Kayıt Ol

Genç Werther'in Acıları - Goethe

Çevrimdışı HoLier

• **
  • 148
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Genç Werther'in Acıları - Goethe
« : 05 Haziran 2008, 16:42:34 »

Goethe, bu romanı yazdığında 25 yaşındaydı. “Bir kitap okudum, hayatım değişti” lafı gibi, “bir kitap yazmış ve hayatı değişmiştir” Goethe'nin; üstelik okuyucularının hayatlarını da değiştirerek. Gerçekten de, romanın piyasaya çıkmasının ardından hem pek çok intihar vakası ile karşılaşılmış, hem de Almanya sokakları bir “Werther salgınına” uğrayarak, ortalığı mavi ceket, sarı pantolon giyen duygulu gençler istila etmiştir.

Hikaye, Werther’in mektuplaştığı arkadaşı Willhelm’in eliyle, mektuplar biçiminde anlatılır, zaman zaman, Willhelm sonradan öğrendiklerini de ekler (bu kısımlar bir sahne canlandırması tarzındadır); Büyük kentin yarattığı ruhsal çöküntüden doğaya kaçarak Wahlheim’e yerleşen aydın bir gençtir Werther. Orada tanıştığı soylu bir ailenin güzel kızı Lotte’ye aşık olur. Lotte de kayıtsız değildir bu aşka ama Albert’le nişanlıdır ve verilen sözler, ahlaki değerler önemlidir. Lotte Albert ile evlenir. Werther ise bir aile dostu olarak yer alır yanlarında. Ne var ki aşk ve dostluk arasındaki sınır çizgisi zayıftır. Sınırı geçmekten korkan Lotte, bir daha görüşmemeleri gerektiğini bildirir genç adama. Werther’in bu acıya dayanması ise imkansızdır. Lotte’ye bir mektup yazar; “Bak Lotte! bana ölümün sarhoşluğunu tarttıracak olan o soğuk ve korkunç kadehi elime alıyorum. Onu bana sen uzatıyorsun, ben de alırken hiç duraklamıyorum. Hayatımın bütün istekleri ve ümitleri yerine geldi. Ölümün çelikten kapısını vurmak öylesine titretici ve çetin ki” diyen Werther, “Silahlar dolu. Saat on ikiyi vuruyor. Alınyazısı bu, önüne geçilmez. Lotte! Elveda Lotte! Elveda” sözleriyle son verir mektubuna ve yaşamına...

Tıpkı şiirleri gibi, Werther’de de kendi yaşamından bir parça vardır Goethe’nin. 1772 yılında hukuk stajını yaparken, bir arkadaşının nişanlısına aşık olduğu için yaşadığı duygu ve ahlak çatışmasından esinlenmiştir bu romanını yazarken. Sondaki intihar vakası ise, o sıralarda gazetelere yansıyan bir haberin verdiği ilhamla olmuştur. Onun başardığı, tekil yaşanmışlıkları, genel toplumsal bir bunalımın eşliğinde anlatabilmesindedir. Ve elbette, Goethe’nin şiirsel, tasvirlerle dolu zengin dili/üslubu, hikayenin büyüsünü benzersiz biçimde derinleştirir.

Werther, “Sturm und Drang” (coşumculuk) akımının bütün izlerini taşıyan bir metin. Güçlü duygularla hareket etme, doğaya, çocuklara, pastoral bir hayata duyulan özlem, toplumsal kurumlara yönelik eleştiri hemen fark ediliyor. Ancak bütün bunlar yalnızca estetik bir tercihten kaynaklanmıyor; o yıllar Almanya’sının -Avrupa olarak genelleyebiliriz de- bireyi köşeye sıkıştıran koşullarını yansıtıyor! Dikkat edilirse, “doğa tercihi” romantizmin ve İngiliz Gotiğinin de çok önemli bir motifi olmuştur. İnsanda derin izler bırakan şey, bir edebi metinde yazarın hayal ürünü olarak anlattıkları değil, o metinde -somut gerçekliği- yansıtan duygu ve düşüncelerdir. Werther’in yarattığı coşkunluk da, özellikle Almanya’da, anlatılanların Alman ulusal kimliği ile çakışmasından kaynaklanmıştır. Onu yaratan değil, varolanı tasvir edendir Goethe! Goethe, kişisel olanla toplumsal olan arasındaki kopmanın kaçınılmazlığını ve bunun toplumsal nedenlerini, insanın manevi yaşamı ile coşku dünyasını benzersiz bir lirizm ve çözümsel bir sezgiyle ortaya koymuştur bu romanında. Goethe’nin Werther’i, bireysel tutku, toplumsal zorunluluk ve bu tür bireysel tutkuların genel temsili anlamı arasındaki doğrudan ilişkiyi çok açık biçimde gösterir.

Kitap fazla acıklı olduğu için midir bilmem okuyanların bazıları intihar etmiş.Türkiye'de böyle bi olay yasanmamıs ama .

Çevrimdışı Rüya

• **
  • 226
  • Rom: 0
  • ~ röya. *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Genç Werther'in Acıları//Goethe
« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2008, 10:22:24 »
Erkin okuyodu bunu bi aralar :P
Kitap muhabbetlerine bitiyoruz ya :P
Neyse merak ediyorum su okumayı düşündüklerim ve okuduklarım biterse okucam :P

Çevrimdışı Slyffindor

• **
  • 218
  • Entrigiue?.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 02 Temmuz 2008, 16:05:42 »
Lotte değildi o Charlotte dı  ;D Lotte sanırım Goethe'nin gerçek hayatta aşık olduğu kızın adıymış, romanı yazarken değiştirmiş. Zaten okurken dikkatinizi çekmiştir, bazı değiştirmek istemediği özel isimlerin tamamını yazmamış başharfini yazıp geri kalanına noktalar bırakmıştır. Kitapta gözyaşlarıma hakim olamadığımı belirtmeliyim. Charlotte'a çok kızdım içimden baya küfür saydırdım.Bu kadar acımasız olunmaz dedim, mavi boncuğu veriyor sonra kendini geri çekiyor.Bana göre vahşilikten başka bir halt değildir bu.

Aşk tapmaktır, bunu da bu romanla bir kez daha hatırlamış oluyoruz.

I'll be your water. I'll be yours

Çevrimdışı Moonshield

• **
  • 128
  • Rom: 4
  • flawless human being.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Kasım 2009, 18:01:32 »
Çok eskiden okumuştum bu kitabı, bayağı etkilemişti beni.

Knowledge is a deadly friend, when no one sets the rules.
The fate of all mankind, I see, is in the hands of fools.

[spoiler]

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Aralık 2009, 19:01:19 »
Bu kitabı burada bulduğuma inanamıyorum! Babam kitaplardan etkilendiğimi görünce anlatmıştı bana.Çok dikkat çekici bir kitap. Acıklı olduğu kadar mantıklı...Kesinlikle okunmalı...

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Aralık 2009, 12:23:58 »
Geçen gün telefonda berre söyledi banada.Okuyucuların bazılarının intihar etmesi beni biraz endişelendirsede(türkiyede olmamış ama ben okuyunca olur diye korkuyorum :D) okuyacağım.

Çevrimdışı lucasyekatarina

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
Ynt: Genç Werther'in Acıları - Goethe
« Yanıtla #6 : 10 Şubat 2015, 04:51:50 »
Aslında kitabı okumayanların bile sonunu bildiği bir eserdir.Elbet bir yerden duymuşsunuzdur ya kitabın tanıtım yazılarında ya da bir edebiyat sohbetinde falan.Şahsen ben Edebiyat dersinde Alman edebiyatından bahsederken öğrenmiştim ve hemen alıp okudum.

Ah o mektuplar ve Werther.. Nice yüce duygular yaşatmıştır bizlere.Mektuplardan bazılarını defalarca okumuştum ve ezbere bildiğim 4-5 tane vardı.Hala çat pat hatırlarım.

İsmail Kılıçaraslan tarafından bir mektubun seslendirdiğini de hatırlatmak isterim.Halen ara ara açar dinler ve benzer duyguları tekrardan yaşarım.