Kayıt Ol

Pan

Çevrimdışı Pitis^^

• **
  • 277
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Pan
« : 24 Mayıs 2008, 17:25:55 »
Pan, Yunan mitolojisinde kır ın ve çoban ların tanrısı. Yarı keçi yarı insan halinde tasvir edilir. Kırlarda aniden insanların karşısına çıkıp görüntüsüyle insanları korkuttuğu için panik sözcüğü buradan türemiştir.Tanrı Pan,efsanesi ve kişiliği hakkında Behcet Necatigil'in "100 Soruda Mitologya "daki anlatımını aşağıya alıyoruz:

"Dağlık Arkadia'da küçükbaş hayvanların,çobanların tanrısı. Keçi ayaklı Pan, Hermes'in oğludur. Tanrıların,çokluk,insan kılığında değilde hayvan kılığında düşünüldüğü ilk zamanlarda Pan da keçi kafalıydı; sonradan bu keçi kafasından sadece boynuzlar ve sakal alıkonarak,yüzü insan yüzü oldu."

Pan flütü :
Efsaneye göre Pan'ın aşık olduğu Syrinks tam Pan ona sarılacağı sırada saza dönüşür. Pan da üzülür ama bir yol bulur. Sazlardan yedi tanesini kesip balmumu yla yanyana yapıştırır, üfleyince ortalığa tatlı bir melodi yayılır. Böylece Syrinks adlı çalgıyı icat etmiş olur. Syrinks'e panflüt de denir.

Pan çoban kavalını sever,azgın tekeler gibi güzel nhymphaların peşine düşerdi. İnsanların hayvanların uyuduğu kızgın,ıssızyaz öğlelerinde birdenbire, beklenmedik gürültüler koparır, dört bir yana "panik" korkular saçardı.Marathon savaşı savaşı gecesi Persler' i bu şekilde paniğe uğtattı' ğı için, Atinalı' lar savaştan sonra tanrı Pan'a Akrapolis eteğinde bir tapınak yaptılar.Pan sözü Yunancada "bütün" anlamına geldiğinden mistikler, sonraları Pan'ı harşeyi yapabilir bir tanrı payesine çıkardılar.¹

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Pan
« Yanıtla #1 : 26 Mayıs 2008, 20:20:56 »
"Minator'un Gölgesi", adlı kitapta Pan çok uyuz bir karakter olarak geçiyordu. Ama objektif olarak bakıldığında, hürmet edilesi bir karakter.. :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Ekim 2009, 11:02:18 »
Ayrıca Pan'ın gayet ilginç tasvirleri var :P. Adam doğayla uyum içinde, elinde flüdüyle cici bir karakter fakat neden böyle yapıyorlar anlamıyorum.

Syrinks'i bilmiyorum ama herhalde onun gidişinden sonra yeni aşkı keçiler oldu :P. Zeus'tan sonra Pan'da paparizilere yakalanan tanrılar arasına girdi :D

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Ekim 2009, 12:07:42 »
Ayrıca Pan'ın gayet ilginç tasvirleri var :P. Adam doğayla uyum içinde, elinde flüdüyle cici bir karakter fakat neden böyle yapıyorlar anlamıyorum.

Pan'ın Labirenti diye bir film vardı Pan onda da kötümsü bi karakterdi.

Çevrimdışı segraron

• **
  • 152
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Ekim 2009, 14:44:08 »
kötümsü müydü bana iyi gibi gelmişti
En koyu beyaz

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Ekim 2009, 14:45:22 »
Ben Pan'ı nedense hep sevmişimdir(nedenini gerçekten bilmiyorum).İsmi çekiyor beni herhalde.

Çevrimdışı segraron

• **
  • 152
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 11 Ekim 2009, 20:27:51 »
tüm kızlara çekici gelir onun özelliği bu
En koyu beyaz

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 11 Ekim 2009, 20:31:34 »
Pan'ın Labirentinde Pan'ın tarafsız bir yanı vardır kötü demek pek doğru değil bence. Ancak o Pan bu değil sanki :P.

Çevrimdışı segraron

• **
  • 152
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 12 Ekim 2009, 15:05:32 »
Ordaki pan pa n ın labirentindeki pan ay krallığının bir tür elçisi gibi bir şeydi. Sanki onlara çalışıyormuş gibiydi yani yunan mitolojisindeki değildi bence.
En koyu beyaz

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 12 Ekim 2009, 19:10:08 »
tüm kızlara çekici gelir onun özelliği bu
Bu nedenden olduğunu sanmıyorum :)

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #10 : 21 Aralık 2009, 21:24:49 »
Pan kötü diyorlar ama bana iyi gibi geldi... Yani tasvirleri anlatımları filan, bence çobanlar çok ödlekmiş  :elf
May the force, be with you.

• *
  • 23
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 24 Aralık 2009, 15:13:01 »
Pan iyi bir tanrı canım.Doğanın koruyucusu aynı zamanda satir olması da cabası.

Spoiler: Göster
niye satir olması da cabası dediysem bende bilmiyorum  :zuha
Divine Bronze

Çevrimdışı Perseus.

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 05 Nisan 2010, 10:43:45 »
Percy Jackson serisinde yok olması cidden çok can sıkıcı. Ama yanlış hatırlamıyorsam bir takım güçlerini Kıvırcık'a devretmişti.

Bilgi için teşekkürler.

« Yanıtla #13 : 27 Mayıs 2010, 22:15:59 »
 Hımm, o flütü biliyorum. Ve araştırdıklarıma dayanarak şunu söylüyorum. Pan o flütü cinsel ihtiyacını gidermek için kullanıyordu.
Gri

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 27 Mayıs 2010, 23:48:47 »
Hımm, o flütü biliyorum. Ve araştırdıklarıma dayanarak şunu söylüyorum. Pan o flütü cinsel ihtiyacını gidermek için kullanıyordu.

:D  Nemfleri yakalayamayınca flütle kendini tatmin etmiş  :zuha
Planemo Syndrome