Kayıt Ol

İthaki Yayınları'ndan Biyografi Kepazeliği

Çevrimdışı Darknesses

• *
  • 16
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: İthaki Yayınları'ndan Biyografi Kepazeliği
« Yanıtla #15 : 11 Mart 2016, 22:22:39 »
Yapılan boyalı eylemi desteklemesem de hatırlatmak isterim burası Türkiye. Aşırıya kaçmadıkça normal bir dille kimsenin seni dinlediği yok. Bu ''linç'' olarak görülen ama linç olmayan tepkiler yağmuru yapılmasaydı onun yerine normal bir dille sayfaya mesaj atılsaydı bu bir şeyi değiştirecek miydi? Tabi ki hayır. İthaki bu mesajı bir saniye için bile anlamaya çalışmayacaktı. Zaten tepkiler ilk başladığında da pek takmadılar. Saçma bir özür yayınladılar. İşler büyüyünce geri adım atmak zorunda kaldılar. Diğer taraftan kitaplar hala duruyor ve geri toplanmadığı sürece de yayınladıkları ikinci özürün gözümde hiçbir değeri yok.

Çevrimdışı nyks

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 11 Mart 2016, 22:30:39 »
Bu ülkede kimsenin kimseye tahammülü yok. Ben de beğenmedim biyografi yazılarını. Ve her türlü eleştirmek hakkımdır. Ama ben beğenmedim diye linç etmeye de hakkım yok. Almazsın olur biter. Kendi düşüncelerinden farklı bir şey görünce aynı vandallığı yaparsan ne farkın kalıyor diğerlerinden.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 11 Mart 2016, 22:40:50 »
Başlığa olumlu tek mesajı ben atacağım sanırım. İthaki maksatlarını aştıkları için özür dilediklerini söylemiş. Bana kalırsa maksatlarını aştıkları yok, belki bir tık daha yumuşak bir dil olabilirmiş, emin değilim. Beğenip beğenmeme konusunda çekimserim, fakat yine de kepazelik olduğuna hiç katılmıyorum. Fikir güzel. Kitapların başlarındaki biyografileri okuyan kişi sayısı halihazırda oldukça az. Bu biyografiler de normal olarak birbirlerinin tekrarı olduğu için de kişi bunları bir kere okuyup, bir yazarın başka bir kitabını okuyacağı zaman biyografi kısmını es geçiyor. Forumda da buna benzer bir konu var, özgeçmiş yazmakla alakalı, bana kalırsa bu ikisi arasında bir bağ kurmak çok da zor değil.

Ama gelen tepkiden de anlaşılacağı gibi, çok yanlış ülkede yapmışlar bu hareketi. Sonuçta mizahımız Recep İvedik ve türevi filmleri seviyesinde olduğundan, pek da şaşırtmadı bu sonuç beni. Bu işi yapan arkadaşlar South Park'tan falan epey etkilenmiş olsalar gerek, South Park'ın mizahını severim, ondan yadırgamadım bunu da herhalde. Dostoyevski'nin "Hepimiz Gogol'un 'Palto'sundan çıktık" sözüne yapılan göndermeyi sevdim, "Watson bu dünya" da fena değil gibi.

Aptalca tepkiler gördükten sonra bu mesaj hoşuma gitti. Katılıyorum ve artırıyorum: ben gayet de beğendim.

Çevrimdışı valarrr

• **
  • 63
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 11 Mart 2016, 22:56:00 »
Hani yakın olduğunuz bir arkadaşınıza her türlü iğrenç espriyi yaparsınız da alınganlık olmaz ya aranızda, işte bu durum da biraz öyle gibi geldi bana...
 House Md yi çok sevdiğimden midir bilmiyorum ama bu biyografiler bana meşhur doktorumuz Gregory House'un sevdiğim esprilerini hatırlattı, yani bana bu durum çok da ilginç gelmedi. Ha elbette ilk okuyunca bir an suratım asıldı ama sonra bir gülümseme de yerleşti yüzüme. Aslında espriden ne anladığımıza baglı sanırım biraz da. Tabii ithakinin de her kesimi düşünüp ona göre kapsayıcı bir şekilde latifesini yapacaksa yapması lazımdı.
Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Hayal gücü ise her yere…

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #19 : 12 Mart 2016, 01:54:05 »
Bunları sevimli şakalar olarak yorumlayanlar olmuş, bir kez daha dehşete düştüm. Bir insanın bakireliğini(????!), ruhsal sıkıntılarını, intiharını "geyik malzemesi" yapmayı kendinde hak görmek; nereden baksanız rezillik, nereden baksanız arsızlıktır.

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 12 Mart 2016, 03:14:20 »
İki tane Zaytung haberi gördüğümü sandım başta. Birincisi bu “biyografi” saçmalığı, ikincisi de “feminist” tepkisi.

İthaki, eğer biyografi başlığında bunları yazıyorsa, olayı çok yanlış yorumlamış. İllaki ciddi, her tarafta bulunabilecek metinlerle çıkmalı demiyorum. Ama eğlenceli, farklı bir dil kullanmak da maharet ister. Bunu yaparken, o yazar hakkında bilgi de verirsin. Burada ne mizah var, ne o yazarlar hakkında bilgi. Burada acayip bir trolleme, anlamsız metinler var; bir çeşit UFO.

İthaki, özellikle Kayıp Rıhtım’ı daha aktif şekilde takip etmemle beraber, yayımladığı kitapları en çok edindiğim yayınevi oldu. Böyle bir olaya imza attıkları için üzüldüm. Özür dilemeleri önemli ancak yaptıkları şeyin vahametini kavradıklarını düşünmüyorum.

“Feminist” arkadaşlar da maalesef yaptıklarıyla yine şaşırtmamıştır (Bu konuyu gerçekten anlayan arkadaşları tenzih ederim). Doğru dürüst tepki vermeyi yine becerememişler. Ülkede bu konuda ciddi sıkıntılar var. Yani, haklı olduğun konuları savunmak bu kadar kötü bir şekilde yapılabilir mi gerçekten? Sadece bu durum için de söylemiyorum. Kadınlar günüyle ilgili bir sürü video çekmişler mesela; hepimizin lanetlediği, kadına karşı şiddetin zıttını yaparak (erkek döverek), buradan güya mizah çıkararak sosyal mesaj veriyorlar. Niye kurtulamıyoruz bu şiddet sarmalından, aklım almıyor. Daha zekice, daha anlamlıca savunulamaz mı kadın erkek eşitliği ve şiddet karşıtlığı? Şiddete tepkiyi yine şiddetle vermek hak arama mücadelesinin çok ilkel bir yolu değil mi?

Sonuç olarak; artık acayip haberlere alıştığımız için “ülkem manzaraları” deyip geçiyorum.
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 12 Mart 2016, 09:43:13 »
3 yıllık geçmişi olan bir seride ilk kitaptan itibaren var olan bu dilin farkına Sibel Oral sayesinde varmak, bizim ne kadar "OKUR" olduğumuzu da gözler önüne seriyor. Ta Jack London'da bir tepki konsaydı ortaya, şimdi bu kadın hakları savunucuları mıdır, feminist grup mudur her ne haltsalar kendilerine vazife çıkarıp bu vandallığı yapamazdı. Bu ne ya, Türkiye'de kadının, kadın cinsinin tek sorunu Virginia Woolf mudur?

Çevrimdışı Khentis

• **
  • 100
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 12 Mart 2016, 10:49:43 »
Bunları sevimli şakalar olarak yorumlayanlar olmuş, bir kez daha dehşete düştüm. Bir insanın bakireliğini(????!), ruhsal sıkıntılarını, intiharını "geyik malzemesi" yapmayı kendinde hak görmek; nereden baksanız rezillik, nereden baksanız arsızlıktır.
Virginia Woolf. Virgin, Wolf. Bakire, Kurt.
The wizard's crown I'll take on Halloween.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #23 : 12 Mart 2016, 12:23:41 »
Açıkçası bu konuda tam aradayım. Mizahi bir dil kullanmak ve maksadını aşmak arasında kalmışlar diyorum. Genel olarak sıkıntılı biyografiler olduğunun ben de farkındayım, her ne kadar kelime oyunlarında bir potansiyel olsa da durum maalesef güldürmüyor. Watson bu dünya nedir arkadaş ya. :(
İthaki gibi gerçekten güzel kitaplar basan bir yayınevine yakışmıyor.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 12 Mart 2016, 13:32:27 »
Bu kadar büyük olay yaratması çok anlamsız, ama feminist manyaklığı artık olağan bir şey, çok şaşırmıyorum o yüzden. Yine de boş bir iş olmuş yaptıkları. Mizahi olmaya çalışmış ama mizahta kalamamışlar, rahatsız edici olmuş. Gereksiz.

Büdüt: Marki dö sad hariç. Kendisine düpedüz sövseler de umrumda olmaz.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 12 Mart 2016, 17:26:33 »
Keşke bu tepki çok daha önce, tüm biyografiler için verilebilseydi. Biyografiler de, Yeryüzü Kadınları'nın eylemi de oldukça tatsız.

İthaki, yayınladığı fantastik ve bilimkurgu eserleriyle tanınan bir yayınevi. Bu türlerin dışına çıkıp klasik eser yayınladıklarında, kendilerince kitapları daha eğlenceli kılmak için bu biyografileri eklemelerini, okurlarına ve esas olarak ilgilendikleri türlere yaptıkları bir saygısızlık olarak görüyorum. Fantastik okurlarının, klasik kitapları da okumaları için bu tür hamlelerin gerektiğini düşünmeleri bence en sıkıntılı nokta.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 14 Mart 2016, 10:02:28 »
Ben İthaki'nin yapmaya çalıştığını anlıyorum bir amaçları var. (tabii İhsan Abi sonuna kadar haklı bu hareket İthakilik bir hareket kesinlikle değil) Ama bu biraz sınırda yürümek belki de. İthaki bunu başaramamış. Yine de fazla büyültülmüş diyenlere de pek itiraz edemiyorum. Bu konu beni çok ortada bıraktı. İthaki'nin özürü ise apayrı bir mesele bence. Ya ne güzel özür dileyecek anlayışı gösteriyorsunuz ama o özür yazısı öyle mi yazılır. Ben özür yazısını baştan sona okudum ve o yazıdan bana ulaşan duygu sadece öfkeydi. Böyle bir sinirle kaleme alınacağına yazılmasa da olurmuş bana sorarsanız.
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı fatih9620

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 19 Mart 2016, 13:29:52 »
İthaki'nin yerinde olsam bu "feministlik" denen "terör"e karşı, özür dilemek yerine devam ederdim. Dehşete düşenler olmuş. Neden düştün? Sana gelince istediğini yapacaksın "hürriyet" adı altında ama başkalarına geldiğinde ucu sana dokunuyor diye "dehşete düşüyorsun" öyle mi? Oh canıma değsin :)

« Yanıtla #28 : 19 Mart 2016, 20:47:45 »
Kitaplarındaki biyografi kısmını kaldırarak beni ve üye olduğum bir topluluğu çok sinirlendirmiş yayınevidir!! Hemen "Kitapların İlk Sayfasındaki 3-5 Satırlık Geyik Yapan Biyografilere Bayılanlar Cemiyeti" olarak yayınevinin duvarlarını boyamalıyız!

Sen kimsin de bizim hoşumuza gitmeyen bir şey yapıyorsun seni gidi yayınevi seni!!!!

Çevrimdışı eregion

• *
  • 12
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 15 Mayıs 2016, 11:39:16 »
Bu sadece farkına varılmış olan bir ktapevi...

Piyasada başkaları da var. Özellikle kimi yayın evlerinin yazarlar ve kitapları için önerdiği kanca metinleri tam bir felaket.