Kayıt Ol

Satranç - Stefan Zweig

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
Satranç - Stefan Zweig
« : 05 Ağustos 2008, 11:42:47 »
New York'tan Buenos Aires'e giden bir yolcu gemisinde yolcular arasında bulunan bir milyoner, dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic'e, ücreti karşılığında, bir parti satranç oynamayı teklif eder. İkisinin oyununu izleyen Avusturyalı bir göçmen, Dr. B., oyun sırasında kendini tutamayıp onlara karışınca şampiyonla karşılaşması önerilir kendisine. Gestapo tarafından bir otel odasına kapatılan ve uzunca bir süreyi bu odada, tek başına ve oyalanacak hiçbir şeyi olmadan geçiren, yalnızca sorgulama için odadan çıkarılan Dr. B., bir gün rastlantıyla eline geçirdiği bir satranç kitabı sayesinde bu oyunun inceliklerini öğrenmiştir. Satranç tahtası ve taşları olmamasına rağmen, önce ekmekten yaptığı satranç taşlarıyla sonra da tümüyle zihninden oynayarak kuramsal bir satranç ustası olup çıkar. Ancak bu tutkusu yüzünden sinir krizine, beyin ateşine yakalanır. Tedavi olur, arkasından da serbest bırakılır. Yirmi yıldır eline satranç taşı almamış olsa da, Dr. B., gemide satranç şampiyonuyla oynadığı oyunu inanılmaz bir biçimde kazanır. Kendini olayın heyecanına kaptırarak maçın rövanşını oynamayı isteyince şaşırtıcı bir son bekler onu. Stefan Zweig'ın büyük bir ustalıkla kaleme aldığı kısa, ama yoğun romanı Satranç, gerilimli kurgusu, kahramanının ruhsal gelgitlerinin incelikle işlendiği dokusuyla bir solukta okunuyor.

kaynak: kitapyurdu.com

*Şöyle ki sahiden sürükleyici bi roman. Başlarda biraz sıksada sonrasında insanı sahiden feci sarıyor ve elinizden düşmüyor. Olay örgüsü falan filan, ımmm enfes...
 Kitabı kitaplığımda bulamadım, bulsaydım arka kapağındaki yorumları da ileticektim size ama olmadı yapamadım. Okuyun derim ben, eğer benim dememle okursanız :P.

too much sugar 
tb

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Satranç~Stefan Zweig
« Yanıtla #1 : 05 Ağustos 2008, 18:11:22 »
Vuu, satrancı da severim, gerilimi de.. Konusu müthiş derecede ilgimi çekti. Edinmem lazım bunu..

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Haziran 2009, 18:48:21 »
Eheuehe, sağol sofi hanım :P (anladın.) Çok hoşuma giden bir kitap kendileri.

Çevrimdışı yuno44907

• **
  • 127
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Haziran 2009, 18:57:12 »
Okumuştum. Çok iyi kitap. Çok kısa ve kurgusu pek iyi değil. Zaten santrançla ilgili bir kitaptan nasıl bir kurgu çıkar?

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Haziran 2009, 11:56:30 »
Kurgusu iyi değil mi. Şaka yapıyor olmasın. Adam herşeyi açıkca vermiyor diye mi kurgusu kötü?

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
Satranç - Stefan Zweig
« Yanıtla #5 : 10 Mayıs 2011, 19:54:53 »

Yazar:Stefan Zweig
Çevirmen:Ayça Sabuncuoğlu

Sayfa Sayısı: 85
Baskı Yılı: 2000
Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Arka Kapak

Rastlantı sonucu eline geçidiği bir kitapla satrancın inceliklerini öğrenerek bu oyunu bir tutkuya dönüştüren ve giderek bu tutkusu yüzünden beyin hummasına yakalanan Dr. B.'nin öyküsüdür görünüşte Satranç. Ama derinlerde bir veda mektubudur aslında.
Stefan Zweig'ın Brezilya'da sürgündeyken yazdığı ve Şubat 1942'deki intiharından birkaç ay önce tamamladığı Satranç, Avrupa kültürünün nasyonal sosyalist tehlike altında yok oluşuna işaret eder.
Avrupa kültürüne elveda derken yaşama da veda etmeyi seçen Zweig'ın son yapıtı Satranç, gerilimli kurgusu ve kahramanın ruhsal gelgitlerinin işlendiği dokusuyla, kısa ama her bakımdan etkileyici olağanüstü bir uzun öyküdür.

Konusu:
New York’tan Buenos’e giden bir yolcu gemisinde yolcular arasında bulunan bir milyoner , dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic’e , ücret karşılığı bir parti satranç oynamayı önerir. İkisinin oyununu izleyen Avusturyalı Dr.B oyun sırasında kendini tutamayıponların oyununa karışınca, şampiyonla karşılaşması önerilir kendisine. Gestapo tarafından bir otel odasına kapatılan, oyalanacak hiç bir şeyi olmadan, bu odada uzunca bir süre tek başına kalan, yalnızca sorgulama için bu odadan çıkartılan Dr.B bir gün, rastlantı sonucu gizlice eline geçirdiği bir satranç kitabından bu oyunun bütün inceliklerini öğrenmiştir. Satranç tahtası ve taşları yoktur, ancak, önce ekmek içinden yaptığı satranç taşlarıyla sonra da tümüyle belleğinde oynayarak kurumsal bir satranç ustası olup çikar. Ancak bu tutkusu yüzünden sinir krizlerine beyin ağrılarına yakalanır.

Kitabın Teması:

Yanlızlık insanlara karşı kullanılabilecek en büyük silahtır.

Kitabın kıpkısa olması üzücü. Maalesef bir günde bitirdim. İsterdim ki beni bir hafta idare etsin.  :
Okunması gereken harika bir kitap. Kitabı okuduktan sonra hobilerimizi bazen saplantı haline getirdiğimizi gösteriyor.  Sonuçta ''Her şeyin bir bedeli vardır.''

Spoiler: Göster
puzzle yapmayı bırakıyorum. Korktum...

Spoiler: Göster

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
Ynt: Satranç
« Yanıtla #6 : 10 Mayıs 2011, 20:03:50 »
İnanılmaz bir kitap. İnsanın bomboş dört duvar arasında çaresizce kalınca yalnızlığına bir çözüm yolu bulabildiğini anlatıyor. Dr B ve ilginç yaşam öyküsü. İki defa üst üste okudum ve gerçekten değer. Harikulade bir kitap.
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
Ynt: Satranç
« Yanıtla #7 : 26 Mayıs 2011, 19:13:35 »
bitmesin diye her gün 10 sayfa okumuştum zamanında. insan beyninin nelere kadri olduğunu, gerektiğinde kendi gerçekliğini nasıl yaratabileceğini çok iyi gözler önüne sürmüş. zweig gibi bir ustanın elinden de kötü birşey çıkmaz zaten.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #8 : 29 Temmuz 2013, 00:58:32 »
Tamamıyla hesapta olmayan bir kitaptı Satranç. Kitapçıya kitap siparişi vermeye gitmiştim ve masanın üzerinde bu kitaba rastladım. Aldım, evirdim çevirdim, arka kapağını okudum ve satranç oynamayı da sevmemin vermiş olduğu gazla kaptım kitabı hemen.

Sonra da başladığım gibi bitirmem bir oldu. Kısa kitap zaten ama bitirmemdeki en son etken kitabın kısalığı olabilir. Zaten konusu müthiş ve o kadar güzel bir anlatım var ki sayfaları çevirme hızınıza kendiniz de şaşıyorsunuz bir müddet sonra.

Arka kapakta yazdığına göre yazar Stefan Zweig çok geniş bir psikoloji birikimine sahipmiş ve yazmış olduğu eserlerin büyük çoğunluğu da biyografiden oluşuyormuş. Bu bilgiyi öğrendikten sonra kitapta yer alan karakterlere bir de bu yönden bakmak gerekiyor okurken. Ve sahiden de karakterlerin iç dünyalarını çok detaylı bir şekilde yansıtmış olduğuna şahit oluyoruz yazarın.

Peki bu kitabın konusu nedir? İsminden de anlaşılacağı üzere Satranç oyunuyla ilgili bir kitap. Hikaye bunun üzerine kurulu.

New York'dan Buenos Aires'e gitmekte olan bir yolcu gemisinde cereyen ediyor olay. Bu gemide rastlantı sonucu karşılaşan 3 kişi mevcut: Yeni dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic, sıradan bir satranç oyuncusu olan anlatıcı ve bir zamanlar çok usta bir satranç oyuncusu olan, ama hayli zamandır satrançtan uzak kalmış bulunan Dr. B.

Kısa bir kitap olduğunu söylemiştim fakat yine de bu kitabı 2 aşamada ele almak pek tabii mümkün. Gemide dünya satranç şampiyonu Czentovic'in olduğunu öğrenen anlatıcı ve onunla gemide bir maç yapmak için verdiği uğraşlar ve ardından hedefine ulaşması. Buraya kadar olaylar çok normal bir havada seyrediyor. İşte bu durum heyecan bekleyen okurların moralini bozabilir lakin sabretmeleri ve Dr. B. adlı karakterin sahneye çıkışını beklemeleri gerekmektedir.

Olay buradan sonra çok daha farklı bir boyuta taşınıyor ve kendimizi bir anda Dr. B.'nin yaşadığı ilginç, şaşırtıcı ve bir o kadar da esrarengiz olan olayı kendi ağzından anlatışını okurken buluyoruz. Buradan sonra ipler kopuyor ve kitabı bitirmeden kalkmamanız garanti haline geliyor. Okudukça şaşırıyoruz ve ağzımız açık kalıyor. Kitabın sonu bazılarına klişe veya saçma gelecektir lakin öyle olmadığını bilmeleri gerekmektedir.

Dr. B.'nin yaşamış olduğu olaydan derin anlamlar çıkabilen kişiler, kitapta asıl anlatılmak istenenin ne olduğunu anlamış olan kişilerdir.

Ve son olarak; Stefan Zweig ve karısı Lotte Zweig 23 Şubat 1942 yılında, yarattığı birçok roman kahramanı gibi savaşın neden olduğu derin bir umutsuzluk duygusuyla ölümü seçmişler. Çok üzücü.

Bu kitaptan sonra yazarı iyice araştırma evresine geçerek diğer eserlerini de okumak niyetimdeyim.

Kitaptan not aldığım bölümler ise şöyle:

"Çünkü bilindiği gibi dünyada hiçbir şey insan ruhu üzerinde hiçlik kadar ağır bir baskı uygulayamaz."

"Fakat sonuçta düşüncelerin de, ne kadar herhangi bir özden yoksunmuş gibi görünürlerse görünsünler, bir destek noktasına ihtiyaçları vardır, aksi takdirde dönmeye ve anlamsız bir biçimde kendi etraflarında çember çizmeye başlarlar; onlar da hiçliğe dayanamazlar."

"Ötekilerin hepsinin yıkılıp çözüldüklerini görmüş oldukları için, içlerinden belki de böylesine sarsılmaz bir direniş için gereken gücü hangi gizli kaynaklardan almış olabileceğimi sormaktaydılar."

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #9 : 10 Aralık 2013, 00:18:52 »
Çok çok çok iyidir. Kitabı resmen bitmesin diye sayfa sayarak okumuştum. Hergün beş sayfa falan okuyordum.
Zweig garip bir adam, gerçi daha Almanca yazıp da normal olan görmedim ya neyse. :D
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Deniz Eksilen

• *
  • 12
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Satranç - Stefan Zweig
« Yanıtla #10 : 15 Mayıs 2016, 10:21:49 »
   Kitabın fazlalıklardan arınmış olması, bilinen olay örgülerinin dışına çıkması, bir de harika bir kurguya sahip olması beni etkiledi. Yanlışlıkla elime geçen bir kitaptı, kısa bir zaman boşluğumu doldurmak için bilinçsizce bir seçim sonucu okudum. Ne de iyi etmişim.

Daha uzun olmasını ister miydim, belki. Fakat bu sefer yazar ile aramdaki bağ bu denli güçlü olamazdı diye düşünüyorum. Yazarın yaşam öyküsünü, özellikle romanın yazılış zamanlarında başından geçenleri öğrenince, daha bir değer kazandı roman.
Onların onlar olmasıdır bizi biz yapan.