Kayıt Ol

Vagabond

Çevrimdışı 007extrime007

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Vagabond
« : 07 Ekim 2017, 01:15:47 »
Olmayan bişeyi anlatmak. Hiç düşündünüz mü ?

Çocuk mağaranın diplerinde sessizce oturmaktaydı. Etrafını saran karanlık onu ürkütse de alışmıştı artık. O çok zamandır buralaraydı...
Bazı zamanlar bişeyleri unuttuğu sanısına kapılırdı.
Sorardı neden burdayım? kimim?
Her zaman yaptığı gibi boşverdi. Önünde uzanan siyahı izlemeye koyuldu, aklına düşünceler gelirdi kimi zaman büyük bir adam olduğunu görürdü insanlara bişey söylüyor onları rahatlatıyor. Bazen küçük çocukların başını okşardı. Bazen biçimsiz şekillerle uğraşırdı çarpıklardı onu çok korkuturlardı.
Ama bunların hepsi yalandı o sadece karanlıkta otururdu...
ÜŞÜDÜ hayır. bişey hissetmezdi öle olduğunu sanardı. Gene içini çekti baygın gözlerle etrafa bakmaya devam etti.
Ne yapmalıydı? ne yapardı? o eskiden bişeylere sahipti galiba. Hep burda mı olmuştu? tabii ki hep burda olmuştu hiçbir şeyin ardında sadece insan olduğunu biliyordu.
Biraz daha etrafı izledi göz kapaklarını indirdi hafifçe bekledi normalde olduğundan bi farkı yoktu. Biraz daha bekledi tekrar kapadı ellerini üstüne koydu, hala bişey değişmemişti her zaman olanla bir farkı yoktu.
Hareket etmeli miydi ? Ha sence ?

Hayır o hep burdaydı galiba....

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Ölesine bir giriş bir okuyun pls
« Yanıtla #1 : 07 Ekim 2017, 14:04:47 »
Böyle başlıklar atmayın lütfen. Hem forum kurallarına aykırı hem de ciddiye alınmamanıza sebep olur. Şahsen bu uyarı mesajını yazmak zorunda olmasan girip bakmazdım bile hikâyenize. 

Rıhtım Kanunları

Hikâyenize gelirsek, daha çok bir "giriş" bölümü olduğu için sağlıklı bir yorum yapmak pek mümkün değil. Öte yandan nokta ve virgül kullanımında ciddi eksiklikleriniz var. Cümle nerede bitiyor nerede başlıyor, bazen anlamak mümkün değil. Örneğin:

Alıntı
Ne yapmalıydı ne yapardı o eskiden bişeylere sahipti galiba. Hep burda mı olmuştu tabii ki hep burda olmuştu hiçbir şeyin ardında sadece insan olduğunu biliyordu.

Çocuk deli olduğu için noktalama işareti olmayan hızlı bir düşünce dizisini mi temsil ediyor acaba diye düşündüm önce. Ama buna vurgu yapan bir şey yok. Önceki cümlelerde de nokta, virgül kullanımı bir var bir yok. Bu anlaşılmayı zorlaştırıyor.

Ne yapmalıydı? Ne yapardı? O eskiden bir şeylere sahipti galiba. Hep burada mı olmuştu? Tabii ki hep burada olmuştu. Hiçbir şeyin ardında sadece insan olduğunu biliyordu.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı 007extrime007

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ölesine bir giriş bir okuyun pls
« Yanıtla #2 : 07 Ekim 2017, 18:30:38 »
Böyle başlıklar atmayın lütfen. Hem forum kurallarına aykırı hem de ciddiye alınmamanıza sebep olur. Şahsen bu uyarı mesajını yazmak zorunda olmasan girip bakmazdım bile hikâyenize. 

Rıhtım Kanunları

Hikâyenize gelirsek, daha çok bir "giriş" bölümü olduğu için sağlıklı bir yorum yapmak pek mümkün değil. Öte yandan nokta ve virgül kullanımında ciddi eksiklikleriniz var. Cümle nerede bitiyor nerede başlıyor, bazen anlamak mümkün değil. Örneğin:

Alıntı
Ne yapmalıydı ne yapardı o eskiden bişeylere sahipti galiba. Hep burda mı olmuştu tabii ki hep burda olmuştu hiçbir şeyin ardında sadece insan olduğunu biliyordu.

Çocuk deli olduğu için noktalama işareti olmayan hızlı bir düşünce dizisini mi temsil ediyor acaba diye düşündüm önce. Ama buna vurgu yapan bir şey yok. Önceki cümlelerde de nokta, virgül kullanımı bir var bir yok. Bu anlaşılmayı zorlaştırıyor.

Ne yapmalıydı? Ne yapardı? O eskiden bir şeylere sahipti galiba. Hep burada mı olmuştu? Tabii ki hep burada olmuştu. Hiçbir şeyin ardında sadece insan olduğunu biliyordu.

Başlık için kusura bakma. Noktalamaları da düzenledim. Bu cümleler sana nasıl geldi , bir akışa kapılıyor musun ? Asıl bilmek istediklerim bunlar.