Kayıt Ol

Radiohead

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Radiohead
« : 08 Mart 2008, 15:37:55 »
Radiohead, Oxfordshire'lı bir İngiliz rock grubudur. Genellikle kendi dönemlerinin en yaratıcı grupları arasında gösterilirler. Bunun en büyük nedenleri de birkaç katmandan oluşan şarkıları ve bir albümlerinden diğerine yaptıkları tarzlarındaki radikal değişikliklerdir. Albümlerini EMI gibi büyük bir plak şirketinden çıkarıyorlar olsa da çoğunluk tarafından hem müzikal hem de politik bağımsızlıklarını kordukları düşünülmektedir.

1986'da okul arkadaşları arasında kurulan grup, 1992'ye kadar hiç single çıkarmadı. Çıkış albümleri Pablo Honey (1993)'den ünlü şarkıları "Creep" dünya çapında bir hit haline geldi ve radyolardan fazlaca ilgi gördü. Radiohead kendi ülkelerinin dışında tek-hitlik mucize olarak görülmüş olsa da kendi ülkeleri İngiltere'de ikinci albümleri The Bends (1995)'i çıkararak büyük bir hayran kitlesi elde ettiler. Bunun büyük bir kısmını Thom Yorke'un etkileyici vokalleri ve grubun yoğun gitar atmosferlerine borçluydular. Radiohead'in üçüncü albümü OK Computer (1997), grubun çok daha büyük ilgi görmesini sağladı. Hem zengin müziği hem de moden yaşamdaki yabancılaşma temalarıyla OK Computer, yorumcular tarafından 1990ların temel taşları arasına yerleştirildi.

Radiohead'in önceden etkilendiği gruplar The Smiths, Pixies, R.E.M., Talking Heads, Magazine ve Joy Division gibi alternatif rock ve post-punk gruplarıydı. Sonraki albümleri Kid A (2000) ve Amnesiac (2001)'da etkilendiği türlerin elektronik ve deneysel müzikler gibi daha küçük bir kitleye hitap etmesine rağmen, grup bu albümlerle dünya çapında bir popülerlik yakaladı. En son albümleri Hail to the Thief (2003)'le büyük radyo başarıları yakalayamamış ve hayranlarının bazılarının memnuniyetsizliğine neden olmuşlarsa da Radiohead müzik sanayisinde hala başfigürlerdir. Bu da konserlerine gelen ve onlara tapan hayran kitleleri olmasından, farklı türdeki birçok sanatçının ilham kaynağı olmalarından ve kendi türlerine göre yakaladıkları yüksek ticari başarılarıyla kanıtlanabilinir. EMI'yle anlaşmalarına rağmen, müzkal ve politik anlamda özgürlüklerini korudukları düşünülmektedir. Radiohead, şu an, daha bir plak şirketiyle anlaşmamalarına rağmen 2007'de çıkması beklenen bir albüm üzerinde çalışmaktadır. 2006 Yılının ilk sekiz ayında dinleyici tepkisini ölçmek için verilen konserlerde çalınmayarak gizli tutulan yeni 9 parçanın yanı sıra, 15 Step, Arpeggi, Open Pick gibi görücüye çıkmış yeni parçalar ve Nude, House Of Cards gibi eski b-side'larla toplam 19 şarkıdan oluşması planlanan 7. uzunçalar albümlerini Hollywood'daki kendi stüdyolarında kaydettikten sonra bağımsız olarak dağıtmayı planladıklarını röportajlarında belirtmektedirler.

Diskografi

* Pablo Honey - 1993
* The Bends - 1995
* OK Computer - 1997
* Kid A - 2000
* Amnesiac - 2001
* Hail to the Thief - 2003
* In Rainbows - 2007

Last Fm'den alıntıdır..

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Radiohead.*
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2008, 20:05:17 »
Muhteşem grup...Dinle dinle bıkmayacağım türden hani :P her şarkıda farklı bir atmosfer :uhe

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı Apocalyptique

• **
  • 193
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Mart 2008, 21:45:30 »
Creep ..

i wish i was special .. you are so fuckin' special ..

dehset sarkı ve grup.Thom Yorke oldurur adamı ya o mıymıntı sesı yok mu ınsanı ba$ka bı dıyara mı goturuyor ne (;

not : Creep'i $arkı Sözler'ine koyuyorum yok sanıyorum ..

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Haziran 2008, 11:20:04 »
Optimistic süper =) Öldüğüm şarkı..!

Çevrimdışı Amèlie

• 531
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Temmuz 2008, 12:52:45 »
I wish I was speciaal, you're so fuckin' speciaaal

Creep gerçekten güzeldir, ama radiohead in her sarkisi ayri güzel ya, karma police, optiizstic, inside my head felam güzeldir güzel

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Temmuz 2008, 13:59:37 »
Creep ..

i wish i was special .. you are so fuckin' special ..

dehset sarkı ve grup.Thom Yorke oldurur adamı ya o mıymıntı sesı yok mu ınsanı ba$ka bı dıyara mı goturuyor ne (;

not : Creep'i $arkı Sözler'ine koyuyorum yok sanıyorum ..

hey evet thom yorke öldürür adamı :D
creep'i bana sen atmıştın zaten =) çok güzel şarkı eveeet

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Aralık 2008, 13:24:35 »
radiohead.....

ne zaman bıkcam diye düşünüp durduğum grup..

coğu kişi radiohead dinLediğini zanneder, gercekten anLayabiLen azdır bu grubu.. aman az oLsn zaten :)

-Paranoid Android
-Sit down Stand up
-Street Spirit[fade out]
-Fake a pLastic trees
-2+2=5
ve tabi ki karma poLice ve creep..

"January has apriL showers where two and two aLways make the five..."
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Ynt: Radiohead
« Yanıtla #7 : 29 Mart 2011, 10:47:24 »
Birkaç gündür Karma Police ve Creep dinliyordum ki nihayet Street Spirit adlı duygusal parçalarına geçebildim.

Her bir şarkısı birkaç gün dinlenip hazmedilmeli. Dúrgonath'a sevgiler.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Mart 2011, 17:40:40 »
Popüler olandan vazgeç ve beni seç: There There.

Benim onların en sevdiğim şarkısı değil, fakat grup en iyisi olduğunu söylüyor. Kayıttan sonra Thom Yorke oturup hüngür hüngür ağlamış. 'Sound'u kafasındaki haline en yakın olan şarkı olduğunu belirtiyordu bir yerlerde.

Benim en sevdiğime gelirsek; All I Need. [*]Videosu da ayrı güzel.[/*]

Bir de şu. Like Spinning Plates. [*]Fazla deneysel, kasabilir.[/*] [*]Kendi videoları değil, ama bu da mükemmel.[/*]

Maksat kafalar Creep'ten, Karma Police'ten uzaklaşsın.

Ayrıca, zibilyon tane albüm dışı parçaları var, aralarından mükemmel şeyler çıkabiliyor. [*]bkz. Pearly, Polyethylene, Cuttooth, Fog...[/*]

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 16 Nisan 2011, 22:59:17 »

Radiohead, 16 Nisan 2011'de Supercollider/The Butcher isimli bir single yayınladı.

Henüz dinlemedim, ama şarkıları elime geçirdim biraz önce.

Burası önemli: 2012'de İstanbul'a gelebilirlermiş.

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 17 Nisan 2011, 16:18:12 »

Radiohead, 16 Nisan 2011'de Supercollider/The Butcher isimli bir single yayınladı.[/center]

Henüz dinlemedim, ama şarkıları elime geçirdim biraz önce.
holey be ! bekliyoduk böyle bir şey zaten. en kısa zamanda bana da ulaştır :D

Burası önemli: 2012'de İstanbul'a gelebilirlermiş.

hiç sanmıyorum geleceklerini ama harika olurdu. nerden duydun bunu ?
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 17 Nisan 2011, 20:22:59 »
Yekta Kopan tıvitlemiş. Sözlük'te gördüm ben de.

Şarkıları da dinledim, Supercollider biraz tekdüze ama alışınca hoş gelebilir, akılda kalıcı bir melodisi var. Son zamanlarda yaptıkları en pop sayılabilecek iş. The Butcher'ı dinleyip siz karar verin, bence oldukça eli yüzü düzgün. Ritim kalıbı acayip hoşuma gitti.

Çevrimdışı versus

• *
  • 7
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 17 Nisan 2011, 20:29:37 »
Bu grubun Just diye bir şarkısı var o şarkının video klibinin son bölümünde yerde yatan adam ne diyor bilen birileri var mı? :D
Darkness falls across the land,
The midnight hour is close at hand!
Creatures crawl in search of blood,
To terrorize yawl's neighborhood.
And whosoever shall be found,
Without the soul for getting down!
Must stand and face the hounds of hell
And rot inside a corpse's shell.
The foulest stench is in the air,
The funk of forty thousand years
And grizzly ghouls from every tomb
Are closing in to seal your doom.
And though you fight to stay alive!
Your body starts to shiver!
For no mere mortal can resist,
The evil of the thriller!!...

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 17 Nisan 2011, 20:52:35 »
Durgonath'ın Radiohead hayranlığı sonucu bir şey vardır bunlarda diyerek dinlemeye başladım başlayalı bırakamaz oldum. Özellikle Creep çok ayrı bir yere sahip bende, bilmiyorum, pazartesi okula giderken güzel oluyor. Yalnız şu videoyu ilk izlediğimde 'Bu adam deli mi?' ve 'Ne aldıysa kendinden geçmiş.' diye düşünmüştüm. Gerçekten değişik hareketler sergilemiş.

Ailecek dinliyoruz.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 17 Nisan 2011, 21:38:13 »
In Rainbows u bana sevdiren de Durgonath tır. ben daha cok Hail to the Thief, Amnesiac, OK Computer, The Bends ayarında albümleri seviyorum aslında. In Rainbowsa cok zor ısındım.
The King of Limbs i de dinledikçe seviyorum.
₪ Hail to the Thief ₪