Kayıt Ol

En Parlak Yıldız

Çevrimdışı Han Solo

• **
  • 99
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
En Parlak Yıldız
« : 23 Ağustos 2008, 15:20:49 »
Genel bilginin aksine, en parlak sandığımız yıldız Kutup Yıldızı değildir. Kutup Yıldızı, Venüs de değildir. Kutup Yıldızı'nın adı Alphæ Ursa Minoris (Küçük Ayı-A)'tir.

En parlak yıldız, -2 kadre yakın parlaklığa sahip Sirius'tur. (Mısır Dili: Sopdet=>Grek Dili Sophtis=>Seirios)

Türkçede "Akyıldız" olarak bilinen yıldız, Dünya'ya 8.6 ışık yılı uzaklıkta olup Güneş'ten 2 kat daha büyüktür.

Yıldız, Büyük Köpek Takımyıldızı'nda yer almaktadır.

Yıldızın Güneş'in aydınlatma gücünden 23 kat fazla bir aydınlatma gücü olduğu biliniyor: 23x 3.827 × 10 üzeri 26 Watt.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: En Parlak Yıldız
« Yanıtla #1 : 23 Ağustos 2008, 16:11:28 »
Evet evet bunu uzun bir zaman önce şaşkınlık verici bir şekilde öğrenmiştim. Ama işte insan gözüyle gördüğüne inanıyor durumu.. :P
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı veritaserum

• 1112
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Ağustos 2008, 18:36:11 »
Yaa bu konuyu yılbaşında falna açamaz mıydınız :P madem kutup yıldızını bir adı varmış ben neden isim
uydurmak zorunda kaldıım :P

herneyse hikayeleri boşversek mi piskopat oldum :P güzel paylaşım teşekkürler :D
Önce, büyük büyük düşündüm;
Sonra büyük büyük yaşadım.
Ne varsa, onlar aldı.
Şimdi bana küçük bir ölüm kaldı.

Çevrimdışı Han Solo

• **
  • 99
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Ağustos 2008, 19:19:38 »
veritaserum daha iyi. ;)

• gulyabani
  • **
  • 115
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Ağustos 2008, 23:16:20 »
Evet evet bunu uzun bir zaman önce şaşkınlık verici bir şekilde öğrenmiştim. Ama işte insan gözüle gördüğüne inanıyor durumu.. :P
Evet ya :D
Sağol paylaşım için..
^^ Happy New Year..! ^^

Çevrimdışı Han Solo

• **
  • 99
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Ağustos 2008, 00:44:09 »
Rica ederim.

Astronomiyi ve astrofiziği herkese öneririm. Eğlenceli bilimdalları. Onlarla uğraşmak çok zevkli oluyor. Evrenin gizemlerini keşfediyorsunuz. Sizi alıp götürüyor. Fantastik bir kitap okurcasına...

Örneğin Sirius'a baktığımızda onun 8.6 yıl önceki halini görürüz. Çünkü Sirius bizden 8.6 ışıkyılı uzaklıktadır.

En yakın gökada Andromeda'nın 2.5 Milyon yıl önceki halini görüyoruz!!

Başka bir örnek vereyim:
Bizden 25 ışıkyılı ötede bir süperdev (Güneş'ten en az 10 kat büyük bir yıldız. 2000 kat büyük olanı bile var!) üstnova (süpernova) geçirdi ve bu olay Eylül 1983'te oldu. Biz, yıldızın süpernova halini bu yıl göreceğiz. O zamana kadar yıldızı sapasağlam görmüşüzdür.