Kayıt Ol

Narnia Günlükleri Kitapları

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Rom: 1
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
Ynt: Narnia Günlükleri Kitapları
« Yanıtla #45 : 10 Nisan 2010, 22:17:00 »
Bu yazıların hepsinin altına imzamı atıyorum, mükemmel bir şekilde açıklamışsın Elendil, bize bir şey kaşmamış tebrik ederim. :D

Herkesin sevdiği eserler, seriler farklıdır. Ben de deli bir Narnia hayranı değilim, bütün kitaplarını okumadım hatta Harry Potter kitaplarının dili, akışı benim daha çok hoşuma gider. Ama bu demek değildir ki Harry Potter kitapları Narnia'dan daha başarılı, daha özgün. Yüzüklerin Efendisi ve Narnia serisi fantastik edebiyatın başlamasını sağlayan iki büyük eserdir. Şu anda yazılan bir çok eserin ilham kaynağıdır. Ben daha Yüzüklerin Efendisini bile okumadım ama bildiğim bütün eserlerin babası olduğunu bilir ve saygı duyarım.

Anladığım kadarıyla ectoras, kitapların içerikleri, yazılış tarihleri ve perde arkaları hakında fazla bir bilgin yok. Olsaydı Rowling'in kendi ağzından "Harry Potter'ı yazarken LOTR ve Narnia'dan esinlendim" itirafını duymuş olurdun. :)
belki mesajı çok geç cevaplıyorum ama...ben aslında yanlış ifade ettim diyebilirim...olay şöyle:harry potter serisini büyük zevkle okudum...seri bitti,sonra starwarsı okumaya başladım,kitap fena değildi ama sarmamıştı işte...aklım hala harry kitaplarındaydı...sonra narniayı okumaya başaldım hadi ilk iki kitap okudum bi günde ama 3.kitabı nedense sıkıcı geldi zaten hikayede sarmamıştı bıraktım...biraz harry potter hastalığı oldu bende diğer kitaplar zevk vermiyordu...neyseki şuan kara kuledeyim ve böyle bir sorunum yok...kitap on numara...yani kısaca özetlemek istediğim harrynin üstüne narnia okumak fıss geldi bana...belki sonra narniaya devam ederim
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #46 : 10 Nisan 2010, 23:45:38 »
Tabi ki Narnia'yı beğenmek zorunda değlsin.
Dediğim gibi ben de her kitabını okumadım, seriyi bitirmedim lakin şu bir gerçek ki Harry Potter'ı Harry Potter yapan bir çok özellik Yüzüklerin Efendisi ve Narnia Serisinden alınmıştır.. Belki kurgusu, akıcılığı veya dili Harry Potter kadar akıcı olmayabilir lakin içerik olarak Harry Potte'dan çok daha özgün bir seri.. Ben bunu vurgulamaya çalışmıştım.

Yoksa tabi ki beğenmek ya da okumak zorunda değilsin ama bu Lewis ve Tolkien'in Rowling'den çok daha orjinal ve özgün yazarlar olduğu gerçeğini değiştirmiyor.. :)

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 19 Nisan 2010, 18:32:56 »
Bonthey sana katılıyorum dostum. R:K Howling bir röpörtajında "harry potter serisini narnia günlüklerinden esinlenerek yazdım" demişti

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 19 Nisan 2010, 19:12:07 »
South Park'ın geçen bölümünde (14x2 idi sanırım) kitaplara fazla anlam yüklemekten bahsediliyordu. Bahsi geçen kitaplar sinemada Blockbuster dediğimiz (kitap dünyasındaki ismini bilmiyorum Bestseller tam uygun değil sanırım) filmlere benzer şeylerdi. Yazarları tarafından da büyük oranda tırt olsun diye yazılmış ya da eğlence olsun diye yazılmış kitapların, onları okuyup sevenler tarafından ilahlaştırılmasından bahsediliyordu.

Bu çok kötü bir durum olabiliyor bazen. Kitapların hakettikleri değerleri alamadığını görüyoruz, o değeri haketmeyenlerin de orda olduğunu. Yukarıda yazılarında Elendil ve Bonthey çok iyi ifade etmişler görüşlerini ama ben de şunu söylemek istedim. Hem Narnia kitapları hakkındaki genel görüşe de bir yorum olur.

Narnia kitapları çocuksudur. Bunu en büyük hayranları bile inkar edemez diye düşünüyorum. Ama bu bir eleştiri ögesi olamaz. Çünkü Narnia bir "masal"dır. Bir peri masalıdır. Tolkien ve Lewis arasında geçen bir tartışmadan bahsedeyim size; bildiğiniz gibi, Narnia'da bir Noel baba vardır. Lewis bunu ilk kullandığında Tolkien'e okumuştur. O ise şiddetle karşı çıkmıştır. Sebebi şu; tamamen hayali bir dünya kurdun, her şeyi baştan anlatıyorsun ve bunun içine yüzde yüz insan yapımı bir karakter koyuyorsun.

Narnia klasik masalların kalitesine bu şekilde göndermeleriyle yaklaşır. Masalların öğüt verme yönlerinin her birine sahiptir. Onlardan farklı olarak Lewis'in kişisel fikirleri (Dini duygular vs.) kitapların en büyük katkı maddesidir belki. Narnia yukarıda bahsettiğim değeri verilmeyen kitaplar arasında. Tabi popüler kitle arasında. Çocuk kitabı de geç. Öyle değil. Zaten C.S. Lewis Hıristiyanlık tarihinin en büyük araştırmacılarından kabul edilen birinin basit bir çocuk hikayesi anlatması beklenemezdi.

Her bir kitabı ifade ettiği anlamlarla düşünmek lazım. Salt eğlence arayışı bazen bir çok şeyi kaçırmamıza sebep oluyor :)

Uzun ve gereksiz bir yazı yazdım, kusura bakmayın artık :D

İnciler için özet; Narnia boş bir eser değildir.
try again fail again fail better

Çevrimdışı wildgirl_3

• **
  • 55
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 28 Mayıs 2010, 22:04:07 »
Bence gayet güzel kitaplar...
R.K Howling'in de bu kitaplardan esinlenmesi gayet doğal...

Keşke hep yanımda olsanız bi'tanelerim!

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 28 Mayıs 2010, 22:21:42 »
Bence gayet güzel kitaplar...
R.K Howling'in de bu kitaplardan esinlenmesi gayet doğal...

J.K Rowling demek istedin herhalde, yoksa benim bilmediğim başka biri mi R.K Howling?
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 29 Mayıs 2010, 13:17:08 »
şimdi düşündümde direk esinlemeler var at adamlar gibi...
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 29 Mayıs 2010, 19:07:44 »
Direk esinlenmeler Harry Potter'da da var hiç düşündün mü? :)

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 29 Mayıs 2010, 19:47:15 »
şimdi düşündümde direk esinlemeler var at adamlar gibi...

Zaten çoğu fantastik kitap (hp, narnia...) Yunan Mitolojisindeki bazı yaratıklardan esinlenmiştir, hatta bunlara lotr de dahil (ama o daha çok iskandinav mit.den esinlendi). Ki böyle esinlenmelerde çok doğal.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı wildgirl_3

• **
  • 55
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 29 Mayıs 2010, 21:51:16 »
J.K Rowling demek istedin herhalde, yoksa benim bilmediğim başka biri mi R.K Howling?

Pardon, yanlış yazmışım :-\

Çevrimdışı wildgirl_3

• **
  • 55
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 29 Mayıs 2010, 22:02:43 »
Zaten çoğu fantastik kitap (hp, narnia...) Yunan Mitolojisindeki bazı yaratıklardan esinlenmiştir, hatta bunlara lotr de dahil (ama o daha çok iskandinav mit.den esinlendi). Ki böyle esinlenmelerde çok doğal.

Yunan mitolojisinin hikayeleri de gayet güzel ve yaratıcı :)

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 29 Mayıs 2010, 23:59:55 »
Direk esinlenmeler Harry Potter'da da var hiç düşündün mü? :)
yahu ben zaten onu harry için dedim elendil,harry narniadan esinlenerek...
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Persephone

• *
  • 33
  • Mellonamin, nai eleni siluvar antalyannar!..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 30 Mayıs 2010, 00:03:04 »
Bence şöyle diyelim;  "Bütün fantastik serilerde mitolojiden esinlenilmiştir"...
Ölmek, uyumak sadece! Düşünün ki uyumakla yalnız
Bitebilir bütün acıları yüreğin,
Çektiği bütün kahırlar insanoğlunun.
Uyumak, ama düş görebilirsin uyku...da, o kötü!
Çünkü o ölüm uykularında,
Sıyrıldığımız zaman yaşamak kaygısından,
Ne düşler görebilir insan, düşünmeli bunu.
Bu düşüncedir uzun yaşamayı cehennem eden.

William Shakespeare
[/size]

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 30 Mayıs 2010, 00:04:48 »
yahu ben zaten onu harry için dedim elendil,harry narniadan esinlenerek...

Özür dilerim o zaman ectoras. ;)

Bence şöyle diyelim;  "Bütün fantastik serilerde mitolojiden esinlenilmiştir"...

Hepsi esinlenmiştir demek yanlış olur bence.

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 30 Mayıs 2010, 00:06:57 »
Abi herkes bi yerlerden esinleniyo ora kesin...Bu mitoloji olur,savaş olur bi kültür olur yada en basitinden bir anı olur,ama esinlenme var ben hep buna inanırım...
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!