Kayıt Ol

Empati - Adam Fawer

Çevrimdışı elroy

• **
  • 91
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Empati - Adam Fawer
« Yanıtla #30 : 24 Ağustos 2011, 02:28:45 »
Ben de Olasılıksız'dan sonra Empati'yi okudum ve açıkcası bana Olasılıksız'dan daha iyi gelmedi.

Belki de Chiyo arkadaşımızın dediği gibi beklenti yüksek oluyor ve aradığını
bulamıyorsun.Kitabın işlediği konu çok zekice;bazı insanların farklı duyularla karşılarındaki insanların duygularını anlayabilmeleri veya istedikleri varlıklara hissettirmek istedikleri duyguları iletebilme gibi bir yetenekleri olan kişilerle oluşturulan bir kurgu var.

Kitabı maalesef konu kurtarmamış.Olaylar tahmin ettiğim şekilde ilerledi ve kitabın sonunu merak ederek değil,sadece tahmin ettiklerimi teyit etmek için okudum.

İlk başta ayrı ayrı karakterlerden bahsedip sonra onları bir araya getirme şekli mi yazım stili mi ne dendiğini bilmiyorum ama bence artık çoğu yazar kullanıyor.Kötü olduğunu düşünmüyorum sadece bir süre sonra bir özellik olmaktan çıkıyor.Belki de ben çok fazla denk geldiğim için böyle düşünüyorum.

Bence kitap tam olarak bitmiyor.Sonunda açık kalan bazı noktalar var bu yüzden kitabın devam edebileceğini düşünüyorum.Eğer ikincisi çıkarda okumam dersem yalan söylemiş olurum.Merakımdan dolayı okurum zaten Olasılıksız'ı yazan bir yazardan beklentim her zaman yüksektir.
He's there in the dark
 He's there in my heart
 He waits in the wings
 He's gotta play a part
 Trouble is a friend yeah trouble is a friend of mine...

Çevrimdışı ülfet

• **
  • 184
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 17 Eylül 2012, 21:51:09 »
Elijha'nın Erkek olduğunu kitabın 100 sayafasına geldiğimde anlamış olmamı nasıl karşılıyorsunuz? :)
Benim gibi biri daha varmış demek :D
ve benim gibi biri :)
Azrail yorulma kanka intihar edicem...

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 17 Eylül 2012, 22:03:18 »
Elijha'nın Erkek olduğunu kitabın 100 sayafasına geldiğimde anlamış olmamı nasıl karşılıyorsunuz? :)
Benim gibi biri daha varmış demek :D

Aynı durumun bana da yaşandığını söyleyeyim bari. Ben garip değilmişim demek ki! Burayı yorumsuz bırakmışım, hemen bir eleştiri de şuraya sıkıştırayım.

Olsasılıksız'ı oldukça fazla beğenince, Empati'ye saldırarak geçmiştim adeta. Ama daha iyi bulamadım.

Yine çoğu kez yaptığım hataya düştüm ve herhangi bir kitabını beğendiğim bir yazarın diğer kitabına çok çok büyük umutlarla başladım. Ve yine her zamanki gibi hayal kırıklığına uğradım.

Hani Kralkatili Güncesi'nde, Rüzgarın Adı dolu ve uzun, Bilge Adamın Korkusu ise boş ve uzun diyorlar ya, ki ben de katılırım buna, bu da aynen öyle gibiydi. Bir anda geçmişe, sonra tekrar bugüne falan döndük. Bu kitap Olasılıksız'a göre bana daha ağır gelmişti. Nedendir bilmem. Isınamadım mı karakterlere, bilemedim yani. Ancak konunun ve olay kurgusunun ince elenip sık dokunduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Yazar emek harcamış, çok belli yani.

İlgimi çeken bir diğer şey ise, iki kitap arasında ortak bir karakter var, adı Morgan'dı sanırım. İki kitapta da yan karakter olarak görev alıyor. Bir hacker, hatta insanların her sabah çok erken saatte bilgisayarları tarafından uyandırılmalarını sağlayan bir virüs de üretmiş.

Kısacası bu kitaba "okunmasa da olur" damgası koyuyorum. Ve Olasılıksız'ı beğenen arkadaşlara bu kitaba çok büyük umutlarla başlamamalarını tembihliyorum.

Çevrimdışı ülfet

• **
  • 184
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 18 Eylül 2012, 20:00:56 »
aslına bakarsan bende olasılıksızı okuduktan sonra başladım thespell söylediklerinde haklısın akıcı değil ama olasılıksızdan daha bilgilendirici zaten baya eski bi kitap o günün şartlarında yazılmış sanırım
Azrail yorulma kanka intihar edicem...

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #34 : 15 Şubat 2014, 00:18:45 »
Çok çok iyi. 639 sayfayı kendi okuma hızıma göre büyük bir hızda okuduğumu söylemeliyim. Hikayesi çok sağlam, roman kişilerinin her biri çok ilginç ve sahici, dili doyurucu. Roman kişilerinin özel yeteneklerine ve bu yeteneklerin bilimle birleştiğinde çıkan olumlu olumsuz sonuçlara getirilen açıklamalar tamamen akla uygun. İyi bir sonla da şahlanmış roman.
Neredeyse tamamı hislerle ilgili bir romanda bu hislerin iyi tasvir edilmesi gerekirdi ki Fawer bunu layıkıyla yapmış.
Çevirisi de çok nitelikliydi: Murat Kayı çok büyük emek harcayıp akıcı ve düzgün bir çeviri yapmış.

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 16 Ağustos 2014, 00:30:50 »
Olasılıksız ve Empati, ikisi de oldukça akıcı kitaplar ve benim gibi uçuk kaçık düşünenler için idealdir diyebilirim. :D

Çevrimdışı MissMacKLane

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 29 Mayıs 2016, 13:24:23 »
Taze liseli olduğum sıralarda okumuştum ve kendisi ilk defa bana felsefeyi sevdirmeyi başaran kitaptır. Şimdi Felsefe dalı derslerine girerken sayesinde önyargısızca dinleyebilmemi, sorgulayabilmemi onun bendeki temellerine borçluyum. İlginç bir şekilde çok fazla felsefe göndermesi olmasa da bu konuda gözlerimi açmamı sağlamıştır.. (Hala J.Locke'un bana A.Fawer'ı hatırlatmasına engel olamıyorum.)