Kayıt Ol

Türkiyedeki Fantastik Edebiyat Eksikliği

Çevrimdışı Michael Evans

• **
  • 309
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Türkiyedeki Fantastik Edebiyat Eksikliği
« : 19 Haziran 2008, 13:28:51 »
Bilmiyorum bu konuda benim kadar rahatsız mısınız, ama orijinali Türkçe olan fantastik eserlerin sayısı oldukça az. Olanlar da pek ünlü değil.

Sizce bu ülkede fantastik edebiyata bu kadar ilgi varken, Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi, Narnia Günlükleri vb. gibi bir serinin oluşamamasının nedeni nedir?

Oysa, ülkemizde bana göre o kadar efsane ve tarihi mekan varken. :-\

Çevrimdışı Ireth~

• 482
  • Rom: 4
  • Cönk-ü Alem
    • Profili Görüntüle
Ynt: Türkiyedeki Fantastik Edebiyat Eksikliği
« Yanıtla #1 : 19 Haziran 2008, 13:50:55 »
Evet, ben de bundan rahatsızım. Ama şu da bir gerçek ki; Türk yazarların hiç biri bu konuda orjinal, hiç olmamış, bir ilk olan senaryo, hikaye bulamıyorlar. Yazılanların çoğu da Harry Potter, Narnia ve Lotr özentisi. Türk fantastik edebiyt sevenler de böylesine büyük eserleri okuduktan sonra kendi yazarlarını bağırlarına basmaları gerekirken, daha çok dışlıyor, orjinal olmakdıkları için. Belki şimdi deil ama 10-15 yıl sonra bu ülkeden çok ünlü ve başarılı fantastik eserler çıkacaktır. Fantasya dalgası ülkemizde yeni yeni esiyor, ve gördüğümüz gibi birçok okuyucu kendi eserlerini yaratmaya çalışıyor. Bu denemeler bir gün ülkeye daha sonra da dünyaya açılacak. Bizim kuşak, hele bi eğitilsin; biz de gelecek kuşakları eğitiriz.

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 Haziran 2008, 13:58:13 »
Ben bunu önyargıya bağlıyorum. Birine Harry Potter'dan bahsettiğimde "aa, çocuk filmi!" şeklinde oluyor, yada LotR'dan bahsettiğimde "savaş filmi ıyk!". Bu da insanın kendine hitap eden kitap tarzını bulamamasıyla alakalı. İnsanlar kitap okumuyor. Okumaya kalksalar pat diye Dünya Klasiklerinden başlıyorlar ve bitiremiyorlar, sonuçta kitaplardan iyice soğuyorlar ki içler acısı.. Sonuç olarak da ünlü fantastik eserler çıkmıyor işte ülkemizden.

[Fantastiğe ilgi var demeyin bana. Her fantastik kitabın filmi çekiliyor dikkat ederseniz. Millet de fantastik okuyacağına fantastik izliyor, yani fantastiğe ilgi sadece izleme yönünde.]

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Haziran 2008, 15:17:13 »
Bizde de bence Fantastik Edebiyat türüne yakın eserler veren Türk yazarlar mevcut.Örneğin Gülten Dayıoğlu.Yada Orkun Uçar.Onun kaleminden yazılmış olan Zifir bence çok güzeldi.Ama şu varki fantastik öğeler çok farklı yani bizim yazarlarımız bir elfi yada ejderhayı değilde cini,şeytanı ele alıyorlar.Desteklenirse zamanla çok güzel eserlerin ortaya çıkacağına inanıyorum.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #4 : 19 Haziran 2008, 16:41:08 »
Yeterli desteği bulamadığına katılıyorum.. Daha yeni yeni fantastik seriler yazılmaya başladı.. Kimse tutacağından pek umutlu değil.. Başarabilmiş birkaç yazar var, Orkun Uçar gibi. Yeni yazarların kendilerine daha çok güvenmeleri gerekiyor bence. Ve tabii yayın evlerininde daha çok yardımcı olmaları gerekiyor.. Ama ben inanıyorum 15-20 yıl sonra, Türkiyede Fantastik Edebiyat çok daha ileri düzeyde olacak. Ve biz, onun nasıl büyüyüp geliştiğini görerek az da olsa bir katkı yapmış olmanın verdiği mutlulukla yaşayacağız.. :)

Çevrimdışı brave_prens_1988

• **
  • 380
  • Rom: 2
  • dürüstlük yoksa arkadaslıgında anlamı yoktur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 19 Haziran 2008, 18:07:11 »
işte son zamanlarda gördüğüm en güzel konu.  gerçekten hoş bir konu ve nedenleride tartışılabilir. bi kaç neden söylemek istiyorum;
bi kere türkiye de böyle bir örnek yok. yani ben bugüne kadar böyle bir hikayeye rastlamadım. her zaman ilkler önemlidir, tutsa da tutmasa da bir tane fantastik eser yazılması gerekiyor ve bu ilk kitabın ne kadar süreceği tam bir muamma

2.  türkiye de türkler de hp daki yada yüzüklerin efendisindeki karakterler ( elf vs. ) kullanılmıyor. bunları sinema da bile görebilirsiniz. korku filminden anladıkları tek şey cinler.  devler,kurtadamlar,vampirler bile türk edebiyatında yer almıyor. birazda bu dinden kaynaklanıyor. tanrı inancı bunda çok etkili.

3. şuan yazılacak her hangi bir fantastik hikaye hp yada y efendisini andıracaktır. yani arkadaşlar gerçekten yeni bir şeyler oluşturmak çok zor. bunları örnek almaya çalışacaklardır ve bu yüzden taklite girecek. yazarlarımız bu yüzden bu konuya pek yönelemiyorlar ve bi türk örneği bekliyorlar.

4. dünya ile türkiye apayrı yerler arkadaşlar. kim ne derse desin bizim insanımız çok farklı. ingiltere de yada amerika da çıkan bir eser kolaylıkla milyonları bulabilir ve orjinal kitap satımı olacağından yazarlar bu işten para kazanır. ama türkiye de bir eserin orjinali milyon satamaz arkadaşlar. korsan kitaplar ve yazara saygısı olmayan insanlar bu kitapların orjinallerini almayacaktır. bu da yazarın para kazanmasını engeller ve yazar doğal olarak emeğine saygı isteyeceğinden yaptıgı işten nefret eder.

bunlar sadece birkaç önemli konu.taklite girmese çok güzel hp örnekleri gördüm. inanın bana buzmavisi ( serhan gordon ) nin yazdığı hp ın devamını  jk rowling in yazdığı 6. ve 7. kitaplara tercih ederim ( zümrüdüanka nın devamı olarak yazmıştı ) yani çok başarılı biri ama bir fantastik hikaye yazar mı bilemem ama bu bir umut ışıgı. umarım yakın zamanda bi fantastik edebiyat eseri görürüz ( tabi içinde dinle alakalı uhrevi varlıklar olmazsa iyi olur )
8.kitaba  başladık  bilipte okumayan, okuyupta yorum yapmayan bizden değildirr :D

z anka yoldaşlıgı   FRED WEASLEY
ölüm yiyen    REGULUS  BLACK

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Haziran 2008, 18:20:23 »
Önyargıya katılıyorum. Çok da haksız değil önyargılı olanlar aslında. Zira bakacak olursak Fantastik Edebiyat okuyanların yaşları genel olarak çok düşük. Daha büyük olup da bu edebiyata ilgi duyan kişiler aslında bunu Türkiye'de yayabilecek kişilerdir. Bu yüzden gelecekte bu eksikliğin giderileceğini düşünüyorum ben de.

Ayrıca reklam ve maddi destek(gerçi hemen hemen aynı şey) eksikliği de bunu etkiliyor. Yurt dışında yazılmış yeni bir kitap dünyanın bir çok yerinde basılabiliyorken, ülkemizdeki bir kitap yalnızca Türkiye'nin büyük şehirlerinde kalıyor. Maddi destek olmadan yayamazlar.

Bu konuda yayıncı şirketlere de sözüm varki onlar da Türk Fantastik eserleri yayınlamaktan büyük ihtimalle çekiniyor. Benim teorime göre yazarlar eserlerini gönderiyorlar şirketlere ama şirketler önyargıdan doalyı ya okumuyor, ya da okusa bile beğenmiyor. Bu yüzden yazarlar da küçük şirketlerin yolunu tutuyor ya da büyük şlirketlerin çocuk bölümünün. Bu da reklam eksikliğine yol açıyor ve kendi içinde yanıp bitiyor eserlerimiz..
try again fail again fail better

Çevrimdışı Ireth~

• 482
  • Cönk-ü Alem
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Haziran 2008, 18:58:15 »
   Bu konuya ilk yorumumu yazdıktan, çok değil, yalnızca birkaç saat sonra; tam da bu konuyla ilgili bir şey oldu. Bir fantastik edebiyat seven arkadaşımdan kitap teklifi geldi. Bir senaryo var, çok orjinal, müthiş, süper olduğu söylenemez ama yine de başlangıç için uygun olduğunu düşünüyorum. Zaten okulda bir elin parmağını geçmeyecek sayıda fantastik edebiyat bile değil, edebiyat sevenler var. Fantasya sevenler ise işte biz dördümüz; bu senaryo üzerinde çalışmaya başlayacağız SBSden sonra. Bir yerlerde buluşup tartışacağız, konuşacağız, yani hepimiz aynı şeyden şikayetçiyiz aslında ; "Türkiye Fantastik Edebiyatı neden yeterince zengin değil ? Bu kadar çok okur varken neden ortaya güzel şeyler çıkmıyor ?"

Arkadaşımla konuşurken, direkt olarak bu başlığı hatırladım. Nasıl güzel bir tesadüf değil mi ? Yeni bir mesaj neden yazıyorum bilmiyorum aslında, belki de "Yettim, fantastik edebiyatı ben kurtaracağım !! Bana güvenin, bize güvenin !" falan demek geçiyor içimden; çünkü arkadaşımla konuşurken de hep böyle Türkiye fantastik edebiyatını geliştirme duygusu vardı. Bize şans dileyin, biz; yazacağımız kitapla sizin sesinizi duyuracağız, sizi temsil edeceğiz o sayfalarda. Bize güvenin.

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 19 Haziran 2008, 21:58:44 »
Olay imkansızlığın yanı sıra imkanı olanlarında ün salamaması..Yani pek çoğumuz tanınmamış , ün yapmamış yazarların kitabına bakıyor muyuz acaba? Birde ilk okuduğumuz yabancı ve bizim pek çok şeyleri taklit ettiğimiz için çıkan o eserlerinde taklit kokacağına inanıyoruz..

Yani her ne kadar kitap güzel yazılmışsa ün salamadığı sürece okunacağına inanmıyorum..Bu böyle oldu hep bu güne kadar..

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 19 Haziran 2008, 22:03:12 »
Hadi,Melisa bekliyoruz seni canım :clap :P
Ben Emre'den çok umutluydum,ama bitirsin ikinci sezonu bakalım :P
Yiğit de kitap çıkartacak,evet lan çıkart! :P

Onun dışında Türk kültüründeki fantastik farklı birşey.İnsanlar masal tadı veren şeylerden pek hoşlanmaz;Türk yazarlarının verdiği eserlerin çoğu bu yönde.Yaş seviyesi yönünde kanılar çok yanlış.Ben gerçekten bir eserin üzerine 2. sınıf,3. sınıf falan yazanlardan nefret ediyorum :P
Destek yok.Denemekten hemen vazgeçiliyor.Bir de şöyleleri var,fantastik edebiyatı film olarak tanırlar,bilirler.Kİtap okunmaz,dalga geçilir falan filan. :P Sevmiyorum onları da :P
Ün salmak bazıları için sorun.Rowling,Tolkien tanınır,okunur.Ama hiç adı bilinmeyen tanınmayan bir kitabın yüzüne bile bakılmaz.
Uğraşanlar,emek verenler var ama sonuç yok.Piyasada kullanılmayan malzeme kalmayınca dönüp dolaşıp yine fantastiğe gelecekler,eminim :P

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı Spectre

• 632
  • Rom: 3
  • CatafaLque <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 19 Haziran 2008, 22:08:39 »
Türk milletinin önyargıları.. Bizim de HP, LotR gibi muhteşem eserlerden sonra bizim yazarlarımızın yazdıkları fantastik kitaplrda aynı tadı yakalayamayacağımızı düşünmemiz.Binevi korku evet yazarlarımızın onları taklit etmelerinden korkmamız.

Evet bi 15-20 yıl sonra gerçekten güzel bi yerde olacağız.Bi düşünün her sitede hikaye yazan onlarca fantastik edebiyat meraklısı var. Onları bile düşünürken umutlanıyorum =)

Elımde yarına bırakacagım bırkac satır soz
Gozlerımden yuregımın tentesıne damlayan bırkac damla yas
Gıtmek dusundugumden de zormus bılıyorum
Ama elımden bırsey gelmezmıs bîcare gıdıyorum.
Ölecegımı bıle bıle o yola yuruyorum.. ~

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Haziran 2008, 22:12:15 »
Bi kere fantastik edebiyat yanlış anlaşılıyo ki.. ' Ne anlıyosun olmayan şeyleri okumaktan, büyücüymüş şuymuş buymuş.. Daha güzel şeyler oku, en azından var olsunlar.. ' diye bi yorum getirmişti en sevdiğim öğretmenim bile.. Tabi o sırada nasıl sinirlendiğimi bile hatırlamıyorum o ayrı <.< Ama önce bu düşüncenin değiştirilmesi gerekiyo bence. Bu sözü söyleyen bir öğretmen düşünün yani. =/ Ama ben inanıyorum ki yeni yeteneklerimiz daha önce başarılamayanları başarıcak. Bu eksiği elbet kapatıcaz. =)

Çevrimdışı Michael Evans

• **
  • 309
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 19 Haziran 2008, 23:29:07 »
Benim, lise 2. sınıftaki edebiyat öğretmenimde, Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi gibi kitaplar, sanat değeri taşımıyor, edebi değeri yok demişti. Öyle dünyaları yaratmanın ve bunu bugünün, dostluk, sevgi gibi en çok ihtiyaç duyulan öğeleriyle yoğurmanın, sanatın en güzel dallarından biri olduğunu anlayamaması çok üzücü.

Bence de bu biraz arz talep meselesi yani. İlgi gösteren kişi sayısı yeni yeni artmaya başladı ve birkaç yıl içinde bu kişiler, hep istedikleri şeyi kendi yapacak.

Şu anki denemelerde, yazdıklarımız ileride çok daha gelişmiş şekilleriyle, bir kitabın sayfalarında olur umarım.

Gerçekten, herkesin bu konuda dertli olması da ayrı bir olay =). Umarım en kısa zamanda çözüme kavuşur bu konu.

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Temmuz 2008, 01:12:25 »
Bi kere fantastik edebiyat yanlış anlaşılıyo ki.. ' Ne anlıyosun olmayan şeyleri okumaktan, büyücüymüş şuymuş buymuş.. Daha güzel şeyler oku, en azından var olsunlar.. ' diye bi yorum getirmişti en sevdiğim öğretmenim bile.. Tabi o sırada nasıl sinirlendiğimi bile hatırlamıyorum o ayrı <.< Ama önce bu düşüncenin değiştirilmesi gerekiyo bence. Bu sözü söyleyen bir öğretmen düşünün yani. =/ Ama ben inanıyorum ki yeni yeteneklerimiz daha önce başarılamayanları başarıcak. Bu eksiği elbet kapatıcaz. =)

Kesinlikle.. Ebediyat öğretmenim olacak kadın kalkıp Yüzüklerin Efendisi'nde bir edebi değer görmediğini, zevk alamadığını söyledi. Yetişkinler böyle düşünüyor. Annem de der arada bu tarz şeylere gömülme, gerçekçi şeyler oku diye.

Halbuki o eserlerin bana hissettirdiklerini, bizlere aşıladıklarının gerçekçiliğini kavrayamamış olmaları üzücü.. Umarım dediğin gibi olur da farkederler bunu.

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 08 Temmuz 2008, 01:18:30 »
Ebediyat öğretmenim olacak kadın kalkıp Yüzüklerin Efendisi'nde bir edebi değer görmediğini, zevk alamadığını söyledi.
Herkesin başına gelmiştir :P Ama birkaç kişi Harry Potter ya da Yüzüklerin Efendisi'ni alıp öğretmenlerin gözüne soka soka okuyunca  :P
Bir keresinde fikir yazıları falan işleniyordu sanırım.Öğretmene Harry Potter'ın hangi türe girdiğini sorunca "masal" demişti.Sonra bütün teneffüs boyunca öğretmenle tartıştık.En sonunda bizi kabullendi "Masalımsı hikaye" ya da "Masalımsı roman" dedi :P Adamı bir ay muhabbet yaptık, :D

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.