Kayıt Ol

Ölüm Kapısı Serisi - Margaret Weis ve Tracy Hickman

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ölüm Kapısı Serisi
« Yanıtla #60 : 11 Haziran 2012, 07:19:42 »
çok çok erken davrandın. İlk kitap kötü. Diğerleri süper. İlk kitap ders kitabı niyetine okunmalı.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #61 : 11 Haziran 2012, 14:23:55 »
İlk kitabı yarıda bırakanlar zaten okumasınlar seriyi ;) İstemiyorum basit şeyler okuyun.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 10 Temmuz 2012, 10:17:32 »
Listeme yedi kitap daha eklendi :)

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 06 Ağustos 2012, 01:34:51 »
İlk kitabını -Ejder Kanadı- bitirdikten sonra kalan kitapları çok eğlenerek, sıkılmadan, zevk alarak okuduğum seri, gerçi daha dört kitabını okuyabildim. Zifnab'ın olaya dahil olmasıyla beraber zaten tadından yenmez bir seri haline geldi. Zifnab'ın göndermeleri bitirir okuyucuyu.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #64 : 11 Ağustos 2012, 04:36:31 »
İlk kitabı atlatınca gerisi geliyor. İlk kitaba başlarken ben de noluyor dedim, bunun nesini seviyorlar? Ama sonra öyle bir devam ediyor ki bırakamıyorsunuz. Zifnab'ı da seviyorum ya, çok eğlendiriyor, acaiip güldürüyor. :D Ama tabii karakterlerin deriinne inince daha iyi anlaşılıyor her şey. Yani karakterler ve yaratılan dünyalar çok yaratıcı. Ama sonu insanın içinde bir boşluk hissi yaratıyor, o ayrı mesele...
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 11 Ağustos 2012, 05:23:47 »
İlk kitabı atlatınca gerisi geliyor. İlk kitaba başlarken ben de noluyor dedim, bunun nesini seviyorlar? Ama sonra öyle bir devam ediyor ki bırakamıyorsunuz. Zifnab'ı da seviyorum ya, çok eğlendiriyor, acaiip güldürüyor. :D Ama tabii karakterlerin deriinne inince daha iyi anlaşılıyor her şey. Yani karakterler ve yaratılan dünyalar çok yaratıcı. Ama sonu insanın içinde bir boşluk hissi yaratıyor, o ayrı mesele...

''Fiz..yok, onu kullanmam. Tüytopu. Yeterince saygın gelmiyor kulağa. Tamam, buldum!'' diye bağırdı, Paithan'ın koluna vurarak. ''Zifnab.''
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 10 Aralık 2012, 13:38:11 »
Dün akşam bir arkadaşla steampunk konusu açılınca aklıma geldi. Bu serinin ilk kitabı, Ejder Kanadı steampunk sayılır mı acaba? Bence evet de, sizlerin düşüncesi nedir?

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 10 Aralık 2012, 14:10:25 »
Çok sağlam bir soru olmuş bu. Ayrı ayrı incelemek gerek.

Açıklama spoilera batıp batıp çıkıyor :)

Spoiler: Göster
Mesela Haplo'nun kullandığı gemi her ne kadar steampunkmış gibi görünse de o türde birşey değil. Sonuçta Steampunkta buhara dayalı sistemler kullanılıyor. Fakat o gemi kaptan köşküne yerleştirilmiş bir küre + büyü ile çalışıyor.

Ama cücelerin yaşadığı ve sürekli kendini yenileyen yapı Steampunka mükemmel bir örnek.

Stemapunk olması için buharın dışında ikinci bir şart daha gerekiyor o da futuristik olması. Yani gelecekte olacak bu dediğimiz buhara dayalı teknolojiler. Ama Ölüm Kapısı serisi net olarak olmasa da Zifnab'ın espirilerine dayanarak zaten Dünya'nın baya baya geleceğinde geçiyor.

Sonuç itibari ile kitap kitap değil de cücelerin yaşadığı Yer Dünyası olarak bakarsak o kesinlikle Steampunk bir dünya.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 10 Aralık 2012, 14:42:16 »
Biliyordum :) :yeho

Steampunk canmış meğer.

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 16 Ocak 2014, 17:51:41 »
Serinin 4. kitabını 3 hafta önce bitirdim.Bir süredir de foruma giremediğimden yorum yapamadım.Öncelikle söylemeliyim ki bu seriye büyük umutlarla başlamıştım.Seri ve yazarlar hakkındaki övgü dolu yorumların yanı sıra forumda dolaşırken bu serinin buz ve ateşin şarkısı ile karşılaştırıldığını bile gördüm.Belirtmeliyim ki G.R.R Martin benim en sevdiğim yazardır ve kitaplarının her sayfasından ayrı bir zevk alırım.Böylece serinin ilk kitabını sipariş edip başladım.4. kitabına kadar geldim.Dolayısıyla yorumlarım ilk 4 kitap için.
Maalesef büyük umutlarla başladığım bu seri benim için fiyaskoydu.Karakterlere yani Haplo ve Alfrede alışamadım.Yazar çok basit bir üslup kullanmış buna rağmen bazı yerlerde yazarın ne anlatmak istediğini anlayamadım.Anlayabilmek için 3-4 defa okuduğum yerler oldu.Kurguyu beğenmedim.Bazı noktalarda olaylar birbirine çok karışıyor ve anlam karışıklığı yaratıyor.Her kitapta ırkların ayrı özellikleri olması ve yazarın ırklara verdiği özellikler bana çok yapmacık ve saçma geldi.Daha yazabileceğim onlarca şey var fakat çok uzun yazdığım için son bir şey daha ekliyeyim ; yazarın sürekli göndermeler yapması fantastik bir eserde bence kesinlikle olmamalı çünkü okuyucunun o dünyaya girmesini zorlaştırır.
Çok iyi bir okuyucu olduğumu iddia etmem ama kitaplığımda 250 ye yakın kitap olan biri olarak söylüyorumki bu seri okuduğum en başarısız olanlarından biriydi.

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 23 Şubat 2014, 22:44:19 »
Ben bu seriye büyük olmasa da epey umutlu başlamıştım. Ancak ilk kitabın bir kısmını okuyup hemen sahafa koşturdum, başka bir kitapla takas ettim. Tabi üstüne biraz daha para verdim. George R.R. Martin'in eseriyle bunun karşılaştırılması bile anlamsız. Kote tüm söylediklerine katılıyorum.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 24 Şubat 2014, 09:05:23 »
Hata etmişsiniz :( Bu seri bence Weis-Hickman'ın başyapıtıdır. İlk kitabı atlatınca gerisi geliyor demiş yukarıda arkadaşlar. 600 sayfalık kitaptan 50 (mi?) sayfa okuyup notunu vermeyin hemen. Zaman Çarkı'nın ilk kitabını bitirip ikinciye geçene kadar ben de 3 kez falan baştan başlamıştım. Bir de ne olur kitapları onunla bununla karşılaştırmadan okuyalım. Buz ve Ateşin Şarkısı nerede, Ölüm Kapısı nerede?

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 24 Şubat 2014, 13:38:14 »
Belki de haklısınız ancak kitaptaki mizahi hava beni kelimenin tam anlamıyla uyuz etmişti. Tam olarak Terry Pratchett gibi mizahi fantastik türde olsa tamam ama öyle değildi. Kitap hem kendini ciddiye alıyor hem de olduğundan fazla mizaha bulanmış. İki yüz sayfa dayanabilmiştim, belki ilk kitabı bitirebilseydim severdim, bilmiyorum.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #73 : 24 Şubat 2014, 17:21:19 »
Siz kitabı değil, Weis ve Hickman'ın üslubunu sevmemişsiniz sanırım. Daha önceki serilerini (ejderha Mızrağı vs) okudunuz mu bilmiyorum ama bu iki yazarın genel yazım tarzı bu şekildedir. Eğer içine bir tutam espri katılan şeyleri sevmiyorsanız hiç bulaşmayın :)

Öte yandan serinin ilk kitabında ben de bayağı bocalamıştım ve bitirdiğimde pek memnun kalmamıştım. Ama 2 ve 3'ü bayağı sevdim. En kısa zamanda diğerlerini de okumayı düşünüyorum.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 24 Şubat 2014, 19:38:37 »
Dediğiniz gibi daha önce Weis ve Hickman hiç okumadım. Ejderha Mızrağı bana daha çok piyasa kitabı gibi geldiği için hiç bulaşmamıştım. Ölüm Kapısı serisine bulaştım, bulaştığım gibi de vazgeçtim. Kitapların içine bir tutam espri katılmasını elbette seviyorum ancak bu yazarların tarzını sevemedim. Belki de George R.R. Martin'in hemen ertesinde okuduğumdan dolayı bende böyle bir etki oluştu, tam çözemedim.