Kayıt Ol

Belgariad Serisi

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
Ynt: Belgariad Serisi
« Yanıtla #15 : 24 Haziran 2008, 18:22:18 »
İlk kitabını sipariş ettim bunun yarın öbür gün gelir artık başlarım :)

Çevrimdışı Victor Valistar

• *
  • 13
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 25 Haziran 2008, 18:16:35 »
Tüm seriyi bi çırpıda okudum gayet sürükleyiciydi ama insanda ölümsüzlük ve tanrı kavramları biraz basit geldi bana özellikle Avatarlar çok ayak altında... 
We are a legion
Voice of anarchy
This is revolution
Creating new order

One for all
All for one
We are strong
We are one

give me something to kill the pain

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #17 : 01 Temmuz 2008, 14:40:17 »
İkinci kitabıda bitirdim. İlk kitaba göre kat kat harika bir maceraydı, zevk alarak okudum.. Mutlaka devam edeceğim seriye. :)

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 22 Ağustos 2008, 11:05:00 »
İlk kitabı okudum..Sıkıldım.Çünkğ hep sohbet hep sohbet sadece 5 sayfa da bişey oldu :P ama ikinci kitabı da sipariş edicem

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 22 Ağustos 2008, 11:16:05 »
İlk kitabı okudum..Sıkıldım.Çünkğ hep sohbet hep sohbet sadece 5 sayfa da bişey oldu :P ama ikinci kitabı da sipariş edicem
Zaten bu saatten sonra bırakırsan iki yakan elimde olur bak.. :P Daha asıl olaylar başlamadı bile. Garion daha yeni gücü tanımaya başlıyacak. Asıl yolculuk bundan sonra..
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 30 Ağustos 2008, 13:17:11 »
2. kitabı almaya gidicem bugün inş :P

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 06 Eylül 2008, 12:56:29 »
Sevin Okyay, “Zamanın gerisine yapılan yolculuklar”, Radikal Kitap Eki, 25 Mayıs 2001

Beş bölümlük Belgariad'ın dizisinin dördüncü kitabı Büyülü Şato, finale bir adım kala tiryakilerin heyecanını büsbütün artırdı. Tanrı Aldur'un çocuk kalbi büyüklüğünde, küre şeklindeki taşını çalan tanrı Torak'ın ve bu taşı ondan geri almaya çalışanların çatışmalarını anlatan dizi, erbabı tarafından sadakatle izleniyor. 1982'de ilk kitabı basılıp yazarına büyük şöhret getiren The Belgariad, Eddings imzalı iki fantazi dünyasından biri. Yazar, The Malloreon dizisinde de, aynı kahramanların başka maceralarını izlemiş. Burada da beş kitap var. Sonra onlara Büyücü Polgara (Polgara The Sorceress) eklenmiş. Orada da kalacak herhalde. Çünkü Eddings artık Garion ya da Sparhawk hakkında satır yazmak istemiyor: "Bitti. Tamam. Kaput. Finito." Dizinin sonunda Polgara'nın ikizlerinin adının açıklanmamasının tek nedeni de bu: Açık kapı bırakmamak.

Tanrıların en güzeli Torak, hırsına yenilerek Taş'ı kardeşinden alıp kaçınca, insan kavimleri ayaklanıp onun kavmi Angaraklarla savaşa tutuştu. Torak da Taş'tan, yeryüzünü ikiye ayırmasını istedi. Taş uyanınca kutsal alevi Torak'ın yüzünün sol yanını yaktı, sol gözünü ve sol elini eritti. Aldur'un müridi Büyücü Belgarath, Alorn kralı Ayıcüsseli Çerek'in oğulları ile Torak'ın kendine inşa ettiği Gece Şehri'ne gitti. Tanrı Kral'ın demir kulesinden Taş'ı aldılar. Ona elini süren en küçük oğul Demirpençe Riva'nın masumiyeti, Taş'ın onu yakmamasını sağladı. Riva'nın ardından gelenler da taşı taşıma görevini üstlendi. Torak, binlerce yıl boyunca Taş'ı eline geçirmeye çalıştı. İki kişi, Büyücü Belgarath ile kızı (gene büyücü) Polgara ona engel olmaya çalıştılar. Belgariad, Torak'ın Aldur Taşı'nı ele geçirmek için (maksat dünyaya hakim olmak) verdiği son mücadelenin hikâyesi. Küçük bir çiftlikte büyüyen Garion, Pol Teyze'si, ihtiyar masalcı 'Bay Kurt', Çerek savaşçı Barak ve casus, hırsız ve akrobat İpek'le birlikte (Eddings'in favori karakteri), Torak'ın müridi Zedar tarafından çalınan Taş'ın peşine düşüyorlar. Böylece Garion, küçük çiftliğinde bildiğinden çok farklı bir dünya ile tanışıyor.

David Eddings, zamanda ileri doğru gideceğine geri gitmeyi, geçmişe bakmayı tercih edenlerden. Ama hayalgücü yönünden hiçbir eksiği yok. Hobisi, dünyalar yaratmak. Kahramanlarını devirleri, mekânları içine büyük bir rahatlıkla yerleştiriyor. Dil ailelerinin temelindeki ana dillerle de çok ilgileniyor. Gerçi bu dil işinde Tolkien'le yarışması mümkün değil ama, Tolkien kadınlarına cinsellik yüklemez ve onları ön plana çıkarmazken, Eddings'in fevkalade güçlü kadın karakterleri var. Burada da, yazarın, son döneme kadar ilan edilmemiş bir özelliği ortaya çıkıyor. David Eddings'in 1962 yılında evlendiği Judith Leigh Schall'ın da kitapları onunla birlikte yazdığı, dizinin sonlarına doğru açıklandı. Kitaplardaki kadınlar, Leigh'e ait. Kadınların konuşmasından sadece o sorumlu. Böylece de ortaya, kadınlığının bilincinde, erkeklerden hiç aşağı kalmayan çok güçlü kadınlar çıkıyor: Polgara ve Prenses Ce'Nedra gibi.

Belgariad dizisi, ilk kitabı Kehanetin Oyuncağı ile bize uzun bir beraberlik, heyecanlı bir yolculuk, iyi çizilmiş bazı karakterler vadetmişti. Bu vaat boşa çıkmadı. Dördüncü Kitap Büyülü Şato Garion ve beraberindekilerin yürek hoplatan yeni maceraları dışında, kitaptan alınan zevki ikiye katlayan kusursuz bir çevirinin de avantajına sahip. Dördüncü maceranın İngilizcesini de okumuş biri olarak, sabık Radikal yazarı Bülent Somay'ın çevirisinin neredeyse Eddings orijinalinden daha iyi olduğunu iddia edebilirim. Takipçileri zaten okur ama Eddings'i, özellikle Tolkien'i okuyup ağır bulanlara tavsiye ederiz.

Çevrimdışı JeepeRs

• *
  • 37
    • Profili Görüntüle
    • Ben, Düşünürken!
« Yanıtla #22 : 05 Ekim 2009, 23:53:44 »
Çok eğlenceli bir seri. Okurken devamlı yüzünüzde bir gülümseme asılı oluyor. 5 kitabı 14 saatte bitirmiştim.(ara vermeden) Şaka bir yana beni cidden sarmış olmalı. Çünkü o 14 saatin ardından matematik finaline girdim :D
Dovie'andi se tovya sagain.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 06 Ekim 2009, 14:37:30 »
Uzundur kayıplardaydı bu konu. Canlandırdığın için teşekkürler.

Geçtiğimiz aylarda kaybetmiş olduğumuz Eddings Usta'yı da saygıyla anmış olalım.

Çevrimdışı TheWaLL

• **
  • 67
    • Profili Görüntüle
    • X Sonsuza Giderken
« Yanıtla #24 : 02 Şubat 2010, 22:49:20 »
Kehanetin Oyuncağına başladım.Bitince yorumlarımı yazacağım.
Chief, I can't take it no more.

Çevrimdışı TheWaLL

• **
  • 67
    • Profili Görüntüle
    • X Sonsuza Giderken
« Yanıtla #25 : 07 Şubat 2010, 13:17:06 »
Dün gece ilk kitabı bitirdim.Güzel bir başlangıç kitabı olmuş.Büyü anlayışı çok hoşuma gitti.Sadece söz ve iradeyle büyü yapılıyor.Karakterler çok başarılı özellikle İpek karakteri iyi düşünülmüş.Kurgusu insanı sıkmıyor ve ağır değil.Seriye devam edeceğim. :)
Chief, I can't take it no more.

• 1512
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 10 Şubat 2010, 16:24:32 »
İlk kitabı bugün bitirdim.Çok keyifiydi. Elimden bırakmak istemediğim sayılı kitaplardan biri oldu ama dış etkenler yüzünden bırakmak zorunda kaldım. Kitap resmen içine çekiyodu beni bende yakında kraliçelerden biri olup çıkıcam zaten :P En kısa zamanda ikincisi alıp devam edicem.. :)

• 1512
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 17 Ocak 2011, 17:58:08 »
en kısa zamandaa... devam ettim ;D
Şuana kadar 2-3 seri bitirdim sanırım ama bu en en en iyisiydi! Güç, aşk, acı, nefret.. Herşey vardı ve harikaydı! Herkesin okumasını şiddetle tavsiye ediyorum. Benim bitirmem biraz"cık" uzun sürdü ama deydi ;D

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #28 : 18 Ocak 2011, 13:00:04 »
Ya aslında ben Belgariad Malloryonn(Mallorionmuydu) Ellenium ve tamuliyi de okudum ama ne bilim sankli basit sonu belli olan bir seri ya.  Yani sınunda ne olacağı çok belliydi.
Not: Ama tabi fantastik kurguya her zaman ikinci bir şans tanırım

Çevrimdışı shadman

• *
  • 14
  • time only know
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 15 Mart 2011, 21:54:31 »
Forumu tarayıp vakit öldürmek için eski yazıları okurken gözüme çarptı bu başlık.Hem o kadar yıl sadece okuyup hiç yazmamışken birden üye olup söylemek istedim var mıdır fantastik edebiyatta Ce nedra gibi bir karakter daha ?Key animelerindeki tsundere kızlar gibi ama onlardan daha tatlı.Eddings kadim ejder mekanın cennet olsun , fantastik kurgu kitapları içerisinde en sevdiğim bayan karakteri yarattın.Bu arada hala bu seriyi okumayanlar varsa okuyun okutun.
Bu arada sorum ciddi hakaten varmı böyle bir karakter daha.
bir kere bile ah demeyeceğim inat için aha da kızmışım ben.