Kayıt Ol

Seçkide Yetmiş Birinci Ay

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Seçkide Yetmiş Birinci Ay
« : 21 Mayıs 2015, 01:36:53 »

Bana bir steampunk atmosferinin olmazsa olmaz parçaları gibi gelir zeplinler. Dumanlı ve delik deşik bir göğün ıssız yıldızları. Pervaneleri vardır. Ağır ağır dönerler. Her şey yavaş çekimde gerçekleşir.

Ben hiç zepline binmedim. Ama pas, yağ ve demir kokuyor olmalılar. Bir yandan bomba bırakıyorlar Londra semalarına, bir yandan İstanbul Boğazı'ndan geçiyorlar; adını pek çok defa duyduğumuz markalardan birini haykırarak. Kimisi öyle zengin ki yârine evlenme teklif ediyor. O kadar da zengin olmayanlar aşağıdan bu teklifi coşkuyla karşılıyor. Çok amaçlı bir gökyüzü canavarı.

Bu kez içinde öyküler var. Tekinsiz duruyorlar. Biraz da uzaktalar. Birkaç adım atmalısınız. Bulutlara, onların yanına çıkmalısınız.

- Kanepede adlı öyküsü ile Arif Anıl Özdil

- Umut Arama Yolculuğu adlı öyküsü ile Arif Özgür

- Zeplinin Efsunu adlı öyküsü ile Canan Taşkıran

- Tizmengen’in Oyuncağı adlı öyküsü ile Cevdet Denizaltı

- Yankılar ve Nidalar adlı öyküsü ile Doğan Özer

- Zeplin Avcısı adlı öyküsü ile Ege Emir Özkan

- Çin Kırmızısı adlı öyküsü ile Kenan Çetinkaya

- Pıtırcık adlı öyküsü ile Selçuk Gökhan Kalkanoğlu

Zeplin temasının çizimi Ahmet Uzn'dan geldi. Kendisine bu etkileyici çizimi için bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Gelecek ay seçkimizin 6. yılını kutlayacağız. Bu yüzden özel bir proje gerçekleştirmek istedik. Haziran ayı için sizlerden öykü alamayacağız fakat sonraki ay için çarklar aynı şekilde dönmeye devam edecek! Temmuzun ikinci haftasına kadar "BAYKUŞ" temalı öykülerinizi oykuseckisi@gmail.com'a gönderebilirsiniz!

Zeplinin pervanesinden sakının, gelecek sayı görüşmek üzere!
Onur "DarLy OpuS" Selamet

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Seçkide Yetmiş Birinci Ay
« Yanıtla #1 : 21 Mayıs 2015, 12:08:13 »
Ahmet Uzn'un çizimi harika olmuş gerçekten. Bu tür sade çizimleri çok seviyorum ben. Tabii Onur'un giriş yazısı da her zamanki gibi okurken tebessüm ettiren güzel cümlelerle dolu. Katılan herkesin ellerine sağlık.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı zaujas

• **
  • 204
  • Rom: 3
  • "Gölgesiz Bulut"
    • Profili Görüntüle
    • Kenan Demir Blog
« Yanıtla #2 : 21 Mayıs 2015, 16:10:40 »
Tüm öykü seçkisi çizimleri gibi bu da enfes olmuş.

Kendi kendime tüm seçkilere katılma hedefi koymuştum ama bu ay fırsatım olmadı.
Bu ay ki katılım daha da az. Bunda çok az yorum yapılması ve ilginin azlığı önemli rol oynuyor bence.
İnsanlar yazdıklarının okuduğunu düşündükçe daha fazla motive oluyor.

Eğer fırsatım olsaydı Heidenburg zeplininin ilk latin Amerika seferini baz alan bir Amazon macerası yazacaktım :) Belki ilerde notlarımı hikayeye dönüştürüp Kurgu İskelesi'nde paylaşırım.

Yazan herkesin eline sağlık.
Söz sessizlikte, ışık karanlıkta...

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Mayıs 2015, 18:34:11 »
Öykü seçkisinin en sevdiğim yanı her ay tek bir temadan yola çıkılarak ne kadar farklı yönlere uçulabildiğini yeniden ve yeniden bizlere gösterişi. Öykülerin tamamında tahmin edilebilir bir öge var ama hepsi o ögenin etrafında o kadar farklı desenlerle sarmalanmış oluyor ki okudukça zihninizin açıldığını hissediyorsunuz. Bazıları ayrı bir tat verip aklınıza kazınırken bazısını o kadar beğenmiyorsunuz belki, ama bir şekilde o çeşitliliği hissediyor ve hayal gücünün sınırı olmadığını hatırlıyorsunuz.

Genelde okuduğum öykülere yorum yapmıyorum seçkilerde fakat bu okumadığım anlamına gelmiyor. Benim gibi başkalarının da olduğuna eminim. Lütfen eğer aklınızda bir şey varsa endişeniz "okunmuyor" olmasın, çünkü okunuyor. :) Tüm yazar ve yazmaya heves eden arkadaşların bunu bilmesini isterim. Hayalgücünüz bizlere ulaşıyor ve hiç tanımadığınız onlarca kişi tarafından okunuyor, görülüyor, bazen seviliyor, bazen farklı duygular uyandırıyor. Hepsine dokunuyorsunuz aslında bir şekilde. Çok güzel bir şey bu.

Tüm yazanların eline sağlık. Ahmet Uzn'a da bu sade, tatlı çizimi için ayrıca teşekkürler.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.