Kayıt Ol

Disney hep aynı filmi mi çekiyor?

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Disney hep aynı filmi mi çekiyor?
« : 23 Nisan 2009, 09:13:34 »
Disney'in 'kes-yapıştır' çizgi filmleri

Walt Disney'in uzun aralıklarla yaptığı farklı çizgi filmlerde, aynı kareler tekrar tekrar kullanılmış.

Robin Hood ve Winnie The Pooh gibi Walt Disney’in en sevilen çizgi filmlerindeki bazı sahneler, stüdyonun daha önceki çizgi filmlerindeki bazı karelerin bire bir tekrarından oluşuyor.

Animasyonda ‘geri dönüşüm tekniği’ olarak bilinen bu uygulamada, daha önce hazırlanmış sahneler, sadece arka planı değiştirilerek yeni filmde aynen kullanılıyor.

Bu tür yapılan çizgi filmlerin biri 1973 yapımı Robin Hood... Bu çizgi filmdeki pek çok sahne daha önce, 1937 yılında gösterilen ‘Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’, 1967 yapımı ‘Ormanın Kitabı’ ve 1970 yapımı ‘Aristokrat Kediler’ adlı çizgi filmlerde kullanılan sahnelerin tekrarından oluşuyor.

1977 yapımlı ‘Winnie The Pooh’ adlı çizgi filmdeki Christopher Robin’nin bir tepeye çıkışının aynısını, on yıl önce yapılan ’Ormanın Kitabı’ adlı çizgi filmin kahranı Mowgli yapmıştı.

Mowgli’nin bir köpek tarafından yalandığı sahnenin aynısı, dört yıl önce gösterilen ‘Taştaki Kılıç’ adlı çizgi filmde kullanılmıştı.

İlgili video için buraya tıklayın.

Ntvmsnbc.com'dan aldığım bu haber ilginç ama güzel bir ayrıntı.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Disney hep aynı filmi mi çekiyor?
« Yanıtla #1 : 23 Nisan 2009, 10:14:18 »
Gerçekten çok garip bir bilgi ama doğruluk payı var bence ... :D
You can win thousand fights, but you can only lose one!

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #2 : 23 Nisan 2009, 19:20:57 »
Bence dahice! Disney'in onlarca filmini göz önünde bulundurursak, bu teknik onlara hem zamandan hem de nakitten kazandırıyordur. Zaten "deri dönüşüm"e oldum olası sıcak bakmışımdır. Sıkı bir Disney fanı olmadığıma göre de, aynı kareleri defalarca görme ihtimalim düşük. Yani benim için bir sorun teşkil etmiyor! :D

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Nisan 2009, 20:30:26 »
Bunlara dikkat eden arkadaşı veya arkadaşları takdir etmek lazım, nasıl saptamışlar 100lerce filmin arasından gerçekten takdire şayan. :D DarLy'e de katılıyorum biraz biraz, beni bağlamaz, bu onların sorunu :P Bu ilginç bilgi için teşekkür ederiz efendim :P

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Nisan 2009, 13:11:09 »
Alın size Disney, hazırcı, basit, çocuksu, sansürcü, tekelci. South Park'ın ilgili bölümü çok hoştu, 13x3 sanırım.
try again fail again fail better

Çevrimdışı skandy_duygu

• **
  • 293
  • Rom: 4
  • artık Mersine Türkiye şampiyonasına :D
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Kasım 2009, 20:42:29 »
denk gelmiştir heralde ama yinede ilginçç
‘Üzgünüm Beverly ama seni dövmek zorundayım.Bunu senin iyiliğin için.Eğer tuvaletten bir örümcek çıktığını söyleseydin,benden dayak yemek zorunda kalmayacaktın’”

Çevrimdışı voyvoda

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Kasım 2009, 00:16:23 »
Alın size Disney, hazırcı, basit, çocuksu, sansürcü, tekelci. South Park'ın ilgili bölümü çok hoştu, 13x3 sanırım.

nankör :D küçüklüğün disneyin yaptığı çizgifilmlerle geçti :p ..ben en azından ona saygımdan bişe demiyorum ama zaten çok da büyütülecek birşey değil ve böyle birşeyi yapmaları çok akıllıca..nolmuş yani benzer kare ise :/ önemli olan konu ve eğlence değil mi..bunu bize aktardıktan sonra teknik kısmı onları ilgilendirir ve bu yaptıkları çok kullanılışlı bir teknik..

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #7 : 21 Kasım 2009, 00:25:56 »
Bence de doğruluk payı yüksek.
Ama öyle de böyle de başarılı. =)

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Kasım 2009, 11:21:45 »
nankör :D küçüklüğün disneyin yaptığı çizgifilmlerle geçti :p ..ben en azından ona saygımdan bişe demiyorum ama zaten çok da büyütülecek birşey değil ve böyle birşeyi yapmaları çok akıllıca..nolmuş yani benzer kare ise :/ önemli olan konu ve eğlence değil mi..bunu bize aktardıktan sonra teknik kısmı onları ilgilendirir ve bu yaptıkları çok kullanılışlı bir teknik..

>:D Kçüklüğümüz Disney'in çizgi filmleriyle geçtiyse de yaş biraz büyüyünce (en fazla 10 hadi bilemedin 12) herkes klişeleri eleştirmeye başlıyor bile. 3 5 senelik Disney'e satalım mı benliğimizi :P O yorum biraz sert olmuş ama nesil yetiştiren böyle bir topluluğun yaratıcılıktan uzak kalması kötü elbette.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Kasım 2009, 18:49:34 »
Buna dikkat edilmesi gerçekten çok güzel; ben insanlığın bu tarz şeyleri hiç bir zaman fark edemeyeceğini düşünüyordum.Şükür...
Aslında her şey böyle değil mi? Filmleri, kitapları tekrardan pişirip pişirip önümüze sunuyorlar.Biz de ''Aaa bak bu gerçekten faklıymış.''diyerek afiyetle yiyoruz :)
Ama şu da var benim de çocukluğum Disney ile geçmiştir ki hâlâ rast geldikçe izlerim.Sorarsanız ''Pişman mısın?'' diye: Hayır, pişman değilim. :)