Kayıt Ol

Okumayı Sevdirmek

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Okumayı Sevdirmek
« : 25 Ekim 2016, 21:57:13 »
Merhaba:
Sizlerden yardım bekliyorum ve belki de bu başlık başka bir yerlerde açılmıştır ama bilgileri tazelemek gibi de düşünebilirsiniz. Biliyorum Kayıp Rıhtım bir Fantastik kurgu sitesi ama benim sorum edebiyatın tüm alt başlıklarını kapsayacak bir soru B.K.-F.K. Psikolojik roman Polisiye vb.- Bir tanıdığınız -kendisi üniversiteye yeni başlamış biri- kitap okumayı sevmediğini söylüyor ve siz ona kitapları özellikle romanları sevdirmek istiyorsunuz. Kendisine hangi romanları veya kitapları önerirsiniz.  
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Okumayı Sevdirmek
« Yanıtla #1 : 25 Ekim 2016, 22:03:46 »
Benim için her zaman Fantastik Edebiyat kitap okuma alışkanlığını en çok kazandıran daldır. Bana bu alışkanlığı kazandıran da Fantastik Edebiyat oldu. Bahsettiğiniz kişi üniversiteye başlamış reşit biri. Sevdiği şeylerle ilgili kitaplar hediye edebilirsiniz, sevdiği filmlerin romanları olabilir. Bilgisayar oyunlarıyla haşır neşirse oyunların romanlarını okutabilirsiniz. Tabii akılda bitiyor bu işler. Kendini okumayı asla sevmeyeceğim fikrine kaptırmışsa, zorla da olsa sevdiremezsiniz. Ama denemekten zarar da gelmez. Dediğim şeyler belki bir nebze etki edebilir.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Ekim 2016, 22:08:21 »
Benim tam olarak istediğim bir veya bir kaç isim. Yüzüklerin Efendisi bayıldığım bir seri ama bir o kadar da karmaşık. Hobbit, iyi ama masalsı bir üniversite öğrencisi için ne kadar uygun. Dune'yi düşündüm ama o da karmaşık. Jules Verne olabilir de hangisinde başlamalıyım. Fikirlerinizi bekliyorum.
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Ekim 2016, 22:14:38 »
Okuduğu bölüm sözel ise Lotr olabilir. Hatta olmalı, zorlanacağını sanmıyorum. Buz Ve Ateşin Şarkısı bence çok iyi bir başlangıç olabilir, çok ağır da değil. Bu aralar Centilmen Piçleri okumaya başladım, bu seri de pek ağır değil ve aşırı akıcı. Tabii bunlar Fantastik Edebiyattan öneriler. Tarih ile ilgileniyorsa sevdirmek daha kolay olacaktır. Tavsiye edebileceğim sürüyle kitap var.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Ekim 2016, 22:31:03 »
Eğer bu kişi yakınımsa kitap hediye ederim. Bence burada önemli olan türden öte kitabın sunuluş şekli. Sevilen birine hediye vermek, hele de bu kişi de size karşı aynı duyguları besliyorsa, işleri değiştirir.

Kitap ödünç vermek demiyorum bakın. Doğrudan doğruya hediye etmek. Ödünç vermekle hediye etmek arasında ciddi bir hissiyat farkı var.

Türe gelince, bence popüler, kolay okunan kitaplarla başlanabilir. Ha bir de şu var, Harry Potter kartı hep elimizde. Hem bir ünü, hem filmleri var. Ayrıca kitapları açık ara filmlerinden daha güzel.

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Ekim 2016, 22:34:14 »
Ben kafamda okumaya yeni başlayanlar için öneriler gibi bir liste tutsam da tek kitap önereceğim ve ödünç verme ile hediye etme arasındaki farka katılıyorum. Hem bir hediye olarak da değeri artmış olur kitabın.

Açlık Oyunları bu arada önerim.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Ekim 2016, 22:41:19 »
Ben okuma alışkanlığı kazanmanın en iyi yolunun "Çok Satanlar" listesinden kitaplar okumak olduğunu düşünüyorum. Zira sizler de onaylayacaksınız ki o rafları dolduran çoğu kitap, içerisinde muazzam kurgular ya da ebedi satırlar barındırdıkları için değil, kolay okundukları ve sürükleyici oldukları için oradalar.

Yani önce bir insana kitap okuma alışkanlığı kazandırmaksa niyetiniz, o insana Yüzüklerin Efendisi, Zaman Çarkı, Buz ve Ateşin Şarkısı gibi kallavi eserleri, serileri başlangıçta önermek mantıklı olmayacaktır. Her ne kadar içleri dolu, bizler için çok değerli olsalar da yeni okumaya başlayan birisi için bir hayli ağır olup ters tepki yapma olasılığı hayli yüksektir.

Benim acizane fikrim, kendisine içinin dolu olup olmadığına bakmaksızın, akıcı, kolay okunur kitaplar önermeniz ki bu da çok satanlar raflarından geçmekte. Her ne kadar şimdiki kitap birikimimle kendileri benim için ebedi açıdan bir şeyler ifade etmekten çok uzak olsalar da bana okuma alışkanlığını kazandırdıkları için minnettar olduğum Stephenie Meyer'in yazdığı Alacakaranlık Serisi'ni önereyim arkadaşınıza, Adam Fewer'dan Olasılıksız kitabını ya da.

Bunları okumaya utanıyorsa, çekiniyorsa - ki kimse artık telefonundan kafasını kaldırıp kim otobüste hangi kitabı okuyor diye vakit ayıracak durumda değil - bir de a4 sayfasından yaptığınız bir kitap kapağı verin, kılıf olarak geçirsin içi rahat etsin.

Bunlardan sonra ona Harry Potter serisini önerin, okuması yine kolay bir seri ancak en azından içi dolu, sağlam bir kurguya sahip kitap nasıl olurmuş onu görsün, alışsın.

Kürk Mantolu Madonna'yı önerin, çok isterse kahveyle kitabın kapak fotoğrafını çekip instagrama koysun ama okusun, ne kadar kıymetli türk yazarlarımız var, görsün.

Zaten işin tadını, keyfini aldıktan sonra kendine uygun kitapları kendisi bulacaktır.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Ekim 2016, 23:16:51 »
Önerimi ne tarz şeyler izlediğine veya oynadığına bakarak yapardım. Örneğin fantastik film izlemiyorsa veya oyun oynamıyorsa bu tarz kitap önermek anlamsız olur.

Ben şahsen en sevdiği yapımları öğrenirdim. Sonra bu sevdiği yapımları çeken yönetmenin etkilendiği yazarları bulup o yazardan bir kitap alırdım.
Oyun oynamayı seven biriyse yine en sevdiği oyunlara bakardım. Mesela Metal Gear Solid serisinin hayranı. Ben de Hideo Kojima'nın etkilendiği yazarlardan bir kitap hediye ederdim. Olmadı alternatif bilim-kurgu alırdım. Böyleyece kitaba merak beslerdi.

Film izlemiyor, oyun oynamıyorsa da felsefe romanı almak en mantıklısı olur.

Çevrimdışı yaprak.onur

• **
  • 150
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Blog
« Yanıtla #8 : 26 Ekim 2016, 00:32:28 »
Ben de seçilecek kitabın kişinin sevdiği tarza bağlı olması gerektiğine inananlardanım, kimisi aşk romanı sever, kimi macera, kimi bilimkurgu... Ama birinin film ya da oyun olarak sevdiği bir türü kitap olarak da seveceğinin garantisi olduğunu düşünmüyorum çünkü bunun zıttını kanıtlayan birçok örnek gördüm.
Çok satanlar konusundaki öneriye katılıyorum; genelde o kitaplar okuyucunun ağzına bir sürü türden bir parmak bal çaldıkları, sürükleyici oldukları ve  kolay okundukları için oradalar. Bence arkadaşınızın ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz birkaç türden parçalar barındıran bir kitabı arkadaşınızla birlikte okuduktan sonra tartışmak onun sevdiği tür konusunda daha doğru seçimler yapabilmenizi sağlar. Ben, okunulan kitaplar hakkında sohbet etmenin okuma alışkanlığı kazanmak için de iyi bir başlangıç olacağına, bir motivasyon olacağına inanıyorum.
"Bir harekete dönüşmediği, fiziksel olarak bir varlık elde etmediği sürece düşünceler gelip geçicidir ve ortaya çıktıkları anda eriyip yok olurlar. Seni bir seçim yapmak zorunda bırakmadıkları, ne kadar önemsiz olursa olsun bir eylem ya da harekete neden olmadıkları sürece anlamsızlardır. Harekete geçiren düşünceler tehlikeli olabilir. Geçirmeyenlerin hiçbir anlamı yoktur."
- Adalet, Ann Leckie

Çevrimdışı Celebhol

• **
  • 215
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 26 Ekim 2016, 00:42:41 »
Kişinin ilgi alanlarına göre, dili pek ağdalı olmayan kitaplar seçmek en iyisi. İçeriğinin ağırlığı pek önemli değil aslında. Tabii, okuyan kişi anlatılanı anlayabilecek seviyedeyse.

Mesela, daha çok ayakları yeren birisi diye tarif edebileceğimiz bir insansa, Dostoyevski'nin kısa romanlarından birisi uygun olabilir. Dedektiflik tarzı seviyorsa, Sherlock Holmes romanları ya da daha güncel örnekler önerilebilir. Aksiyon içeren fantastik şeyler seviyorsa, Ejderha Mızrağı ya da Drizzt Efsanesi serisinden kitaplar önerilebilir vs. vs.

Sevdirmeye çalışırken zorlama yapmamak da gerek tabii ki. Yoksa karşıdakinde bir ilgi varsa, o da yok olur. Önemli olan ortak bir nokta bulmak.

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #10 : 26 Ekim 2016, 08:59:26 »
Merhaba,

Madem genel olarak, her türden öneriye açıksın ve kitapları vereceğimiz kişi de üniversitede, bence Harry Potter gibi bir şeyden başlamak doğru olmayabilir. Alacakaranlık Serisi ve Açlık Oyunları Serisi de aynı şekilde. Bunların ikisi de bu arada kendini hızla okutan "sayfa-çevirici" kitap dediğimiz sürekli bir sonraki sayfayı merak ettiren kitaplar; ama ben hali hazırda kitap okuma alışkanlığı olmayan biri olsam ve bunların filmini görmüş olsam (görmüş olması büyük ihtimal) okumam, okumaya çalışsam da sıkılırım; çünkü o sayfa çevirici özellikleri hikayeyi bildiğim için kalmamıştır.

Belki de o mükemmel hediyeyi bulmak için biraz daha derine inmemiz gerekiyor. Bir kişiye kitapları, romanları sevdirmek istiyorsak, öncelikle hikayeleri, anlatıları sevdirmeliyiz. Bir hikayeyi başından sonuna takip etmenin ve sona ulaştığında edindiği tatmin hissinin nasıl olduğunu görmeli.

Bir de üstüne, "kitap okumayı sevdirmek" gibi bir projeyle yola çıkıyorsak ve muhtemelen o da bu projenin farkındaysa, üzerindeki baskı iyice artacaktır, dolayısıyla o baskıyı azaltacak bir yol olmalı. Bu yüzden benim tavsiyem öyküler olacak. Hatta çok kısa öyküler olacak.

Yekta Kopan - Kediler Güzel Uyanır

Bence şahane bir başlangıç olabilir. Hem öykülerin çoğu 1-2 sayfa. Dolayısıyla sıkılmadan başlayıp bitireceği hikayeler okumuş olacak. Hem anlatı teknikleri açısından pek çok farklı şey deniyor. Hem de gerçekten içinde çok vurucu öyküler var. Üstelik eğer bunu severse daha pek çok Yekta Kopan öyküsü ve romanı olduğu bir süre oradan devam edebilir de.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı yaprak.onur

• **
  • 150
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Blog
« Yanıtla #11 : 26 Ekim 2016, 14:52:25 »
Kitap ismi olarak aklıma Yolun Sonundaki Okyanus geliyor Neil Gaiman...
"Bir harekete dönüşmediği, fiziksel olarak bir varlık elde etmediği sürece düşünceler gelip geçicidir ve ortaya çıktıkları anda eriyip yok olurlar. Seni bir seçim yapmak zorunda bırakmadıkları, ne kadar önemsiz olursa olsun bir eylem ya da harekete neden olmadıkları sürece anlamsızlardır. Harekete geçiren düşünceler tehlikeli olabilir. Geçirmeyenlerin hiçbir anlamı yoktur."
- Adalet, Ann Leckie

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 27 Ekim 2016, 21:23:27 »
Arkadaşlar, İyi Akşamlar:
Yazdıklarınız için hepinize teşekkür ederim ama benim istediğim bir kitap adıydı. Eğer siz bir yakınınıza kitapları sevdirmek isteseydiniz kendisine hangi kitabı alırdınız? Bir ya da iki isim yazar mısınız...

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 27 Ekim 2016, 22:03:00 »
Herkes zaten en az bir oneride bulunmuş.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Alanna Mosnavi

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 28 Ekim 2016, 00:50:01 »
Eğer amaç kitap sevdirmek ise bildiğim en uygun kitaplar şunlar:

Polisiye: Agatha Christie, On Küçük Zenci
Fantastik: Cornelia Funke, Mürekkep Yürek (Kitapların büyüsünü daha iyi ne anlatabilir ki?) ve C.S. Lewis, Narnia Günlükleri
Yerli: Zülfü Livaneli, Kardeşimin Hikayesi
Klasik: Lewis Caroll, Alice Harikalar Diyarında
Tiyatro: William Shakespeare, Fırtına

Hepsi okuması kolay ve sürükleyici eserlerdir.