Kayıt Ol

Sinekler Kışın Ne Yaparlar?

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Sinekler Kışın Ne Yaparlar?
« : 20 Nisan 2008, 11:07:26 »
Sineklerin her türü kışın ortadan kaybolur. Havaların ısınmasıyla birlikte de aniden ortaya çıkıverirler. Yazın karasinekler gece gündüz evlerimizin baş köşesinde dolanırlarken sivrisinekler gündüzleri ortada görünmezler. Acaba mesai saatlerinin dışında ne yaparlar? Sinekler, böcekler uyurlar mı?

Sinekler ısıya çok hassastırlar. Güneş bir bulutun arkasına girdiğinde oluşan sıcaklık değişikliğinden bile etkilenirler. Kış günlerinde bazı bölgelerde sıfırın bile çok altına inen sıcaklıklar onların, özellikle gelişmiş olanlarının yaşama şanslarını yok eder.

Larva veya yumurta halindekiler ise yaşamaya devam ederler. Bahar aylarında gelişmiş birer karasinek olarak yaşantımıza katılırlar. Yani evinizde gördüğünüz sinekler geçen senekiler değillerdir, onların çocuklarıdırlar.

İnsanların olduğu yerlerde yaşayan sivrisinekler çoğunlukla gece faaliyet gösterirler. Çoğu alacakaranlık saatlerinde, sabaha karşı ve akşamüstü daha aktiftirler. Aktif oldukları bu süre bir veya en çok iki saati geçmez. Öyleyse sivrisinekler aktif olmadıkları, günün en azından 22 saatlik bölümünde ne yapıyorlar?

Kuvvetli ışık, havadaki nem oranının düşük olması ve rüzgar, sivrisineklerin işe çıkmalarına mani olan en önemli faktörlerdir. Boş vakitlerinde çoğunluğu, bitkiler, otlar, çimenler ve ağaçlar üzerinde dinlenirler. Renkleri ve boyutlarından dolayı onları oralarda fark etmek kolay değildir. Bazıları ise evlerin odalarında loş köşelerde kalırlar.

Sineklerin, böceklerin uyuyup uyumadıkları ise uyumak fiilinin tanımına bağlıdır. Zaten uykunun gizemi de tam çözülmüş değildir. Hareketsiz kalıp, dış ortamdan bağlantıyı koparmayı uyku olarak nitelendirirsek böcekler de uyur, balıklar da. Fakat bu arada beyinlerinde neler oluştuğunu kimse bilmiyor.

Memeli hayvanların, örneğin kedilerin, köpeklerin, ineklerin uykuları ve bu sırada beyinde oluşan elektriksel dalgalar konusunda ciddi araştırmalar yapılmıştır. Onların da bizim gibi uyudukları hatta rüya bile gördükleri kesin olarak biliniyor.

Ancak bir karasineğin veya örümceğin beynine elektrik kabloları bağlayıp bir molekül boyutundaki beyinlerinde neler olup bittiğini araştırmak hala pratikte pek mümkün değil.

Çevrimdışı simosopo

• **
  • 166
  • Rom: 0
  • anti-kayiprihtim
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sinekler Kışın Ne Yaparlar?
« Yanıtla #1 : 13 Temmuz 2008, 20:59:20 »
hep bunu merak etmiştim =) ama sivrisneklerin 22saat tembellik yapması ilginç geldi bana :P adama bak 2 saat çalış 22 saat yat :P neyse yılmaz sana teşekkür etmeden geçemeyeceğim yani =) o zaman teşekkürler =)

• gulyabani
  • **
  • 115
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Ağustos 2008, 23:17:06 »
Bunu duyunca feci derecede şaşırmıştım :D
Çok ilginç bişey gerçekten :D
Teşekkürler..
^^ Happy New Year..! ^^

Çevrimdışı hanne

• **
  • 326
  • Rom: 4
  • maybe one day...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 31 Mart 2010, 19:14:51 »
Bana hayvanların rüya görmesi tuhaf geldi acaba çizgi filmlerdeki köpekler rüyalarında kemik falan mı görüyor? :P
....Sanki bir erik ağacına çıkmıştım da orada üzüm yiyordum  ama bahçe sahibi gelince cevizleri neden yediğimi sormuştu....

Çevrimdışı Memory

• **
  • 70
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Mayıs 2013, 13:32:57 »
Gerçekten ilginç bir yazı. :) Isırmadan önce lokal antestezi benzeri bir şey yaptıklarını okumuştum bir yerde. Kanın pıhtılaşmasını önlemek için mi ne yapıyorlarmış. Allah'ın çok değişik mahlukları var gerçekten.

Yok mu sizin köyde hiç, çeken fikir sancısı?