne yapabilirlerdi, ya da Harry'ye karşı? Ruhun Harry'nin bedenine tutunabilmesi için özel bir büyü gerekmemişti. Dolayısıyla onu oradan Harry'nin kendi ruhunu alırmış gibi almaması için bir sebep yok. Peki iki ruh arasında seçim yaparlar mıydı, yani Harry'ye öpücük verirlerken karşılarına alınabilecek iki ruh seçeneği çıkar mıydı, menü gibi. Yapabilecek olsalar bile böyle bir şey için bir Ruh Emici'ye güvenilemezdi herhalde. Voldemort'un yapması en kesin yoldu. Üstelik Harry'nin annesinin yaptığı şeyi yapabilmiş olması için de öleceğine inanmış olması gerekiyordu.

Çalıştırın kafaları.

“House”
Sometimes I think it’s like I live in a big giant head on a hilltop
made of papier mache, a big giant head of my own head.
I polish the eyes which would be windows, or
mow the lawn, I mean this is my house we’re talking about here
even if it is a big giant papier mache head that looks just like mine.
And people who go past
in cars or buses or see the house the head on the hill from trains
they think the house is me.
I’ll be sleeping there, or polishing the eyes, or weeding the lawn,
but no-one will see me, no-one would look.
And no-one would ever come. And if I waved no-one even knows it was me waving.
They’d all be looking in the wrong place, at the head on the hill.
I can see your house from here.
-Neil Gaiman

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ruh Emiciler ve Hortkuluklar
« Yanıtla #1 : 06 Nisan 2015, 13:41:17 »
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Nisan 2015, 17:07:32 »
Obje olan bir Hortkuluk da aslında bir nevi Ruh Emici gibi davranıyor; Harry-Hermione-Ron'un Hortkuluk'la mücadelelerini düşünerek söylüyorum bunu. Kötücül ve depresif bir etkisi var sonuçta, o yüzden obje olan Hortkuluklara bir etkilerinin olacağını düşünmüyorum.

Canlı Hortkuluklara gelince, orada işler biraz karışıyor. Tamam, Hortkuluk dediğimiz şey ruhun bir parçası ama kelime anlamıyla ruhun bir parçası mı yoksa bir iz mi? Yani Hortkuluk olan bir canlının iki tane ruhu mu var, bir ruh ve bir de ruhumsu kırıntılar mı var yoksa diğer ruh ile kirlenmiş bir tane ruhu mu var? Haydi onu geçtim, Ruh Emicilerin iştahını/zevklerini tam olarak biliyor muyuz? Belki de ruhlarını bütün ve saf halde emmeyi seviyorlar (Az pişmiş, baharatsız!)?

Harry üzerinden gidelim.

Harry'nin kendi ruhu ve Voldemort'un ruh parçası var bedeninde diyelim(Teori no 1.1). Ruh Emici öpücüğü sırasında daha lezzetli gelen Harry'nin ruhunu emdi diyelim (Teori no 2.1). Yani normalde bitki gibi yaşaması gerekirken içinde hala bir ruh parçası kaldığı için hayatta kaldı Harry. O zaman Ruh Emici tarafından öpülmüş (azından mı öpmüş?) Harry, bir nevi Voldemort olmaz mı? Sadece Voldemort'un bir ruh parçasını taşıyan insan bedeni olarak düşünürsek, Voldemort da aynı şey sonuçta.

Başka bir senaryo;

Teori no 1.1 geçerli olsun yine. Bu sefer Ruh Emici çok daha güçlü ve etli gördüğü Voldemort'un ruh parçasını emdi diyelim (Teori no 2.2). O zaman da bu bahsettiğimiz Ruh Emici, Hortkuluk mu oldu? Ruh Emicilerin öpücüğü tam olarak ölüm değil, yani söz konusu ruh diğer tarafa göç etmiyor. Bu durumda iki adet yol çıktı karşımıza; Ruh Emici'ler ruhları adlarına yakışır bir şekilde emiyor ve kendilerinde barındırıyor (Teori no 3.1) ki bu da Hortkuluk emen Ruh Emici'yi Hortkuluk yapıyor. Ya da Ruh Emici'ler öpücükleri o ruhu tamamen yok ediyorlar (Teori no 3.2) ki bu da onları güvenilmez ama kaliteli birer Hortkuluk avcısı yapıyor. (Hatırlatma: Hortkuluk'un yokedilebilmesi ona tamiri imkansız bir şekilde hasar vermekten geçiyor.)

Bir başka senaryo;

Hortkuluk mevzusu diyelim ki mevcut ruhun, Voldemort'un ruhu ile "kirlenmesi" ile işliyor (Teori no 1.2). Böyle bir durumda Ruh Emici'nin öpücüğü, ruhların tamamen karışmasından dolayı herhangi bir tercih yapamayacaktır. Böylece Teori no 3.1 ya da Teori no 3.2 ile karşı karşıya kalmış oluyoruz.

Spoiler: Göster

Cevval bir büyücü/cadı Ruh Emicilerin öpücüğünün etkisini tam olarak çözer ve Hortkulukları detaylı bir şekilde anlatan yegane kitap olan Secrets of The Darkest Art adam gibi incelenirse, sorunlar çözülür gibime geliyor. Tabi bir de deneme yanılma yöntemiyle bu soruların cevabını bulmak var ki öylesi daha eğlenceli.

Hayır Harry Potter geeki de değilim niye bu kadar kastıysam? Auguste Dupin "gelin böyle bir bilimsel çalışma yapalım" havasında sorduğu için sanırım, içimdeki bilimsel %50'yi tutamadım. Bana hipotezlerle gelin!
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Auguste Dupin

• **
  • 84
  • Rom: 8
  • geceleri esen terör
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Nisan 2015, 17:26:01 »
Gaah! İşte özlemini çektiğim beyin fırtınası. :P

Ben Harry'yi hep çift işletim sistemi yüklenmiş PC gibi düşündüm. Tıpkı onun açılış sırasında Vista mı Windows7 mi açılsın diye sorması gibi, Ruh Emici de öpücük sırasında bir menü açılıp Harry mi Voldemort mu diye ok tuşları ile seçim yapması beklendiğinde dumur oluyor bir an filan, "aa iki ruhlu adam?" diye.

“House”
Sometimes I think it’s like I live in a big giant head on a hilltop
made of papier mache, a big giant head of my own head.
I polish the eyes which would be windows, or
mow the lawn, I mean this is my house we’re talking about here
even if it is a big giant papier mache head that looks just like mine.
And people who go past
in cars or buses or see the house the head on the hill from trains
they think the house is me.
I’ll be sleeping there, or polishing the eyes, or weeding the lawn,
but no-one will see me, no-one would look.
And no-one would ever come. And if I waved no-one even knows it was me waving.
They’d all be looking in the wrong place, at the head on the hill.
I can see your house from here.
-Neil Gaiman