Kayıt Ol

Amazonlar

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Amazonlar
« : 08 Ocak 2008, 20:45:23 »
Amazonlar, inanışa göre yalnızca bir mitos, uydurulmuş bir efsane değildir. Amazonlar, Fatsa yada Ordu'dan Karadeniz'e dökülen Thermedon ırmağının yakınlarında yaşayan savaşçı kadınlardır. Başkentleri Themiskyra kentiydi.

Amazonlar, Anadolu yarımadasında büyük bir öneme sahipti. Hem tarihçiler hem de mitos yazarları İzmir'in, Efes'in, Sinop'un ve daha pek çok kıyı kentinin Amazonlar tarafından kurulduğunu söylerler. Platon ve Sokrates Anadolu'da yaşayan bu çok kuvvetli ve cesur kadınların sık sık Yunanistan'a akın ettiklerinden bahseder.

Mitolojiye göre Amazonlar savaş tanrısı Ares'le Harmonia (yada Aphrodite)'nın kızlarıdır. Tasvirlerde çok iyi ok, yay, kargı ve mızrak, iki ağızlı balta (Labrys) kullandıkları ve at sırtında savaştıkları  görülmektedir.

Amazon sözcüğünün eski bir Anadolu diline ait olduğu söylenir. Bazı bilginlere göre A-mazon=Memesiz anlamına gelir. Yaylarını daha rahat çekebilmek için sağ göğüslerini kestikleri ve bundan dolayı kendilerine Amazon adı verildiği ileri sürülür. Oysa en erken tarihlerden itibaren yapılmış olan tasvirlerin çoğunda Amazonlar'ın göğüslerinin ikisi de görülür. Başka bir görüşe göre Amazon'un A'sı şiddet ve güç anlamına gelir, mazon ise göğüs demektir. Sözcük bu kez memesiz değil, tam tersi geniş ve kuvvetli göğüslü demektir. Bir diğer görüşe göre Amazon kelimesindeki "A", Türkçe'deki-maz-eki gibi olumsuzluk getiren bir takıdır. "Mazo" ise dokunulmaz demektir. Bu görüşe göre Amazon bir erkek tarafından dokunulmaz olan kadın demektir. Pek çok Amazon kadınının mitolojideki kahramanlarla ilişkisi olmuştur; Hippolyte'nin Herakles, Antiope'nin Theseus, Penthesileia'nın Akhilleus efsanelerinde adları geçer. Bir diğer görüşe göre ise eski Kafkas dilinde"Maza" ay demektir. Amazonlar'ın hem ay tanrıçasına hem de önce Kybele sonra da Efes Artemisi'ne taptıkları için Amazonlara bu ad verilmiştir.

Amazonlar savaşta tutsak ettikleri erkeklerle birlikte olup daha sonra onları öldürmeyi adet edinmişlerdir. Bazen de komşu ülkelerle bir anlaşma yapıp komşu ülke erkekleri ile özellikle ilkbaharda birlikte olmuşlar, doğan çocukların kız olanlarını alıp, erkek çocukları onlara vermişlerdir.

Çevrimdışı vampireLLa

• 1273
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
Ynt: Amazonlar
« Yanıtla #1 : 08 Ocak 2008, 20:49:28 »
işte ya işteeee bnm önceki hayatım buydu... legolas süpersin ya
she's back!!

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Ocak 2008, 20:50:41 »
Artık Türk Mitolojisiyle devam,eğer bulursam başka mitolojik öyküler seni sevindirmeye devam edicem :D

• *
  • 46
  • Rom: 0
  • BU KISMI ANLAMADIM
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Haziran 2008, 16:46:21 »
bunlar yunan kadınlarıymış aslında bu savaşçı oğlanlar kadınlara hor davranmışlar savaşamazsınız beceremzsiniz demişler bu amazonlarda kızmış tabi kocayı çocuğu bıurakıp dağlara çıkmışlar savaşmışlar öyle işte.bir rivayettirki kadınlar çok iyi savaş teknikleri geliştirmişler ve çok acımasızlarmış öyleki erkeklerden daha iyi ok atrabilmek için bir göğsünü kesiyormuş amazon okçuları denge hesabına  ;D
istanbulda bir son bahar ,dışarda yine çisil çisil bir yapmur var,gitme monalisam kal biraz daha,bir sigara daha yak,uzan yatağıma,bir nefes daha

Çevrimdışı Ashley

• **
  • 158
    • Profili Görüntüle
    • Kingdom Hospital
« Yanıtla #4 : 07 Haziran 2008, 13:23:28 »
Walla bi amazon olmak isterdim o zamanda yaşasaydım ama göğsü kesme kısmı yemiyo pek... :D  :hönk

• *
  • 46
  • BU KISMI ANLAMADIM
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Haziran 2008, 14:15:14 »
zor tabi akıl karı değil ;D kadınlar ama işini çok ciddiye almış ya daha çok dengesizlik vardı bunun gibide unuttum .neyse iyi ya valla  ;D
istanbulda bir son bahar ,dışarda yine çisil çisil bir yapmur var,gitme monalisam kal biraz daha,bir sigara daha yak,uzan yatağıma,bir nefes daha

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
« Yanıtla #6 : 07 Haziran 2008, 21:03:59 »
Feministliğin temellerini atan yüce insanlar :P hayranımdır kendilerine ve yaşam tarzlarına. Neyse öyle işte; keşke halen böyle birşey olsa... :P

too much sugar 
tb

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 11 Haziran 2008, 01:23:53 »
Feministliğin temellerini atan yüce insanlar :P hayranımdır kendilerine ve yaşam tarzlarına. Neyse öyle işte; keşke halen böyle birşey olsa... :P

Öyle bir şey olsa kesin onlardan olurduk Eceeğm. :P Kesmeye, biçmeye, dövmeye meraklı. :P Bi de elimize ok, yay, mızrak aldık mı ah ah. 8)  Keşke olsalardı cidden. :hemk

Çevrimdışı Darkness

• 608
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 11 Haziran 2008, 05:57:37 »
sahıden National Geographic de belgeselını ızlemıstım ılgınc bı okadarda mukemmekl hıkayelerı vardı bulursam bu konuda paylaşırım yıne

Çevrimdışı ...Allen C.P...

• **
  • 137
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Ağustos 2009, 19:06:42 »
Amozon diince bi tek savaşçı kadınlar aklıma gelirdi..Demekki daha fazlası da warmış :D
...İmza ve avatarlarım bana aittir!(Kesinlikle almayınız!)

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 13 Mart 2011, 21:40:38 »
Konuyu yeniden pörtletmek gibi olmasın ama yaşadığım şehirde Aretias'da yani şimdiki ismiyle Giresun Adası'nda Amazonların Ares adına tapınak yaptırdıkları rivayet edilir. Bir efsaneye göre ise Herkül, Altın Post arayışı için bu adaya gelmiş.