Kayıt Ol

pekin olimpiyatlari

Çevrimdışı darkkb

 • **
 • 73
 • Rom: 0
 • WATER GUARDİAN
  • Profili Görüntüle
pekin olimpiyatlari
« : 08 Ağustos 2008, 22:06:35 »
türkiye kendi olimpityat tarıhının en çok katılımını yaptı pekin olimpiyatlarıı muhteşem bir gosterıyle acıldı bu bölgeye olimpiyat haberlerini ve gelişmelerini koyalım ve tabı sızın yorumlarınızıda beklıyorum
Çevrimdışı Elizabeth~

 • **
 • 272
 • Rom: 1
  • Profili Görüntüle
Ynt: pekin olimpiyatlari
« Yanıtla #1 : 09 Ağustos 2008, 00:27:34 »
2008 Yaz Olimpiyatları, 8 Ağustos - 24 Ağustos 2008 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti'nde yapılacak olan 29.Olimpiyat Oyunları. Ayrıca Pekin Olimpiyatları olarak da anılır. 28 spor dalında 302 karşılaşmada 11,028 atlet yarışacaktır. Olimpiyatların büyük kısmı Pekin'de gerçekleşecek olmakla birlikte futbol ve yelkencilik gibi bazı branşlar diğer şehirlerde gerçekleşecektir.

Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC), olimpiyatları, kendilerinin bir dünya devi olarak yükselişinin simgesi olarak kullanmak için çaba göstermektedir. Bunun yanı sıra olimpiyat öncesinde, ÇHC'nin başta Doğu Türkistan ve Tibet sorunu olmak üzere insan hakları konusu ile çevresel konulardaki ihlallerinin gündeme getirildiği gösteriler yapılmaktadır.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) eski başkanı Juan Antonio Samaranch 2007 yılında, Pekin Olimpiyatları'nın gelmiş geçmiş en iyi olimpiyat organizasyonu olacağını düşündüğünü söylemiştir.

Olimpiyat logosu

Logonun ortasındaki çizim 'çok sayı' olmasını ifade etmektedir. Jīng karakterine benzetmesiyle Pekin'i ifade etmektedir. Hedef noktasına ulaşan sporcuya benzetmesiyle Olimpiyat ruhunu ifade etmektedir. Şarkıları söyleyerek dans eden insana benzetmesiyle 1.300.000.000 Çin Halkının Opimpiyata duyduğu saygı, özlem ve dünya ülkelerden gelen misafirlere karşı hoş karşılamasını ifade etmektedir.

Olimpiyatların açılış seremonisi

Tüm zamanların en fazla albümü satılan kadın şarkıcısı unvanını taşıyan Celine Dion, olimpiyatların açılışında performans sergileyecek.

Vikipedi'dan alıntıdır.

Çevrimdışı darkkb

 • **
 • 73
 • Rom: 0
 • WATER GUARDİAN
  • Profili Görüntüle
Ynt: pekin olimpiyatlari
« Yanıtla #2 : 09 Ağustos 2008, 12:09:23 »
2008 Olimpiyat Maskotları

2008 Pekin olimpiyatlarının açılışına tam 1000 gün kala 5 maskottan oluşan olimpiyat maskot takımı basına tanıtıldı.Maskotlar Çin'in en meşhur 4 hayvanı olan Balık, Panda, Kırlangıç ve Tibet Antilopunu sembolize ederken beşinci maskot olimpiyat ateşini temsil ediyor.

Beş maskot iki heceli isimlere sahiptirler. Aynı hecenin iki defa tekrarlanması çocuklara sevgi göstermenin bir şeklidir. Beibei balık, Jingjing panda, Huanhuan Olimpiyat ateşi, Yingying Tibet Antilopu, ve Nini ise Kırlangıçtır.

Bu isimleri biraraya konup yazıldığında ise “Pekin'e Hoşgeldiniz” anlamında “Bei Jing Huan Ying Ni” cümlesi oluşur. Bu cümle olimpiyat oyunlarının genç elçileri olan beş maskotun sıcak bir karşılama mesajıdır.

Beş Maskot, geniş coğrafyaya sahip Çin'den manzaraları ve Çin'in dört bir yanından insanların hayallerini de sembolize eder. Vücutlarında ve başlıklarında doğanın beş elementini ( deniz, orman, ateş, toprak ve gök ) Çin geleneksel sanat ve dekorasyon formatında görebilirsiniz.

Eski Çin kültüründe işaret ve semboller ile şükran dağıtma geleneği vardır. Beş Maskotun her biri farklı bir temenni taşır. Bu temenniler zenginlik, mutluluk, tutku, sağlık ve şanstır. Bu temmeniler beş maskot tarafından bütün dünya çocuklarına taşınacaktır.

Beş maskot olimpiyat ruhu çerçevesinde dünyayı barış ve arkadaşlık dairesinde birleştirme imkanları arayacaklardır. Pekin 2008 olimpiyatları her kıta için Tek Dünya, Tek Rüya hedeflemektedir.
Beş olimpiyat halkası gibi , beş olimpiyat maskotu da Pekin Olimpiyat oyunları için bütün dünya çocuklarına dostluk ve barış mesajları taşıyan simgelerdir. Samimi bir halka oluşturan, eğlenen beş çocuğu temsil eden maskotlar aynı zamanda Çin'in en meşhur dört hayvanı olan Panda, Balık , Tibet Antilopu ,Kırlangıçı ve Olimpiyat Ateşini sembolize eder.

BeibeiÇin'in geleneksel kültür ve sanatında, balık ve su zenginlik ve hasadı temsil eder. Beibei zenginlik dileklerini taşır. Balık aynı zamanda Çin kültüründe bereketli yıl ve iyi hayatı temsil eder. Su dalgası şeklindeki figürler geleneksel çin sanatından alınmıştır. Beş mascot arasında Beibei en saf ve kibar olanıdır. Su oyunlarında güçlüdür ve Olimpiyat halkalarındaki mavi halkayı temsil eder.

Jingjing 

Jingjing çocukları güldürür. Bundan dolayı gittiği her yere mutluluk getirir. Bu neşeyi onun acemi dansında ve şirin siyah ve beyaz kürkünde görebilirsiniz. Milli bir hazine ve korunan tür olarak pandalar hep hayranlık uyandırır. Song Hanedanlığı dönemindeki porselen desenlerinden olan başlığındaki lotus deseni zengin ormanları ve insane ve doğa arasındaki ahenkli ilişkiyi yansıtır. Jingjing; bizim doğanın hediyelerinin korunması ve gelecek bütün nesillere güzel bir şekilde iletilmesi için olan isteğimizi temsil etmesi için seçilmiştir. Jingjing toy ve optimisttir. O kuvveti temsil eden bir atleti sembolize eder ve siyah olimpiyat halkasını temsil eder.

HuanhuanMaskotların samimi halkası içinde, Huanhuan büyük abidir. O bir ateşin çocuğudur ve olimpiyat ateşini ve spor ihtirasını temsil eder. Huanhuan maskotların tam ortasında olimpiyat ruhunu yansıtacak şekilde durur. Daha hızlı koşmayı, daha yükseğe zıplamayı, daha güçlü olmayı, açık ve davet edici olmayı teşvik eder. Huanhuan'ın ışığı nerede parlarsa, orada Pekin 2008 sıcaklığı ve Çin halkının sıcak daveti hissedilir. Kafasındaki ateş figürleri de ünlü Dunhuang duvar desenlerinden esinlenilip, Çin geleneksel şans desenleri eklenmiştir. Huanhuan dışa açık ve coşkuludur. Top oyunlarını sembolize eder ve olimpiyat halkalarında kırmızı halkayı temsil eder.

YingyingTum anteloplar gibi,Yingying hizli , atik ve hızla tum dunya uzerinde yaris yapar gibi uzun adimlarla hareket ederler.Cin in yüzolcumunun buyuklugunun sembolu olarak,anteloplar saglık ,esenlik ,ve dogadan harmoni ile gelen bir vucut gucu nu tasir.

Yingying'in adeta ucarken verdigi pozlar,Qinghai-Tibet platosundaki Cindeki ilk koruma altina alinan hayvan ozelligi olmasinin da esintisini tasir.

Seckin Tibet anteloplari ,Pekinin Yeşil Olimpiyatlari icin taahhutunu yansıtır.

Bas suslemesi Bati Cinin etnik dizayn kulturlerini ,Sinkiang ve Qinghai – Tibet in cesitli dekoratif stillerinden esinlenmistir.İz ve arazi konusunda cok guclu olup,Yingying Kıvrak zekasi ve cevikligiyle Sari olimpiyat yuzugunu temsil eder.

NiniHer baharda ve yazda Baskent pekinde cocuklar ruzgarın esintisi ile ucurtma ucururlar.Ucurtma desenleri arasinda da altın kanatlı kirlangic geleneksel olarak en unlusudur.Nini nin dizayni bu buyuk geleneksel olaydan ileri gelir.Onun altin kanatlari sonsuz gokyuzunu ve uctugu her yere iyi sans dagitmayi sembolize eder.Kirlangic ayni zamanda yan olarak Cincede telaffuz edilir.Ve Yanjing Pekinin oldugu gibi eski baskent in adidir.Arkadaslari arasinda kirlangic olarak masum ve eglencelidir.Jimnastikte cok kuvvetli olup,yesil olimpiyat yuzugunu temsil eder.


Çevrimdışı pleasant^^

 • ****
 • 1642
 • Rom: 12
 • bitch is back to the town.
  • Profili Görüntüle
Ynt: pekin olimpiyatlari
« Yanıtla #3 : 09 Ağustos 2008, 16:32:06 »
Salak gibi bir sürü para baymışlar buna. :P Azıcık baktım ben de çok gereksiz gösteriler vardı bence. :P Birsürü çinli,çocuklar,kocaman bayraklar falan reklam işi hepsi. :P Şirin gelebilir belki,ama masraflı. :P
Ahaha,ekonomi falan okuyacağım ben herhalde. :D

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı darkkb

 • **
 • 73
 • Rom: 0
 • WATER GUARDİAN
  • Profili Görüntüle
Ynt: pekin olimpiyatlari
« Yanıtla #4 : 09 Ağustos 2008, 17:21:12 »
eet haklısın ama bu sayede çin in tanıtımı yapılıyor ve oluk oluk para akıyor çin e o harcadıkları paralardan daha fazlası çin e geri dönüyor ;) ;)

Çevrimdışı pleasant^^

 • ****
 • 1642
 • Rom: 12
 • bitch is back to the town.
  • Profili Görüntüle
Ynt: pekin olimpiyatlari
« Yanıtla #5 : 09 Ağustos 2008, 17:47:53 »
Napayım ben Çin'in reklamını,aa. :P

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Ynt: pekin olimpiyatlari
« Yanıtla #5 : 09 Ağustos 2008, 17:47:53 »