Kayıt Ol

2008`de Üniversiteli Olmak Daha Kolay Mı?

Çevrimdışı vampireLLa

• 1273
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
2008`de Üniversiteli Olmak Daha Kolay Mı?
« : 09 Mart 2008, 11:30:51 »
Kaynak : dogrutercih.com
Yazan : Cihan YEŞİLYURT

Yazımızın başlığı sizlere nasıl bir mesaj verdi? Kimilerinizi endişelendirdiğini tahmin ediyorum. Bu hafta sizlere 2008 ÖSS ile ilgili yorumlarımı aktarmak için böyle bir başlığa gereksinim duydum.

Sınava hazırlanan öğrenciler dışında çoğu velide ve hatta öğretmenlerde 2008’de üniversiteye yerleşmenin diğer yıllara göre kolay olacağı ile ilgili yanlış bir algı var. Bu algının kaynağı liselerin dört yıla çıkarılması.

2008’de hangi liselerin sınava gireceklerini belirtirsek konuyu daha da açıklayıcı hale getiririz. İstanbul Lisesi, Tekirdağ Anadolu Lisesi, Cağaloğlu Anadolu Lisesi gibi Anadolu Liselerinde okuyan öğrenciler, Robert Kolej, Alman Lisesi, Saint Benoit gibi yabancı dille öğretim yapan özel okulların öğrencileri, Tekirdağ Fen Lisesi gibi yabancı dil hazırlığı olan Fen Liselerin öğrencileri, Anadolu Öğretmen Liselerinin öğrencileri, özel liselerin ve bazı süper liselerin öğrencileri 2008 ÖSS’ye giriyor.

Meslek, genel (düz), bazı süper liseler ile yabancı dil hazırlığı olmayan Fen Lisesi öğrencileri ise 2008 ÖSS’ye girmeyecekler.

Benim tahminime göre sınava başvuran aday sayısında beş yüz binlik bir azalma olup 1.250.000’lerde kalacak. Yani başvuran aday sayısında çoğu öğrencinin düşündüğü gibi büyük bir azalış beklemiyoruz. Aşağıdaki çizelgede 2006 ÖSS’ye başvuran adayların öğrenim durumlarını görüyorsunuz. Çizelgede gördüğünüz sayılardaki azalma sadece son sınıf düzeyinde olacak. Önceki yıllarda yerleşmemiş ve daha önce yerleşmiş olan bir grup öğrencinin ‘’bu yıl üniversiteyi kazanmak daha kolaymış’’ düşüncesi ile 2008 ÖSS’ye başvuru sayısını artıracakları da unutulmamalı.

Öğrenim Durumu                 Başvuran Aday Sayısı

Son sınıf düzeyinde                              720.671

Önceki yıllarda yerleşmemiş                 695.894

Daha önce yerleşmiş                            220.978

Bir yükseköğretim programını bitirmiş        40.840

Üniversite kontenjanlarının toplamının (önlisans-lisans ve özel yetenek dahil) 433.000 olduğunu ve bu kontenjanların her yıl % 1 arttığını düşündüğümüzde 2008 ÖSS’de üniversiteli olma olasılığının çok daha fazla olacağını söyleyemeyiz.

Sonuç olarak; 2008 ÖSS’de üniversiteye yerleşmenin geçmiş yıllardan daha kolay olacağı algısı doğru değil. Sınava hazırlanan öğrencilerimiz bu gerçeklikten yola çıkarak çalışmalarını yapmalılar ve disiplinli bir biçimde hazırlanmaya devam etmeliler.

she's back!!

Çevrimdışı brave_prens_1988

• **
  • 380
  • Rom: 2
  • dürüstlük yoksa arkadaslıgında anlamı yoktur
    • Profili Görüntüle
Ynt: 2008`de Üniversiteli Olmak Daha Kolay Mı?
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2008, 11:37:03 »
ya  irem  ayrıca  bu sene mezun yok diye  üniversite okuyupta bölümünü beğenmeyenlerin hepsi  sınava giriyo  sen hangi yuzde 1 den bahsediosun   yuzde 10 luk artış olmazsa bende neyim
8.kitaba  başladık  bilipte okumayan, okuyupta yorum yapmayan bizden değildirr :D

z anka yoldaşlıgı   FRED WEASLEY
ölüm yiyen    REGULUS  BLACK

Çevrimdışı vampireLLa

• 1273
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2008, 12:25:04 »
ya  irem  ayrıca  bu sene mezun yok diye  üniversite okuyupta bölümünü beğenmeyenlerin hepsi  sınava giriyo  sen hangi yuzde 1 den bahsediosun   yuzde 10 luk artış olmazsa bende neyim

yahu ben yazıyı aldım koydum kendi kafamdakileri yazmadım ki kaç kişinin giriceği 7 nisandan sonra netleşicek kesin
she's back!!

Çevrimdışı nymph

• 412
  • Rom: 1
  • <3 Murtagh <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Mart 2008, 14:19:24 »
Bende bunu anlatmaya çalışıyorum çevremdekilere ama tutturmuşlar bu sene ÖSS'ye girenlerin şansı fazla olacakmış  >:( >:( yok öyle bir şey işte bu da kanıtı okutcam bu yazıyı  >:(
kimse yaLnız kaLmak isteMez
beLki beNde sırf bu yüzdeN iNnmak istedim saNa
kimse Mutsuz oLmak istemez
biLmem ki sen sebebtiN çok yaLan söyLedin baNa..
[/u]

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Mart 2008, 17:01:51 »
ya daha şanslılar bu sene girecekler bence bizde iki milyon girecek bu sene bir buçuk milyon..Her açıdan şanslılar...