Kayıt Ol

Kara Gül Şövalyesi (Lord Soth)

Çevrimdışı RaiStLiN

• *
  • 28
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Ejderha Yurdu
Kara Gül Şövalyesi (Lord Soth)
« : 07 Mayıs 2008, 19:28:52 »
Kara Gül Şövalyesi;

Tam adıyla Lord Loren Soth, eski bir solamniye şövalyesi. (Gül Tarikatı) Cesur, yardımsever ve çalışkan bir şövalye olarak tarikatında sevilen biriydi. Amcaları Solamniye Şövalyesi olan Soth'un da şövalye olmasını istediler ve sonunda istedikleri gibi Soth şövalye oldu.  Çeşitli başarılarından sonra Gül Şövalyesi ünvanını aldı ve kendisine toprak tahsis edildi. Soth bu toprağa Dargaard Kalesi'ni inşa ettirdi.

13 sadık adamıyla birlikte Dargaard Kalesi'ne yerleştikten kısa süre sonra Korinne adında bayanla tanıştı ve evlendi. Mutlu bir hayat sürerken karısının çocuğu olamayacağını öğrendi ve çok üzüldü. Kabuslar görmeye başladı. Bir zaman sonra Palanthas'taki şövalyelerin yıllık buluşma zamanına gitmek üzere 6 adamıyla birlikte yola çıktı. Yolda rastladıkları ogre grubunun sıkıştırdığı, kendileri gibi yıllık toplantıya giden elf bakirelerini ogrelerden kurtardılar. Soth aralarından bir tanesine aşık oldu ve Palanthas'a kadar sürekli bir bahane uydurup kızın yanına gitmeye başladı. Isolde adındaki elf kızını aklından bir türlü çıkaramadı ve sonunda aşkına yenik düşüp onunla birlikte oldu. Ve elbette çok geçmeden olay duyulmaya başladı. Daha fazla yayılmasından korktukları için Dargaard'a geri döndüler. Soth Korinne'ye yalan söyleyip kızın bir şekilde yanlarında yaşamasını sağladı.

Bu sırada Korinne durumu anladı ve kocasını kaybetmemek için çabalamaya başladı. Bunun yolunun da bir erkek çocuktan geçtiğini bildiğinden bir cadıya gidip kendisine bir erkek çocuk vermesini istedi. Cadı isteği kabul etti fakat çocuğun sağlığının Soth'un inancına bağlı olacağını söyledi. Soth Korinne'nin hamileliğine inanmadı. Çocuk doğduğunda ortaya tam bir ucube çıktı ve aşktan iyice gözü kör olan Soth çocuğu ve karısını öldürdü. Bu olay uzun bir süre saklı kaldı. Fakat sonra evin hizmetkarlarından biri Palanthas'a gidip durumu yüksek makamlara anlattı ve Soth tutuklanarak idama mahkum edildi. Soth'un 13 sadık hizmetkarı bir yolunu bulup onu kaçırdılar ve Dargaard'a geri döndüler. Soth onurunu kaybetmişti. Bir süre sonra Şövalyelik açıklamada bulundu ve kalesinden çıkmamak kaydıyla orada yaşamasına izin verildi.

Soth bunu takip eden birkaç yıl çok mutsuz oldu. Bir şövalyenin onurunu yitirmesinin ne demek olduğunu anladı. Isolde Soth'a bir erkek çocuk verdi ve hayatları biraz daha normale döndü. Bir gün Isolde ve Soth tanrılardan bekledikleri işareti aldılar. Kendisine Afet'in olacağı bahsedildi ve Istar'a yolculuk edip Kralrahip'i uyarma ve Afet'i durdurma şansı verildi. Soth onurunu tekrar kazanmak adına bu tehlikeli görevi kabul etti ve hizmetkarlarıyla birlikte Istar'a yola koyuldular. Çok zaman geçmeden karşılaştıkları elf bakireleri Soth'un aklını çelmeye başladı. Isolde'yi kıskanan elfler, Soth'un arkasından iş çevirdiğini, kendisinin şatodan ayrılmasını beklediğini söyleyerek Soth'un aklını bulandırdılar ve başarılı oldular. Sinirden gözü dönen Soth atını geri Dargaard'a sürdü ve vardığında Afet geldi. Krynn'i yuttu ve Dargaard alevler içerisinde kaldı. Şatoya girdiğinde Isolde alevlerin içinden kucağındaki bebeği kurtarması için Soth'a uzattı. Kibirinden benliğini kaybeden Soth çocuğu almadı ve arkasını dönüp şatodan çıkmaya yeltendi. Acı içinde yanarak can veren Isolde ve çocuğunun feryatları kulaklarında yankılanıyordu. Ve bu acı çığlıkların arasından Isolde'nin tanrılara yakarışı geldi. Soth'a çok büyük bir lanet okudu: "Burada öleceksin ama tekrar dirileceksin. Hergün bin defa ölüp acı çığlıkları, bitmeyen çığlıkları duyacaksın." Tanrılar Isolde'yi duydu ve zırhının içinde yanan bedeni yaşayan bir ölüye dönüştürdüler.

Bu olaydan sonra Soth yaşayan bir ölü olarak yaşamaya mahkum oldu. İnsani zevklerin tümünü yaşayabilecek fakat hiçbir zaman tatmin olmayacaktı. Isolde ve çocuğunun acı çığlıklarını sürekli dinlemek zorunda kalacaktı. 13 sadık hizmetkarı da kendisi gibi lanetlenerek iskelet savaşçılara dönüştüler. Soth'u kandıran elf bakireleri de her gün, defalarca ona ihanetini anlatacak Banshee'lere dönüştü. Bütün bunların yanısıra Soth çok büyük bir güce kavuştu. Tek bir sözcükle insanları öldürebilme gücü ve daha sayısız yetenek kazandı.

-RaiStLiN-

Kaynak: www.ejderhayurdu.com

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Kara Gül Şövalyesi (Lord Soth)
« Yanıtla #1 : 12 Mayıs 2008, 19:41:52 »
Alıntı
Tek bir sözcükle insanları öldürebilme gücü ve daha sayısız yetenek kazandı.

Çok beğendiğim bir karakter, hürmet ederim.  :)

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Mayıs 2008, 19:58:48 »
Sevmiyorum abi sevmiyorum, Kont Strahd'a kafa tutan kimseyi sevmem  :P
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı RaiStLiN

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
    • Ejderha Yurdu
« Yanıtla #3 : 13 Mayıs 2008, 12:40:10 »
Kont Strahd von Zerovich :) Kendisinin "wall"unu vurarak parçalayan adam Lord Soth :)

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Mayıs 2008, 12:47:52 »
Kont Strahd ve Lord Soth arasında bir ilişki var mı peki. Yani bir ara ben ikisini aynı kişi sanıyordum. Ravenloft'ta "Bir Vampirin Anıları" kitabını hala okumadım. Sanırım Stardh ile burada olaylar su yüzüne çıkyıor...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı RaiStLiN

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
    • Ejderha Yurdu
« Yanıtla #5 : 13 Mayıs 2008, 13:26:23 »
Aynı kişi değiller.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Mayıs 2008, 19:24:47 »
Ayrıca o kitapta değil, yamulmuyorsam Kara Gül'ün Hayaleti gibisinden bir adı olan kitapta anlatılıyordu bu kavga...

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #7 : 13 Mayıs 2008, 19:29:28 »
Kara Gül'ün Hayaleti devam kitabı değil mi? Uzun zaman önce almıştım, öyledir diye okumuyorum.. :D

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 13 Mayıs 2008, 19:34:56 »
Evet devam kitabı; zaten yamuluyormuşum. Kara Gül Şövalyesi adlı kitapta geçiyor Strahd vs Soth olayı :P Kara Gül'ün Hayaleti ise Ravenloft serisinde Kara Gül Şövalyesinden hemen sonra gelen kitap.

valthonis

« Yanıtla #9 : 28 Mayıs 2008, 01:12:34 »
Kendisi sırf em da deil diğer diyarlarda da yaratılmış en orjinal karakterdir bence.Okurken bütün ruhuma işleyen bir bölmü vardırki asla unutamamam.(bknz:Ruhlar savaşı üçlemesi: Yitik ayın ejderhaları)

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 01 Haziran 2008, 11:37:22 »
eee evet tamam sonuna kadar kötü olanlardan dı da ne oldu gitti kendini Mina ya öldürttü.Kitiara için zivanadan çıktı vs.

valthonis

« Yanıtla #11 : 07 Haziran 2008, 15:02:34 »
kendini öldürttü deilde -bence- özgürlüğünü aldı mina dan.Bir ödül gibi gözükebilir ama death knight olmak en büyük cezadır.
Kitara olayıda olağan platonik em aşklarından biridir :D

Olaff

« Yanıtla #12 : 02 Eylül 2008, 20:41:08 »
Tutkuları için yaşıyan bir adam lord Soth Strahd'a kapışması ve diyalogları acayip güzeldi çok hoşuma gitmişti.
Adam sevdiği için dünyanın yok olmasına aldırış etmedi. :)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #13 : 03 Eylül 2008, 13:11:23 »
Peki ben bir soru sormak istiyorum. Ben, Strahd, Azalin'le Savaş kitabını okumadan Kara Gül Şövalyesi'ni okusam ne kaybederim?

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 03 Eylül 2008, 15:31:27 »
Peki ben bir soru sormak istiyorum. Ben, Strahd, Azalin'le Savaş kitabını okumadan Kara Gül Şövalyesi'ni okusam ne kaybederim?
Soru yanlış konuya mı geldi ne? :P Neyse benim bildiğim tüm Ravenloft kitapları birbirinden bağımsız. Tabii bağlandıkları yerler var elbette, fakat kurgu olarak devam niteliği taşımıyorlar. Nasıl şu anda ilk okuduğumuz kitap olan "Sislerin Vampiri" ile ikinci okuduğumuz kitap olan "Ben Strahd, Bir Vampirin Anıları"nı tam tersi sırayla okuduğumuzda bir şey değişmiyorsa, bu da o şekilde.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "