Kayıt Ol

Do'Urden Ailesi

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
Ynt: Do'Urden Ailesi
« Yanıtla #15 : 09 Ocak 2009, 19:22:30 »
Tüm kibiriyle kendini haklı görerek ölmüştür bence..

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #16 : 09 Ocak 2009, 19:54:05 »
Alıntı
Tarihçilikte bir kıstas vardır. Eğer sen günün şartlarıyla bir olayın kritiğini yapmazsan hataya düşebilirsin. Tabiki Vierna öyle yada böyle kötü olarak tanımlayabileceğimiz bir karakter o fantastik dünya üzerinde. Ancak hiçbir zaman iyiler ve kötüler siyah ve beyaz olarak ayrılmazlar. Arada gri tonlarda bulunur.

Katılıyorum buna ve Karanlıkaltı'nın koşulları maalesef o griliği kara yapmaktan hiç çekinmiyor. Aslında Vierna iyi bile dayandı.

Alıntı
Sanırım ilerde Brizayıda geçiyor arkadaşların anlattığına göre.

Geçiyor mu geçmiyor mu daha o kadarını okuyamadım ancak; gerçek bir Örümçek Kraliçe rahibinden bir farkı kalmadığını söyleyebilirim.

Alıntı
İnsanlara ölçüsüzce tattırdığı acıyı yaşamının son anlarında kendiside tattı. Acaba ölürken hatalarının farkına vardı mı? Yoksa Tüm kibriyle mi kendini haklı görerek mi öldü acaba?

Tüm kibriyle, aynı zamanda Do'Urden evinin kısa süreli Matron'u olmanın mutluluğuyla öldü. Demek ki drowlar adına şöyle bir genelleme yapabiliriz: iyilerin kötüye dönüşmesi muhtemel, ancak kötülerin -ölürken dahi- iyiliğe adım atması imkansız. Gibi gibi gibi... :P

Çevrimdışı Rectain

• **
  • 90
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 24 Mayıs 2009, 01:16:10 »
Zaknafein ve Dinin'i her zaman sevmişimdir.

Zak'ı sevmek için neden belirtmeme gerek yok muhteşem bir karakterdi. Ve etkileyici özellikleri vardı. Bir yanı gücü temsil ederken bir yanıda çaresizliği temsil ediyordu. Savaş konusunda belki en iyisi oydu ama istemediği bir yaşamda istemediği bir konumdaydı. Ve oğlu için öldü. Her baba bunu yapar diyebiliriz belki ama ırkınız drow ise bu gerçekten inanılmazın ötesinde bir fedakarlık oldu.

Ayrıca Dinin'de benim her zaman sevdiğim bir karakter oldu. Her ne kadar Drizzt ve Zaknafein gibi olmasada ben onda da bir ışık görüyordum. Oda diğer drowlara kıyasla biraz daha nötr ve iyimser gibiydi. Özellikle yaşasaydı ve Jarlaxle ile yoluna devam etseydi gerçekten daha çok sevinirdim.

Ailenin hatunlarına gelirsek hiçbirini sevmem başlarda biraz Vierna ama sonrasında Dinin ile aralarında geçenlerden sonra en nefret ettiğim Do'urden olma yüceliğine sahip oldu.

Çevrimdışı Kharas

• **
  • 53
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 14 Ocak 2011, 02:10:40 »
Yazacaklarım tam olarak bu konuya girmemekle beraber bu aileyi de kapsadığı için (ve iki kere sayfalar arasında gidip gelmeme rağmen daha uygun bir konu bulamadığım için) buraya yazmayı uygun buldum.

Anayurt ile karanlığın cazibeli kollarında bulmuştum kendimi. Do'Urden ailesinin her bir üyesi ile adeta büyüleniyordum (Drizzt'in sonraki tavırlarını saymıyorum). Adeta Takhisis gibiydi Menzoberranzan benim için. Kötü, karanlık, hain ama aynı zamanda çekici, saplantılı ve her erkeğin rüyalarını süsleyen bir kadındı adeta. Bu nedenle, Anayurt benim için her zaman serinin en farklı kitabı olacaktır.

Do'Urden ailesinin her bir üyesinin karanlık, ikiyüzlü ve güçlü yanı ile sayfalar arasıdna nefessizce sürükleniyordum. Ana-erkil bir toplumu okumak, bir erkek olsam da beni fazlasıyla mutlu etmişti. Hasta Briza, kendisine fazla rol verilmeyen Maya ve iyi ile kötü arasında sıkışmış Vierna. Tüm bunların merkezinde Yüce Anne Malice... Menzoberranzan'ın drow kadınlarını okumak, onların evlerini yükseltmek ve güce ulaşmak için olan "kadınca" hırsı(ki bu normal bir hırsatn bin kat daha tehlikelidir) beni zaman zaman ürkütmüyor değildi. Ama diyorum ya, bu yanlarının garip cazibesi beni her defasında tatlı sözlerle kandırıyor ve yanıma sokuluyordu.

Evin erkeklerinden Zacknafein tartışmasız kitabın en "erkek" karakteriydi. Burada erkek sözcüğünü vurgulamamdaki amaç diğer erkek karakterleri küçümsemek değil, bildiğimiz anlamdaki er tanımına en iyi uyan karakter olmasındandır. Yeri geldiğinde Malice'e de itiraz ettiği oluyordu hani. Dinin ise her şeye uyum sağlayan, sinsi ve bir o kadar zeki bir erkek karakter olarak okuması zevkli bir karakterdi. Dinin benimiçin tipik bir kötüydü. Erkek ya da kadın olması pek önemli değildi. Burada önemli olan egosu ve ortama uyum sağlayan yapısıydı.

Drizzt... Babanı da sevmezdim, demek isterdim de babanı seviyoruz işte. Drizzt, Anayurt'da kişiliğini oturtamamış bir çocuktu(yaşı itibarı ile de öyleydi zaten).
Spoiler: Göster
Ama büyüdü,güçlendi ve ailesine karşı koyacak gücü buldu.
Her ne kadar kitabın baş kahramanı o olsa da, drow kadınları ve evin erkeklerinin o puslu camın ardındaki isli ihtişamı o kadar çekiciydi ki benim için sıra ona çooook sonra geldi.

Do'Urden ailesi, okumaya doyamadığım bir yapıya sahip. Keşke hep Anayurt gibi kitaplarla devam etseydi seri. Keşke öyle olsaydı da Vierna'nın yapacağı seçimler üzerine kafa yormaya devam etseydim, Briza'ya uyuz olduğum gibi etkilenseydim ve Maya'ya dair niye az şey anlatılıyor diye hayıflansaydım. he bir de Malice ile Zack'ın çarpık aşk(!) ilişkilerini merakla okusaydım.

Drowlar ve yaşantıları tek başına bir seri olabilirdi benim için. Ve hepsi, yılanbaşlı kırbaçları ile beni yine tatlı sözlerle kandırıp yanıma sokulur, ardından ben fark etmeden yavaş yavaş zehirledi.

Şey komik oldu tabii, "ben en çok bunu seviyorum!" diyip gidemedim. Utanmadan upuzun bir mesaj attım. Siz bakmayın bana :P.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #19 : 14 Ocak 2011, 19:06:09 »
Kharas'a katılmamak elimde değil. Anayurt kitabı kesinlikle Drizzt'in maceraları arasında en iyisi. İşin komik tarafı ne biliyor musunuz peki? Anayurt üçlemesi Drizzt'in ilk kitabı değil. Salvatore ilk önce Buzyeli Vadisi üçlemesini yazmış ve başrol oyuncusu olarak da Wulfgar'ı belirlemiş. Ama yazarın kendi tabiri ile Drizzt kitabı yavaşça ele geçirmiş ve zirveye yerleşmiş. Daha sonra hem okuyuculardan hem de TSR'dan gelen istek üzerine Anayurt'u yazmış Salvatore. İnsanlar Drizzt'in gençliğini öğrenmek istiyormuş çünkü.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 14 Ocak 2011, 21:07:14 »
Ben her zaman, Aşk-ı Memnu ve mesela biraz da olsa Ezel gibi dizilerin senaristliğini yapan kişilerin Anyurt Üçlemesindeki Do'urden ailesi içinde yaşanan çekişmeleri okuduklarına inanırım. Çünkü oradaki çekişmelerin buradakiler ile farkı yok neredeyse, sanırım Do'Urden ailesi içindeki çekişmelerden heyecan ve haz alma nedenimiz de bundan kaynaklanıyor.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 14 Ocak 2011, 21:34:36 »
Ben her zaman, Aşk-ı Memnu ve mesela biraz da olsa Ezel gibi dizilerin senaristliğini yapan kişilerin Anyurt Üçlemesindeki Do'urden ailesi içinde yaşanan çekişmeleri okuduklarına inanırım. Çünkü oradaki çekişmelerin buradakiler ile farkı yok neredeyse, sanırım Do'Urden ailesi içindeki çekişmelerden heyecan ve haz alma nedenimiz de bundan kaynaklanıyor.

Bu durum biraz da Do'urden'in konumuyla da ilgili. Entrika Karanlıkaltı'nın her köşesine yerleşmiş durumda ama bu kötü planları her zaman, her yerde uygulayamıyorsun. Bir Baenre Evi'nde, aile genel olarak güçlü olduğu için, ev içi entrikalar dönse de büyük çaplı olamıyordur. Fakat Do'urden gibi yükselişte olan, hırslı insanları barındıran bir ev, bu entrikalara pek müsait.

Fakat öyle bir evden Drizzt gibi bir mülayım nasıl çıktı, ona şaşarım.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Kharas

• **
  • 53
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 15 Ocak 2011, 23:59:14 »
Fakat öyle bir evden Drizzt gibi bir mülayım nasıl çıktı, ona şaşarım.
Her ailenin bir çürük elması oluyor. Ben buna bağlıyorum. Gerçi sepetteki çürük bir elmanın tüm sepeti etkilemesi gerekir ama aile çürükten çabuk kurtuldu (ya da çürük kendini yollara vurdu). Gerçi düşününce Drizzt'in hiçbirini etkileyecek güçte olduğuna inanmıyorum :P.

Çevrimdışı uzman

• *
  • 26
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 17 Ağustos 2011, 13:47:19 »
dinin favorimdi
bir drider olana kadar

« Yanıtla #24 : 22 Ağustos 2011, 13:03:45 »
Aslında evet can almak kötü ama birde şu açıdan bakmak lazım kara elf ler kendi tarihlerinde hor görüldüklerini düşünüyorlar hemde orclar gelse drowları öldürse veya yüzey elfleri yapsa kötü olur onlarda kendilerini bu şekilde hazır tutuyorlar eğer orclara acısalar orclar onları sağa bırakırmı veya herhangbii  bir ırk.Ben böyle düşünüyorum OrtaDünya kurallarının hayata bakış açısı bence kesinlikle bizim bakış açımızdan farklı hayatta kalmak şimdikinin bin misli daha zor.
Bay Fantastik Okur

Çevrimdışı uzman

• *
  • 26
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 22 Ağustos 2011, 22:14:45 »
kara elfler ne mesleği ile uğraşıyor ve yeraltında başlıca gıdalar neler mantar dışında :D

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #26 : 23 Ağustos 2011, 09:54:36 »
Bu sorunuzun cevabını R.A. Salvatore'un "Anayurt" isimli kitabında detaylı bir şekilde ve destansı bir anlatım eşliğinde bulabilirsiniz. Gerçekten de okuması oldukça keyifli bir ırktır Drow elfleri...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı TerreneWorld

• *
  • 19
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 07 Mayıs 2012, 19:29:10 »
Malice nin ölüşü çok kolay olmuştu.Briza ile iyi bir çatışmaya girer diye düşünüyordum,arada bir büyü yaparlar-gerçi rahibeler büyücüler gibi büyü yapmıyorlar ama..- kaçışırlar,Lloth a yardım için yakarırlar, Briza nın dövüşmekten nefesi kesilir, yerlerde sürünür son anda Örümcek şekilli hançeri Saygıdeğer Malice'in göğsüne geçirir... nerede bunlar?Yok!Aşığı olduğum despot Malice 5-6 kırbaçta ölüverdi.5-6 kırbaç ne ki?Anayurt ta Drizzt i o kadar kırbaçlıyorlardı ama bir türlü ölmüyordu.Sürgün tam bi' hayal kırıklığı oldu benim için.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 26 Mayıs 2012, 09:24:32 »
Drizz't ailenin en ön plana çıkan karakteri fakat Drizz't in karakterinin oluşmasını sağlayan Vierna'yı unutmamak gerekir.Hayatının ilk 10 yılında Drizz't e olan şevkati.Bu gibi nedenler Viernanın bende ayrı bir yer oluşturmasını sağladı... :)

Çevrimdışı Rectain

• **
  • 90
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 30 Mayıs 2012, 14:28:54 »
Drizz't ailenin en ön plana çıkan karakteri fakat Drizz't in karakterinin oluşmasını sağlayan Vierna'yı unutmamak gerekir.Hayatının ilk 10 yılında Drizz't e olan şevkati.Bu gibi nedenler Viernanın bende ayrı bir yer oluşturmasını sağladı... :)

Aslında ben tam tersini düşünüyorum. Bence Vierna'nın karakterin de köklü değişiklikler yapan Drizzt oldu. Niye dersen Vierna zaten Drowların katı kurallarının altında yaşıyordu bundan keyifte duyuyordu illa ki ama içinde ki iyiliği kendi de onaylayamıyordu. Ona ulaşılamaz geliyordu ve Drizzt'in eğitimini aldıktan sonra Drizzt'in saflığı, temiz kalbi onda kendine itiraf edemediği şeylerin ortaya çıkmasına neden oldu. Drizzt Vierna olmasa da aynı olurdu. Ama Vierna bence tam tersi Drizzt ile kendi benliğini buldu. Ha kalıcı oldu mu olmadı orası ayrı tabi.