Kayıt Ol

Narnia Günlükleri Kitapları

Çevrimdışı Persephone

• *
  • 33
  • Rom: 1
  • Mellonamin, nai eleni siluvar antalyannar!..
    • Profili Görüntüle
Ynt: Narnia Günlükleri Kitapları
« Yanıtla #60 : 30 Mayıs 2010, 00:08:32 »
Evet hepsi olmayabilir ama esinlenme gerçekten var. Zaten esinlenme olayı olmasaydı bu serilerin çoğu ortada olmazdı sanırım..
Ölmek, uyumak sadece! Düşünün ki uyumakla yalnız
Bitebilir bütün acıları yüreğin,
Çektiği bütün kahırlar insanoğlunun.
Uyumak, ama düş görebilirsin uyku...da, o kötü!
Çünkü o ölüm uykularında,
Sıyrıldığımız zaman yaşamak kaygısından,
Ne düşler görebilir insan, düşünmeli bunu.
Bu düşüncedir uzun yaşamayı cehennem eden.

William Shakespeare
[/size]

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 30 Mayıs 2010, 00:10:51 »
Abi herkes bi yerlerden esinleniyo ora kesin...Bu mitoloji olur,savaş olur bi kültür olur yada en basitinden bir anı olur,ama esinlenme var ben hep buna inanırım...

Bunda aynı fikirdeyim. Pencerenden bakarken gördüğün kocaman bir çınar ağacı bile yeterli olabiliyor bazen.

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 30 Mayıs 2010, 00:15:07 »
Bunda aynı fikirdeyim. Pencerenden bakarken gördüğün kocaman bir çınar ağacı bile yeterli olabiliyor bazen.
Arkadaşlarla terasta takılıyorduk konu açıldı arkadaş "Sene 1900 çölde yürüyorum" gibbsinden bir laf etti o laf geldi ilham oldu bana şimdi bir hikaye üzerinde çalışıyom...
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 31 Mayıs 2010, 00:41:24 »
Arkadaşlarla terasta takılıyorduk konu açıldı arkadaş "Sene 1900 çölde yürüyorum" gibbsinden bir laf etti o laf geldi ilham oldu bana şimdi bir hikaye üzerinde çalışıyom...

:) İyiymiş, arkadaş o cümleyi hangi amaçla kurdu acaba? ;D
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 31 Mayıs 2010, 21:42:28 »
:) İyiymiş, arkadaş o cümleyi hangi amaçla kurdu acaba? ;D
Valla muhabbeti pek hatırlamıyom ama biryerlerden alıntı yaptı heralde:D
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

ikizler

« Yanıtla #65 : 20 Temmuz 2010, 19:54:34 »
ay dediklerinizden hiç bir şey anlamıyorum ben ya ne eşşeği ne postu of ya Dreamcatcher isimli arkadaşın dediği gibi okuycam amaa ne zaman ayrıca 7 film çekilecek hali yok 3 film çekilmeyecek miydi yaa ve de anna ve skandar olmadan filmlerin anlamıda yok yani grup bozulmamalı bence...Oh be içimi doktüm:)))

Çevrimdışı SéDa ERéN

• **
  • 83
  • Rom: 0
  • *WaiT Mé iN !NFéRNo~' Not Mé u'll waiT! ParasITé
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 24 Ağustos 2010, 20:10:42 »
çok güzel ya iyiki böyle kitaplar var iyiki böyle yazarlar var..

NoBody BUt ME caN NOT PlaY WIth My BRAIn ANYMORE!..

Çevrimdışı Alastor

• *
  • 10
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 27 Ağustos 2010, 22:53:04 »
çocuk kitapları bence ama güzel okunuyo ;D prens caspian en iyisi bence :P

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 28 Ağustos 2010, 18:24:25 »

Affedersiniz

Çocuk kitaplarından kastınız Narnia mı? Yoksa ben mi yanlış anladım.

Not: Umarım ben yanlış anlamışımdır.

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 28 Ağustos 2010, 18:39:24 »

Çocuk Kitapları bunlar tabi. Biz bu kitaplara çocuklar için deriz sonra çocuk reyonundan kitap almaktan şikayet ederiz hep biz zaten.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 30 Ağustos 2010, 17:13:27 »

O çocuk kitapları dediğiniz eserler fantastik edebiyat'ın en büyüklerinden biridir. C.S. Lewis' te gelmiş geçmiş en iyi yazarlardan biridir. Bir şeyler söylemeden önce kelimelerinizi tartın lütfen.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 31 Ağustos 2010, 16:03:25 »
Narnia kitaplarına çocuk kitabı demek hakaret olarak algılanmamalı çünkü öyle...
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 31 Ağustos 2010, 16:12:51 »
Neresinde çocukluk gördünüz kitabın? Fantastik Ögelerin bulunduğu herşey çocuk kitabı oluyor zaten.

Planemo Syndrome

Çevrimdışı johnconstantine

• **
  • 167
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Her Şeyi Gören Faesla
« Yanıtla #73 : 31 Ağustos 2010, 17:02:03 »
Amras'ın mesajını okumadınız mı yahu ?

''South Park'ın geçen bölümünde (14x2 idi sanırım) kitaplara fazla anlam yüklemekten bahsediliyordu. Bahsi geçen kitaplar sinemada Blockbuster dediğimiz (kitap dünyasındaki ismini bilmiyorum Bestseller tam uygun değil sanırım) filmlere benzer şeylerdi. Yazarları tarafından da büyük oranda tırt olsun diye yazılmış ya da eğlence olsun diye yazılmış kitapların, onları okuyup sevenler tarafından ilahlaştırılmasından bahsediliyordu.

Bu çok kötü bir durum olabiliyor bazen. Kitapların hakettikleri değerleri alamadığını görüyoruz, o değeri haketmeyenlerin de orda olduğunu. Yukarıda yazılarında Elendil ve Bonthey çok iyi ifade etmişler görüşlerini ama ben de şunu söylemek istedim. Hem Narnia kitapları hakkındaki genel görüşe de bir yorum olur.

Narnia kitapları çocuksudur. Bunu en büyük hayranları bile inkar edemez diye düşünüyorum. Ama bu bir eleştiri ögesi olamaz. Çünkü Narnia bir "masal"dır. Bir peri masalıdır. Tolkien ve Lewis arasında geçen bir tartışmadan bahsedeyim size; bildiğiniz gibi, Narnia'da bir Noel baba vardır. Lewis bunu ilk kullandığında Tolkien'e okumuştur. O ise şiddetle karşı çıkmıştır. Sebebi şu; tamamen hayali bir dünya kurdun, her şeyi baştan anlatıyorsun ve bunun içine yüzde yüz insan yapımı bir karakter koyuyorsun.

Narnia klasik masalların kalitesine bu şekilde göndermeleriyle yaklaşır. Masalların öğüt verme yönlerinin her birine sahiptir. Onlardan farklı olarak Lewis'in kişisel fikirleri (Dini duygular vs.) kitapların en büyük katkı maddesidir belki. Narnia yukarıda bahsettiğim değeri verilmeyen kitaplar arasında. Tabi popüler kitle arasında. Çocuk kitabı de geç. Öyle değil. Zaten C.S. Lewis Hıristiyanlık tarihinin en büyük araştırmacılarından kabul edilen birinin basit bir çocuk hikayesi anlatması beklenemezdi.

Her bir kitabı ifade ettiği anlamlarla düşünmek lazım. Salt eğlence arayışı bazen bir çok şeyi kaçırmamıza sebep oluyor.''

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 31 Ağustos 2010, 21:18:45 »
Amras'ın mesajını okumadınız mı yahu ?

''South Park'ın geçen bölümünde (14x2 idi sanırım) kitaplara fazla anlam yüklemekten bahsediliyordu. Bahsi geçen kitaplar sinemada Blockbuster dediğimiz (kitap dünyasındaki ismini bilmiyorum Bestseller tam uygun değil sanırım) filmlere benzer şeylerdi. Yazarları tarafından da büyük oranda tırt olsun diye yazılmış ya da eğlence olsun diye yazılmış kitapların, onları okuyup sevenler tarafından ilahlaştırılmasından bahsediliyordu.

Bu çok kötü bir durum olabiliyor bazen. Kitapların hakettikleri değerleri alamadığını görüyoruz, o değeri haketmeyenlerin de orda olduğunu. Yukarıda yazılarında Elendil ve Bonthey çok iyi ifade etmişler görüşlerini ama ben de şunu söylemek istedim. Hem Narnia kitapları hakkındaki genel görüşe de bir yorum olur.

Narnia kitapları çocuksudur. Bunu en büyük hayranları bile inkar edemez diye düşünüyorum. Ama bu bir eleştiri ögesi olamaz. Çünkü Narnia bir "masal"dır. Bir peri masalıdır. Tolkien ve Lewis arasında geçen bir tartışmadan bahsedeyim size; bildiğiniz gibi, Narnia'da bir Noel baba vardır. Lewis bunu ilk kullandığında Tolkien'e okumuştur. O ise şiddetle karşı çıkmıştır. Sebebi şu; tamamen hayali bir dünya kurdun, her şeyi baştan anlatıyorsun ve bunun içine yüzde yüz insan yapımı bir karakter koyuyorsun.

Narnia klasik masalların kalitesine bu şekilde göndermeleriyle yaklaşır. Masalların öğüt verme yönlerinin her birine sahiptir. Onlardan farklı olarak Lewis'in kişisel fikirleri (Dini duygular vs.) kitapların en büyük katkı maddesidir belki. Narnia yukarıda bahsettiğim değeri verilmeyen kitaplar arasında. Tabi popüler kitle arasında. Çocuk kitabı de geç. Öyle değil. Zaten C.S. Lewis Hıristiyanlık tarihinin en büyük araştırmacılarından kabul edilen birinin basit bir çocuk hikayesi anlatması beklenemezdi.

Her bir kitabı ifade ettiği anlamlarla düşünmek lazım. Salt eğlence arayışı bazen bir çok şeyi kaçırmamıza sebep oluyor.''

Gayet güzel yazmışsınız. Evet kitaplar çocuksudur ama kesinlikle sadece çocuklara hitap eden "çocuk kitabı" değildir.