Kayıt Ol

Unsere Mütter, unsere Väter

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
Unsere Mütter, unsere Väter
« : 24 Eylül 2016, 17:53:27 »

Annelerimiz, Babalarımız… Bir savaş dizisi size savaşı anlatabilir, kazanan ya da kaybedenleri anlatabilir, geride bırakılan insanları konu edinebilir ama hepsini birden muazzam bir şekilde anlatmak her yiğidin harcı değildir. Bu üç bölümlük kısa dizi hakkında elimizde ne varsa size sunmaya çalışalım.

Almanların gözünden gördüğümüz İkinci Dünya Savaşı bize beş farklı perspektife aktarılıyor. Beş arkadaşın gözünden ve duygularından bir savaşı, bir çok açıdan izliyoruz. Biri öncesinde de asker olan, iki kardeş, bir ordu hemşiresi, şarkıcı olmak isteyen hırslı güzel bir alman kızı ve terzilik yapmakta olan bir Yahudi. Daha önce askerlik görmemiş birine savaşın neler yapabildiğini, uzun süredir askerlik yapan birine nasıl davrandığını,  milliyetçi duygularla hemşirelik yapan bir kadına nasıl etki ettiği, subayların egemen olduğu bir Almanya’da ünlü olmak için bir kadının sahip olduğu hırslara ve bir Yahudi gencin başından geçenleri çarpıcı bir gerçeklik içerisinde seyrediyor ve İkinci Dünya Savaşı, Almanya’da neyse onu görüyoruz. Propagandalar yok, idealler göze sokulmuyor sadece savaş ve onun beş farklı kişide bıraktığı izler.

Band of Brothers karşılaştırmasını çok yanlış ve gereksiz buluyorum. Amerikan yapımı ve kendi tarihini satmaya çalıştığı bir filmle bunu kıyaslayamazsınız. Aynı kulvarda dahi olamazlar, bu dizide ne bir kahramanlık öyküsü ne de savaşın sadece kendisi anlatılıyor. Savaşta kimsenin kazanamadığını sadece kaybın ve daha fazla kaybın olduğunu üç bölümde bize gayet iyi gösteren kaç güzel yapım var da kıyas yapabiliriz ki. Keşke yapabilsek, keşke bunun gibi bir sürü yapım olsa ve biz yalın gerçekliği kurgularda bu kadar sık görebilsek.

O yılların mimarisinin ve yapısının da çok iyi yansıtıldığını düşünüyorum. Asker üniformalarından, o zamanın evlerine kadar bize o dönemi yaşatmışlar. Soğuğun savaşa yaptığı etki, insanların cümlelerindeki kibir sadece yapısal değil kültürel olarak da karşımıza güzel bir tarihi kurgu getirmiş.

Size katabileceklerinin fazla olduğunu düşündüğüm bu güzel yapımı izlemenizi tavsiye ederim.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Unsere Mütter, unsere Väter
« Yanıtla #1 : 24 Eylül 2016, 18:57:51 »
Çok güzel paylaşım. Teşekkür ederim milenya. Up up up

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Eylül 2016, 19:05:33 »
İkinci dünya savaşı temalı izlediğin en güzel işlerden biriydi. Ama demeden geçemeyeceğim;

Lanet Greta!

After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı jivoda

• *
  • 16
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Eylül 2016, 16:29:33 »
Şu aralar okuduğum kitap sayesinde (Hikayeci - Jodi Picoult) bu savaş dönemine duyduğum merak yeniden canlanmıştı. Bu mini-dizi de tuz biber oldu, yakın zamanda izleyeceğim. Teşekkürler bu paylaşım için :)   
O hâlde git... Bundan başka dünyalar da var.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #4 : 26 Eylül 2016, 19:46:44 »
Dizinin başlığı şurada mevcuttu zaten. Bu başlığı yeni gördüm ve hatırlatmak istedim.

Hazır yazmışken de tekrar önereyim izlememiş olanlara. Kaliteli dizidir.

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Eylül 2016, 20:01:18 »
Dizinin başlığı şurada mevcuttu zaten. Bu başlığı yeni gördüm ve hatırlatmak istedim.

Hazır yazmışken de tekrar önereyim izlememiş olanlara. Kaliteli dizidir.

Teşekkür ederiz :)

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Eylül 2016, 20:20:15 »
Genelde başlıkları aratıp açıyorum, sanırım yanlışlık yaptım. Bunu oraya taşırsanız sevinirim.

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Eylül 2016, 21:03:25 »
Genelde başlıkları aratıp açıyorum, sanırım yanlışlık yaptım. Bunu oraya taşırsanız sevinirim.

Forum sitelerinin aramaları çok kötü. Bilgisiz üstüne anlayışsız forum yöneticilerinin olduğu sitelerde kafa ağrıtabiliyor. Ben senin başlığın olmasaydı bu diziyi hiç öğrenemeyecektim.

Düzeltme: ufak ekleme.