Kayıt Ol

En Korkunç Halloween

Çevrimdışı Auguste Dupin

• **
  • 84
  • Rom: 8
  • geceleri esen terör
    • Profili Görüntüle
En Korkunç Halloween
« : 31 Ekim 2015, 21:34:59 »
Sırlar Odası kitabında, Tom Riddle Harry'ye güncesindeki anılardan birini gösterip, 50 yıl önce Sırlar Odası'nı açanın Hagrid olduğu yalanını söylediğinde, Harry durumdan şüphelenmeye başlar ve belki de bunun doğru olmadığını, Hagrid'in iftiraya uğramış olabileceğini söyler.

Ron ise Hagrid'in masum olmasını istese de, kurbanlara saldıranın Aragog olmadığına pek ihtimal vermez, ve şu talihsiz cümleyi kurar:

"Burası en fazla kaç canavar barındırabilir ki?"

Eh, onlar o dönem bunun farkında olmasalar da, aslında okuldaki 1. Yıllarının Cadılar Bayramı gecesi, şatoda en çok kötücül yaratığın bulunduğu andır.

Şöyle bir liste yaparsak:

Quirrell'ın içeri aldığı Troll,
Felsefe Taşı'nı koruyan tünellerdeki Troll,
Tünellere girişi kapatan kapağın başında bekleyen, Hagrid'in üç başlı dev köpeği Fluffy,
Taşı koruyan Şeytan Kapanı gibi, saldırgan kanatlı anahtarlar gibi kafadan sakat diğer şeyler,
Henüz Sırlar Odası'nda mışıl mışıl uyuyan Basilisk,
İhtiyaç Odası'ndaki Diadem,
Ve tüm yıl boyunca bizzat Lord Voldemort'un kendisi, Quirrell'ın kafasının arkasından baş vermiş halde. (Aslında kısa bir süreliğine de olsa Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmenliği hayalini gerçekleştirmiş gibi.)

Okul arazisine dahil olan Yasak Orman'da yaşayan türlü türlü kaçık şeyi ya da ciddi davranış bozuklukları ve öfke kontrol probleminden muzdarip şiddete meyilli bir ağaç olan Şamarcı Söğüt'ü hiç saymıyorum bile, bunlar yalnızca Hogwarts'ın güvenli(!) duvarları arasındakiler.

Aslında Diadem (ya da Voldemort?) canavar kategorisine girmese de, içlerinde barındırdıkları kötülük ve yarattıkları tehdit bakımından, şatoyu normalden çok daha tehlikeli bir hale getirmekteydiler. HP evreninde, bir Hortkuluk'tan daha habis ne olabilir ki? Hagrid'in içiden tırnak çıkan turtaları bile şüphesiz onlardan daha temizdir.

Evet, pek çok velinin hemfikir olduğu gibi sahiden de Hogwarts dünyanın en güvenli yeri!

“House”
Sometimes I think it’s like I live in a big giant head on a hilltop
made of papier mache, a big giant head of my own head.
I polish the eyes which would be windows, or
mow the lawn, I mean this is my house we’re talking about here
even if it is a big giant papier mache head that looks just like mine.
And people who go past
in cars or buses or see the house the head on the hill from trains
they think the house is me.
I’ll be sleeping there, or polishing the eyes, or weeding the lawn,
but no-one will see me, no-one would look.
And no-one would ever come. And if I waved no-one even knows it was me waving.
They’d all be looking in the wrong place, at the head on the hill.
I can see your house from here.
-Neil Gaiman

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
Ynt: En Korkunç Halloween
« Yanıtla #1 : 31 Ekim 2015, 21:55:49 »
Karadeniz'in Hogwarts'dan daha güvenli olduğu gerçeğini kafam bi türlü almıyor...
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 31 Ekim 2015, 23:59:36 »
Güzel bir tespit olmuş :) Seriyi okurken insan fark etmiyor elbette, ama bitirdikten sonra resmin geneline baktığımızda hakikaten de öyle. Bence Peeves'ı da ekleyelim bu listeye :P Ondan daha haşarısı zor bulunur.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Kasım 2015, 00:36:40 »
Karadeniz'in Hogwarts'dan daha güvenli olduğu gerçeğini kafam bi türlü almıyor...

Hogwarts, Harry Potter evreninin Samsun'u...

Bence "Mirror of Erised" de eklenebilir.

Spoiler: Göster
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Kasım 2015, 03:08:26 »
Tarihin en güçlü kara büyücüsü ve tarihin en büyük kara büyü ihtilal denemesi bizim serinin döneminde olduğu için tüm bunlar normal sayılır bence.. Hof HP ile alakalı ne görürsem göreyim moralim bozuluyor çok güzeldi tadı hala damağımda. ROWLING YAP BİR DELİLİK ROWLING!!!
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Kasım 2015, 03:34:04 »
Tarihin en güçlü kara büyücüsü ve tarihin en büyük kara büyü ihtilal denemesi

Bunları kesin olarak söyleyecek kadar bilgi sahibi miyiz büyücülük dünyasının tarihiyle ilgili? Bilmediğim için soruyorum, şu anda aramaya da üşeniyorum bu bilgileri. :D
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Kasım 2015, 14:54:53 »
Tarihin en güçlü kara büyücüsü ve tarihin en büyük kara büyü ihtilal denemesi

Bunları kesin olarak söyleyecek kadar bilgi sahibi miyiz büyücülük dünyasının tarihiyle ilgili? Bilmediğim için soruyorum, şu anda aramaya da üşeniyorum bu bilgileri. :D

Zaten büyücülerin sayısının bu kadar artması, örgütlenmesi ne bileyim rahat yaşamaları falan çok eski bir tarihe dayanmıyor. Hatta büyü tarihi kayıtları da çok eskiye dayanmıyor o yüzden hani çok çok eski yıllarda, hani antik çağ diye tabir ettiğimiz yıllarda bir şeyler varsa bilemem ama benim bildiğim kadarıyla Sihir Bakanlığı kurulduktan sonra onun politikasına karşı gelip bir tür büyücü milliyetçiliği/kara büyü iktidarı kurmak isteyen iki önemli büyücü çıkmış ve Sihir Bakanlığı'na isyan etmiş. Biri Grindelwald, onun isyanı Voldemort'unkinden farklı olarak tüm Avrupa'da yayılmıştı sadece İngiltere ile sınırlı değildi ama hani çok geniş ve tutucu bir kitleye hitap etmemiş. Grindelwald'dan sonra açılan boşluğu Voldemort işte "Karanlık Lord" olarak doldurmuş. Onun isyanı ise Avrupa'ya genel olarak çok yayılmamış ama İngiltere'de çok fazla taraftar toplamış ve anladığım kadarıyla kitlesi Grindelwald'unkinden daha kalabalık ve tutucuymuş.

Kitapta birden çok kez bahsetmişti Voldemort'un o zamana kadarki en sağlam Karanlık Lord olduğundan zaten.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #7 : 01 Kasım 2015, 16:40:16 »
Bu hikayeye bakarsak büyücülük tarihi kayıtları 12. yüzyıla kadar uzanıyor :)

http://www.kayiprihtim.org/portal/projeler/potter-ailesi/

Ama dediğiniz gibi başları karanlık lordlarla vs dertte değilmiş, rahat bir yaşamları varmış gibi geliyor kulağa. Bakalım Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar filminde büyücülük tarihine dair yeni bilgiler paylaşılacak mı? Amerika'daki Kızılderili kültürüne dayalı büyücü okulu yeni bir şey mesela.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 01 Kasım 2015, 21:06:29 »
Bu hikayeye bakarsak büyücülük tarihi kayıtları 12. yüzyıla kadar uzanıyor :)

http://www.kayiprihtim.org/portal/projeler/potter-ailesi/

Ama dediğiniz gibi başları karanlık lordlarla vs dertte değilmiş, rahat bir yaşamları varmış gibi geliyor kulağa. Bakalım Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar filminde büyücülük tarihine dair yeni bilgiler paylaşılacak mı? Amerika'daki Kızılderili kültürüne dayalı büyücü okulu yeni bir şey mesela.

Bence Amerika'daki büyücülük tarihi 1500'lerden sonra yazılmıştır çünkü ondan önce hani Kızılderililer büyücülük olayına normal bakıyordur. O sebeple hani çok bi tarihsel geçmiş düşünmüyorum. Ne bileyim ya ben filmden de umutsuzum keşke bir sürü kitap çıksa ve hepsinin filminin/dizisinin yapılması yasak olsa. Para yazarları delirtiyor..