Kayıt Ol

On Küçük Zenci - Agatha Christie

Çevrimdışı Chiyo

• **
  • 154
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
On Küçük Zenci - Agatha Christie
« : 06 Ağustos 2009, 17:24:06 »
ON KÜÇÜK ZENCİ - Agatha Christie

"Adresinizi iş bulma kurumundan referanslarınzla birlikte altım. İstediğiniz ücreti ödemeye hazırım. 8 Ağustosta işe başlayabileceğinizi ümit ederim. Saat 12.40 da Paddington'dan kalkan trene binecek olursanız Oakbridge istasyonunda karşılanacaksınız. Yol masraflarınız için mektupla birlikte 5 sterlin postalıyorum.
Sevgilerimle
Una Nancy Owen.
Mektup kağıdının üzerinde şu adres bulunuyordu... Zenci Adası, Sticlehaven, Devon... (Kitap'tan sayfa:8-9)

Her birinin gizledikleri ve korktukları sırları olan on kişi, Zenci Adası’ndaki ıssız bir malikaneye davet edilirler. Ancak malikaneye giden grubu bir sürpriz beklemektedir, ev sahibi ortalarda yoktur.
Geçmişlerindeki karanlık sırlardan başka hiçbir şeyleri olmayan bu insanlar adada mahsur kalmışlardır.
Konuklar bir süre sonra gizledikleri karanlık sırları birbirlerine anlatırlar. Ve teker teker ölmeye başlarlar…

Nancy OWEN’in bir haftalık tatil teklifini kabul eden sekiz insan tanışma faslından sonra odalarına yerleşirler; herbirinin odasında bulunan bir şiir dikkatlerini çeker..."

On küçük zenci yemeğe gitti,
Birinin lokması boğazına tıkandı. Kaldı dokuz.
Dokuz küçük zenci geç yattı,
Sabah biri uyanmadı. Kaldı sekiz.
Sekiz küçük zenci Devon'u gezdi
Biri geri dönmedi. Kaldı yedi.
Yedi küçük zenci odun yardı,
Biri baltayı kendine vurdu. Kaldı altı.
Altı küçük zenci bal aradı,
Birini arı soktu. Kaldı beş.
Beş küçük zenci mahkemeye gitti,
Biri idama mahkum oldu. Kaldı dört.
Dört küçük zenci yüzmeye gitti,
Birini Balık yuttu. Kaldı üç.
Üç küçük zenci ormana gitti,
Birini ayı kaptı. Kaldı iki.
İki küçük zenci güneşte oturdu,
Birini güneş çarptı. Kaldı bir zenci.
Bir küçük zenci yapayalnız kaldı.
Gidip kendini astı. Kimse kalmadı.

"Polisiye’nin Kraliçesi", biyografisinde ‘On Küçük Zenci’ için şöyle demektedir: ‘Kurgusu üzerinde en çok uğraştığım eserlerimden biri…’ Christie’in ünlü kahramanı Belçikalı dedektif Hercule Poirot bu kez yok; yazar, esrarı okuyucunun çözmesini bekliyor. Dili sade ve akıcı ; kahramanların psikolojik tahlilleri üzerinde yeterince durulmuş, bu da romanı oldukça sürükleyici kılıyor.

Agatha Christie nin genel tarzının dışında kalmasına rağmen onun klasiklerinden biri olarak tanımlanan kitap, bu sıfatı sanırım gerilim dolu olmasından ve harukulade heyecanlılığından dolayı alıyor. Her zamanki gibi şaşırtıcı ve çarpıcı bir son, her zamanki gibi insanda merak hissini artıran bir gidişat ve her zamanki gibi başarılı bir polisiye..Agatha Christie insanı BİLİNMEYEN (UNKNOWN) sona doğru sürüklerken, suç ve ceza mefhumlarını da mercek altına alıyor ve insanı düşündürüyor.  Sonu kesinlikle tahmin edilemeyen harika bir polisiye...

Çevrimdışı ...Allen C.P...

• **
  • 137
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: On Küçük Zenci - Agatha Christie
« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2009, 20:57:47 »
Polisiye romanlarının kraliçesi..
...İmza ve avatarlarım bana aittir!(Kesinlikle almayınız!)

Çevrimdışı Chiyo

• **
  • 154
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Ağustos 2009, 19:51:04 »
Kesinlikle katılıyorum. Zaten On Küçük Zenci, Büyük Dörtler ve Sıfıra Doğru bence Agatha Chiristie'nin okuduğum en iyi eserleri.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Ağustos 2009, 22:20:25 »
On küçük zenciyi 9 yaşımdayken babamın kütüphanesinde yıllanmış bir şekilde buldum. Çocuklu merakı alıp okudum tabi -Agatha Chiristie'nin okuduğum ilk romanıydı-. Kitabı bitirdikten sonra psikolojim bozuldu :). Deli gibi bütün kitaplarını okumaya başladım ama kesinlikle ve kesinlikle okuduğum en iyi kitabıydı bence...

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 19 Aralık 2009, 16:55:36 »
On küçük zenciyi berrenin övgüleri sonucu geçen yıl aldım ve okudum.Okuduğum en güzel Agatha Chiristie kitabı.Kesinlikle çok güzel.Hatta kitabı okuduktan sonra bana böyle güzel bir kitap tavsiye ettiği için berreye çok teşekkür etmiştim.

Çevrimdışı deanna

• **
  • 324
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2010, 19:50:19 »
Agatha'nın okuduğum ilk kitabı. Bende büyük bir saygı ve sevginin oluşmasına neden olmuştu onun kitaplarına karşı bu kitap.
Spoiler: Göster
 Ah ah. Okuduğum ilk kitabı olduğu için nasıl yazdığını bilmezdim tabi :D Cinayleri işleyenin bir hayalet olduğunu düşünmüştüm ilk. Hatta korkudan bırakıp okumamıştım bir süre. Tabi merakıma yenik düşüp okumuştum yine ve teyzemin zekasına hayran kalmıştım :D

.

« Yanıtla #6 : 14 Ocak 2010, 14:09:45 »
zatı muhteremin okuduğum ilk kitabıdır
cinayetlerin oluşumuna ve çözülememesine hayran kalmıştım
en sonunda acıklamayı okuyunca da hayranlığım bin  derece daha arttı
şimdilerde çoğu kitabını okumusluğum var
en sevdiğim de bu ve Doğu Expressi Cinayeti ( idi adı sanırım) kitabıdır
Melekler alsa beni götürse,Karanlığa teslim olmadan...

Çevrimdışı JeepeRs

• *
  • 37
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
    • Ben, Düşünürken!
« Yanıtla #7 : 14 Ocak 2010, 14:27:11 »
Agatha Christie'nin okuduğum ilk kitabı yanlış hatırlamıyorsam on küçük zenci idi. Aradan o kadar çok zaman geçmiş ki ne vakit okuduğumu dahi hatırlayamıyorum. Ancak daha sonra yazarın diğer kitaplarından bir kaçını okuduktan sonra, bana bu kitabın verdiği heyecanı alamadım..

Pairot, iyi dedektif tamam da, kitabın sonunda onun bir şekilde olayı çözeceğini biliyoruz nasıl olsa ama on küçük zenci'deki belirsizlik beni gerçekten etkilemişti.
Dovie'andi se tovya sagain.

Çevrimdışı Elerki

• 441
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Ocak 2010, 14:34:45 »
Konuyla uzaktan da olsa ilgili bir şey diyeceğim. Bir ara Trt 3'te ya da Trt 1'de sanırım dizi olarak Dedektif Poirot'nun bölümleri vardı. Keşke tekrar verilse. Zevkle de izlerdim ben... :)
Let the Dragon ride again on the winds of time.

Çevrimdışı gHosT

• *
  • 37
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 14 Mayıs 2010, 17:31:21 »
mükemmel bi kitap ve yazarıda süper.. :)

Çevrimdışı DowneyJR

• **
  • 58
  • Rom: 1
  • Protez Kanatlı Melek'm♥
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 14 Mayıs 2010, 17:47:05 »
bn okumadım ama Agatha Christine çok güzeL romanlar yazıyor.
Sürükleyici, gerilimli ve akıcı.
Paylaşım için sağoL en yakın zamanda okumaya çalışacağım-yazılılar biter bitmez xD

Sen Yeterki Ümid et !
Hayat BeLki Döner Sana,
RüyaLarında meseLa ...
[/font]

Çevrimdışı elroy

• **
  • 91
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 11 Temmuz 2011, 11:32:14 »
Buraya yazan bir çok arkadaş gibi benim de Agatha Christie ile tanışmama vesile olan kitaptır.

Bu kitapla zekasına hayran kalıp bundan sonra 10 küsür kitabını okumuşumdur hala da okuyorum.Muhteşem bir zeka örneğidir.Agatha Christie nin okunması gereken kitaplarının en başında gelir.Bu tür roman okumayı sevenlere şiddetle tavsiye edilir.
He's there in the dark
 He's there in my heart
 He waits in the wings
 He's gotta play a part
 Trouble is a friend yeah trouble is a friend of mine...

Çevrimdışı nursah41

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Şubat 2012, 22:04:07 »
Okuduğum en güzel kitabıydı.Aslında ben poirot hayranıyım ama bunu görünce okumadan edemedim.

Çevrimdışı MissMacKLane

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 29 Mayıs 2016, 13:31:30 »
Repeat'leyerek ben de söylüyorum ki benim de ilk A.Christie romanımdır. Muhteşemdir, okunmalıdır. Bulunabilirse sahaflardan sarı-kahve yapraklı eski kapaklısı alınmalıdır. İnsanı daha çok etkiler ve küçük yaşta okunursa gerilim yaşatabilir de o haliyle..